Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Sezona na Baťově kanále začíná s obavami, Povodí Moravy chce pomoci

  14:00
První květnový den se naplno otevřou plavební komory na Baťově kanále. Majitelé restaurací a půjčoven lodí na historické vodní cestě už jsou připravení. Část návštěvníků však zrušila rezervace. Pomoct má výrazné prodloužení letošní sezony.

Plavební komora na Baťově kanále ve Spytihněvi | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

V turistickém ruchu se počítá každý den. Každý měsíc bez provozu pak znamená obrovskou ztrátu. Podnikatelé na Baťově kanále mají připravené výletní lodě, kanoe, motorové čluny i hausbóty. Ještě před týdnem předpokládali, že letošní sezona kvůli koronaviru příliš optimistická nebude. Po čtvrtečním rozhodnutí vlády jsou klidnější.

„Přes noc se spousta věcí změnila. Rozvolnění opatření a posunutí o dva týdny je pro nás velmi významné, sezoně to může pomoct. I když pravdou je, že o školní zájezdy a organizované skupiny na výletních lodích, které pro řadu provozovatelů znamenají velkou část příjmů, jsme definitivně přišli,“ prohlásil ředitel obecně prospěšné společnosti Baťův kanál Vojtěch Bártek.

Hlavní sezona se na kanále rozjede 1. května a letní režim, kdy jsou plavební komory obsluhované a otevřené celý týden, potrvá už od poloviny května a až do konce září, navíc se k tomu přidají i první dva víkendy v říjnu.

„Všechny náklady na provoz, obsluhu a údržbu zdymadel zajistíme z vlastních zdrojů tak, aby provozovatelům plavby nevznikly žádné dodatečné náklady. Komorování budou mít po celou dobu provozu zdarma,“ popsal plán na pomoc provozovatelů plavby a podporu rekreace na Baťově kanále generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Zatímco loni tak letní režim trval 79 dní, letos bude o 40 dní delší.

V posledních letech se počty návštěvníků na vodě, v kempech a restauracích i včetně cyklistů pohybují kolem 90 tisíc. Každou plavební komorou projede za sezonu více než 3 500 lodí.

Jaká čísla budou platná pro letošní rok, neumí provozovatelé odhadnout. „Květnové rezervace zákazníci zrušili, rušili také měsíc červen a Slováci celou sezonu, protože sami nevědí, jak to bude. Ale věříme, že to nakonec nebude tak hrozné,“ poukázal Michal Hampala, který provozuje půjčovnu v přístavu ve Spytihněvi.

Povodí Moravy také podnikatelům, kteří o to požádají, nabízí odklad splátek nájemného za pronajaté pozemky až do konce roku 2020. Pokud by to vývoj letošní hlavní rekreační sezony vyžadoval, je státní podnik připravený hledat i další formy pomoci.

„I přesto, že tato připravovaná podpora podnikatelů a rodinné rekreace bude Povodí Moravy stát nemalé finanční prostředky, věřím, že má smysl,“ poznamenal Gargulák.

Největší propad bude ve skupinových plavbách

Ještě v minulém týdnu bylo možné, aby si motorový člun vzali pouze členové rodiny nebo maximálně dva lidé. Teď už je povoleno, aby se po vodě plavilo dohromady deset lidí. Stejný počet se může společně pohybovat na cyklostezce.

Provozovatelé ale musejí stále hlídat dodržování hygienických opatření, jako je zajištění pravidelné dezinfekce lodi, předávání plavidla ve venkovních prostorách a podobně.

O dva týdny dříve, tedy už od 25. května, mohou zájemci i na pravidelné výletní plavby na velkých lodích. Původně platil termín 8. června s tím, že na loď může 50 osob. Ve změněném nařízení zatím počet osob není upřesněný a bude známý až v dalších dnech. Otázkou ale zůstává, jaký zájem ze strany veřejnosti vlastně bude.

Právě ve skupinových plavbách na lodích, které svezly desítky návštěvníků, očekávají majitelé největší propad. Ztráta může dosáhnout až dvou milionů korun, pro některé provozovatele mohou příjmy klesnout až o 70 procent.

Běžně jsou totiž výletní lodě zaplněné už od května, kdy přijíždějí školáci, firmy, různé kluby a skupiny. Oblíbené jsou tematické plavby spojené s prohlídkou památek kolem Baťova kanálu, s ochutnávkou vína, cimbálovou muzikou a podobně. Větší zájem o ně čekají podnikatelé spíše až na podzim.

K lepšímu se změnilo i nařízení související s používáním veřejného sociálního zařízení. V tom viděli provozovatelé velký problém, protože by návštěvníkům na cyklostezkách i na vodě nemohli otevřít toalety a sprchy. Bártek ale předpokládá, že od 27. dubna bude tato služba, za dodržení přísných podmínek, zájemcům k dispozici.

Od 11. května se také otevřou venkovní posezení a zahrádky. Dosud mohli restauratéři kolem kanálu otevřít pouze výdejové okénko, ovšem bez možnosti zkonzumovat jídlo a pití přímo u občerstvení.

Přestože sezona bude nouzovým stavem poznamenaná, podnikatelé doufají, že propad nebude tak velký.

„Moc rádi k nám jezdí třeba Slováci a jejich pobyty jsme museli skoro ve sto procentech případů stornovat. Ale domácí zákazníci, kteří mají hausbót objednaný od května, už volali, že se těší a přijedou. Už se nám zaplnila i poslední volná místa v pozdějších termínech,“ dodal Martin Němec ze společnosti Kroměřížská plavební, která má své sídlo v přístavišti v Huštěnovicích.

2. května 2014

Autor:
  • Nejčtenější

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Zlín zažehnal trapas. Největší městské tržiště se nakonec promění celé

Zlínské tržiště Pod Kaštany se otevře v prosinci, nebo v lednu. Radnici se podařilo zažehnat nežádoucí trapas. Majitelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Překvapení ve fotbalové lize, trenér Vrba jedná o angažmá ve Zlíně

Do předchozího angažmá ze svého přerovského bydliště jezdil na sever do Ostravy. Až za prací pojede od prosince, bude...

Největší mikulášský jarmek v kopcích na Valašsku se chystá celé měsíce

Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách se vrací po dvouleté pauze. Unikátní akce láká desetitisíce lidí a propaguje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradní kancléř Mynář pyká za nekalosti ve fotbale, nesmí v něm působit dva roky

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář pyká za nekalosti ve fotbale. Etická komise fotbalové asociace ho...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Při výbuchu v Kroměříži byl doma jen kocour, přežil zavřený na záchodě

Jedním z bytů v centru Kroměříže otřásl krátce před půl devátou výbuch. Událost se obešla bez zranění, pravděpodobnou...

Balanční dráha, hasičská tyč, cvičení. Města zvelebují dětská hřiště

Řada radnic ve Zlínském kraji investuje miliony korun do modernizování dětských hřišť. Kladou přitom důraz na...

Z vymírajícího tisu se vyráběly luky. Ochranáři ho vrátí do Beskyd

Jde o krásný strom, jehož dřevo má vynikající vlastnosti. Z evropské krajiny však téměř vymizel a dnes patří mezi...

Zlín se ve statistice vážných nehod propadl, v Kloboukách udrželi nulu

Statistika dopravních nehod ukazuje nebezpečné silnice ve městech a obcích Zlínského kraje. Většina měst vyšla ze...

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...