ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Dostali by ordinaci i byt, přesto má Šluknovský výběžek málo zubařů

  • 5
Obrovský zájem lidí vyvolalo nedávné otevření dvou nových zubních ordinací v Krásné Lípě na Děčínsku. Šluknovský výběžek se totiž dlouhodobě potýká s vážným nedostatkem stomatologů. Radnice se snaží nové přilákat řadou benefitů. Ani tak se ale situace moc nelepší.

Zubařů je široko daleko nedostatek, pro 55 tisíc obyvatel Šluknovského výběžku jich je k dispozici podle statistik a průzkumu starostů pouhých 22. Na jednoho tak připadá 2 500 pacientů, přičemž optimum je 1 300 až 1 500.

Nedostatek je navíc dlouhodobý, a řada lidí proto jezdí do ordinací až do Děčína, Ústí nad Labem, České Lípy nebo Liberce.

„Můj stomatolog odešel do důchodu, nového jsem za půl roku nesehnal. Ani na stránkách stomatologické komory žádný volný ve Výběžku není. Pro děti už vůbec ne. Tak si vždy vezmu dovolenou a všichni jedeme do Liberce,“ říká Petr Novotný ze Starých Křečan.

A podle starostů se situace bude spíš zhoršovat. „Ze zmíněných 22 lékařů jsou dvě třetiny v důchodovém věku a mohou skončit ze dne na den,“ poukazuje krásnolipský starosta Jan Kolář (Sdružení 2018).

Právě zde se na konci ledna podařilo otevřít dvě nové zubní ordinace. O pacienty v nich pečují lékaři z Ukrajiny, kteří však již dlouho žijí ve městě s rodiči. Radnice investovala dva miliony korun do vybudování ordinací a zajistila pro lékaře i byty.

„Je to velký úspěch. Zájem byl okamžitě obrovský, vyvolávalo to až paniku. Lidé byli hysteričtí a za každou cenu se chtěli přihlásit, protože měli strach, že se na ně nedostane,“ přiblížil Kolář s tím, že časem se situace uklidnila a lékaři budou přijímat i další pacienty.

„Ale už teď objednávají až na červen, tlak je dál velký. Je skoro zázrak, že se to podařilo, a doufáme, že tu vydrží, protože měli nabídky jít pracovat do Německa,“ poznamenal Kolář.

Ve Šluknově zubařům nabízejí už 6 let zadarmo byt, či pozemek

Aby se situace zlepšila, snaží se i ostatní starostové z Výběžku zubaře i další lékaře přilákat. Například ve Šluknově stomatologům i ostatním doktorům nabízejí už šest let zadarmo byt, či pozemek na stavbu domu.

„Zatím jsme neuspěli, do pohraničí se nikdo nehrne,“ sdělila starostka Eva Džumanová (Starostové a nezávislí).

Varnsdorf už šest let studentům marně nabízí stipendium 25 tisíc korun za semestr, když se zavážou, že zde odpracují aspoň pět let. Pro nového zubaře město připravilo i ordinaci a za 750 tisíc stomatologické křeslo.

„Všichni se snažíme. Je ale smutné, že to musí dělat samosprávy. Nic jiného nám však nezbývá,“ posteskl si Kolář.

Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera je přitom aktuálně v Česku rekordní počet stomatologů.

„Leč zdravotní pojišťovny dávaly nové smlouvy do míst, kam někdo chtěl, a ne tam, kde končil lékař a kde jsou pacienti. Pojišťovny se musí po bezmála 30 letech své existence začít starat o lidi,“ popisuje další z příčin krize Šmucler.

Pojišťovny platí za stomatologii méně než za jinou péči

Dalším problémem podle něj také je, že pojišťovny platí za stomatologii násobně méně než třeba za práci praktického lékaře či lékaře v nemocnici.

„Je snaha nutit lidi za ošetření platit, abychom udrželi velkou síť nemocnic, která vyhrává volby. Pokud pojišťovny budou stomatologům lépe platit a kontrolovat si síť jako Němci, vyřeší se to v řádu jednotek let,“ upozornil prezident komory.

„Dnes dostane zubní lékař na pacienta a rok 1 400 korun, a pokud pacient nechce nadstandardy, za to se léčit opravdu nedá. A pojišťovny i politici to vědí,“ doplnil prezident komory.

Starostům ve Výběžku se také nelíbí, že pro stomatology ze zahraničí, kteří mají uznané diplomy, je poměrně náročné projít aprobačním řízením. „Našim zubařům se termíny často překrývaly a vše trvalo několik let,“ postěžoval si Kolář.