Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Koronavirus změní volební kampaň. Bude méně kontaktní a začne později

  16:55
Ve čtvrtek se dozvěděli termín krajských voleb, které se budou konat v pátek a v sobotu 2. a 3. října. Předsedové politických stran v regionu už nyní vědí, že současná mimořádná situace poznamená i předvolební kampaň, která se rozjede později a zřejmě nebude tolik kontaktní. Kvůli pandemii navíc některé strany a hnutí nemají ještě schválené kandidáty.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

Sněmy a kongresy se měly konat po půlce března, kdy už to nebylo po vyhlášení nouzového stavu možné. Takže třeba KDU-ČSL teď řeší, jak to udělat, aby se jejich jedničkou opět mohl stát hejtman Jiří Čunek.

„Nechali jsme si udělat podrobný rozbor stanov strany a hledáme vhodnou cestu. Prověřujeme možnost korespondenční volby, a pokud by nebyla možná, tak by stačilo, kdybychom se sešli během května. Snad už to bude možné,“ řekla krajská šéfka lidovců Šárka Jelínková.

O tom, že členové strany upřednostní Čunka, nepochybuje.

V podobné situaci je také ODS. Jen s tím rozdílem, že už zná lídra, jímž je bankovní manažer Lubomír Traub, a prvních dvanáct míst kandidátky do krajských voleb. Schválila je však netradičně před pár dny regionální rada na videokonferenci, což je způsob nahrazující obvyklý regionální sněm, na němž by se sešli členové partaje.

„Máme speciální opatření, které v reakci na současnou situaci zpracovalo předsednictvo strany. Nařízení vlády nám neumožňuje se scházet, takže hledáme jiné cesty,“ vysvětlil krajský předseda ODS Stanislav Blaha.

O Senát může bojovat i Seďa

Na podzim se konají i senátní volby v obvodech číslo 78 na Zlínsku, kde bude obhajovat Tomáš Goláň hájící barvy hnutí Senátor 21, a v obvodě číslo 81 na Uherskohradišťsku, v němž by se měl ucházet o znovuzvolení hazardní magnát Ivo Valenta. Ten ale ještě neřekl jasné ano.

Sociální demokraté zatím nevědí, koho nasadí na Zlínsku, na Uherskohradišťsku to má být exposlanec Antonín Seďa. „Musí to schválit předsednictvo v Praze, jeho březnové zasedání ale bylo zrušeno. V pátek by se mělo sejít znovu, ale předpokládám, že bude opět zrušeno,“ podotkl krajský předseda Jiří Ott.

KDU-ČSL už dříve schválila pro zlínský obvod krajskou radní Michaelu Blahovou, která s Goláněm naposledy prohrála ve druhém kole. Proti Valentovi nasadí starostu Starého Města Josefa Bazalu. „Jde o obvod, kde mají lidovci silnou základnu,“ věří Bazala.

Své kandidáty si nemohlo kvůli koronaviru schválit SPD Tomia Okamury. Ani hnutí ANO o svých lidech nemá ještě úplně jasno. STAN bude mít ve Zlíně svého kandidáta. „Chtěli jsme ho představit v dubnu, ale vzhledem ke krizi to odložíme na konec května. V Uherském Hradišti podpoříme lidoveckého kandidáta s tím, že ve Zlíně se ve druhém kole budeme podporovat vzájemně,“ sdělil krajský lídr STAN Petr Gazdík.

Piráti na Zlínsku podpoří Goláně, na Uherskohradišťsku zvažují, jestli nasadí svého zástupce, nebo podpoří jiného kandidáta.

Také ODS by měla podpořit Goláně, ve druhém obvodě zatím vyčkává. „Osobně mám o kandidátovi jasno, ale ještě to není schváleno. Chtěli bychom tak učinit do čtrnácti dnů. Ve hře je také to, že někoho podpoříme,“ naznačil předseda krajské ODS Stanislav Blaha.

Komunisté na Uherskohradišťsku nenominovali nikoho, na Zlínsku za ně chce do Senátu vydavatel Jan Doleček.

Příští týden by měla regionální rada na videokonferenci schválit celou kandidátku. ODS jednala o tom, že by na ní byli i zástupci Svobodných, ale podle Blahy bude zřejmě bez nich.

Některé strany ještě nemají lídry

Kvůli opatřením vlády nemá ještě schválené kandidáty SPD Tomia Okamury. „Stranickou konferenci jsme museli zrušit. Svoláme ji ve chvíli, kdy to bude možné,“ řekl krajský šéf SPD Radek Henner.

Také sociální demokracii brzdí současný stav. Do konce března se mělo sejít krajské předsednictvo, které mělo potvrdit návrhy krajské konference z loňského podzimu. Tedy kandidátku s někdejší krajskou radní Taťánou Valentovou Nersesjan v roli jedničky.

„Rádi bychom se sešli, ale nemohli jsme. Termíny se nám posunuly. Do konce června bychom měli mít kandidátku potvrzenou,“ zmínil předseda krajské ČSSD Jiří Ott.

Jasno je naopak nově v tom, že Soukromníci půjdou do voleb s Nezávislými a hnutím Trikolóra. „Je to uzavřená věc,“ potvrdil zástupce Trikolóry Libor Lukáš, který býval hejtmanem za ODS.

Kandidátní listinu trojkoalice schválenou ještě nemá, ani svého lídra. Dohodnou se na nich krajská vedení těchto subjektů.

„Diskuse se členy by byla prospěšná, ale budeme využívat spíše technických možností,“ řekl Lukáš.

Hnutí ANO již dříve zvolilo za lídra do krajských voleb náměstka hejtmana Jiřího Sukopa. Za STAN půjde v čele kandidátky krajský radní a poslanec Petr Gazdík. Komunisty povede bývalý náměstek hejtmana a současný zastupitel Ivan Mařák. Piráti nominovali ekonomku Hanu Ančincovou.

Důležité téma? Zdravotnictví

Politici počítají s tím, že letošní kampaň nebude kvůli koronavirové pandemii příliš kontaktní a začne později.

„Horká fáze kampaně bude startovat na začátku září, všechny možné formy kontaktní kampaně se nebudou moci odehrát podle našich představ. Nevíme, jaká bude ochota lidí se scházet. Musíme na to reagovat,“ poznamenal Blaha.

„Zaměříme se více na sociální sítě, billboardy, reklamní panely, inzerci,“ doplnil.

I podle Gazdíka se koronavirus v kampani projeví, což ovšem platí už dnes. „Každý den řešíme krizový stav, na kampaň nemá nikdo ani pomyšlení. Začne na konci srpna nebo v září, jestli se situace ustálí,“ prohlásil regionální šéf STAN.

„Je otázka, jestli se budou moci shromažďovat větší skupiny lidí, jestli to vláda povolí,“ podotkl Ott.

Podle Jelínkové současná mimořádná situace do kampaně zasáhne, ale obsahově ji zásadně nepromění. „Důležité téma je zdravotnictví, nic zásadního měnit z připravené strategie nemusíme,“ zmínila.

Zdravotnictví by mělo zůstat i přes dnešní vypjatou situaci klíčovým tématem voleb, protože v něm jde o výstavbu nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Prosazuje ji zejména hejtman Čunek a loni v prosinci její výstavbu i přes řadu nesouhlasných hlasů schválili krajští zastupitelé.

Autor:
  • Nejčtenější

Obce se zlobí na ekology, na hotovou dálnici auta hned tak nevyjedou

24. května 2024  13:01

Představitelé měst podél dálnice D49 pravděpodobné zastavení prací na důležité cestě nechápou....

Řidič se řítil po dálnici rychlostí 226 km/h, bez papírů může být i rok a půl

27. května 2024  15:13

Rychlostní 226 kilometrů v hodině se po dálnici D55 u Tlumačova na Zlínsku řítil řidič audi....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obrat. Zlín couvl a po odporu obyvatel chce snížit daň z nemovitosti

23. května 2024  17:24

Vedení Zlína chce snížit daň o 16 procent. Lidé zaplatí méně o několik set i pár tisíc korun. Změna...

Otrava cuketou z Česka zaujala v zahraničí. Taky jsme ji asi měli, řekli lékaři

23. května 2024  15:04

Zlínská lékařka uspěla na celosvětovém kurzu internistů v polském Krakově. Za přednášku o mimořádně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Sestup jsem zažít nikdy nechtěl, teď jsem bez práce, hlesl zlínský Fantiš

25. května 2024  21:31

Po prohře 0:1 v Jablonci popadali fotbalisté Zlína s hlavami v dlaních na trávník. V zápase, ve...

Šofér za hodinu vypil deset piv, kličkující dodávku zastavil policista v civilu

30. května 2024

Jen díky náhodě neskončila tragicky pondělní nebezpečná jízda silně opilého řidiče dodávky v...

Policie vypátrala třináctiletou dívku z Kroměříže, je v pořádku

29. května 2024  14:28,  aktualizováno  30.5 7:43

Policisté vypátrali třináctiletou dívku z Kroměříže, kterou pohřešovala od neděle její rodina....

Těžké časy zlínského hokeje. Významné sponzory se nedaří najít, říká primátor

30. května 2024  5:05

Ještě před nedávnem válel extraligu a vzbuzoval zájem fanoušků i sponzorů. Situace ve zlínském...

Zlínský festival přiveze na tři stovky příběhů pro děti z celého světa

29. května 2024  17:05

Ve Zlíně ve čtvrtek začíná nejstarší soutěžní přehlídka filmů pro děti a mládež. 64. ročník Zlín...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...