Už devětatřicátý ročník pochodu L. A. Pride se přitom odehrával ve stínu květnového rozhodnutí Nejvyššího kalifornského soudu, který odmítl povolit manželství mezi osobami stejného pohlaví.
A to gay a lesbickou komunitu zmobilizovalo. Proto se tady o druhém červnovém víkendu sešli dobrovolníci pochodující v průvodu i davy nadšeného publika.
Ale nejen to, zviditelnění a důležitost akce přilákaly též skoro všechny místní politiky i kandidáty na příštího kalifornského guvernéra.
Patřili k nim především starostové dvou největších měst Zlatého státu, losangeleský Antonio Villaraigosa a sanfranciský Gavin Newsom, který nedávný soudní výnos veřejně odsoudil: "Kalifornie se stala prvním státem unie v historii, který použil ústavu k diskriminaci práv určité skupiny lidí."
V průvodu nechyběl ani policejní šéf Los Angeles William J. Bratton, jehož předchůdci v uniformách vztahům mezi stejným pohlavím příliš nepřáli a celou tuhle zábavu v roce 1969 policejním zásahem v gay klubu v newyorském Greenwich Village nechtěně odstartovali.
PŘEČTĚTE SI, JAK VYPADALA ČERVNOVÁ QUEER PRIDE V ČESKÉM TÁBOŘE
Tehdejší události vešly ve známost jako Stonewall riots a právě tam leží kořeny všech pochodů, na nichž sexuální minority svou orientaci hrdě oslavují. V Hollywoodu se průvod koná od roku 1970 každoročně, s výjimkou roku 1973.
Letos byl velkolepý průvod součástí třídenních oslav, zdolával přibližně tříkilometrovou trasu, trval tři a půl hodiny a nescházeli na něm ani transsexuálové a bisexuálové.
V jedenáct hodin dopoledne začala celá akce pod taktovkou maršálky, kterou byla komička a bavička z televizního kanálu E! Entertainment Chelsea Handlerová. Organizátoři z koalice United Together West si ji vybrali "pro její viditelnou a hlasitou podporu rovnoprávnosti menšinových komunit".
V poledne davy ztichly a průvod byl přerušen minutou ticha na vzpomínku na osobnosti, které za práva sexuálních minorit bojovaly, i obětí AIDS.
Potom se na pochod po bulvárech vydalo 125 přihlášených organizací, které tvořily barevné alegorické vozy, kapely řízně vyhrávající do pochodu, umělci a akrobati. Nechyběli ani učitelé, policisté, hasiči a politici jedoucí v otevřených historických i moderních kabrioletech.
Na jednom z přívěsů se vezl ohromný nafouknutý svalovec z gumy, na prsou nápis s požadavkem na bezpečný sex a apelem na používání kondomů, kolem něj pobíhali mladíci, kteří do přihlížejících davů právě tyhle produkty házeli, a to v červených obalech s nápisem Love. Dárková balení často ani nestačila dopadnout na zem.
Nafukovacími balonky v duhových barvách byl ozdoben dvoupatrový londýnský autobus, který si pronajal Metropolitní kostel gay komunity.
V dlouhé řadě účastníků nechyběla ani pódia, na nichž předváděli svoji zábavu nadšenci z řad sadomasochistů, chlupáčů přezdívaných Bears (Medvědi) a nádherně nalíčení transsexuálové, kteří své původní pohlaví dokázali dokonale uschovat.
Samozřejmostí byla účast motorkářů na strojích Harley-Davidson, nechyběli ani kovbojové z populárních rodeí a vlajkonoši spřízněných organizací z celých Spojených států.
"Je to pro nás skvělá příležitost oslavovat, užít si zábavu a společně se vykřičet," okomentovala slavnostní průvod Christina Balyová, jedna z přihlížejících.
Hlavní organizátor akce Rodney Scott byl, s ohledem na soudní rozhodnutí, vážnější: "Ohromná účast na pochodu je pro nás hořkosladkým okamžikem. Trápíme se a máme zlomená srdce kvůli tomu, že se obyvatelům Kalifornie po dlouhé měsíce před volbami lhalo. Čtyřicet milionů bylo utraceno na lži o naší komunitě a o tom, co jsme."
Většina zdejších liberálů má stejný pocit a věří, že právo na manželský svazek má každý, i sexuální menšiny.