Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. února 2023 Milada

Zlínský kraj chce stavět novou nemocnici na etapy, bude o ní znovu hlasovat

  8:05
Zastupitelé Zlínského kraje se vrátí k diskusi o stavbě nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Jednání, na kterém se bude znovu hlasovat o plánované osmimiliardové investici, by se mělo uskutečnit ve zlínském Kongresovém centru.
Takto by měla v budoucnu vypadat nová krajská nemocnice ve Zlíně-Malenovicích....

Takto by měla v budoucnu vypadat nová krajská nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. (2019) | foto: vizualizace: Krajský úřad Zlínského kraje

O výstavbě nové nemocnice budou krajští zastupitelé znovu hlasovat na svém zasedání 4. května. Kongresové centrum kraj zvolil proto, aby dodržel bezpečnostní opatření a na jednání mohli přijít i zájemci z veřejnosti.

Stavbu nemocnice zastupitelé na návrh hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL), který má zdravotnictví na starosti, neplánovaně schválili loni v prosinci. Ministerstvo vnitra však později vyzvalo kraj, aby kvůli možnému porušení zákona o krajích stavbu nové nemocnice projednal znovu tak, aby se k ní mohli vyjádřit i občané.

„Zastupitelstvo správně hlasovalo. Je naprosto jasné, že Zlínský kraj by soudní při s ministerstvem vnitra vyhrál, existují k tomu judikáty Ústavního soudu. Ale právní pře v této zemi trvají rok, dva, tři, možná i více, a my na to nemůžeme čekat. Proto jsem záměr dal znovu k hlasování, abychom potvrdili rozhodnutí, které jsme učinili v prosinci, a aby projekty k výstavbě znovu směřovaly. Rada už to schválila a věřím, že totéž učiní i zastupitelstvo,“ uvedl Čunek.

Opoziční zastupitelé i další organizace si stěžovali na to, že v prosinci zařadil hejtman schvalování stavby nemocnice až v průběhu zasedání a obyvatelé o tom nevěděli. Úředníci vyhodnotili, že kraj neporušil zákon tím, že bod o nemocnici zařadil dodatečně.

Zvolený postup ale mohl znamenat porušení práva občana vyjadřovat se k projednávaným věcem, protože to nebylo dopředu známo. A také porušení povinnosti kraje hospodařit s majetkem transparentně.

„Pokud kraj nápravu nezjedná, respektive ministerstvo vnitra neshledá, že podmínky pro uplatnění dozorových opatření pominuly, podá správní žalobu na zrušení dotčených usnesení nebo, pokud tato usnesení dosud nebyla vykonána, zahájí správní řízení o pozastavení jejich výkonu,“ konstatovala v dopise Marie Kostruhová, ředitelka odboru veřejné správy, dozoru a kontroly ministerstva vnitra.

Kvůli koronaviru chtějí stavět po etapách

Osmimiliardovou investici chce také kraj nově rozdělit na etapy. Citelným zásahem do hospodaření by totiž byla i za běžných okolností, po ekonomickém propadu způsobeném koronavirovou pandemií bude stavba nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích znamenat ještě větší zátěž než dřív.

„Nejsme blázni, víme, že situace je jiná. Musíme být obezřetní. Proto chceme stavbu rozdělit do funkčních celků a rozložit financování operativně podle možností kraje,“ vysvětlil radní za školství Petr Gazdík (STAN), který doplnění na pondělním jednání rady navrhl.

Materiál musí nejdříve rozpracovat a upravit investiční odbor. Pracovníci by měli zvážit, které provozy jsou nezbytně nutné v první etapě a které se dají posunout do dalších částí. Mohlo by jít třeba o vybavení ředitelství, parkovací dům nebo třeba o rehabilitaci.

„Je to nepatrná, ale významná změna. Chceme, aby etapy na sebe navazovaly a měly logiku. Ale kdyby bylo v době stavby zle, tak kraj bude moci říct, že teď udělá jednu část a s dalšími počká,“ naznačil hejtman Čunek.

Bude méně peněz od státu i z veřejné dopravy

Už před pár dny oznámil, že Zlínský kraj nebude ani v současné situaci omezovat potřebné investice a naopak se do nich pustí, aby podpořil ekonomiku.

Ekonomický náměstek hejtmana Jiří Sukop (ANO) naopak upozornil, že kraj musí počítat s tím, že bude mít nižší příjmy ze státního rozpočtu a přijde i o část příjmů z veřejné dopravy, která je kvůli koronavirové nákaze velmi omezená.

Na osmimiliardovou stavbu si chce hejtmanství vzít úvěr tři miliardy korun. Teď splácí úvěr 1,7 miliardy, což znamená zhruba 140 milionů korun ročně. Další čtyři miliardy by měl kraj uspořit, přičemž podle Čunka už má v tuto dobu našetřené dvě miliardy.

Projekt je také zapsaný v seznamu Národního investičního plánu, ale finance od státu nejsou jisté. Poslední potřebnou miliardu má doplnit Baťova nemocnice.

Teď kraj vybírá vítěze soutěže na rozsáhlou projektovou dokumentaci v hodnotě 280 milionů korun.

„Tím, že stavbu nemocnice rozdělíme do etap, nic nevyřešíme. Investiční záměr zůstane stejný, vlak jede dál. Navrhoval jsem, ať projekt přepočítáme a zaktualizujeme, jestli je potřeba stavět nemocnici v takovém rozsahu, jestli se dá rozdělit na části a hlavně, jestli na ni budeme mít peníze,“ upozornil náměstek Sukop, který Gazdíkův návrh nepodpořil.

Také kvůli tomu chtějí o největší investici v historii Zlínského kraje znovu zastupitelé diskutovat. Upozorňují například na to, že tak velký projekt může v dalších letech způsobit vysoké zadlužení a že by kraj měl novou situaci nejdříve vyhodnotit a znovu zvážit postupnou rekonstrukci stávající nemocnice.

„Pokud bude díra ve státním rozpočtu 300 miliard, tak nebudou peníze na velké investice v rámci Národního investičního plánu. Baťova nemocnice navíc za současné situace nenašetří miliardu,“ prohlásil Pavel Pustějovský, zastupitel a šéf krajského hnutí ANO.

Autor:
  • Nejčtenější

Výrobce pneumatik se stoletou tradicí ve Zlíně omezí výrobu, bude propouštět

Po necelých sto letech prakticky končí ve zlínském baťovském areálu výroba pneumatik. Společnost Trelleborg Wheel...

Syn političky obíral o nemovitosti lidi ve finanční tísni, dostal šest let

Za podvody v realitách a praní špinavých peněz uložil dnes zlínský krajský soud Janu Šojdrovi souhrnný trest šesti let...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exmanželka lihového bosse Březiny půjde do vězení za ovlivňování svědků

Za ovlivňování svědků v kauze lihové mafie potvrdil dnes olomoucký vrchní soud bývalé manželce Radka Březiny čtyři roky...

PONEDĚLNÍK: Nový Dočkal, poklady z druhé ligy, starý Zlín a kalibrované vápno

Přehled, hlava nahoře, průnikové přihrávky, dobrá střela. Hru zrychluje myšlenkou, i když sám rychlík není. Našla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ať přijdou k soudu Babiš s Brabcem, vyzývá firma obžalovaná z otravy Bečvy

Zástupci firmy Energoaqua, která se před soudem zodpovídá kvůli kauze otrávené řeky Bečvy, plánují do soudní síně...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Opilou seniorku srazilo na přechodu auto, nejspíš šla na červenou

Mladý řidič srazil ve čtvrtek večer ženu, která šla po přechodu pro chodce ve zlínské části Prštné. Seniorka byla opilá...

Unikátní výzkum prokázal, že pravěké šípy z Holešova měly zabíjet lidi

Maličké hroty šípů měřící maximálně pár centimetrů objevili náhodou už před sedmdesáti lety při hloubení odvodňovacího...

Syn političky obíral o nemovitosti lidi ve finanční tísni, dostal šest let

Za podvody v realitách a praní špinavých peněz uložil dnes zlínský krajský soud Janu Šojdrovi souhrnný trest šesti let...

Nemá žádné limity, míní o modrotisku lektorka kurzů ve Slováckém muzeu

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti pořádá v zimních měsících rukodělné workshopy. O víkendu se tam zájemci mohli...

Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu
Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu

Sdílejte příběhy o randění, sexu nebo lásce a vyhrajte dva lubrikační gely pjur WOMAN ve dvou variantách, které zaručí tu nejdivočejší noc....

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...