Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kapsle na zhubnutí sníží příjem jídla o 40 procent, řekly testy. Na vepřích

Slibuje levnou, neinvazivní cestu ke shození nadbytečných kilogramů. Vibrující ampulka má trikem oklamat žaludek a navodit pocit sytosti. Zatím prošla úspěšně pokusy. Na vepřích.

Ampulka nevypadá nijak půvabně, je však levná. A stejně má být schovaná v žaludku. | foto: Srinivasan a kol./MIT NewsCreative Commons

Skrývá se za značkou VIBES, znamená Vibrating Ingestible BioElectronic Stimulator, vibrující poživatelný bioelektronický stimulátor, je velká asi jako multivitaminová tableta. Ampulka ukrývá vibrující motorek a miniaturní baterii z oxidu stříbrného v želatinové membráně. Tu po spolknutí žaludeční šťávy rozpustí, tím se propojí elektronický okruh a nastartuje motorek. A spustí se vibrace. A to je všechno.

Proč se na vibrace sází, jak by měly pomoci hubnutí? Nápad vychází z fyziologického jevu, který odhalil předchozí výzkum. Zjistil, že když se aplikují vibrace na sval, vytvoří do pocit, že byl natažený víc než ve skutečnosti.

V případě žaludku mluvíme o jeho roztažení, a to má vliv na náš pocit nasycenosti. Když se žaludek naplní a roztáhne se, dá mozek s pomocí specifických hormonů signál, že je čas přestat jíst. Jsme plní, řekne nám. Vědce proto napadlo vyzkoušet, zda by se efekt vibrací, který funguje na svaly, nedal použít též k obelhání žaludku a k tomu, aby mozek vydal kýžený povel a nasměroval nás k tomu, že odložíme příbor.

O 40 procent jídla méně

Aby nápad vědci z Massachusettského technologického institutu prověřili, uchýlili se k pokusu s vepři. Konkrétně to byla jorkšírská prasata, vážila mezi padesáti až osmdesáti kilogramy, bylo jim mezi čtyřmi až šesti měsíci. Volba na ně padla proto, že jejich žaludeční anatomie připomíná lidskou, vysvětlují ve své studii v magazínu Science Advances. Experiment však vyžadoval zdolání překážky, zvířata by totiž testovací zařízení před polknutím rozkousala, vědci ho proto do jejich žaludků museli upravit speciální trubičkou – a aktivovat ho s pomocí externí baterie.

Žaludky prasečích testerů rozvibrovali dvacet minut před podáváním potravy. Při celkem 108 krmeních, upřesňuje server mHealth Intelligence. A s apetýtem vepřů to zamávalo. Nositelé rozvibrované ampulky toho spořádali o čtyřicet procent méně než jejich kolegové, kteří jedli podle svého, nezmanipulovaného uvážení. Jejich hormonální hladiny však odpovídaly těm po konzumaci běžných porcí. Odborníci dodávají, že testovaní vepři sice nehubli, to proto, že byli nedospělí, přibírali však mnohem pomaleji než jejich vrstevníci bez ampulky v břiše, poznamenává magazín Smithsonian.

Kapsle v jejich těle nezpůsobila žádné potíže, nevedla k perforaci, obstrukci, průjmu, zvracení, nevyvolala zánět. Vepříci se chovali normálně, jen byli po jídle méně aktivní. Ampule jejich tělo opustila po čtyřech pěti dnech.

Levná alternativa

Podle autorského týmu experiment naznačuje, že by se v podobě kapsle mohla zrodit levná alternativa k existujícím invazivním a drahým postupům, jako je žaludeční bypass nebo léky jako Ozempic. „Máme potenciál překonat omezení a náklady spojené s biologickými léky,“ cituje magazín Forbes jednoho z autorů studie Giovanniho Traversa.

Ráno, nebo večer? Věda už ví, kdy cvičit při sedavé práci a pro zhubnutí

„Naše zařízení lze vyrábět za velmi nízkých nákladů, tedy s nízkou cenou. Ráda bych byla svědkyní toho, jak transformuje péči a léčbu lidí, kteří nemají přístup k sofistikovanějším nebo dražším možnostem, které se nabízejí dnes,“ uvedla v tiskové zprávě Shriya Srinivasanová. Kapsle je z velmi laciných materiálů, při masové produkci by se náklady dostaly pod jeden dolar. Srinivasanová dodává, že zařízení by se mohlo též vyhnout vedlejším účinkům existujících postupů.

Cesta k případnému rozšíření kapsle však bude ještě dlouhá. Vědecký kolektiv se chystá prozkoumat, zda je možné ampuli zadržet v žaludku na delší dobu, aby se nemusela polykat před každým jídlem. A jestli by ji tedy bylo možné bezdrátově ovládat, zapínat a vypínat.

Nechá se mozek podvádět? A co prasata neřeknou?

Prozkoumat však bude třeba mnohé pochyby. Jednu z nich pokládá ve svém vyjádření pro server Science na stůl klinický psycholog Tom Hildebrandt. „Vepři vám neřeknou, jak příjemné to je,“ namítá.

Otázkou rovněž zůstává, zda se lidský mozek nechá oklamávat jako ten prasečí – a jak dlouho. Je možné, že nakonec iluzi prokoukne a jeho reakce budou slabší. Ampule tak bude fungovat méně účinně, až nakonec přestane působit vůbec. „Mozek může začít používat jiné signály, aby rozpoznal, jak moc jíst,“ uvažuje neurovědec Carlos Campos. Shrnuje: „Nevíme, jak dlouho onen trik bude fungovat.“

Ještě před pokusy s lidmi se teď autoři projektu chtějí obrátit na psy, jejich zažívací systém se podobá lidskému ještě víc než prasečí. K pokusům na lidech by se chtěli dopracovat do jednoho dvou let, prozrazuje server Technology Review.

Autor:
  • Nejčtenější

Když muži ztrácejí půdu pod nohama. Proč dnes přestávají mít rádi ženy

21. dubna 2024  12:10

Premium Mladíkům lezou ženy na nervy. Nemají je rádi. Ve srovnání s předešlými generacemi se s nimi méně...

Jak zlepšit sex v dlouhodobém vztahu. Vášeň má zajistit prostý plán

22. dubna 2024

Potkává to i šťastné svazky. Navzdory vzájemné náklonnosti, respektu a lásce po letech vyhasne...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chlapy ničí poměřování pindíků. Pak jdou za mnou, říká trenér a mentor

21. dubna 2024

Jeho klienti netouží po obřích svalech, mají spíše už dost neustálého „poměřování pindíků“. Tlaku...

OBRAZEM: Porno a sedmdesátky. Projděte si plakáty z pikantní Ameriky

24. dubna 2024

Vstoupilo do kin, dostávalo se mu pochvalných recenzí seriózního tisku. A především uhranulo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ztroskotali, ale nechovali se tak. Kurážní Angličané zamotali Španělům hlavy

23. dubna 2024

Premium Přišel o loď, skončil se svou posádkou na ostrově. Jenže se nechoval jako muž v potížích. Kapitán...

Česko jako velmoc MHD. Kde se ve světě svezete českými dopravními prostředky

28. dubna 2024

Premium České tramvaje lze spatřit třeba v Turecku, Itálii, Číně nebo Finsku. Po celé Evropě, v Rusku, v...

Československo v roce 1924: zlatá éra i zrod zla. V čem se podobá dnešku

27. dubna 2024

Premium Rok 1924. Svět už se vzpamatoval z šílené války a nastávala zlatá léta umění, zábavy a zdánlivé...

OBRAZEM: Za obscénnost vězení. Mae Westová šla za mříže kvůli Sexu

27. dubna 2024

Na místo se dostavila v černé limuzíně, s kyticí bílých růží. Zapózovala fotografům, prohodila...

Strečinkem ke zdraví: seznamte se s jeho benefity

26. dubna 2024

Pro mnohé je nutným zlem, jiní ho vynechávají docela. Poslední studie však říkají, že strečink se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...