Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Nový ministr školství? Učitel ze Suché Loze, který má rád velká gesta

  9:41
Politická kariéra Petra Gazdíka je na vrcholu. Prezident Miloš Zeman ho v pátek jmenoval ministrem školství. Původním povoláním učitel ze Suché Loze na Uherskohradišťsku v minulosti protlačil návrh na více peněz ze státního rozpočtu pro malá města a obce a postupně se vypracoval v jednu z vlivných postav české politiky. Kritici mu vyčítají, že se nechává strhnout emocemi a často střílí od boku.
Petr Gazdík je novým ministrem školství.

Petr Gazdík je novým ministrem školství. | foto: Michal Turek, MAFRA

Do všeobecného povědomí se poprvé dostal v roce 2008, když si jako starosta obce Suchá Loz vyměnil na den funkci s tehdejším pražským primátorem Pavlem Bémem. Šlo o reakci na vzrušenou debatu o nerovnoměrném rozdělování peněz pro města a obce.

Zatímco Bém v malé slovácké vesničce rozdal práci nezaměstnaným a pak řešil rozbitý plot či přejetého bobra, Petr Gazdík se ujal vlády nad hlavním městem.

„Zjistil jsem, že není vše tak, jak na první pohled vypadá,“ líčil poté s tím, že Praha je dlouhodobě podfinancovaná a fungování záchranné služby označil za „čiré zoufalství“.

Gazdík se nikdy nebál razantních slov a velkých gest. Učitel na základní škole v Bánově měl pouhých 28 let, když se v roce 2002 stal starostou Suché Loze, malé slovácké obce kousek od hranic se Slovenskem.

A jeho ambice postupně rostly. Dva roky poté stál u zrodu hnutí Nezávislí starostové, které spolu s Evropskými demokraty kandidovalo v krajských volbách na Zlínsku, poté se rozšířilo do zbytku republiky a v roce 2009 transformovalo v celostátní hnutí Starostové a nezávislí. Právě tady jsou kořeny jeho dosud velmi silného postavení v rámci STAN.

Petr Gazdík ve volebním štábu hnutí STAN ve Zlíně (3. října 2020)

„Patří mezi otce zakladatele a je považován za šedou eminenci,“ říká člověk obeznámený s děním ve STAN. „Jeho vliv je rozhodně větší, než jak to bývá u řadového místopředsedy. Přirovnal bych to k pozici, kterou měl v TOP 09 Miroslav Kalousek.“

A poukazuje například na debatu o postoji k uzákonění manželství osob stejného pohlaví, který řešila před letošními volbami koalice Pirátů a STAN: „V programu to nakonec skončilo větou, že poslanci v této věci mohou využít takzvané výhrady svědomí. Právě Petr Gazdík byl jeden z klíčových lidí, kteří to v hnutí prosadili.“

Sebevědomý vyjednavač

Gazdík v politice odjakživa razil dvě jednoduchá hesla. Zaprvé: starosty znáte ze svých obcí a můžete jim věřit, proto je volte i do Sněmovny. Zadruhé: malé obce a města dostávají ze státního rozpočtu málo peněz, zatímco Praha a další velká sídla jsou zvýhodněná.

Návrh, s nímž přišla jako první bývalá starostka Rokytnice Jana Juřenčáková, tlačil ze všech sil. Jeho Suchá Loz kvůli tomu dokonce v roce 2007 málem žalovala stát ve Štrasburku a Gazdík dal dohromady 1 350 měst a obcí, které se k protestní akci připojily.

„Objeli jsme tehdy celou zemi a Petr získal neocenitelné množství kontaktů a zkušeností, jak samospráva funguje,“ vzpomíná bývalý vlčnovský starosta Jan Pijáček. „Stal se z něj sebevědomý a tvrdý vyjednavač, přesně věděl, co může a nemůže. Přitom ale uměl lidi získat na svoji stranu.“

Jako mladý starosta si získal respekt Kalouska

Topolánkova vláda pod veřejným tlakem couvla a schválila novelu zákona o rozpočtovém určení daní. A mladý starosta ze Slovácka si získal respekt ministra financí Miroslava Kalouska.

„Když pak padla vláda a já založil TOP 09, přišel za mnou s nabídkou spolupráce. Nakonec trvala dlouhých osm let,“ říká dnes Kalousek.

S Miroslavem Kalouskem a Karlem Schwarzenbergem v roce 2013

Ačkoliv mezi oběma politiky to svého času jiskřilo, zpětně je bývalý šéf topky smířlivý. „Petr Gazdík je velký politický talent, jeho silnou stránkou je empatie. Dokáže v lidech navodit pocit přátelské komunikace.“

Koalice TOP 09 a Starostů ve volbách v roce 2010 zazářila a po zisku 16,7 procenta se Gazdík vyšvihl do Sněmovny, kterou dosud neopustil. Tři roky poté se stal místopředsedou Poslanecké sněmovny, ve funkci vydržel až do roku 2017.

Postupně se vyprofiloval v jednu z nejznámějších tváří protibabišovské opozice, kterou se snažil spojovat „proti populismu a extremismu“, jak sám říkal.

Konflikt s Piráty ve Zlínském kraji

„Chybí tady pevná středová nebo středopravicová strana, která bude něco jako německá CDU,“ vysvětloval Gazdík, proč v roce 2017 jako předseda hnutí podporoval spojení STAN a KDU-ČSL.

Tehdy to ještě nevyšlo, což označil za „politickou chybu“. Čtyři roky poté už však Starostové uspěli, byť místo ideově blízkých lidovců museli vzít zavděk Piráty.

Petr Fiala jako historik v muzeu

Pracovní karta premiéra Petra Fialy v době, kdy působil jako historik v...

Když v roce 1988 v Brně ukončil studia českého jazyka a literatury a dějepisu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity (tehdy Univerzita Jana Evangelisty Purkyně), hledal čtyřiadvacetiletý Petr Fiala první zaměstnání. A našel jej v sedmdesát kilometrů vzdálené Kroměříži, kde nastoupil jako historik starších dějin v tamějším muzeu.

„Našel jsem zde v nelehké době útočiště. I když jsem odsud odešel hned po listopadu 1989 zpátky do Brna, můj vztah k tomuto městu a muzeu je trvalý,“ řekl Fiala před pěti lety při své návštěvě Kroměříže.

Budoucí český premiér za svého působení vydal dva odborné články ve Zpravodaji Muzea Kroměřížska.
„Z této doby si na své webové stránky dal fotku ze své zaměstnanecké karty,“ poznamenala PR pracovnice Muzea Kroměřížska Martina Malá.
Z tehdejších Fialových kolegů už dnes v kroměřížském muzeu nepůsobí nikdo.

A tento krok se STANu vyplatil, ačkoliv obě strany z něj příliš nadšené nebyly. Piráti v regionu označovali mimo záznam spolupráci s Gazdíkem za „nutné zlo“, a když se loni společně nedohodli na vytvoření krajské koalice, bylo z toho dusno.

Nyní Gazdík jako krajský zastupitel kritizuje vedení hejtmanství za předražené a korupční zakázky psané na míru konkrétním firmám, což pirátská náměstkyně Hana Ančincová stručně popsala jako „show pro média“.

Faktem je, že budoucí ministr často střílí až příliš od boku a nešetří slovy. Bývá hodně emotivní a někdy se nechává strhnout. Třeba v kauze otrávené řeky Bečvy sdílel na svém Facebooku fotomontáž plakátu hnutí ANO, na němž byli ministr Richard Brabec a premiér Andrej Babiš společně se slovy: „Zbavit Bečvu ryb! Hotovo. ANO, Agrofert, Deza, kyanid.“

Kecal z Prodané nevěsty, psal o něm hejtman

Brzy ale příspěvek smazal a omluvil se slovy „Tak Deza to podle mých nových věrohodných informací s velkou pravděpodobností nebyla. Řeku Bečvu otrávila jiná firma. Ukáže se to během pár dní.“

A pro Echo24 dodal: „Jsem poučený, příště, než něco takového napíšu, tak si to třikrát ověřím.“

Právě přílišný sklon k rychlým soudům plných ostrých vyjádření a dramatických gest mu jeho kritici vyčítají.

„V Prodané nevěstě mají Kecala, my ve Zlínském kraji máme Petra Gazdíka,“ napsal na Twitteru současný zlínský hejtman Radim Holiš (ANO), který zažívá Gazdíka jako opozičního zastupitele.

„V ministerské pozici mu přeji zklidnění a aby se mu nestávalo to, co zažíváme my, kdy se někdo snaží naši práci neustále pošpinit a na všem hledat něco špatného,“ vzkázal nyní Holiš.

V roce 2008 si Petr Gazdík vyměnil funkce s pražským primátorem Pavlem Bémem.

Jakkoliv se Gazdík nebojí pálit ostrými, jindy je do jisté míry pragmatik. Když začínal s velkou politikou, zviditelnil se jako (tehdy téměř osamocený) kritik velké koalice ODS a ČSSD na hejtmanství ve Zlíně. Jeho častým terčem byl hejtman a poté náměstek Libor Lukáš a přerozdělování dotačních peněz, které měl na starosti. Pointa? Když Lukáš později (neúspěšně) kandidoval do Senátu pod hlavičkou Soukromníků, Gazdík ho veřejně podpořil.

„To, že kritizujete některé konkrétní kroky politika, ještě neznamená, že to je osobní problém,“ vysvětloval s tím, že za Lukášem „je vidět kus práce“.

Jako opoziční zastupitel často slovně válčil také s hejtmanem Stanislavem Mišákem (ČSSD).

„Ne ve všem jsme se shodli, ale lidsky jsme vycházeli dobře,“ zmínil Mišák, podle něhož je Gazdíkova politická cesta správná.

Ministerský cíl? Reformovat vzdělávání

„Vzal to zespodu, od pozice starosty malé obce přes místo krajského zastupitele a poslance, pak byl radním a teď ministrem,“ ocenil bývalý hejtman Zlínského kraje. „Není to žádná rychlokvaška, do ministerské pozice jde se zkušenostmi.“

Gazdík byl krajským radním pro školství v letech 2016–20 a jeho leitmotivem se stalo téma celoživotního vzdělávání.

Petr Gazdík před krajským úřadem ve Zlíně

„Nikdo už nevystačí s tím, co se naučil ve škole,“ je přesvědčený. „Technologie se proměňují s takovou rychlostí, že je jisté, že se bude muset učit dál.“

Zasadil se i o to, aby střední školy dostávaly peníze za vyučovací hodiny, a ne podle počtu studentů, a jako poslanec se podílel na reformě financování regionálního školství. Tím však nekončí.

„Chci se věnovat reformě vzdělávání, tak jako jsem se kdysi zakousl do rozpočtového určení daní,“ naznačil Gazdík.

Své plány už může jako ministr začít uskutečňovat.

Autor:
  • Nejčtenější

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Stokrát silnější než morfin, žena zemřela po užití náplasti s fentanylem

Po aplikaci náplasti s obsahem fentanylu zemřela šestatřicetiletá žena ze Zlínska. Tragický případ ukazuje na to, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

Rekordní selanka, bavily se obě Slavie. Dýmovnice byly přepálené klobásy

Můžou být spokojeni vítězové i poražení? Středeční pohárový zápas dvou Slavií ukázal, že ano. Pražská si po nechutném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dopravní peklo skončilo, stavbaři opravili příjezdovou cestu do Zlína

Dobrá zpráva pro řidiče mířící do krajského města. Po pěti týdnech je hotová oprava silnice ve Zlíně-Malenovicích,...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Motorkář ujížděl policii i přes dvě plné čáry, po silnici se řítil 190 km/h

Protisměrem, přes dvě plné čáry i staveniště ujížděl motorkář policii z Uherského Brodu do Buchlovských vrchů. Jiný se...

Robot posunul Zlín do operační VIP zóny. Zákroky budou pro pacienty šetrnější

První operace už je naplánovaná. Uskuteční se 6. října a primář zlínské urologie Martin Kučera při ní onkologicky...

Kamion se sutí se u Zlína střetl s osobním autem, jeho řidič havárii nepřežil

Tragické následky měla ranní dopravní nehoda, která se stala ve Zlíně-Malenovicích. Starší řidič osobního vozu zřejmě...

Kraj získává na oblibě. Přijelo nejvíc turistů za posledních deset let

Čistá příroda, památky s nápaditým programem, oceňovaná funkcionalistická architektura či několikadenní festivaly....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...