Hlásili se i v hotelích. Předvolební nárůst obyvatel Moldavy řeší soud

  16:27aktualizováno  16:27
Podezřelým nárůstem voličů, který nastal těsně před říjnovými volbami v Moldavě na Teplicku, se začal zabývat Krajský soud v Ústí nad Labem. Část nových obyvatel se přihlásila k trvalému pobytu v hotelích, které patří starostovi obce Jaroslavu Pokovi a jeho družce Ivetě Boudišové.

Do hotelu Bouřňák bylo těsně před volbami přihlášeno šest voličů. | foto: Artur Janoušek, MF DNES

Politická opozice v tom viděla snahu ovlivnit volby ve prospěch starostovy strany, neboť podle nich bylo jasné, koho nováčci budou volit.

Na soud se ale paradoxně neobrátili ti, jimž vadilo přihlášení nových voličů, nýbrž Iveta Boudišová, která si stěžovala na to, že se zprávy o nich šířily obcí.

„Poškodilo nás to,“ tvrdí Boudišová. Za starostovu stranu Pro Moldavu a Nové Město kandidovala také, ale neuspěla.

Hlavními postavami celého příběhu je sedmnáct nových voličů, což je zhruba sedmina všech, kteří byli v říjnu v obci volit. Mnozí z nich si nechali zapsat trvalé bydliště jen pár dní před volbami

Když se o nich dozvěděli Pokovi političtí rivalové, roznesli informace mezi lidi a sepsali prohlášení, které poslali médiím.

Ve volbách nakonec starostova strana skončila až druhá a pokud se zbylé dvě strany dohodnou, mohou vládnout spolu.

Boudišová poslala soudu návrh na neplatnost voleb a na policii podala trestní oznámení. Ze strany politické konkurence šlo podle ní o „nepřípustný a koordinovaný postup“ s cílem její stranu pošpinit.

Kromě toho podle jejích slov zástupci konkurenčních stran údajně tlačili na obyvatele obce, koho mají volit. Ti to dnes u soudu odmítli. „Nikoho jsme neovlivňovali,“ řekl lídr vítězné strany Michal Cuc s tím, že k účelovému přihlašování voličů docházelo na Moldavě i v letech 2006 a 2010. 

Před soudem vypovídala i jedna z nových voliček. „Chci na Moldavě bydlet, protože tam máme barák,“ vysvětlovala. Proč se ale do obce přihlásila pouhý jeden den před volbami, nesdělila. 

Kvůli přihlašování voličů stížnost nepadla

Soud se na to neptal, zajímalo ho spíš to, zda voliče někdo ovlivňoval, a tudíž, jestli mohla být starostova strana poškozena, jak stojí ve stížnosti.

Kvůli samotnému přihlašování voličů stížnost nepadla, neboť strany, které to před volbami a během nich nejhlasitěji kritizovaly, uspokojil volební výsledek. Pok nezvítězil a to jim stačilo. Opakování voleb by teď pro ně nebylo výhodné.

Podle informací radnice si nováčci zapisovali trvalé bydliště v rodinných domech, v rekreačních objektech a chatách, deset lidí se přihlásilo v hotelích. Boudišová přiznala, že jednoho muže přihlásila v hotelu Ján.

„Znám ho dvacet pět let, požádal mě a já neviděla důvod, proč mu nevyhovět,“ řekla. Ve svém domě se muž nezapsal prý proto, že ho právě opravuje. Proč se ale potřeboval stát občanem Moldavy těsně před volbami, Boudišová nevysvětlila.

V hotelu Santén mají být podle zpráv z radnice hlášeni čtyři lidé, v hotelu Bouřňák šest. První objekt ale právě prochází rekonstrukcí, druhý je opuštěný a prázdný.

Soud nejspíš rozhodne příští týden

Přesto Boudišová prohlašuje, že přihlášení zmíněných osob není účelové. „Ty hotely jsou prodané a ti lidé, to jsou noví majitelé,“ tvrdila.

Jenže v katastru nemovitostí je uvedeno, že majitelem Santénu je pořád firma Dessym, již vlastní Pok s Boudišovou, a vlastníkem Bouřňáku je stále firma Skimmer, kde sedí Boudišová ve správní radě. 

Jakmile ji na to reportér MF DNES upozornil, pozměnila své vyjádření. „Prodej je na dobré cestě,“ ujišťovala a nakonec poznamenala, že doufá v prodej.

Její právník navrhl, aby soud volby kvůli poškození starostovy strany zneplatnil. Rozhodnutí padne 6. listopadu.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Senior zavraždil v teplickém bytě ženu, pak spáchal sebevraždu

Ilustrační snímek

Policie od víkendu prošetřuje násilnou smrt muže a ženy v Teplicích. Obě mrtvoly byly v bytě panelového domu na tamním...

Umělci tvoří na břehu řeky Ohře, kde maloval i jejich učitel Sýkora

Lenka Sýkorová u pamětní desky svého manžela, malíře Zdeňka Sýkory zahájila...

Už posedmé se sešli přátelé, kamarádi a studenti malíře Zdeňka Sýkory. Setkání s názvem Sýkorovy Počedělice zahájilo...

Imunita skončila a začal soud. Expolitičce z Ústí nad Labem hrozí 10 let

Bývalá poslankyně Kailová u ústeckého okresního soudu

Ústecký okresní soud opět řeší údajně zmanipulovaný projekt vítání občánků. Loni nepravomocně zprostil obžaloby...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz