Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zeman slibuje na výpravách po Česku ledasco. Splní se z toho však málo

  0:10aktualizováno  9:10
Už dnes večer bude zřejmě jasné, zda se Miloš Zeman pokusí obhájit post prezidenta. Rozhodnutí chce oznámit nejprve svým příznivcům, kteří dorazí na hradní večírek k čtvrtému výročí inaugurace. Další prezidentská kampaň by znamenala také nové předvolební sliby. Jak prezident plní to, co dosud nasliboval, zmapovala MF DNES.

Zaměstnanci vlašimské zbrojovky Sellier a Belot čekají na Miloše Zemana (18. dubna 2016) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Jindřich Kubík se s proutěným košíkem přes ruku prodírá trním a haldami zbouraného zdiva a betonu okolo bývalého vojenského letiště v Milovicích. Roubuje plané třešně, které všude okolo rostou. Tam, kam dnes chodí, se už dávno neměl dostat. Kdyby vyšel slib prezidenta Miloše Zemana, že přivede do města investory, už by zde stály nové moderní podniky, sklady, továrny.

Oznámení kandidatury

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček ve vysílaní ČT ve čtvrtek ráno oznámil, že má Miloš Zeman pro své příznivce připravené dokonce dva projevy.

První začne v 19:00 ve Španělském sále Pražského hradu, kde prezident krátce pozdraví všechny přítomné a poté bude následovat koncert.

Zhruba ve 20:15 oznámí své rozhodnutí o kandidatuře.

„Předpokládám, že většina zúčastněných použije své mobilní telefony, takže se prezidentovo rozhodnutí okamžitě objeví na sociálních sítích,“ dodal v přímém přenosu Ovčáček.

Zeman už dnes večer svým příznivcům na Hradě pravděpodobně oznámí, a v pátek poté oficiálně, že bude znovu kandidovat na post hlavy státu. A znovu se rozjede kampaň, v níž nejspíše bude slibovat pomoc českým obcím a městům. Ostatně dělal to i minule a vlastně to dělá stále, při svých prezidentských výjezdech po republice. MF DNES se snažila zmapovat, jak tyto sliby dopadají.

Milovice plné slibů

Jindřich Kubík není jen nadšený pěstitel, je zároveň předsedou společnosti, která se snaží vzkřísit milovické letiště. „Jenom se to tady všechno zbouralo, odvezlo se železo, které se dalo prodat, a to bylo všechno,“ posteskne si, když ukazuje na ruiny okolo.

Prezident při své návštěvě v dubnu 2015 právě tady sliboval, že vznikne nová průmyslová zóna. „Bez dlouhých řečí je třeba hledat silného investora do místní průmyslové zóny, kterého sem spolu s panem hejtmanem přitáhneme,“ řekl, když komentoval tehdejší devítiprocentní nezaměstnanost.

Zeman nejenže „nepřitáhl“ investora, ale dodnes nestojí ani průmyslová zóna a v nejbližších letech ani stát nebude. Středočeský kraj se soudí s nájemcem pozemků. „Pokud všechno půjde dobře, soudní spor by mohl skončit v letošním roce,“ věští bývalý hejtman a současný krajský zastupitel Miloš Petera. „Další rok budou trvat demolice objektů v lokalitě a teprve pak se budou shánět investoři,“ přiznává.

Zeman pokáral primátora, že se nestará o Císařské lázně. Ty patří kraji

Chátrající areál, který má rozlohu třetiny nedalekých Milovic, brání rozvoji oblasti. „Průmyslová zóna by vyřešila železniční dopravu, napojení na dálnici, přišly by sem peníze a dotace,“ popisuje vedoucí majetkového odboru města Karel Pánek. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ve středu slíbil, že Zeman se do Středočeského kraje znovu chystá o problému jednat - už v dubnu.

Sliby chyby

Zemanovy konkrétní sliby z náměstí

 • Oprava Ještědu. Nesplněno
 • Zřízení krajského soudu v Liberci.
  Nesplněno
 • Přilákání investorů do průmyslové
  zóny v Milovicích. Nesplněno
 • Pomoc s opravou památníku ve
  Zlíně. Nesplněno

Mluvčí prezidenta na dotaz, jaké konkrétní sliby hlava státu splnila, mluvil jen obecně o podpoře výstavby hospiců a oprav kulturních památek a o pomoci nejzadluženější obci Prameny. Zmínil také dostavbu dálnice D6 a obchvatu Sokolova, o čemž ale bude s ministrem dopravy jednat teprve dnes.

Hned několik Zemanových slibů se týkalo Ještědu. Už v červnu 2014 řekl, že se zasadí o jeho opravu, o rok později při druhé návštěvě města musel přiznat, že s tím nepohnul, neboť nebyly peníze. V únoru 2016 pak Miloš Zeman uvedl, že jednal s ministrem kultury Danielem Hermanem a že se oprava blíží. „Ujišťoval mě (Herman), že už je hotová projektová dokumentace na rekonstrukci,“ řekl prezident.

„Nevíme, to bude asi omyl“

Když se MF DNES ptala ministerstva kultury, jak je příprava rekonstrukce daleko, mluvčí Simonu Cigánkovou dotaz překvapil. „Ministerstvo kultury nemá s opravou ani projektovou dokumentací Ještědu nic společného, a logicky ani mít nemůže,“ řekla. Vlastníkem jsou totiž České radiokomunikace. Petra Miterová ze zmiňované společnosti ve středu uvedla, že se dokumentace teprve zpracovává.

Liberečanům prezident slíbil i to, že budou mít vlastní krajský soud, dnes je zde jen pobočka ústeckého. „Patrně díky zmatkům se jmenováním ministrů spravedlnosti se to trochu zdrželo,“ omlouval se prezident v březnu 2015. Ani po 24 měsících se však nic nezměnilo. „Nevím teď o žádné politické aktivitě, která by zřízení samostatného soudu v Liberci posouvala vpřed,“ řekla mluvčí soudu Marcela Trejbalová.

Zeman slíbil peníze i ve Zlíně, když mluvil o záštitě nad Baťovým památníkem. „Bourají se přístavby a interiér. Pan prezident ale nijak nepomohl,“ řekl mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

Že se však prezidentovi sliby vyplácejí, i když nevyjdou, se přitom ukázalo v obci Janská na Děčínsku, kde ho při minulé volbě zvolilo bezmála 92 procent, konkrétně 107 voličů z celkových 117. „Lidé si vzpomněli, jak je Zeman před parlamentními volbami v roce 2010 (při kampani pro Stranu práv občanů Zemanovci) přesvědčoval, že má nápady, jak sem přesunout výrobu,“ vysvětloval tehdy starosta Oldřich Kubec, rovněž volič Zemana.

Žádná výroba se sem nepřesunula a nová pracovní místa nevznikla. Možná i proto v dalších volbách (v roce 2013) získali Zemanovci v obci jen jedno procento hlasů.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

 • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  23:41

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Kdyby evakuovali školu, žil by, říká bratr oběti. Rakušan podle něj něco kryje

20. června 2024

Premium Rodiny obětí střelby na fakultě kritizují policii – ta i ministr vnitra mlčí. „Kdyby policie řekla,...

Romance dvou diktátorů. Severokorejský vůdce Kim kuje pikle s přítelem Putinem

20. června 2024

Premium Tak už to prasklo: severokorejský diktátor Kim Čong-un si našel nového „nejlepšího přítele“....

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  23:41

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Vondra zesměšnil gender Kolaji. Trapárna, eklhaft, reagují Bartoš a další

19. června 2024  22:02

Lídr koalice SPOLU Alexandr Vondra, který získal křeslo v Evropském parlamentu, se na platformě X...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...