Úžasný dub u Jezeří utopily vody přehrady, vypráví „lovec“ památných stromů

  9:11
Po Středočeském a Jihočeském je Ústecký kraj na třetím místě v počtu památných stromů. Na svém území má přes čtyři stovky chráněných objektů. Nedávno o nich dokonce vyšla publikace. Napsal ji Vít Joza, botanik mosteckého muzea, kde, až to situace dovolí, bude možné vidět i výstavu.
Vít Joza

Vít Joza | foto: archiv Víta Jozy

Můžete zhodnotit, jak je na tom s památnými stromy Ústecký kraj v porovnání s ostatními kraji?
Je to možná překvapivé, ale Ústecký kraj si stojí v tomto ohledu velmi dobře. Po Středočeském a Jihočeském kraji jsme se 421 objekty památných stromů třetím nejbohatším krajem v celé České republice. Dnes zde je chráněno 359 jednotlivých stromů, 57 jejich skupin a 5 stromořadí. Mnohé mají svůj příběh, některé jsou dokonce jedinečné svým druhem a jinde je u nás nenajdeme.

Je nějaké území v našem kraji, kde se památné stromy vyskytují ve větším měřítku?
Zastoupení chráněných památných stromů je u nás velmi nerovnoměrné. Suverénně vede okres Děčín se 124 objekty památných stromů. Patří v tomto směru dokonce k nejbohatším i v celé republice. Je to dáno tím, že původní krajina, v níž lidé se stromy opravdu denně žili, je zde většinou dobře zachovalá. A myslím, že tu lidé mají stromy rádi. Což je vlastně i jejich nejlepší ochrana, nemusí pak být ani formálně vyhlášená.

Fascinuje mě třeba několikasetletá nechráněná lípa s obvodem 5,5 metru v Dolní Chřibské. Představte si v podstatě zdravou lípu, kterou stěží obejmou tři chlapi a která bez úřední ochrany přečkala všechny události několika posledních staletí! Klobouk dolů před lidmi, kteří tu s ní žili a dodnes žijí. Seznámil jsem se s touto lípou vlastně až díky přípravě své výstavy. Nebýt jedné dobré kolegyně, asi bych se o ní nikdy nedozvěděl.

Na druhé straně můžeme uvést okres Most, ke kterému mám po celý život nejblíže, kde je chráněno pouhých dvanáct objektů památných stromů. Je to vůbec nejméně z celé České republiky. Přitom zde rostou mnohé další, které si ochranu určitě zasluhují. Mám ale zprávy, že už je zájem i ze strany úřadů o pokrytí těchto „bílých míst“. Snad se to tedy brzy změní. Řada památných stromů na vyhlášení své ochrany dosud čeká a přispět k tomu může svým podnětem vlastně každý z nás. Proto jsem do své knížky dal také návod k vyhlášení památného stromu i potřebný formulář.

Co vůbec musí památný strom splňovat, aby se stal chráněným?
Památný strom je vlastně dosti volný pojem. Jde o jedinečné prvky přírody, které mají ale zároveň i kulturní hodnotu. Od roku 1992 je u nás možné mimořádně významné stromy chránit podle Zákona o ochraně přírody a krajiny České republiky jako zvláštní prvky přírody. Nemusí jít jen o stromy významné svým věkem nebo spojené s nějakou historickou událostí. Vyhlášeny mohou být i u nás vzácné, třeba i cizokrajné druhy, stejně jako keře či liány. Těch je ale mnohem méně než stromů.

Chráněné jsou jednotlivé stromy, ale také jejich skupiny či stromořadí. A nezáleží na tom, jestli rostou ve volné krajině, v lese, zámeckém parku, či ve městě. Málo se ví, že je možné chránit památné stromy také smluvní ochranou mezi vlastníkem pozemku a příslušným úřadem ochrany přírody. Je samozřejmě důležité vybírat takové stromy, které nikoho neohrožují a jsou perspektivní.

Vít Joza

(*1977)

  • botanik a dendrolog
  • zajímá se o geologii, ekologii a geografii
  • 10 let učil na vysoké škole
  • publikuje odborné studie a články
  • popularizuje přírodu a krajinu na exkurzích a přednáškách
  • nyní pracuje v Oblastním muzeu a galerii v Mostě  

Věk stromů tedy není důležitý?
Věk památných stromů je u nás často přeceňován. Stromy s magickým věkem tisíc let u nás dnes už prakticky nenajdeme. Ty nejstarší jsou staré „jen“ několik set let, většina je ještě mladších. Přesto i ty jsou skutečnými pamětníky.

Jaké druhy u nás můžeme nejčastěji obdivovat?
Mezi památnými stromy najdeme několik desítek druhů dřevin. Jednoznačně nejpočetnější jsou lípy a duby. Mnohem vzácnější jsou buky, javory, jasany, tisy, smrky, modříny a další dřeviny. Z ovocných druhů jsou to jeřáb oskeruše, hrušně, ale také třeba exotická mišpule obecná. Najdeme zde ale i naprosté dendrologické rarity, které pocházejí ze Severní Ameriky (šácholan přišpičatělý, ořechovec pekan, jedle vznešená, jedlovec Mertensův), Kavkazu (lípa kavkazská) či východní Asie (jilm čínský, jerlín japonský), ale také třeba umělým křížením vzniklou vzácnou borovici Schwerinovu.

Objevil jste během svého pátrání po stromech nějaké zajímavosti?
V každé části Ústeckého kraje najdete skutečně zajímavé stromy nebo jejich skupiny. Velmi mě překvapily některé památné stromy na Děčínsku, které je na památné stromy mimořádně bohaté. Unikátní je třeba 5,5 metru vysoká Javorová brána v Rožanech u Šluknova, stará více než sto let. Vznikla uměle vyvolaným srůstem dvou javorů mléčů. Pak je to třeba Soudní lípa v obci Severní, rostoucí také v nejsevernějším koutu naší republiky. Vysazena byla kolem roku 1564 a místní obyvatelé se v roce 1894 usnesli, že ji budou chránit pro další generace. Dnes už z ní zbývá jen torzo, přesto je vitální, bohatě kvete a plodí.

Máte svůj oblíbený památný strom?
Mezi tolika zajímavými objekty je těžké nějaký vybrat… Z těch chráněných se moc rád vracím k několikasetletému Dubu v Petrohradě (někdy je uváděn také jako Selský dub). Je krásný, zdravý a roste v hezkém místě za vsí. Skutečně mimořádný strom. Člověk je vedle něj opravdu malý a dojde vám, že jste na tomto světě skutečně jen na návštěvě. Moc se mi líbí i jeden zatím nechráněný starý dub letní u potoka na okraji Horního Jiřetína. Úžasné jsou ale také mnohé aleje, třeba Lipové stromořadí v obci Lipová na Šluknovsku.

Mizí památné stromy z našeho okolí, nebo naopak přibývají?
Musím bohužel říci, že památné stromy z našeho světa skutečně mizí. Když jsem po letech dohledával ty, které jsem znal z dřívějších časů, některé jsem už prostě nenašel. Někdy za to může příroda, protože i staré stromy mají svou omezenou dobu života. Jsou to živé organismy, poškozují je tedy houbová onemocnění i vichřice. Často však zkracujeme život stromů my sami. Škodí jim znečištění ovzduší, sucho, těm u silnic navíc zimní solení.

Některé památné stromy se staly terčem žhářských útoků, a to dokonce opakovaně. Byly mezi nimi i ty nejstarší a nejznámější, například Oldřichův dub v Peruci nebo Albrechtický dub pod zámkem Jezeří na Mostecku. To vůbec nedovedu pochopit. Podobné případy jsou však známy třeba i z Velké Británie a Německa, kde jsou s ochranou památných stromů mnohem dále než my.

Stejně smutný je konec jednoho úžasného dubu zimního u Jezeří. Když ho v roce 1955 utopily vody Dřínovské přehrady, obvod jeho kmene byl necelých 13 metrů… Desítky let pak tento strom trčel z vody a později i z místa zaniklé nádrže, než byl odstraněn. Byl to zřejmě největší dub zimní ve střední Evropě, zbylo po něm ale jen pár amatérských fotografií. Jsou to varovné příběhy, ale měli bychom o nich vědět.

Věnujete se památným stromům dlouhodobě?
O přírodu, a tedy i o dřeviny se zajímám vlastně už od dětství. K tématu památných stromů mě ale přivedla před dvaceti lety až náhoda. Měl jsem štěstí na dobrou vedoucí své diplomové práce a zrovna v severozápadních Čechách v té době chybělo o památných stromech poměrně dost informací. Už tehdy jsem chodil často do přírody a potkával mnoho starých i jinak mimořádných stromů. Přišlo mi zajímavé se jim pořádně věnovat.

Jste autorem publikace Památné stromy Ústeckého kraje. Jedná se o první takto ucelenou publikaci, která představuje památné stromy v kraji veřejnosti?
O památných stromech v Ústeckém kraji vyšlo v posledních desetiletích několik menších publikací, věnovaly se však jen nějakému menšímu území – například okresu či určitému městu. Řekl jsem si, že by bylo dobře zkusit připravit komplexní materiál k tomuto tématu pro celé území kraje. Díky podpoře Oblastního muzea a galerie v Mostě a Ústeckého kraje tak vznikla skutečně první ucelená publikace o památných stromech této oblasti.

Aby stromy přežily i pro další generace, je určitě potřeba i speciální péče.
Péče o staré stromy je poměrně složitá a vyžaduje odborný přístup. Dlouho je třeba prokázáno, že dříve časté vyzdívání dutin stromů jim nejen neprospívá, ale z mnoha důvodů dokonce velmi škodí (dutiny je lepší zastřešit a nechat strom, aby si s poškozením poradil sám). Mnohdy je třeba stromům jen pomoci a podpořit je odstraněním nepříznivých vlivů či drobným zásahem. Jsou to živé organismy, které bývají i ve vysokém věku překvapivě silné a životaschopné. Staré stromy (tedy i ty věkovité mezi památnými) představují životní prostředí pro až stovky organismů: hmyz i drobné obratlovce.

Mnohé z nich jsou zákonem chráněné. Na to je třeba při péči o památné stromy pamatovat. Chceme-li památné stromy účinně chránit, je třeba je v dnešní technikou zahlcené době přiblížit lidem. Proto je škoda, že se u nás téma památných stromů do učebnic zatím vlastně nedostalo.

Nejčtenější

OBRAZEM: Svéráz národního lovu. Postup Ústí slavili fotbalisté i moderátorky

Pamatujete film Svéráz národního lovu? Jakoby ústecký fotbal natočil další díl; svérázný klub v sobotu ulovil postup do Chance Národní ligy. Vítězství 2:1 v barážové odvetě nad Domažlicemi...

Podnikatel neodstranil tobogan ze zahrady, černou stavbu bude řešit exekutor

Zmizet měl v polovině dubna, zatím však bez povolení postavený tobogan na zahradě domu podnikatele Petra Kubíka v Kladrubech na Teplicku stále stojí. Bez ohledu na to, že rozhodnutí, které...

Ústí v postupové extázi. Ve druhé lize rozhodně nekončíme! vzkázal majitel

Trenér Svatopluk Habanec poklekl na trávník, hráči se za něj zahákli a vláčkem před křepčícími fanoušky dojeli do druhé ligy. Ústecký fotbal se v sobotu topil v šampaňském i v euforii, přestože...

S Kozičkou máš utrum! Přestup Trmala do Teplic „povolila“ jeho žena-herečka

Vtipně oznámily prvoligové fotbalové Teplice přestup brankáře Matouše Trmala z Mladé Boleslavi. Ve scénce se hlavní role ujala jeho manželka Anastasia, česká herečka známá třeba z pohádky Zakleté...

Ústecký šéf: Baráž je nehoráznost! Do ligy patříme. Budeme tam, jen nevím kdy

Majitel ústeckého fotbalu Přemysl Kubáň spočítal, že kvůli baráži utratil tři miliony korun navíc, aby Viagem postoupil do druhé ligy. Misi po dvojboji s Domažlicemi v sobotu splnil, ale zastavit se...

V Ústí roste napětí. Hledáme cestu, říká primátor o potížích zadlužené teplárny

Ve čtvrti Střekov v Ústí nad Labem roste napětí. Společnost Energy Ústí nad Labem, která roky zajišťovala místním dodávky tepla a teplé vody, je na pokraji bankrotu. Její problémy vyvolaly vlnu...

20. června 2025  12:41

Potíže v korupční kauze exprimátora Hrabáče. Vyšetřovatelé nemohou k důkazům

Vyšetřování možné machinace s veřejnými zakázkami a korupce kolem exprimátora Chomutova Marka Hrabáče (dříve ANO) se komplikuje. Kriminalisté se nemohou dostat k některým možným důkazům. Jedná se o...

20. června 2025  6:49

Nejdřív koncerty, pak fotbal. Ústí o Kučeru stojí. Ale sezonu nezačnu, říká raper

Když bude Tomáš Kučera alias TK27 v písni Všechno sport rapovat, že by mohl mít oblek jako James Bond, „ale jsem team player, na sobě tracksuit jako Jürgen Klopp“, bude to stále pravda. U fotbalu...

19. června 2025

Veganské „maso“ netáhne. Firma Nestlé propouští z české fabriky pětinu lidí

Společnost Nestlé propustí v závodě v Krupce na Teplicku 80 ze 400 zaměstnanců. Reaguje tím na nižší poptávku po rostlinných alternativách masných výrobků, jako jsou veganské burgery, vegetariánské...

19. června 2025  12:22,  aktualizováno  15:41

Nechtěli vraždit. Soud výrazně snížil tresty vězňům za surový útok na dozorce

Vrchní soud v Praze výrazně snížil tresty dvěma odsouzeným, kteří brutálně napadli dozorce při pokusu o útěk z věznice ve Všehrdech na Chomutovsku. Jak zjistil portál iDNES.cz, odvolací senát čin...

19. června 2025  14:12

Mičevič? Žádná odpověď, štve teplického trenéra. Na kolenou nikoho prosit nebude

Nabídli mu novou smlouvu, odpověď nedostali. Nad zvláštním přístupem obránce Nemanji Mičeviče se na startu letní přípravy prvoligových fotbalových Teplic podivoval kouč Zdenko Frťala, se Srbem už...

19. června 2025  11:30

Winter Classic bude! Hokejový Chomutov pozval rivala do dvoutisícové obce

V minulé sezoně hokejové Winter Classic v Povrlech neklaplo, v novém ročníku tam ale zápas pod širým nebem bude. A ne ledajaký, chomutovští Piráti v prvoligovém derby vyzvou Litoměřice. Konkrétně 31....

19. června 2025  9:18

Při požáru domu na Teplicku se popálili dva hasiči, hrozilo jeho zhroucení

Škodu zhruba za 4,5 milionu korun způsobil noční požár rodinného domu v Krupce na Teplicku. Při zásahu se popálili dva hasiči a skončili v nemocnici. Objekt byl špatně přístupný a po rozvoji požáru...

19. června 2025  8:35

Od pěstování po obchod. Žatecký chmel má expozici v Národním zemědělském muzeu

Národní zemědělské muzeum představilo novou expozici s názvem Žatec a krajina Žateckého chmele. Její hlavní dominantou je zrestaurované dioráma zachycující ruční česání chmele ve 20. letech 19....

18. června 2025  18:48

Reprezentační trenér boxerů: Na olympiádu se můžeme dostat, mladí dozrávají

Mise Los Angeles 2028: zahájeno! Čeští boxeři vykutali mezi světovou extratřídou na ústecké Grand Prix dva bronzy díky Kelvinu Soquessovi a Davidu Komárkovi a reprezentační trenér mužů věří, že...

18. června 2025  16:06

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Připraveným nožem bodl kamaráda do srdce, soud mu trest za vraždu snížil

Marcel Sinaj půjde za vraždu známého v Krásné Lípě na Děčínsku na 12 let do vězení. Trest mu dnes o dva roky snížil odvolací pražský vrchní soud. Rozhodnutí je pravomocné. Muž se k činu přiznal,...

18. června 2025  15:15

Případ zřícené vyhlídky s dětmi míří k soudu. Obžalobě čelí šest lidí a firma

Kvůli zřícení vyhlídkové plošiny v Markvarticích na Děčínsku, z níž v srpnu 2023 spadly děti, podal státní zástupce k Okresnímu soudu v Děčíně obžalobu na šest lidí a jednu právnickou osobu. Viní je...

18. června 2025  14:54,  aktualizováno  15:03
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.