Úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. října 2020 Vendelín

Olomoucký kraj o krok posunul plán na prodloužení Baťova kanálu za miliardu

  4:52
Jako hrozbu zmařených investic do již vybudovaných protipovodňových úprav na řece Moravě ho odmítá Olomouc a proti je i velká část krajských zastupitelů. Přesto Olomoucký kraj minulý týden odsouhlasil uzavření memoranda o prodloužení Baťova kanálu na střední Moravu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Rozhodnutí umožní zpracování podrobnějších studií a další přípravy investice.

„Je to první krok k tomu, aby záměr mohlo řešit ministerstvo dopravy a ministerstvo zemědělství. Díky memorandu očekávám, že bude zpracována studie proveditelnosti, která upřesní technické, finanční a ekologické aspekty záměru,“ přivítal výsledek hlasování krajských zastupitelů předseda odborné skupiny Moravské vodní cesty Tomáš Kolařík.

Diskuse kolem Baťova kanálu na posledním zastupitelstvu ale rozhodně nebyla harmonická. Část opozice upozorňovala, že na debatu o investici za více než miliardu korun není vhodná doba.

„V současné situaci, kdy se potýkáme s ekonomickými problémy, nemáme šanci takový projekt realizovat. I kdybychom problémy neměli, je otázkou, zda nám investice z hlediska cestovního ruchu vrátí to, co do ní vložíme,“ upozornila například senátorka a zastupitelka za Koalici pro Olomoucký kraj Jitka Seitlová.

Hejtman Ladislav Okleštěk v současnosti problém nevidí. „Nic nebrání tomu, abychom pokračovali v rozvoji kraje, to, že by nás zastavil nějaký koronavir, se doufám nestane. Baťův kanál je prospěšná stavba, pomůže rozšíření cestovního ruchu na Olomoucku,“ řekl.

Okleštěk argumentuje i tím, že podpisem memoranda se kraj nezavazuje k žádné investici.

„Podporujeme tím pouze to, že proběhnou další studie. Ani ty nebude pořizovat kraj!“ říká.

Olomouc je proti, i kvůli protipovodňovým opatřením

V případě podobných deklarací je však krajská opozice ostražitá. „Stejná situace byla u projektu Prostějov olympijský (spolek založený pro vybudování víceúčelové haly v Prostějově – pozn. red.). I to byl nejdřív závazek bez financování, poté z něj ale vyplynulo, že kraj se finančně podílet bude, a dnes jsou to desítky milionů, které do projektu plynou s velkou mírou nejistoty, jak vše probíhá a jaké budou přínosy pro region,“ podotkla Seitlová.

Ona i řada dalších zastupitelů z Koalice pro Olomoucký kraj či hnutí STAN se nakonec zdržela hlasování.

Vládnoucí krajskou koalici (ANO – ODS – ČSSD) při prosazování memoranda nezastavil ani fakt, že Olomouc, která má být spolu s Přerovem konečnou a klíčovou stanicí pro vodní turisty, se stavbou Baťova kanálu zásadně nesouhlasí.

Městští zastupitelé memorandum podepsat odmítli. „Projekt, tak jak je zatím koncipován, je v rozporu s přijatými protipovodňovými opatřeními, která město realizuje,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek.

V Olomouci se v současnosti buduje druhá ze čtyř etap úprav kvůli povodním, aktuálně se rozšiřuje a tím i rozmělňuje koryto Moravy ve středu města. V centru budou kolem řeky náplavky, jižněji po proudu už dříve dostala řeka zpět přírodní ráz.

Kanál naruší vazbu řeky s nivou, varuje expert

Jak vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka, Baťův kanál by na jihu Olomouce narušil vazbu mezi řekou a její nivou a „naboural“ také princip hotové ochrany proti povodním.

„Splavnění a stavby jako plavební komory, přístaviště nebo zdvihadla budou mít nezvratný negativní vliv na toky a navazující území, v Olomouci by došlo například ke změně charakteru již z veřejných prostředků zrealizované celé II A etapy a navazujících úseků Moravy i Mlýnského potoka,“ upozornil Loyka.

Povodí Moravy, jež je hlavním investorem protipovodňových opatření, na otázky MF DNES neodpovědělo. V dřívějším vyjádření olomoucký závod Baťův kanál podpořil.

„Rozvoj rekreační plavby od Kroměříže do Olomouckého kraje je z pohledu správce toku možný a není v konfliktu s plánovanými prvky protipovodňových opatření,“ napsal v roce 2016 ředitel závodu David Fína.

„Myšlenka prodloužení Baťova kanálu je na samém začátku a je ještě třeba zpracovat řadu analýz a studií, aby byly posouzeny všechny možnosti i přínosy a zápory,“ poukazuje také Kolařík.

Přerov plány na prodloužení vítá

Přerov naopak prodloužení Baťova kanálu vítá. Slibuje si od něj zvýšení turistického ruchu i zpestření života svých obyvatel. Svůj podpis pod memorandum chtějí připojit i města Kojetín a Tovačov nebo obce jako Lobodice, Blatec nebo Troubky. Tam všude mohou podle Kolaříka vznikat již nyní menší projekty.

„Pro vodáky by mohl být už od letošní sezony splavný úsek řeky Moravy z Olomouce do Kojetína. Budeme také podporovat vodní sporty, výstavbu loděnic, přístavišť, cyklostezek, kempů a dalšího užitečného zázemí pro turisty,“ shrnul.

Současná, 53 kilometrů dlouhá trasa Baťova kanálu vede ze Skalice do Otrokovic. Brzy se má protáhnout na 76 kilometrů díky jižnímu propojení do Hodonína a severnímu spojení s Kroměříží.

Studie prodloužení do Olomouckého kraje počítá se třemi etapami pro napojení Olomouce a čtvrtou pak pro Přerov. Trasa vede střídavě korytem Moravy a také Mlýnským náhonem, v případě Přerova Bečvou.

  • Nejčtenější

Po výrazném ochlazení napadl sníh, dočasně uzavřel Červenohorské sedlo

Červenohorské sedlo, hlavní tah mezi Šumperkem a Jeseníkem, v pondělí pokryl první sníh. Kvůli špatné sjízdnosti byla...

Nový sjezd a estakáda. Vytíženou Hanáckou dálnici zase zpomalí uzavírky

Na další uzavírky na vytížené D46 se v příštích dvou letech musí připravit motoristé. Stavbu bezpečného sjezdu v...

Dům jim zničila exploze u souseda, nový si postavili za šest měsíců

Špatná manipulace s takzvanými složemi pro výrobu zábavní pyrotechniky poškodila v obci na Prostějovsku více než...

Stavidla na řece zůstala zavřená, povodně u Brodku řeší policie

Brodek u Přerova v noci na čtvrtek zaplavila voda z řeky Olešnice a poničila desítky domů. Policie nyní prověřuje, zda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opravu cesty majitel platit nechtěl, složily se tak obce a majitel hotelu

Městu Plumlov na Prostějovsku, které leží v těsném sousedství stejnojmenné přehrady, došla trpělivost a rozhodlo se, že...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Zábavná hra chce u jesenických školáků probudit hrdost na jejich region

Poznávat svůj region, jeho silné stránky a jeho život a probudit v dětech lokální patriotismus. To je cílem nové...

Kvůli epidemii nastaly manévry v nemocnicích, lůžek pro covid je však málo

Olomoucký kraj má pro pacienty s nemocí covid-19 vyčlenit celkem 630 míst, z toho až polovinu musí přichystat olomoucká...

Kriminalista zneužil podle soudu pravomoci, mimo službu postaven nebyl

Policista Martin Polášek z okresní hospodářské kriminálky byl zatím nepravomocně odsouzen za zneužití pravomoci. MF...

Opravený Bezručův domek má vlastní turistickou známku s ještěrem

Opravený Bezručův domek v Kostelci na Hané na Prostějovsku získal svou vlastní turistickou známku. Je na ní vyobrazený...

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...