Hlásili se i v hotelích. Předvolební nárůst obyvatel Moldavy řeší soud

  16:27aktualizováno  16:27
Podezřelým nárůstem voličů, který nastal těsně před říjnovými volbami v Moldavě na Teplicku, se začal zabývat Krajský soud v Ústí nad Labem. Část nových obyvatel se přihlásila k trvalému pobytu v hotelích, které patří starostovi obce Jaroslavu Pokovi a jeho družce Ivetě Boudišové.

Do hotelu Bouřňák bylo těsně před volbami přihlášeno šest voličů. | foto: Artur Janoušek, MF DNES

Politická opozice v tom viděla snahu ovlivnit volby ve prospěch starostovy strany, neboť podle nich bylo jasné, koho nováčci budou volit.

Na soud se ale paradoxně neobrátili ti, jimž vadilo přihlášení nových voličů, nýbrž Iveta Boudišová, která si stěžovala na to, že se zprávy o nich šířily obcí.

„Poškodilo nás to,“ tvrdí Boudišová. Za starostovu stranu Pro Moldavu a Nové Město kandidovala také, ale neuspěla.

Hlavními postavami celého příběhu je sedmnáct nových voličů, což je zhruba sedmina všech, kteří byli v říjnu v obci volit. Mnozí z nich si nechali zapsat trvalé bydliště jen pár dní před volbami

Když se o nich dozvěděli Pokovi političtí rivalové, roznesli informace mezi lidi a sepsali prohlášení, které poslali médiím.

Ve volbách nakonec starostova strana skončila až druhá a pokud se zbylé dvě strany dohodnou, mohou vládnout spolu.

Boudišová poslala soudu návrh na neplatnost voleb a na policii podala trestní oznámení. Ze strany politické konkurence šlo podle ní o „nepřípustný a koordinovaný postup“ s cílem její stranu pošpinit.

Kromě toho podle jejích slov zástupci konkurenčních stran údajně tlačili na obyvatele obce, koho mají volit. Ti to dnes u soudu odmítli. „Nikoho jsme neovlivňovali,“ řekl lídr vítězné strany Michal Cuc s tím, že k účelovému přihlašování voličů docházelo na Moldavě i v letech 2006 a 2010. 

Před soudem vypovídala i jedna z nových voliček. „Chci na Moldavě bydlet, protože tam máme barák,“ vysvětlovala. Proč se ale do obce přihlásila pouhý jeden den před volbami, nesdělila. 

Kvůli přihlašování voličů stížnost nepadla

Soud se na to neptal, zajímalo ho spíš to, zda voliče někdo ovlivňoval, a tudíž, jestli mohla být starostova strana poškozena, jak stojí ve stížnosti.

Kvůli samotnému přihlašování voličů stížnost nepadla, neboť strany, které to před volbami a během nich nejhlasitěji kritizovaly, uspokojil volební výsledek. Pok nezvítězil a to jim stačilo. Opakování voleb by teď pro ně nebylo výhodné.

Podle informací radnice si nováčci zapisovali trvalé bydliště v rodinných domech, v rekreačních objektech a chatách, deset lidí se přihlásilo v hotelích. Boudišová přiznala, že jednoho muže přihlásila v hotelu Ján.

„Znám ho dvacet pět let, požádal mě a já neviděla důvod, proč mu nevyhovět,“ řekla. Ve svém domě se muž nezapsal prý proto, že ho právě opravuje. Proč se ale potřeboval stát občanem Moldavy těsně před volbami, Boudišová nevysvětlila.

V hotelu Santén mají být podle zpráv z radnice hlášeni čtyři lidé, v hotelu Bouřňák šest. První objekt ale právě prochází rekonstrukcí, druhý je opuštěný a prázdný.

Soud nejspíš rozhodne příští týden

Přesto Boudišová prohlašuje, že přihlášení zmíněných osob není účelové. „Ty hotely jsou prodané a ti lidé, to jsou noví majitelé,“ tvrdila.

Jenže v katastru nemovitostí je uvedeno, že majitelem Santénu je pořád firma Dessym, již vlastní Pok s Boudišovou, a vlastníkem Bouřňáku je stále firma Skimmer, kde sedí Boudišová ve správní radě. 

Jakmile ji na to reportér MF DNES upozornil, pozměnila své vyjádření. „Prodej je na dobré cestě,“ ujišťovala a nakonec poznamenala, že doufá v prodej.

Její právník navrhl, aby soud volby kvůli poškození starostovy strany zneplatnil. Rozhodnutí padne 6. listopadu.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Zdrcení Piráti. Podepsali jsme si ortel. Padáme, vědí v Chomutově

Zatímco chomutovský Petr Koblasa smutní, hokejisté Pardubic slaví setrvání v...

Hokejové extralize v Chomutově zvoní hrana. Po úterním domácím krachu 5:7 s Pardubicemi se udržení přesunulo z oblasti...

Piráti sestupují, majitelé klubu mlčí. Zláká trenéra Růžičku Kladno?

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Semifinalista z roku 2017 dává hokejové extralize sbohem. Šíleně smutná páteční výhra 3:0 v Pardubicích chomutovské...

Na taneční soutěži kolabovaly děti, zřejmě selhala vzduchotechnika

Na taneční soutěži v Děčíně kolabovaly děti

Plné ruce práce měli záchranáři ve čtvrtek a v pátek v děčínské sportovní hale. Při taneční soutěži tam kolabovaly...

Extraliga mizí, dluhy ne. Chomutov ale hlásí: první liga bude

Fanoušci Chomutova a jejich vzkaz vedení klubu, majitelům Veverkovým.

Piráti pohřbili extraligu, hokej ovšem v Chomutově neumřel. Má přežít. Rozlučková tryzna s českobudějovickým Motorem...

Další z rubriky

Aquapark v Teplicích je dokončen, pro veřejnost se otevře ve čtvrtek

Tepličtí mají nový aquapark

Rozsáhlá rekonstrukce teplického Aquacentra, která probíhala od podzimu 2017, je u konce. Město představilo definitivní...

Stovky motorkářů vyrazily na silnice na společnou jízdu s policisty

Motorkáři se projeli Ústeckým krajem za doprovodu policistů v rámci preventivní...

Ústeckým krajem projely v sobotu dopoledne téměř čtyři stovky motocyklistů. Na bezmála osmdesát kilometrů dlouhou trasu...

Ruiny hrádku Křečov skrývaly křoviny, nadšenci zříceninu vyčistili

Ruiny hrádku Křečov vykoukly z křovin

Zřícenina šlechtického hradu ze 14. století u Podbořanského Rohozce byla ještě před několika měsíci zarostlá křovisky a...

Najdete na iDNES.cz