Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. prosince 2021 Vratislav

Ústeckému kraji chybí koncepce zdravotnictví, říká lídr ANO Jan Schiller

  7:07
Obhájit vítězství z voleb v roce 2016 a mít vliv na sestavování krajské vlády, to chce hnutí ANO v čele s mosteckým zastupitelem a poslancem parlamentu Janem Schillerem.

Jan Schiller je lídrem kandidátky ANO v Ústeckém kraji. | foto: archiv J. Schillera

Při vstupu do krajské politiky v roce 2016 získalo ANO hned 20 mandátů z 55 možných, přesto muselo zůstat v opozici. Komunisté s ČSSD a SPD ho obešli. Nyní chce ANO řešit hlavně zdravotnictví či zastavit odliv schopných lidí. „Musíme jim nabídnout obory zaměřené na nové technologie, které mají budoucnost a které jsou pro náš kraj zásadní,“ řekl Schiller.

Zlepšení zdravotní péče je vaše hlavní téma?
Hlavním je pro mě kvalita a zajištění dostupnosti zdravotnictví. Vedení kraje má politickou a morální povinnost zajistit lidem včasnou a dostupnou péči i v tom posledním koutě kraje. Chybí koncepce zdravotnictví. Je nutné spolupracovat se všemi zdravotnickými zařízeními bez ohledu na to, jestli jsou v majetku kraje, nebo soukromá. Musíme snížit čekací dobu na specializovaná vyšetření. Není možné, aby v dnešní době na vyšetření například magnetickou rezonancí čekal někdo dva a více měsíců. Takže zdravotnictví je hlavní téma.

V jakých dalších oblastech vidíte největší problémy Ústeckého kraje?
Je to oblast sociální, problematika nepřizpůsobivých občanů, zadluženost občanů a odliv schopných lidí do jiných krajů. Z krajské úrovně se toho dá dělat bohužel v těchto oblastech málo. Bytová politika a problémy vyloučených lokalit jsou záležitostí místních samospráv. Co ale chci udělat, je využít legislativní iniciativu pro návrhy změn nebo celých zákonů, kterou kraj má, ale vůbec to nevyužívá. Dále chci sjednotit města a obce, které čelí těmto problémům, do skupiny, jejímž výstupem budou řešení, která se už osvědčila. Ve spolupráci s městy musí dojít k revizi podporovaných neziskových organizací z hlediska jejich přínosu i hodnocení, zda jejich práce má vůbec reálný výsledek.

Velkým problémem je také vylidňování kraje, kdy schopní a pracovití lidé odcházejí jinam. Musíme jim nabídnout nové obory zaměřené na nové technologie, které mají budoucnost a které jsou pro náš kraj zásadní. Při odklonu od uhlí bude nutné náš kraj a naše lidi připravit na náhradu za tento zdroj. V tom vidím velký potenciál, který zaměstná mnoho schopných lidí.

Co nejvíce vytýkáte současnému vedení kraje?
Jejich pohodlnost, a tím způsobené velice omezené a zastaralé myšlení a žádná vize do budoucnosti. Vnímám působení vedení kraje jako vládu promarněných příležitostí. Chybí projekty a ty, které jsou, tak jsou jen takové drobečky, které nám moc nepomohou. My musíme mít zásobník projektů a být tím připraveni na následné podpory a okamžitě reagovat a svou připraveností si jen pro ty prostředky sáhnout.

Můžete zhodnotit dosavadní působení končícího hejtmana Oldřicha Bubeníčka?
Toto se hodnotí hodně špatně. On tam nerozhodoval sám, ale byl součástí rady Ústeckého kraje, která rozhoduje. Jediné, co bych mu mohl vyčítat, je to, že se nechal mnohdy ovlivnit špatnými rozhodnutími ostatních lidí a v některých věcech mohl být tvrdší. Pro mě osobně je ale Oldřich Bubeníček velice slušný člověk s lidským přístupem a férový chlap.

Působíte jako mostecký zastupitel a poslanec parlamentu, přesto vaše osoba není v krajské politice zatím moc známá. Dokážete voliče přesvědčit, aby vám dali svůj hlas?
Já doufám, že ano. Jako mostecký zastupitel, ještě k tomu opoziční, nemám příležitost lidi v Mostě přesvědčit o dobrých záměrech a tuto práci jsem tam už i vzdal. Pokud vám vládnoucí politici několikrát dají najevo, že je váš názor nezajímá už jenom z principu, tak je to ztráta sil a času. A to se v Mostě bohužel děje.

Naproti tomu jako poslanec jezdím hodně po kraji a zajímám se o problémy měst a obcí. Podařilo se mi viditelně zasáhnout do záchrany Lužické nemocnice v Rumburku, kdy jsem rok a půl jednal se všemi možnými institucemi, aby nedošlo k úplné likvidaci této strategické nemocnice. V tomto případě kraj totálně selhal. Aktivně jsem řešil problematiku Terezína, kde se mi povedlo přivést k problému i pana premiéra a najednou se svou silou do toho vstupuje stát. Jako bonus mi stále zůstává silné spojení s Poslaneckou sněmovnou a samotnou vládou ČR.

Jan Schiller

(48 let)

  • Celý život žije v Mostě, kde působí i jako zastupitel.
  • Od roku 2017 je zároveň poslancem parlamentu.
  • Vystudoval obory ochrana přírody a environmentální inženýrství a věnoval se výstavbám čistíren odpadních vod.
  • Do krajské politiky chce zasáhnout poprvé.

S jakým volebním výsledkem byste byli spokojeni?
S takovým, aby vláda v kraji nemohla být sestavena bez naší účasti. Minulé krajské volby jsme vyhráli (23,24 % hlasů – pozn. red.) a získali 20 mandátů z 55 možných, přesto nás vlivem zákulisních spojení obešli. Bohužel jsme pak čtyři roky z místa opozice jen pozorovali, jak se nikam náš kraj neposouvá.

Podařilo se vám ale, jako nejsilnější opoziční straně, aspoň něco prosadit či něčeho dosáhnout?
Ano, rozhodně. Zmiňoval jsem již záchranu Lužické nemocnice v Rumburku. Právě zastupitelský klub ANO prosazoval, aby se Ústecký kraj přihlásil do vypsaného výběrového řízení a nemocnici koupil. Pomohla nám v tom ODS, a nakonec prozřela i SPD-SPO a přidala se. Přestože u slavnostních přestřižení pásek jsme nebyli, tak naši zastupitelé byli u samotného počátku, když podpořili klíčové rozvojové projekty dopravní infrastruktury v Ústeckém kraji. Jednalo se například o rekonstrukci mostu přes řeku Labe ve Štětí či stavbu obchvatu Roudnice.

Po celé volební období jsme podporovali všechny čtyři destinační agentury v jejich rozvojových aktivitách. Prosazovali jsme budování turistické infrastruktury a podpořili i programy obnovy venkova či komunitního života na venkově.

Co vlastně podle vás bylo příčinou, že jste neuspěli v roce 2016 v jednáních o koalici s KSČM?
Tak to se budete muset zeptat zástupců KSČM. Z naší strany proběhla jednání o koaliční spolupráci se zástupci KSČM naprosto v pořádku, vykomunikovaly se všechny podmínky spolupráce a jednání skončilo s jasným závěrem. Uzavřela se dohodou o sestavení koalice, která se završila podáním ruky, jako důkaz další spolupráce. To proběhlo po volbách v pátek a následně v pondělí bylo vše jinak. Co se stalo o tom víkendu, nevíme. Já to vnímám jako poučení propříště, že se musím držet starého známého: Co je psáno, to je dáno.

Složení vedení kraje je často o kompromisu. S kým byste byli ochotni po volbách vyjednávat?
Já osobně chci po volbách vyjednávat úplně se všemi. Hodně bude záležet na rozložení získaných mandátů. Na tato jednání se těším už jen proto, že mi budou následně známy priority těch ostatních.

Dokážete si sám sebe představit jako hejtmana? Dá se vykonávání funkce hejtmana skloubit s výkonem vašich současných funkcí? Vzdal byste se některé z nich?
Mám v tomhle zcela jasno a říkám to už od začátku své nominace. Pokud uspějeme v krajských volbách, budeme součástí vedení kraje a stanu se hejtmanem, rezignuji na mandát poslance. Chci se každé práci věnovat naplno a tyto dvě funkce jsou natolik složité a obsáhlé, že se podle mého názoru nedají dělat současně. Mosteckým zastupitelem bych rád zůstal dál, abych byl součástí dění v tomto městě. Myslím, že s prací na kraji se to nevylučuje.

  • Nejčtenější

Matiční ulice známá plotem proti nepřizpůsobivým možná změní písmeno v názvu

Ústecká Matiční ulice, která se před lety stala pro svět nešťastným symbolem rasismu kvůli stavbě plotu mezi činžáky...

Hlinka, slzy a obavy. Patřím sem, říká Růžička o návratu do Litvínova

Premium Máma pošťačka. Táta horník. Bráchu tolik sport nebral. Zkrátka nic moc předpoklady, aby se z vás doma stala jedna z...

Policie odložila případ Pacmana v poli, nenašla viníka. Agrofert nesouhlasí

Policie odložila případ vysekání Pacmana do řepkového pole společnosti Agrobech z koncernu Agrofert. Uvedla to Česká...

V hustém sněžení se srazil autobus s dodávkou, na místě jsou zranění

U obce Krásná na Chebsku se v sobotu ráno srazil autobus s dodávkou. Lehce zraněni byli dva lidé. Silnice druhé třídy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Predátor z dokumentu V síti musí na dva roky do vězení, potvrdil soud

Ústecký krajský soud potvrdil dvouletý trest vězení pro Martina K., jednoho z takzvaných predátorů z dokumentu V síti...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

Nové sanitky v Ústeckém kraji jsou prostornější i s nosítky pro těžké váhy

Šest nových sanitek s elektronicky ovládanými nosítky, která mají nosnost až 320 kilogramů, i novou přístavbu výjezdové...

V hustém sněžení se srazil autobus s dodávkou, na místě jsou zranění

U obce Krásná na Chebsku se v sobotu ráno srazil autobus s dodávkou. Lehce zraněni byli dva lidé. Silnice druhé třídy...

Oprava nádraží v Bílině zatím nezačne, čeká se na schválení rozpočtu

Plánovaná rekonstrukce nádraží v Bílině na Teplicku se odkládá. Ačkoliv Správa železnic, jíž výpravní budova z roku...

Nezakrytý kanál na silnici ohrožuje řidiče už týdny, k opravě se nikdo nemá

Čekání na Godota připomíná řešení havarijního stavu vozovky v ústecké Přístavní ulici. Na hlavním silničním tahu z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...