Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

Trumpův úspěch stojí na ideologii dominantní maskulinity, tvrdí studie

V amerických volbách byl silnější faktorem než stranické sympatie, gender, vzdělání. Klíčem k vysvětlení protrumpovských sympatií je vztah voličů k ideologii maskulinity. Právě ona určovala, jak se budou lidé chovat u voleb roku 2016 i 2020, tvrdí aktuální studie. A platí to nejen pro bílé muže, ale i pro některé příslušníky minorit a ženy.

Výzkum je pokusem popasovat se s popularitou Donalda Trumpa i s faktem, proč tak rozděluje společnost, jinak než skrze výklady, které staví na „antiestablishmentovém“ populismu, rasismu, xenofobii, homofobii, sexismu.

Magnetem, který voliče k Trumpově osobnosti přitahuje, je podle autorů studie, která vyšla v magazínu PNAS, pojetí mužů jako dominantního genderu. Zkoumání týmu Theresy Vescio z univerzity Penn State se opírá o celkem sedm studií zahrnujících přes dva tisíce lidí.

Převládající, hegemonní pojetí maskulinity odkazuje na přesvědčení, že mužům náleží moc, kontrola nad ostatními a/nebo vyšší společenský status. Jsou totiž, měli by být fyzicky, duševně, psychicky odolnější, neovlivnitelní emocemi, fyzickou bolestí. Proto by měli mít ve společnosti vládnoucí postavení, takový je „přirozený“ stav věcí, říká ideologie.

V čem Donald Trump dominantní pojetí mužnosti představoval? V tisícerých aspektech, jeho osobnost a chování je kaleidoskopem o mnoha střípcích z pokladnice maskulinity. Leckteré jsou anekdotické. Někdejšího newyorského starostu Michaela M. Bloomberga se Trump například snažil ponižovat označováním za „Mini Mikea“. Já jsem ten větší, mělo přirovnání dětinsky sdělovat. V reakci na útočnou poznámku senátora Marka Rubia o tom, že má malé ruce, Trump zase věc otočil k obhajobě velikosti svého penisu.

K ideologii hegemonní maskulinity se americký prezident hlásil i tím, jak okázale se označoval za úspěšného byznysmena a umanutě se držel hrubiánství a chování slona v porcelánu. „Trump byl rovněž otevřeně nepřátelský k genderově atypickým ženám, naopak genderově typické ženy sexualizoval a napadal a zpochybňoval mužnost svých oponentů,“ píše server Inverse.

Aby autoři výzkumu zjistili, jak velkou roli hrála ideologie hegemonní maskulinity při volbách, vzali si k ruce šest studií, které se konaly po volbách v roce 2016. A navrch průzkum, který předcházel prezidentským volbám v roce 2020.

Respondenti a respondentky v nich sdělovali, jak volili, nebo budou volit, vypovídali o nejrůznějších demografických datech včetně genderu, rasy, dosaženého stupně vzdělání, svěřovali se ohledně svých stranických preferencí.

Kromě toho autoři zjišťovali, nakolik se hlásí k ideologii hegemonní maskulinity, jak nahlížejí na mužské společenské role, jakou důvěru mají obecně ve vládu. Zajímalo je, jak se staví k výrokům jako „jistým způsobem je pro muže nepříjemné mít práci, kterou dělají obvykle ženy“ nebo „pro drsné časy je třeba drsný muž“.

Síla politického využití ideologie vládnoucí maskulinity

Z analýzy odpovědí podle autorů vyplynulo, že volební podpora Trumpovi se pojila právě s ideologií hegemonní maskulinity. Pravda, nejen s ním, protože ruku v ruce s ní šla i nižší důvěra ve vládu, naopak větší míra rasismu, sexismu. Jenže i když od faktorů vědci odhlédli, dokázala sama podpora ideologie převládající maskulinity predikovat, jak se respondenti u voleb chovali.

Právě toto kritérium hrálo podle vědců prim i nad jinými, jako je gender, rasa, vzdělání, ačkoli se výzkumy nestaraly o kategorii třídy a příjmu nebo města a venkova. A ideologie hegemonní maskulinity propojovala do protrumpovského tábora nejen bílé muže, ale i některé bílé ženy a ženy a muže z minorit, dokonce demokraty i republikány. Podle autorů vycházela z analýzy jako nejjasnější a nejsilnější jednotící linka.

Autoři se pokoušejí vysvětlit, jak ideologie společností prokapává. „Její zastánci z řad dominantních, ale též marginalizovaných mužů se hlásí k mužské nadřazenosti nad ženami. Dominantní muži a ženy se považují za nadřazené marginalizovaným lidem. Dominantní i marginalizovaní muži a ženy se vidí jako nadřazení imigrantům, cizincům, původním obyvatelům, které nahlížejí jako dehumanizované, méně lidské bytosti,“ vysvětlují podle serveru Inverse autoři.

Spoluautor studie Nathaniel Schermerhorn upozorňuje, že na ideologii se v americké politice nezačalo sázet s Trumpem. Má mnohem hlubší kořeny. Jako soutěž v maskulinitě se americké volby prezentují dlouho. „Republikánská strana toho využívala jako rétorickou výhodu již od osmdesátých let dvacátého století. Vlastní kandidáty prezentovala jako maskulinní, naopak feminizovala celou Demokratickou stranu,“ vysvětluje.

Politická role maskulinity

Studie není prvním vhledem do významu vnímané hegemonní maskulinity pro politiku. „Potvrzení si, že jste mužný v tradičním významu, je dnes samo o sobě politickým prohlášením. Je to způsobem, jak tlačit proti změnám uspořádání společnosti,“ říká pro server Fight Thirty Eight výzkumník Daniel Cox.

Zastávaná tradiční maskulinita se projevila i na chování a postojích amerických mužů během pandemie. Výzkumy prokázaly, že muži, kteří se k hegemonní maskulinitě hlásili, používali méně roušky, obecně méně dodržovali preventivní protivirová opatření proti.

Není to překvapující. Hegemonní, tradičně chápaná maskulinita po mužích vyžaduje, aby nedávali najevo zranitelnost, obavy, obezřetnost. „Covid muže více zaměřil na jejich maskulinní identitu, víc než by to dělali jinak. Tlačí na to, aby vyjádřili a demonstrovali postoj: jasně, panuje zdravotní krize, jasně, nahání strach, je děsivá, na mě to však neplatí ,“ objasňuje Daniel Cox.

„Když nosíte roušku, dáváte najevo, že se bojíte nákazy. A uznat, že jste ohrožený, znamená vypadat slabý,“ souhlasí v The New York Times Peter Glick, profesor sociálních věd z Lawrencovy univerzity.

A má to průsečík s Donaldem Trumpem. Muži hlásící se k tradiční maskulinitě častěji schvalovali Trumpovo zacházení s koronavirovou krizí a častěji soudili, že prezident má protivirovou strategii. Ženy, které se pro změnu hlásily k tradičnímu pojetí ženství, si častěji mysleli, že Trump ke krizi přistupuje dobře.

Autor:
  • Nejčtenější

Ráno, nebo večer? Věda už ví, kdy cvičit při sedavé práci a pro zhubnutí

Na načasování záleží. Máte-li pracovní den vyplněný sezením za stolem nebo chcete-li cvičením zhubnout, zdá se dobré...

Mizerní válečníci a jejich oligarchie. Renomé Sparty je kolekcí mýtů

Drsní, brilantní bojovníci, kteří si nadevše cenili svobody. Renomé starověké Sparty září aurou válečnické nadřazenosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nebezpečné sexuální pozice. Nemusejí to být ty nejkrkolomnější

Od dob starodávných tantrických textů a egyptských erotických papyrů jich svět vyzkoušel bezpočet. Jenže některé...

Ráno našli jen poházené kosti. Vševěd ví o Čechovi sežraném domorodci z Tichomoří

Premium Dvacetiletý námořník Gustav Chaloupka je asi jediný Čech, který byl prokazatelně sežrán lidožrouty. Na jeho tragický...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neodolatelně vtipný a všudypřítomný. Tajemný Pakalu Papito se stal memem

Koho byste zachránili, kdyby kobra zaútočila současně na vaši tchyni a manželku? „Kobru,“ odpovídal s rozhodností...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Mizerní válečníci a jejich oligarchie. Renomé Sparty je kolekcí mýtů

Drsní, brilantní bojovníci, kteří si nadevše cenili svobody. Renomé starověké Sparty září aurou válečnické nadřazenosti...

OBRAZEM: Pistole a brnění. Ned Kelly čelil policii jako fantom

Loupil, vraždil, z australské buše vedl zuřivou a marnou válku proti britskému impériu. Stát, jeho úřady a policie ho...

Syndrom nožního orgasmu. Některé ženy prožívají nezvyklý typ vyvrcholení

Premium Pětapadesátiletá dáma z Nizozemska o ta vyvrcholení vlastně neměla zájem. Její orgasmy se dostavovaly zhruba šestkrát...

Erekci do pár minut má napomoci krém. Vědce při vývoji inspiruje jed z pavouka

Premium Úvodní klinické testy jsou slibné, úspěšně prošly první fází. Pak bude mastička napomáhající erekci schválená pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....