Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. února 2024 Dorota

Vědci jsou na stopě terapii po intoxikaci alkoholem. Může se dát rozdýchat

Vlastně je téměř nevysvětlitelné, že jsme to nevyzkoušeli již před desetiletími. Slova vedoucího studie o tom, jak tělo zbavit následků nadměrného požití alkoholu, nezastírají překvapení jednoduchostí vlastního nápadu. Škody způsobené pitím by totiž mohlo jít rozdýchat.

Alkohol odbourávají játra, trochu se však onoho procesu účastní i plíce. To proto je pijákův dech cítit. Kanadský vědec testoval, zda se onen proces dá urychlit hyperventilací. | foto: Profimedia.cz

Ještě než jeho myšlenku, shrnutou v magazínu Scientific Reports, představíme, vyšleme varování, které je na Nový rok speciálně na místě. Studie došla pouze k předběžným zjištěním a pokus, z něhož vycházela, probíhal pod dozorem, s pomocí přístroje a měl velmi malé proporce. A hyperventilace, na níž byla hypotéza založena, může být velmi nebezpečná. Jak dokládá například tato studie, může vést k mdlobám, nepříjemné bolesti hrudních svalů, pocitům brnění a úzkosti.

A příhodná je ještě jedna poznámka. Ambice, které studie měla, k úlevě od běžné kocoviny ani nesměřují. Jako způsob, jak vytrhnout pijáky z náručí zaslouženého bolehlavu, není účinná. Snaží se nabídnout průkopnickou záchrannou terapii pro těžké intoxikace alkoholem. Tento stav totiž podle údajů Světové zdravotnické organizace každoročně připraví o život na tři miliony lidí. Když totiž koncentrace etanolu v krvi dosáhne jisté hladiny, vážně poškozuje orgány.

Plíce do zbraně. Ovšem s přístrojem

Vedoucí výzkumu Joseph Fisher, anesteziolog a výzkumník z Toronto General Hospital, přitom připomíná, že jedinou cestou, jak dnes mohou lékaři alkoholem těžce intoxikovaným pacientům pomoci, je dialýza. „Obvykle jsou přiváženi v bezvědomí, těžce pod vlivem, takže je obtížné je vyšetřit. Nemůžete nic dělat. Musíte čekat, dokud to nemetabolizují jejich játra,“ cituje jej list The Guardian. Dodává však, že to je velmi neúčinný proces.

Fisherův tým však napadlo zkusit povolat k očistě těla plíce. Přinutit je dýchat prudčeji, silněji, hlouběji. Posunout je k hyperventilaci, skrze kterou, jak vysvětluje tisková zpráva o Fisherově studii na serveru EurekAlert, eliminuje tělo z krve nejen kysličník uhličitý, ale též alkohol.

Aby si hypotézu ověřili, požádali vědci v miniaturním pokusu pět dobrovolníků ve věku mezi dvaceti a devadesáti lety, aby si dopřáli čtyřicetiprocentní vodku, pili ji, dokud nebylo v jejich krvi asi 0,08 procenta alkoholu, což je dost na to, aby se narušily motorické funkce, zadrhávala řeč.

A přihnout si měli pánové dokonce dvakrát. Po první dávce měli prostě nechat své tělo, speciálně tedy játra, ať se s odbouráním etanolu vypořádá samo. Na zbavení se poloviny etanolu potřebovalo podle měření dvě až tři hodiny.

Po druhé dávce tvrdého alkoholu měli konzumenti ve službě vědy svému organismu dopomoci hyperventilací. Ovšem pozor, právě s přístrojem. „Nemůžete pouze hyperventilovat, protože v minutě nebo ve dvou byste měl závrať a odpadal byste,“ vysvětluje Fisher. Proto mužům poskytli jednoduché zařízení, které jim umožnilo hyperventilovat, zatímco jim do těla vracelo přesně totéž množství oxidu uhličitého, aby se udržoval na téže úrovni.

Výsledky byly velmi slibné. Skrze hyperventilaci se tělo zbavilo etanolu třikrát rychleji. Příklady? Uvádí je server Inverse: Sám o sobě potřeboval dvacetiletý mladík o sedmdesáti kilogramech 1,7 hodiny, aby se zbavil padesáti procent zkonzumovaného alkoholu, s pomocí hyperventilace mu stačilo jednadvacet minut. Jeho zhruba stejně těžký a o čtrnáct let starší kolega potřeboval bez dopomoci 2,7 hodiny, ovšem s přístrojem hodinku.

Jednoduchý princip, podle nějž se s každým výdechem spolu s oxidem uhličitým dostává z krve do plic a dál ven z těla též alkohol, funguje.

Čím nebezpečnější stav, tím účinnější metoda

Fisher vyvinul podle serveru CBC podobnou techniku již před lety, pro případ otravy kysličníkem uhelnatým a pro eliminaci anestetik z těla. Nápad na použití metody proti intoxikaci alkoholem není tak docela jeho, autorem je prý jeho kolega.

Kanadský vědec se přitom po možnostech využití hyperventilace rozhlíží s nadějí. A rozhodně nejde jen o opilce. „Mohlo by to zachránit malé děti, které vlezly do prádelny a vypily rozpouštědlo nebo něco takového,“ líčí. A uvažuje též o obětech požárů, které inhalovaly jedy.

Naopak pro běžné využití po nočním alkoholovém přešlapu není hyperventilace vhodná. Nejenže je nebezpečná, ani s Fisherovým přístrojem by nebyla příhodná. Proces je nejefektivnější při vysokých hladinách intoxikace. Čím víc drogy v těle, tím rychleji ho opouští. Čím méně alkoholu, tím méně technika pomůže.

Studie je kvůli svému miniaturnímu rozsahu pouze prvním potvrzením konceptu, hypotézy. V laboratorních podmínkách. Fungovala by v praxi, v nemocnicích? Server CBC cituje mírné pochybnosti torontského lékaře z urgentní péče Laurenta Brocharda. Podle něj je technika velmi chytrá, nasadit masku opilcovi na obličej, zvláště pokud je pod vlivem jiných drog, by však nemuselo být snadné. „Myslím však, že dává smysl zkusit to. Nic jiného nemáme,“ soudí nakonec i on.

Samotné zařízení je podle Fishera extrémně prosté. „Je dočista jednoduché, nevyžaduje náročné technologie ani peníze. Je možné ho sestrojit kdekoli na světě. Není potřeba žádná elektronika, žádné počítače, žádné filtry,“ říká pro server Cosmos. Zařízení má velikost příručního kufříku, zahrnuje systém ventilů, hadice, masku a malou nádrž stlačeného kysličníku uhličitého.

Autoři:
  • Nejčtenější

Hodně lidí naštveme, imitace je dokonalá, říká výrobce slaniny z 3D tiskárny

21. února 2024

Za hodinu vyrobí čtvrt tuny slaniny. Je neobvyklá ve dvou ohledech – je z rostlin a produkuje ji 3D...

Erekce pro zdraví. Mohou být prevencí, tréninkem, chválí je studie

19. února 2024

Podívala se na erekci, na její mechanismus, z docela novátorského pohledu, zaměřila se na málo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bitva na ostrově Texel. Druhou světovou válku uzavřel v Evropě masakr

22. února 2024

Popravy zajatců u hrobů, které si museli předem vykopat. Vypalování farem s lidmi uvnitř. Ačkoliv...

Kam až zašel nenechavý ředitel Domu pionýrů. Vraždil mimořádně zákeřně

24. února 2024

Premium Kostelní zvon dvakrát udeřil. Bylo půl třetí ráno. Temnou silnicí šel svižným krokem muž. Na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sto milionů dolarů jen tak neunesete: mýty nejen o bankovních loupežích

23. února 2024

Akční krimifilmy je vykreslují jako nejsvůdnější ze všech zločinů. Bankovní loupeže a krádeže...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Sex, krása, moc. A hodně úvah. Spektrum dívek v subkultuře femcel je pestré

26. února 2024

Premium Rozhodně nejsou tak probádanou komunitou jako incelové. Ani tak nebezpečnou. Jejich náhledy a úvahy...

Plavat v řece je příjemnější než studená sprcha, jde to samo, líčí otužilec začátky

25. února 2024

Premium Tmavá hladina Vltavy připomíná klidný rybník. Není to tak vždycky, jindy mě ledové vlnky ostře...

Krize přišla v noci, plaval jsem v čiré tmě, líčí mladý pokořitel La Manche

25. února 2024

Premium Teprve devatenáctiletý Filip Jícha z Kladna se v polovině září stal jedním z nejmladších Čechů,...

Kam až zašel nenechavý ředitel Domu pionýrů. Vraždil mimořádně zákeřně

24. února 2024

Premium Kostelní zvon dvakrát udeřil. Bylo půl třetí ráno. Temnou silnicí šel svižným krokem muž. Na...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...