Středa 8. dubna 2020, svátek má Ema
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. dubna 2020 Ema

Punk či klasika, v Číně jako v USA. Hudba mluví univerzální řečí

aktualizováno 
Smyslné emoce, ale i úzkostlivé nebo smutné. Pocity vzdoru, radosti i klidu. Hudba obsáhne až třináct emocí. A její jazyk je univerzální, lidé na celém světě jí rozumějí stejně. Zjistila to aktuální americká studie.

Dokáže vykouzlit odlišné pocity s docela drobnými nuancemi. A lidstvo jí rozumí napříč planetou. Vědci zkoumali hudbu. | foto: Profimedia.cz

Píseň Rock the Casbah od The Clash vyvolává rozjařenost, Vivaldiho Čtvero ročních období energizuje. Ze slavné melodie ve scéně ze sprchového koutu filmu Psycho mrazí, song Careless Whisper od George Michaela evokuje erotično. Bez ohledu na hranice, na barvu pleti, na kulturní specifika.

I to zjistila studie publikovaná v magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences, je to však pouze ilustrativní ochutnání. Rozsáhlá práce se především pokusila sestavit slovník emočního jazyka hudby. „Představte si ohromnou hudební knihovnu zorganizovanou podle emocí, každá skladba v ní by byla spojena s jistým pocitem. A v zásadě právě to naše studie dělá,“ vysvětlují autoři práce na serveru EurekAlert.

Hudební mapa třinácti emocí

Zvuková mapa hudebních emocí

Nejhmatatelnějším výsledkem práce je unikátní interaktivní zvuková mapa, která oněch třináct emocí spojuje s hudbou. Skládá se z tisíců hudebních úryvků a můžete si na ní ověřit, zda nálady a pocity, které vyvolávají ve vás, souzní s těmi, které zařadili autoři mapy.

Víc než dvěma a půl tisícům lidí ze Spojených států a Číny předložili tisíce hudebních klipů, jimž měli posluchači přiřazovat emoce. Na jejich základě autoři studie vybrali na čtyřicet skladeb pokrývajících celou paletu hudebních žánrů a stylů, od metalu přes klasickou hudbu až po techno a pochody.

Poté bylo úkolem téměř dvou tisícovek mužů a žen, opět z Ameriky a Číny, hodnotit písně z hlediska osmadvaceti druhů emocí, které jim výzkumníci dali na výběr. Kromě toho měli dobrovolníci určit míru pozitivity a negativity, stejně jako sílu emocionálního dopadu skladby, stupeň vzrušení, které vyvolávala. A nakonec nabídli skoro tisícovce lidí z obou zemí dalších tři sta hudebních ukázek západní a tradiční čínské hudby.

Proč tolik experimentů? Cílem bylo závěry studie očistit. Například snížit dopady kulturního nebo geografického kontextu. Proto dostali Američané čínský folklór, při jehož poslechu nemohli být naváděni výchovou, zkušenostmi.

Hudba vám může dopřát skutečný orgasmus, tvrdí věda

Rozechvěje se vám tělo, po zádech vám přejíždí mráz, na rukou vám vyskočí husí kůže. Může za to působivá hudební pasáž, silná filmová scéna, mocný obraz. Jako by vám kůži rozehrála rozkoš. Ono mrazení je podle některých vědců zvláštním druhem orgasmu.

Výsledkem studie je třináctka emocí, které v písních obě skupiny poznaly, a to shodně. A jaké pocity, nálady dokáže tatáž hudba vyvolat univerzálně na celém světě? Patří mezi ně radost, znepokojení, erotická smyslnost, krása, uvolnění, smutek, snění, triumf, úzkost, strach, rozmrzelost, rebelský vzdor a vyčerpání. Všechny tyto položky patří do globálně srozumitelného hudebního slovníku.

„Přísně a pečlivě jsme zdokumentovali největší soubor emocí, které jsou skrze řeč hudby pociťovány univerzálně,“ uvedl k výzkumu berkeleyský profesor Dacher Keltner. Jeho kolega Alan Cowen upřesnil, že věc má však háček. Třináctku emocí sice z hudebních kousků respondenti poznali shodně. Jenže se lišili v tom, zda je vnímat pozitivně, nebo negativně.

„Lidé z odlišných kultur se dokážou shodnout na tom, že píseň je rozzlobená. Mohou se však rozcházet v hodnocení, zda je onen pocit pozitivní, nebo negativní,“ vyložil Cowen. Pozitivní nebo negativní hodnoty, jimž říká psychologie „valence“, jsou totiž mnohem silněji určovány, ovlivňovány specifickou kulturou.

„Hudba je univerzální jazyk, ne vždy však věnujeme dostatek pozornosti tomu, co říká a jak jí rozumět. Chtěli jsme udělat první důležitý krok k vyřešení mystéria otázky, jak může hudba evokovat tak mnoho odlišných pocitů,“ uzavřel Cowen.

Autoři:
  • Nejčtenější

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Tančím u tyče a miluju metal, říká veterinářka a MOgirl Zdena

„Moje seriózní povolání se zdánlivě neslučuje s mými zájmy, které nejsou úplně standardní,“ hlásí hned zkraje MOgirl...

Premium

Znásilnění bylo jen začátkem. Poslední letní tancovačka skončila tragicky

„Však já tě udám!“ Touto neuváženou větou se už nejednou proměnil trestný čin znásilnění ve vraždu. Těžko se v...

Top strečink na doma: je prevencí bolesti zad, uvolní hrudní páteř

Naším cílem nebude ani tak fyzické „natahování“ svalů a šlach. Tři strečinkové cviky, které nabízíme na domácí cvičení,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Smlsal přibral 50 kilogramů, vyzkoušel si den v těle tlouštíka

Už 150 tisíc Čechů trpí obezitou. Hubený člověk si často ani neumí představit, jak jsou pro ně některé činnosti...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky
Premium

Nejlepší Chardonnay je z Moravy. Vyhrálo na prestižní světové soutěži

Porotci se perou o místa u stolu. Vinaři trnou napětím. Chardonnay du Monde je tuze prestižní klání. A vítěz světové...

Ve jménu morálky: kanadský premiér poslal děti do církevního pekla

Na jeho vládu vzpomínají v liberální Kanadě jako na dobu dlouhé temnoty. Představovala nebývalý sociální útlak,...

Premium

Za rok vytvořím jen dvě až čtyři fotky, říká držitel „fotografického Oscara“

K fotografování ho před čtrnácti lety přivedla nečekaná ztráta blízkého člověka. Do snímků proto začal zachycovat své...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY - MONTÁŽ až 28.000 Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz