Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. prosince 2022 Ambrož, Benjamin

Zlínský kraj chce stavět novou nemocnici na etapy, bude o ní znovu hlasovat

  8:05
Zastupitelé Zlínského kraje se vrátí k diskusi o stavbě nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Jednání, na kterém se bude znovu hlasovat o plánované osmimiliardové investici, by se mělo uskutečnit ve zlínském Kongresovém centru.

Takto by měla v budoucnu vypadat nová krajská nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. (2019) | foto: vizualizace: Krajský úřad Zlínského kraje

O výstavbě nové nemocnice budou krajští zastupitelé znovu hlasovat na svém zasedání 4. května. Kongresové centrum kraj zvolil proto, aby dodržel bezpečnostní opatření a na jednání mohli přijít i zájemci z veřejnosti.

Stavbu nemocnice zastupitelé na návrh hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL), který má zdravotnictví na starosti, neplánovaně schválili loni v prosinci. Ministerstvo vnitra však později vyzvalo kraj, aby kvůli možnému porušení zákona o krajích stavbu nové nemocnice projednal znovu tak, aby se k ní mohli vyjádřit i občané.

„Zastupitelstvo správně hlasovalo. Je naprosto jasné, že Zlínský kraj by soudní při s ministerstvem vnitra vyhrál, existují k tomu judikáty Ústavního soudu. Ale právní pře v této zemi trvají rok, dva, tři, možná i více, a my na to nemůžeme čekat. Proto jsem záměr dal znovu k hlasování, abychom potvrdili rozhodnutí, které jsme učinili v prosinci, a aby projekty k výstavbě znovu směřovaly. Rada už to schválila a věřím, že totéž učiní i zastupitelstvo,“ uvedl Čunek.

Opoziční zastupitelé i další organizace si stěžovali na to, že v prosinci zařadil hejtman schvalování stavby nemocnice až v průběhu zasedání a obyvatelé o tom nevěděli. Úředníci vyhodnotili, že kraj neporušil zákon tím, že bod o nemocnici zařadil dodatečně.

Zvolený postup ale mohl znamenat porušení práva občana vyjadřovat se k projednávaným věcem, protože to nebylo dopředu známo. A také porušení povinnosti kraje hospodařit s majetkem transparentně.

„Pokud kraj nápravu nezjedná, respektive ministerstvo vnitra neshledá, že podmínky pro uplatnění dozorových opatření pominuly, podá správní žalobu na zrušení dotčených usnesení nebo, pokud tato usnesení dosud nebyla vykonána, zahájí správní řízení o pozastavení jejich výkonu,“ konstatovala v dopise Marie Kostruhová, ředitelka odboru veřejné správy, dozoru a kontroly ministerstva vnitra.

Kvůli koronaviru chtějí stavět po etapách

Osmimiliardovou investici chce také kraj nově rozdělit na etapy. Citelným zásahem do hospodaření by totiž byla i za běžných okolností, po ekonomickém propadu způsobeném koronavirovou pandemií bude stavba nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích znamenat ještě větší zátěž než dřív.

„Nejsme blázni, víme, že situace je jiná. Musíme být obezřetní. Proto chceme stavbu rozdělit do funkčních celků a rozložit financování operativně podle možností kraje,“ vysvětlil radní za školství Petr Gazdík (STAN), který doplnění na pondělním jednání rady navrhl.

Materiál musí nejdříve rozpracovat a upravit investiční odbor. Pracovníci by měli zvážit, které provozy jsou nezbytně nutné v první etapě a které se dají posunout do dalších částí. Mohlo by jít třeba o vybavení ředitelství, parkovací dům nebo třeba o rehabilitaci.

„Je to nepatrná, ale významná změna. Chceme, aby etapy na sebe navazovaly a měly logiku. Ale kdyby bylo v době stavby zle, tak kraj bude moci říct, že teď udělá jednu část a s dalšími počká,“ naznačil hejtman Čunek.

Bude méně peněz od státu i z veřejné dopravy

Už před pár dny oznámil, že Zlínský kraj nebude ani v současné situaci omezovat potřebné investice a naopak se do nich pustí, aby podpořil ekonomiku.

Ekonomický náměstek hejtmana Jiří Sukop (ANO) naopak upozornil, že kraj musí počítat s tím, že bude mít nižší příjmy ze státního rozpočtu a přijde i o část příjmů z veřejné dopravy, která je kvůli koronavirové nákaze velmi omezená.

Na osmimiliardovou stavbu si chce hejtmanství vzít úvěr tři miliardy korun. Teď splácí úvěr 1,7 miliardy, což znamená zhruba 140 milionů korun ročně. Další čtyři miliardy by měl kraj uspořit, přičemž podle Čunka už má v tuto dobu našetřené dvě miliardy.

Projekt je také zapsaný v seznamu Národního investičního plánu, ale finance od státu nejsou jisté. Poslední potřebnou miliardu má doplnit Baťova nemocnice.

Teď kraj vybírá vítěze soutěže na rozsáhlou projektovou dokumentaci v hodnotě 280 milionů korun.

„Tím, že stavbu nemocnice rozdělíme do etap, nic nevyřešíme. Investiční záměr zůstane stejný, vlak jede dál. Navrhoval jsem, ať projekt přepočítáme a zaktualizujeme, jestli je potřeba stavět nemocnici v takovém rozsahu, jestli se dá rozdělit na části a hlavně, jestli na ni budeme mít peníze,“ upozornil náměstek Sukop, který Gazdíkův návrh nepodpořil.

Také kvůli tomu chtějí o největší investici v historii Zlínského kraje znovu zastupitelé diskutovat. Upozorňují například na to, že tak velký projekt může v dalších letech způsobit vysoké zadlužení a že by kraj měl novou situaci nejdříve vyhodnotit a znovu zvážit postupnou rekonstrukci stávající nemocnice.

„Pokud bude díra ve státním rozpočtu 300 miliard, tak nebudou peníze na velké investice v rámci Národního investičního plánu. Baťova nemocnice navíc za současné situace nenašetří miliardu,“ prohlásil Pavel Pustějovský, zastupitel a šéf krajského hnutí ANO.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mikulášský jarmek v kopcích na Valašsku se chystá celé měsíce

Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách se vrací po dvouleté pauze. Unikátní akce láká desetitisíce lidí a propaguje...

Zlín zažehnal trapas. Největší městské tržiště se nakonec promění celé

Zlínské tržiště Pod Kaštany se otevře v prosinci, nebo v lednu. Radnici se podařilo zažehnat nežádoucí trapas. Majitelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na diskotéku nebo do klubu? Ve Zlíně mají mladí smůlu, akcí je jen pár

Premium Ve Zlíně skoro vůbec nefungují kluby nebo diskotéky pro mladé. Ukázala to i halloweenská party v klubu Sud ve...

Půlka obchvatu zdarma, druhá za peníze. Poplatek žene řidiče do Otrokovic

Ministr dopravy odmítl udělit druhé polovině dálničního obchvatu Otrokovic výjimku, aby po něm mohli řidiči jezdit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Festival Masters of Rock zveřejnil jména kapel, odtajnil i hlavní hvězdy

Letní hudební festival Masters of Rock ve Vizovicích už má téměř kompletní program. Kdo budou hlavní hvězdy akce, která...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Radnice přispívají na opravy fasád cizích domů, chtějí pěkná centra

Navzdory úsporám chtějí v Uherském Hradišti a Uherském Brodě dál pomáhat majitelům historických domů s opravami jejich...

Násilník přepadl řidiče a ukradl mu auto, při zadržení pokousal policistu

Agresivní osmadvacetiletý muž v úterý odpoledne ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku přepadl řidiče a ukradl mu auto....

Zimní stadion už město opravuje za svoje, spor o dotaci však vede dál

Město Zlín nedávno uspělo u soudu se žalobou proti tomu, že nedostalo státní dotaci 300 milionů korun na opravu zimního...

Ekologové neuspěli s ochranou živočichů, plánování obchvatu pokračuje

Příprava důležitého obchvatu zlínské části Zálešná, jenž je součástí chystaného dálničního přivaděče, může pokračovat....

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...