Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Ze zimního stadionu je očkovací centrum, v provozu bude 12 hodin denně

  9:12
Na 600 zájemců využilo hned první den nové velkokapacitní očkovací centrum ve Zlíně. Místo do Baťovy nemocnice nově míří lidé do hokejové haly na Březnické ulici. PSG aréna je připravená podávat až 1 200 dávek vakcíny denně, a to nejméně do konce července.

Přijela autobusem MHD pod zimní stadion, odtud pěšky vyrazila do nedaleké PSG arény a za zhruba dvacet minut už odcházela s certifikátem o dokončeném očkování.

Osmasedmdesátiletá Kristýna Knapová ze zlínské místní části Lužkovice byla mezi prvními desítkami návštěvníků nově otevřeného velkokapacitního centra v hokejové PSG aréně ve Zlíně. Je to největší centrum v regionu s kapacitou až 1 200 podaných vakcín denně.

„S nemocnicí se to nedá srovnat. Byla jsem tam na první dávce a čekárna byla malá, lidí hodně. Tady je naopak hodně prostoru, je to plynulé, personál je velice příjemný, ochotný. Jsem moc spokojená,“ popisovala Knapová.

O tom, že na druhou dávku očkování proti koronaviru má přijít do PSG arény, a ne do nemocnice, se dozvěděla ze zprávy v mobilním telefonu.

„Žádný problém jsem s tím neměla, jen jsem si říkala, jak to tady bude asi fungovat,“ líčila Knapová.

Prostornější a pohodlnější prostředí představuje nové velkokapacitní očkovací centrum ve zlínském hokejovém stadionu.

„Jsem ráda, že to mám za sebou. Původně jsem se chtěla naočkovat u své lékařky, ale tam to dlouho trvalo. Pak mne jednou v neděli syn v pět odpoledne přihlásil a v sedm večer mi přišla zpráva, že druhý den mám první termín. Bylo to hodně rychlé,“ dodala.

Hokejová hala v Březnické ulici nahradila od pondělka dosavadní očkovací místo v Baťově nemocnici. Pracovníci špitálu proto také v uplynulých dnech rozeslali 3 700 SMS, aby o změně místa informovali registrované zájemce. Jak ty, kteří už mají za sebou první dávku v nemocnici, tak i lidi, kteří čekali na první dávku.

Hala bude v provozu 12 hodin denně

Velkokapacitní centrum umožní vakcinaci většího počtu lidí. Během prvního dne zdravotníci naočkovali asi 600 zájemců, kapacita je ale připravená až na dvojnásobek. V provozu bude dvanáct hodin denně včetně víkendů a prozatím se počítá, že bude sloužit minimálně do konce července.

„Dnes se na tom podílí asi dvacet lidí, administrativní pracovnice, pomocný personál a lékaři a sestry. Až vychytáme provozní drobnosti, tak budeme kapacitu postupně navyšovat,“ uvedl primář urgentního příjmu Baťovy nemocnice Michal Pisár, který má očkování na starosti.

Hala je rozdělená na sektory, takže lidé mají mezi sebou dostatečný rozestup a přicházejí i odcházejí jinou cestou. Při příchodu musejí vyplnit kontaktní údaje, aktuální zdravotní stav a podepsat informovaný souhlas s očkováním.

Parkování je dostupnější než u nemocnice

Pak projdou oddělenými boxy, kde je pracovník zaregistruje, v dalším se lékař doptá na zdravotní problémy, následně absolvují očkování a nakonec čtvrthodinu čekání kvůli případné nežádoucí reakci. Boxů je v sektorech vždy šest a na stanovištích jsou k dispozici židle.

Součástí centra je také prostor vybavený lůžky a potřebným materiálem či přístroji pro případ zdravotních komplikací.

„Zájemce, kteří v minulosti měli nějakou alergickou reakci po očkování, směrujeme převážně na pondělní odpoledne. V tu dobu také u haly bude stát vozidlo záchranné služby,“ upozornil mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Výhodou jsou i lepší podmínky pro parkování než v areálu nemocnice. Auto je možné zdarma odstavit na velkém parkovišti v ulici Mostní, kde je vyhrazených 50 míst, u zimního stadionu Luďka Čajky s 15 místy, nebo přímo u arény, kde je ovšem parkování prioritně určené pro osoby se zdravotním handicapem a pro záchranku. Místo je také dobře dostupné pěšky ze zastávky Sportovní hala.

Kdo váhá, zbrzdí očkování mladších ročníků

Stále platí, že zájemci o očkování se musejí předem registrovat v centrálním rezervačním systému na webu registrace.mzcr.cz. Od minulého pátku je registr přístupný i lidem nad 60 let. Zlínský kraj zájemce upřednostňuje podle věku.

„Abychom i mladším ročníkům umožnili rychlé očkování, potřebujeme v co nejkratší době naočkovat ty, kteří se mohou už teď hlásit. Pokud tito lidé budou váhat a registrují se k němu později, zbrzdí očkování mladších. Proto apeluji zejména na lidi starší 65 let,“ konstatoval hejtman Radim Holiš.

Zdravotníci v kraji dosud podali přes 140 tisíc dávek, očkování minimálně jednou dávkou má za sebou téměř 98 tisíc lidí.

Ve velkém očkují hlavně v nemocnicích a nově vzniklých centrech. Uherskohradišťská nemocnice očkuje ve svém areálu a denně jde o téměř 500 dávek, které v tomto týdnu navýšili na bezmála 600.

„Pokud bude dále dodáváno ještě podstatně větší množství vakcín a bude zájem obyvatel, jsme schopni prodloužit pracovní dobu,“ upozornila vedoucí očkovacího centra Irena Baroňová.

Kroměříž i Vsetín očkují stovky lidí denně

Ve nedávno otevřeném centru ve sportovní hale Na Lapači ve Vsetíně denně očkují až 400 lidí, v tomto týdnu by se počet měl zvýšit na 500. Dohromady tady zdravotníci z nemocnice aplikovali už 12 tisíc dávek.

„Kapacita je dostatečná, zásobování vakcínami je plynulé. Je tedy velmi pravděpodobné, že po registraci získají lidé termín k očkování v řádu několika dnů,“ informovala ředitelka nemocnice Věra Prousková.

Nové centrum funguje také na výstavišti v Kroměříži. Během dubna už tady podali přibližně deset tisíc dávek. Do minulého týdne denně aplikovali okolo 450 dávek, od této středy je předpoklad okolo 660 dávek, ke konci příštího týdne je naplánována aplikace téměř 700 dávek.

Proti covidu-19 se očkuje také v nemocnici Agel ve Valašském Meziříčí, v kině Máj v Uherském Brodě, na zdravotním středisku v Luhačovicích, v ordinaci Medical Plus v Uherském Hradišti a v nemocnici Agel ve Valašském Meziříčí.

Autor:
  • Nejčtenější

Karlovy Vary bez extraligy? Majitel klubu uvažuje o prodeji licence

Extraligová budoucnost Karlových Varů je nejistá. Majitel klubu Karel Holoubek připustil možnost, že by Západočeši...

Největší stavba v Rožnově se zastavila, firma už dodělá jen základy

Vznik kulturního centra a knihovny v Rožnově pod Radhoštěm se prodražuje. Nejdříve měla stavba stát 120, později 325,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pro STAN v regionu je to katastrofa, říká o korupční kauze zlínský politolog

Hnutí Starostů a nezávislých (STAN) vzniklo před lety ve Zlínském kraji. Odtud dodnes jsou jeho hlavní tváře, zejména...

Plánovaný chodník i obytný komplex v části Zlína budí vášně

Radnice řeší změnu územního plánu v lokalitě Boněcko ve zlínské části Příluky. Dotkne se i pozemku rodinného domu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kam s novou internou? Projektant nedoporučil místo po prádelně

Nový centrální pavilon v Baťově nemocnici ve Zlíně nemusí stát na místě bývalé prádelny, jak se dosud vždy říkalo. S...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Mířil pistolí na hlídku, po varovném výstřelu se ukryl v průmyslovém areálu

V rožnovském průmyslovém areálu hledaly v neděli v podvečer policejní hlídky padesátiletého ozbrojeného muže. Policie...

Největší stavba v Rožnově se zastavila, firma už dodělá jen základy

Vznik kulturního centra a knihovny v Rožnově pod Radhoštěm se prodražuje. Nejdříve měla stavba stát 120, později 325,...

Chrám zkrášlí barevné vitráže v oknech, autora inspiruje Bachova hudba

Ve sklářské dílně Martina Hoplíčka v Zábřehu na Moravě vzniknou tři pestrobarevné vitráže, jež vyzdobí Chrám Mistra...

Úložiště teplárenského popílku jitří emoce, obec si zajistí rozbory

Zastupitelé Nové Dědiny jednoznačně odmítli návrh na stavební úpravy odkaliště Teplárny Otrokovice, jež plochu ležící z...

Advantage Consulting, s.r.o.
HLEDÁME VÝVOJOVÉ INŽENÝRY (AŽ 55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...