Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie

Machismus je jen fasáda chlapství, říká Esquire Man Jiří Mádl

aktualizováno 
Mužství je především usilování o čest. A to s sebou nese radost ze sebe sama. „Být chlapem může být skutečným koníčkem,“ říká herec a režisér Jiří Mádl. V kategorii Art získal titul Esquire Man 2019.

Fotogalerie

Esquire Man jsou ceny pro výrazné muže, svobodné, čestné, solidární. Jenže mužství s sebou pořád nese i stopy machismu. A leckteří muži jako by nevěděli, co bez něj chlapství znamená. Co pro vás znamená být chlap?
To je moc hezká otázka, děkuju. Jednou jsem dostal takovou radu. Nebylo to tedy v žádné důstojné situaci, došlo k tomu v New Yorku v hospodě, jmenovala se Trash, něco jsme tam slavili se spolužáky, v onu dobu jsem v Americe studoval. A na toaletě jsem potkal pána, jehož jedinou oporou v onu chvíli bylo umyvadlo, kdyby tam nebylo, asi by spadl. Nicméně jsme se zapovídali a byl to moc hezký rozhovor, i když nečekaný.

Ty opilecké rozhovory!
To nebyl opilecký rozhovor, ano, bylo to v pozdních hodinách, ale bylo to pěkné povídání, upřímné, vlastně chytré. Byl to starý pán a říkal mi, že v životě určitě dostanu ještě spoustu rad. A měl pravdu, člověk dostává pořád nějaké rady. Dodal, že on má pro mě jednu jedinou. Že se díky ní nestanu úspěšným, ale že na sebe budu pyšný a budu se cítit dobře. Řekl: V každé situaci, i když bys měl prohrát, i když bys měl sklonit hlavu, i když by ti to mělo přinést nevýhody, vždy se zachovej jako chlap.

To není úplně jednoznačná rada…
Není, samozřejmě to není přesné, ne každý si to definuje. Ale ti, co si zaslouží tomu rozumět, pochopí… A já se tomu snažím rozumět. Proto pro mě Esquire Man a kritéria, podle nichž muže nominuje, znamenají důležitý pohled na to, kdo to je chlap.

A machismus?
Machismus jako takový je pro mě fasádní chlapství. Samozřejmě, Liga mistrů, pivo, MMA, proč ne. Ale machismus není opravdové mužství, je to fasáda. Znám spoustu lidí, kteří mají například tělesné těžkosti, a pořád to jsou chlapi, mají čest. A to dnes vymizelo nebo se tomu smějeme. A přesto ve vás čest opravdu vyvolává až arogantní radost ze sebe sama. Neříkám, že se mi to vždycky daří, mám spoustu slabostí, někdy udělám něco laciného, jen po svou výhodu… ale těch věcí ubývá. Myslím, že se fakt snažím být chlapem. Je to sebenaplňující. Může to být skoro koníčkem, řekl bych. Víte, my všichni jsme takoví feťáci radosti, feťáci úspěchu, výhod a tak. Jsme vlastně takové ty opičky, které chtějí ovoce, to nikdy nezměníme. Ale můžeme změnit definici toho, co to ono ovoce je. Když to bude chlapská čest, můžeme těmi feťáky být klidně dál, ale bude to pozitivní a bude to působit dobře.

Kdybyste si měl dovolit dát ocenění sám sobě, za co by to bylo? Vyberete ze svého života za posledních několik let něco, co by za ocenění stálo podle vás? Výhra, pochopení něčeho, přiznaná pochybnost?
Dejte mi aspoň patnáct sekund… Když jsem měl vztahy se ženami, v konečném důsledku jsme za to mohli, myslím si, oba. Ale mám-li být fér, chybovat jsem začal já. Když se říká „co bylo dřív, jestli slepice, nebo vejce“, já moc dobře vím, co bylo dřív. Byla to moje pýcha, sebestřednost, možná moje nepozornost. Dost mě to mrzí, protože jsem měl štěstí na úplně skvělé ženy, které jsem možná také svým jednáním donutil chovat se i nepřípadně. Ony to taky podělaly, ale já to asi začal. To je moje dost útrpné přiznání.

Každá překážka vás posílí, říká Heřman Volf

Ocenění Esquire Man podle něj především otevřelo příběhy, které mohou motivovat. „Jsou odlišné, jdou napříč kategoriemi, profesemi, napříč zájmy, jdou skrze věkové skupiny. Společné poselství zní, že je na každém, jak se k osudu postaví. Že sny se mají plnit,“ říká Heřman Volf, celkový vítěz soutěže Esquire Man 2019.

Celkovým vítězem se stal Heřman Volf.

Ví, o čem mluví, po vážném úrazu skončil na vozíku, život však nevzdal, je aktivním sportovcem, vede projekt Cesta za snem. „Snažím se život žít tak, jak přichází. Samozřejmě, mám cíle, ale ona cesta je krkolomná. A každá překážka vás posílí. Není důvodem, abyste cíl měnili, vzdávali se ho. Za překážky jsem rád,“ říká.

A věří v postupné kroky. „Všechno má své fáze, nesmíte je přeskakovat, musíte postupovat trpělivě. Pak to klapne. Když jste připravený, když máte otevřenou mysl, duši, věci přijdou samy. V pravý čas,“ soudí.

A jeho pohled na chlapství v dnešní společnosti? „Vztahy mezi muži a ženami by měly být vyvážené. Dřív byla žena v domácnosti, dělala podřadnou práci, chlap vydělával peníze a doma to podle toho vypadalo. Dnes to tak zaplaťpánbůh není, a rovnoprávnost se prosazuje. A někteří chlapi se s tím těžko smiřují. Pak se projevuje rozdíl mezi chlapem a chlapem,“ říká.

Šestý ročník soutěže Esquire Man
zná své vítěze

Ocenění Esquire Man uděluje na popud čtenářského hlasování redakce časopisu Esquire.
Redakční rada časopisu Esquire vybrala napříč všemi oblastmi lidského snažení patnáct mužů, rozdělila je do pěti kategorií a nechala čtenáře, aby si vybrali toho, kdo je jim nejsympatičtější. Z pohledu redakce byly už samotné nominace oceněním práce a chování každého kandidáta. Jde nám o to, představit muže známé i méně známé, kteří mají pozitivní vliv na své okolí i na celou společnost, jejichž práce nebo podnikání pozitivně ovlivňuje životy ostatních a jejichž působení je pro druhé motivující. Výsledky hlasování byly vyhlášeny na slavnostním ceremoniálu ve středu 13. listopadu v pražském podniku Royal.

human
53 let, spisovatel a nakladatel
VÍTĚZ KATEGORIE
33 let, producent
50 let, neurochirurg Nemocnice Na Homolce
sport
33 let, profesionální cyklista
54 let, handicapovaný sportovec
ABSOLUTNÍ VÍTĚZ
41 let, pilot
byznys
36 let, obchodní a marketingový ředitel R. Jelínek
42 let, radikální inovátor a městský hacker
30 let, majitel agentury Socialsharks
VÍTĚZ KATEGORIE
art
32 let, sklářský výtvarník
32 let, herec a režisér
VÍTĚZ KATEGORIE
35 let, vizuální umělec a malíř
do 35 let
31 let, reportér
30 let, podnikatel
33 let, spisovatel
VÍTĚZ KATEGORIE
Autoři: ,
  • Nejčtenější

Revoluční vibrátor vyrazil do prodeje. Vyvíjela ho i univerzita

Vznikl ve spolupráci s americkou univerzitou. Má za sebou kontroverzi, kdy mu nejprve udělili technologické ocenění,...

Sex před webkamerou. Společnost mě na tu práci připravila, říká umělkyně

Infiltrovala průmysl s erotikou před webovými kamerami, aby zažila prodej intimity za peníze na vlastní kůži. Přiznává,...

„Bolševický čaroděj“ řídil v Praze výzkum paranormálních jevů

Byl to takový český projekt Akta X. Desítky vědců i senzibilů zkoumaly od 60. let fenomény jasnovidectví či...

Premium

Matka nevěsty jim zarazila svatbu, tak ženich vzal nůž a ubodal je

V lednu 1929 zuřily na Strakonicku mrazy, na jaké si ani ti nejstarší pamětníci nevzpomínali. Kdo nemusel ven,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velel jsem, osvobozoval, chlubil se politik. Pak promluvily archivy

Druhá světová válka znamenala zmatek a chaos je půdou pro lži. A díky tomu se mohl Douglas Stringfellow vybavit...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky
Premium

Krutá smrt malých holčiček. Vražedkyni zachránil od šibenice až císař

Pomsta může být sladká jako... limonáda. Strach z manžela a závist k sousedům nakonec dovedly Marii Burešovou k...

Premium

Matka nevěsty jim zarazila svatbu, tak ženich vzal nůž a ubodal je

V lednu 1929 zuřily na Strakonicku mrazy, na jaké si ani ti nejstarší pamětníci nevzpomínali. Kdo nemusel ven,...

Nemanželské děti nebyly trendem boháčů, ale nižších tříd, říká studie

Jakkoli je divadelní hry nebo romány spojují s pokryteckou a záletnou aristokracií, nemanželské děti byly častější na...

Svoje portréty kreslím světlem, říká fotograf kalendáře Pirelli

Jeho snímky v sobě mají extázi, snivost, bezčasí. Tajemství, jistou zbožnost, prvek rozjímání. Fotí odhalené ženy,...

Najdete na iDNES.cz