Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zdravá síla. Cvičení s činkami i vlastní vahou sníží riziko rakoviny

Kliky, dřepy, mrtvé tahy jsou cestou k delšímu a zdravějšími životu. Takové je poselství aktuální rozsáhlé studie. Budování fyzické síly podle ní významně snižuje riziko rakoviny i předčasného úmrtí.

Síla je dobrá ve všech směrech. Snižuje riziko předčasného úmrtí i rakoviny, vylepšuje činnost mozku. | foto: Profimedia.cz

Výzkum, jehož závěry přinesl magazín American Journal of Epidemiology, měl přitom opravdu rozmáchlý záběr. Zahrnul na 80 tisíc dospělých lidí z Anglie a Skotska, které vědci získali pro pokus v letech 1994 až 2008, aby poté každého z nich sledovali po dobu devíti let. Na konci lhůty porovnávali jejich zdravotní kondici a vyhlídky.

Jejich zjištění jsou přitom přesvědčivá a působivá. Respondenti, kteří se pravidelně věnovali silovému tréninku, jak v tělocvičně, tak doma, měli o 20 procent nižší riziko předčasné smrti než ti, kteří zaháleli. A v případě rakoviny byl rozdíl ještě dramatičtější – skupina aktivních měla riziko onemocnění nižší o 27 procent, popisuje v článku pro server The Conversation vedoucí výzkumu Emmanuel Stamatakis z univerzity v Sydney.

Pokud jde o dávky silového tréninku, činily v průměru 60 minut u těch, kdo na něj chodili do tělocvičny, nebo 50 minut u těch, kteří cvičili doma. Za velmi dobrou zprávu přitom Stamatakis považuje zjištění, že bylo lhostejné, zda dotyční cvičili v tělocvičně, nebo dělali doma kliky a dřepy, zdravotní přínosy byly takřka shodné, jak uvádí list The Sydney Morning Herald.

Server Medical Daily poté dodává Stamatakisova slova, podle nichž je právě toto odhalení dobrou zprávou pro ty, které od návštěvy tělocvičny odrazuje cena nebo fitness kultura. „Mnoho lidí posilovna odstraší, je proto skvělé vědět, že se z těch samých zdravotních přínosů může těšit i každý, kdo dělá klasické cviky u sebe doma nebo v parku,“ uvedl vědec.

Jen u těchto dat však vědci nezůstali. Zajímalo je i to, zda existuje, jde-li o zdravotní benefity, rozdíl mezi silovým cvičením a cvičením aerobním. Své dobrovolníky rozdělili do dvou skupin, v první byli ti, kteří splňovali doporučení Světové zdravotnické organizace na dva silové tréninky týdně, v druhé ti, kteří dodržovali kritérium 75 minut rychlejší aerobní aktivity, jako je běh, týdně, případně 150 minut mírnější činnosti, například chůze.

A analýza výsledků opravdu vyjevila rozdíly. Nižší riziko rakoviny vynesla dobrovolníkům jen silová cvičení, aerobní aktivita se oním benefitem nepyšnila. Ve srovnání s neaktivními lidmi měli siloví cvičenci riziko rakoviny nižší o 31 procent. Nutno dodat, že v případě kardiovaskulárních onemocnění naopak souviselo nižší riziko výhradně s aerobní činností a že nižší riziko předčasného úmrtí s sebou nesly oba druhy cvičení, silové i aerobní.

Cvičte se Školou síly

Škola síly vás naučí správně se hýbat a zesílit.

V našem cyklu Škola síly jsme vás provedli od úplných začátků, jejichž cílem je „resetovat“ tělo, které dlouho zahálelo sedavým způsobem života, přes posilování s vlastní vahou až po cviky s kettlebell a velkou činkou.

Stamatakis přitom dodává, že ze studie s kolegy vyloučil muže a ženy nemocné rakovinou nebo trpící kardiovaskulárními chorobami. Kromě toho výsledky očistili od vlivu věku, pohlaví, kouření, pití alkoholu a podobně.

Vedoucí studie nakonec zdůrazňuje, že jejím cílem nebylo upřednostňovat jednu formu cvičení před jinou. „Nejde o to stanovit, co je nejlepší a co je druhá třída. Tak to není. Nejlepší je cokoli, u čeho vydržíte dlouhodobě,“ říká Stamatakis.

A doplňuje, že poselství jeho práce míří především na lidi středního věku. „U nich je riziko rozvoje kardiovaskulárního onemocnění a cukrovky. Ony procesy již mohly začít, tito lidé proto potřebují fyzicky cvičit, aby je zpomalili nebo zvrátili,“ říká.

Fyzickou silou proti demenci

Ačkoli se zdravotní výzkumy obvykle zaměřují na jiné druhy fyzické aktivity než na zvedání železa a na kliky a ačkoli je australská studie je unikátní svým rozsahem, na pozitivní dopady silového tréninku na zdraví poukázaly již předchozí výzkumy. Například práce vydaná v magazínu Diabetes Care informovala, že dva silové tréninky týdně dokážou kontrolovat výkyvy inzulínu u starších mužů s cukrovkou druhého typu. „Svaly jsou metabolicky velmi aktivní a energii berou z glukózy neboli krevního cukru,“ vysvětlil magazínu The Times Mark Peterson z Michiganské univerzity.

Harvard Health Publishing poté podtrhuje, že silové cvičení je též výtečnou podporou pro zdravé kosti a zabijákem osteoporózy, studie z roku 2012 zase shledala, že má reverzní účinky na změny v kosterním svalstvu způsobené stárnutím, zmírňuje bolest spodních zad i nepohodlí způsobené artritidou.

Trénink síly však nepomáhá jen fyzickému zdraví. Slouží též mozku, zní vzkaz rok staré studie Stamatakisových kolegů z univerzity v Sydney. „Shledali jsme, že zlepšení kognitivních funkcí bylo spojeno s růstem síly svalů,“ sdělil listu The Sydney Morning Herald Yorgi Mavros s odkazem na sto účastníků svého výzkumu. Bylo jim mezi pětapadesáti a osmdesáti lety a výzkumu, jehož součástí byly i tréninky síly a kognitivní testy, se účastnili po šest měsíců.

Mavros se svými kolegy zjistil, že nárůst svalové síly i hmoty vede ke zlepšením kognitivních funkcí. Právě v tom je jeho přednost ve srovnání s jinými fyzickými aktivitami, jako je například běh nebo jízda na kole.

Autoři studie připustili, že nerozumějí mechanismu, který za dopadem svalové kondice na činnost mozku stojí, s hypotézou si však přijít troufli. „Je pravděpodobné, že hormony, které přispívají k růstu svalové síly, způsobují též kognitivní zlepšení,“ uvedl Mavros. Záleží však podle něj na intenzitě posilování. Jeho dobrovolníci se drželi na 80 procentech svého maxima.

„Chcete-li, aby vaše cvičení mělo vliv na změny ve vašem mozku, musíte cvičit ve vysoké intenzitě,“ uvedl vědec a dodal: „Benefitů se mohou domoci dokonce i lidé s pokročilou demencí. Začít není nikdy pozdě.“

Pozitivní dopady silového cvičení na rychlost kognitivních funkcí, paměť a psychickou pohodu starých mužů doložila též například studie vydaná v magazínu Age and Ageing. Důkaz o tom, že je silový trénink obranou proti úpadku kognitivních funkcí u starších dam, zase přinesla studie Teresy Liu-Ambrose z Univerzity v Britské Kolumbii.

Autoři:
  • Nejčtenější

Když muži ztrácejí půdu pod nohama. Proč dnes přestávají mít rádi ženy

21. dubna 2024  12:10

Premium Mladíkům lezou ženy na nervy. Nemají je rádi. Ve srovnání s předešlými generacemi se s nimi méně...

Jak zlepšit sex v dlouhodobém vztahu. Vášeň má zajistit prostý plán

22. dubna 2024

Potkává to i šťastné svazky. Navzdory vzájemné náklonnosti, respektu a lásce po letech vyhasne...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chlapy ničí poměřování pindíků. Pak jdou za mnou, říká trenér a mentor

21. dubna 2024

Jeho klienti netouží po obřích svalech, mají spíše už dost neustálého „poměřování pindíků“. Tlaku...

OBRAZEM: Porno a sedmdesátky. Projděte si plakáty z pikantní Ameriky

24. dubna 2024

Vstoupilo do kin, dostávalo se mu pochvalných recenzí seriózního tisku. A především uhranulo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ztroskotali, ale nechovali se tak. Kurážní Angličané zamotali Španělům hlavy

23. dubna 2024

Premium Přišel o loď, skončil se svou posádkou na ostrově. Jenže se nechoval jako muž v potížích. Kapitán...

OBRAZEM: Za obscénnost vězení. Mae Westová šla za mříže kvůli Sexu

27. dubna 2024

Na místo se dostavila v černé limuzíně, s kyticí bílých růží. Zapózovala fotografům, prohodila...

Strečinkem ke zdraví: seznamte se s jeho benefity

26. dubna 2024

Pro mnohé je nutným zlem, jiní ho vynechávají docela. Poslední studie však říkají, že strečink se...

V plaveckém bazénu v Řepích utonul muž, nejspíš měl zdravotní problém

25. dubna 2024  16:09

Ve veřejném plaveckém bazénu v pražských Řepích ve čtvrtek utonul přibližně sedmdesátiletý muž....

Zpívá o kancelářských svorkách i majonéze. Génius se živí hudebním spamem

25. dubna 2024

Premium Zpívá o věcech. Od toaletní mísy po pracovní nástroje. O jídle, o mrtvých zvířatech,...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...