Lídr Zemanovců: Revoluci nečekám. Ale věřím, že uspějeme i díky Čubovi

  15:22aktualizováno  15:22
Praktický lékař Lubomír Nečas vede kandidátku Strany práv občanů - Zemanovců do krajských voleb. Chce se zaměřit na oblast zdravotnictví, podpory sportu a na kandidátce sází i na Františka Čubu.

Lubomír Nečas, krajský volební lídr Strany práv občanů – Zemanovci, má jako koníček sběr historických telefonů. Část z nich má vystavenu ve své lékařské ordinaci. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Dobře ho znají sportovci. Jeho specializací je sportovní lékařství a zároveň působí jako antidopingový komisař.

Lubomír Nečas má ovšem i politické ambice. "Vždycky jsem dělal pro někoho druhého. Teď cítím, že je potřeba pomoct se zdravotnictvím v kraji," tvrdí Nečas.

Co konkrétně vám vadí?
Zdravotnictví v současné době neřídí odborníci. Na krajském úřadě není žádný lékař a domnívám se, že tam nemají ani žádného poradce. Proto jsem si říkal, že jediný způsob, jak to posunout, je přes politiku. Přes lékařskou komoru ani sdružení praktických lékařů člověk moc neprosadí. Nebo málo.

Lubomír Nečas

Narodil se 9. prosince 1954, žije ve Zlíně.

V letech 1974-1980 vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity, obor všeobecné lékařství.

Od roku 1993 pracuje ve Zlíně jako praktický lékař pro dospělé, od roku 2003 je předsedou představenstva okresního sdružení České lékařské komory ve Zlíně.

Co považujete za největší problém krajského zdravotnictví?
Krajská nemocnice dostává za své výkony podprůměrné platby od zdravotních pojišťoven. Fakultní nemocnice dostane za operaci slepého střeva třeba 40 tisíc, zlínská 29. Průměr je přitom 33 tisíc.

Jak je to možné?
Pojišťovny tvrdí, že je to historicky nastavené. Ministerstvo to chce napravit, dochází k postupnému vyrovnávání. Nicméně bude trvat minimálně pět let, než se dostaneme k průměru. Krajská nemocnice ve Zlíně dostává méně než nemocnice v Uherském Hradišti. Přitom dělá daleko víc úkonů. Všechno se naskládá a tím se dostává do dluhů.

Ale můžou s tím krajští politici vůbec něco dělat?
Podle mě se v minulých letech z pozice kraje málo tlačilo na pojišťovny, aby platby byly aspoň průměrné. Tlak musí vyvíjet představitelé nemocnic, ale musí jim pomoct politická reprezentace, což se nedělo a kraj tím ztrácel.

Předvolební průzkum pro Českou televizi vám přisoudil 7,5 % hlasů. Věříte, že s takovým ziskem byste mohl ovlivňovat zdravotní koncepci kraje?
Moje představa od začátku byla, že jsme schopni získat sedm procent a dostat se do krajského zastupitelstva. Ale pak by se rozhodlo, jestli bychom našli partnery do koalice. Bude to obtížné, protože jsme podepsali Zlínskou výzvu, kde jsme řekli, že nepůjdeme do koalice, v níž jsou současně ODS i ČSSD.

Krajské volby 2012

Čtěte tento týden každý den v regionální příloze MF DNES: rozhovory s lídry pěti nejsilnějších demokratických stran ve Zlínském kraji.

Úterý 2. října
Lubomír Nečas (Strana práv občanů - Zemanovci)

Středa 3. října
Petr Gazdík (STAN a TOP 09)

Čtvrtek 4. října
Jiří Čunek (KDU-ČSL)

Pátek 5. října
Libor Lukáš (ODS)

Sobota 6. října
Stanislav Mišák (ČSSD)

Co vám na velké koalici vadí?
Málo posouvá kraj dopředu. Ve vedení jsou stále stejní lidé, všechno je zakonzervované. Máme obavu, že v pozadí můžou být korupční věci.

Máte na mysli něco konkrétního?
Ne. Ale pokud je někdo dlouho na svém místě a má možnost rozhodovat o penězích, korupce se může rozvíjet. I v lékařské komoře platí, že předseda může být stejný jen dvě volební období.

Spoléháte na to, že stejně jako v předloňských komunálních volbách budou lidé hlasovat pro změnu?
Žádná revoluce nebude. Ta se dá zažít jednou za čas. Lidé podpořili výraznou změnu, ale s odstupem dvou let zjistili, že došlo ke změně, ale ne k lepšímu. Akorát hlasy budou hodně rozdrobené, protože je 22 kandidátek. Spousta jich propadne. Mám obavy, jak z toho vytvořit koalici.

Výraznou osobností, která se objevila na vaší kandidátce, je bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba. Bylo těžké ho přesvědčit?
Nikomu z nás ve Zlínském kraji by se ho nepodařilo přesvědčit. Dokázal to až Miloš Zeman, který ho opakovaně žádal, a docent Čuba na to nakonec kývl. Je to osobnost, která ve Zlínském kraji zanechala velkou stopu. Radí nám se zemědělskou politikou. Hlasy nám může přinést, ale nemyslím si, že by to bylo něco podstatného.

A co když vás voliči překvapí a preferenčními hlasy ho vynesou do zastupitelstva místo vás?
Mně osobně to vadit nebude, přál bych mu to. Nicméně vím, že netouží po funkcích na krajském úřadě. Chce být rádcem a spolupracovat, ale funkci nechce.

Čuba přišel s myšlenkou, že by v nevyužité holešovské zóně mohly vyrůst skleníky na zeleninu. Znamená to, že nepočítáte s průmyslovým využitím zóny?
Do zóny se každoročně investují miliony korun, přitom v nejbližších pěti letech zaplněná nebude. František Čuba přišel s návrhem, že na její malé části by se daly vybudovat velkokapacitní skleníky, jako jsou v Nizozemsku. Pěstují tam rajčata v živých roztocích, z malé plochy jde získat velké množství zeleniny. Je to jedna z možností, co tam dělat, návrh pro investora. Možností je víc, ale každý investor se zalekne, že tam jsou problémy s pitnou vodou.

Dlouhá léta se pohybujete ve sportovním prostředí. Podporuje ho kraj dostatečně?
Oni si myslí, že dávají moc, ale nedávají. Mohla by to být mnohem vyšší částka. Kraj dá miliardu na výstavbu dvou budov a na sport desítky milionů. To je přece velký rozdíl. Jestli chce kraj bojovat proti negativním věcem ve společnosti, měl by sport podporovat daleko víc. Nemám na mysli platy sportovců, ale hlavně odměny trenérů. Tam jsou rezervy. To samé platí u hasičů, kteří se hlavně na vesnicích starají o mládež.

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Další z rubriky

Kroměříž chystá parkovací dům, 55 milionů spolkne sanace palivových nádrží

Plánovaná podoba parkovacího domu na kraji Havlíčkovy ulice v Kroměříži.

Parkovací dům nedaleko historického centra Kroměříže, na který místní radnice loni nezískala dotaci, se nakonec přece...

ČSAD Vsetín zřejmě přijde o Zlínský kraj, konkurence dala levnější nabídky

Ilustrační snímek.

Výběrové řízení na autobusové dopravce ve Zlínském kraji zřejmě přinese zásadní změny. Ani v jedné z oblastí totiž...

Díky ptačím vývržkům se zoologové dozvědí také o výskytu drobných savců

Ukázka vývržku dravce - káně rousná (Buteo lagopus). Vývržky dravců obsahují...

Běžný turista při procházce v lese by je zřejmě přehlédl, případně považoval za ptačí trus. Vývržky, což jsou shluky...

Najdete na iDNES.cz