Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Staré hroby, o něž se nikdo nestará, se využijí pro nová hrobová místa

  9:06
Desítky nových hrobových míst vznikají a v příštích měsících vzniknou na městském hřbitově v Teplicích. Správa hřbitova je plánuje vybudovat na místě starých hrobů, o které se dlouhé roky nikdo nestaral a ke kterým už neexistuje žádná dokumentace.

Osud starých vesměs německých hrobů, o něž se nikdo nestará, na hřbitově v Teplicích. | foto: Jan Veselý, MF DNES

K podobnému rušení, ale i k následnému obnovování a využívání starých hrobů, převážně s ostatky předválečných obyvatel severu, přistupují i na dalších hřbitovech v Ústeckém kraji. Míst je totiž málo a zájem o ně roste.

„Zlikvidovali jsme staré hroby, o něž se dlouho nikdo nestaral a od kterých už nemáme žádné karty. Jednalo se o hrobová místa ze 30. a 40. let minulého století. Už to nebyly ani hroby, spíše torza náhrobků v zemi. Na místě, které označujeme jako pole 4, nyní budeme stavět pouze urnové hroby,“ sdělila Renata Veselá ze správy městského hřbitova v Teplicích. 

Přeloženo: kdo má zájem o uložení na teplickém hřbitově, získá nově místo pro náhrobek nebo pro urny v lokalitě, kde byly kdysi větší hroby s rakvemi v zemi.

Podobně mizí staré německé hrobky a hroby i na hřbitově v ústecké části Střekov. Často si místa pronajímají solventní lidé a předělávají si je na vlastní rodinné hroby. 

Fotogalerie

Náhrobky se švabachem v několika případech vystřídaly nejen současné cedule a česká jména, ale také nápisy „společný hrob“. O rozsáhlejší hroby s místy pro rakev mají podle jmen a snímků na náhrobcích zájem hlavně romské rodiny, které chtějí zesnulého uložit do hrobu v rakvi.

„I u nás jsou místa, kde o ně původní majitelé hrobových míst ztratili zájem nebo se odstěhovali. Většinou jsou to hroby po Němcích, které můžeme po skončení tlecí doby zase obnovovat. Když je tam nějaký starý nebo zchátralý náhrobek, lidé mají možnost ho obnovit a využít. Ale to se stává minimálně, většina lidí chce zcela nové hrobové místo,“ vysvětlila Jana Kebortová z majetkového a civilně správního odboru radnice v Krásné Lípě, který má místní hřbitov ve správě.

Když provozovatel pohřebiště přistoupí na rušení hrobů, ostatky většinou zůstanou v zemi. 

Musí vypršet tlecí doba

„Ostatky v hrobě zůstávají. Tlecí doba je u nás 17 let, po tuto dobu se v hrobě nesmí nikdo jiný pohřbít. Pokud tlecí doba vyprší, tak hrobové místo zrušit můžeme, ale hlínu nijak nekopeme, prostě to necháváme být. Většinou už tam nic není,“ přiblížila Veselá. 

„S ostatky nakládáme v souladu se zákonem o pohřebnictví,“ dodala za střekovský hřbitov Martina Žirovnická, ředitelka Městských služeb, které se o hřbitovy v Ústí nad Labem starají.

Podle zákona o pohřebnictví může provozovatel pohřebiště odstoupit od nájemní smlouvy (s výjimkou smlouvy o nájmu hrobového místa, kde dosud neuplynula stanovená tlecí doba), jestliže nájemce neuhradí dlužné nájemné do 3 měsíců ode dne, kdy ho k tomu provozovatel písemně vyzval. 

„Seznam neplacených hrobových míst v pravidelných intervalech zveřejňujeme ve vitrínách na pohřebištích a zároveň na webových stránkách naší organizace,“ poznamenala Žirovnická.

Desítky sociálních pohřbů

50 případů takzvaných sociálních pohřbů řeší ročně magistráty v Ústí nad Labem a sousedních Teplicích. Jedná se o spálení těl nebožtíků, kteří buď nemají žádné příbuzné, nebo je jejich totožnost neznámá. „Sociálních spalů máme každý rok v Teplicích přibližně padesát. Jedná se o lidi, kteří nemají nikoho, takže za ně náklady hradí město. Pohřební služba nám přiveze jejich urny, my je skladujeme podle jmenného seznamu. Pak se čeká dva roky, jestli se třeba neobjeví někdo z příbuzenstva, kdo by za ně pohřeb uhradil,“ vysvětluje Renata Veselá z odboru životního prostředí teplického magistrátu, jenž městský hřbitov v Teplicích spravuje. Podle ní se ročně zpětně přihlásí a uhradí náklady za spálení těla mizivé procento lidí. „Jsou to dva až tři lidé za rok. Pokud se o urnu do dvou let nikdo nepřihlásí, jde do společného úložiště, kde se to zabetonuje a už to nejde nikdy vyndat,“ dodává Veselá.

Podobné počty takzvaných sociálních spalů registrují i v Ústí nad Labem. „Průměrný počet sociálních pohřbů je za posledních pět let přibližně stále stejný, a to kolem 50 za rok,“ říká Martina Žirovnická, ředitelka Městských služeb, které mají pohřebiště v krajském městě ve správě.

V podstatně menší Krásné Lípě registrují sociálních pohřbů méně. „Letos jsme jich měli asi sedm, což bylo více než v předchozích letech. Je to ale dáno i tím, že u nás máme pečovatelský dům a lidé v něm už často nemají žádné příbuzné, kteří by se jim o pohřeb postarali. Občas se v rámci dědického řízení najde nějaký vzdálený příbuzný, který částku dodatečně uhradí, ale to se stává opravdu výjimečně,“ uvádí Jana Kebortová z majetkového a civilně správního odboru radnice v Krásné Lípě, který se o místní hřbitov stará. 

Městské služby v Ústí nad Labem spravují přibližně 13,6 tisíce hrobových míst na 7 pohřebištích. Kromě Střekova ještě v Církvicích, Krásném Březně, Mojžíři, Skoroticích, Svádově a Vaňově. 

Ještě o téměř 5 tisíc hrobových míst více mají k dispozici v Teplicích. „Spravujeme 18 tisíc hrobových míst, což není legrace,“ podotkla Renata Veselá z odboru životního prostředí teplického magistrátu, který spravuje hřbitov až od roku 2011.

„Předtím se tady střídaly různé firmy, pohřební ústavy nebo technické služby. Teprve od zmíněného roku dáváme hrobová místa dohromady, přečíslováváme je a podobně. Žádná místa jsme zatím kvůli neplacení nerušili. Ale už jsme začali na úřední desku vyvěšovat první výzvy,“ popsala Veselá

Ke starým hrobům německých obyvatel se podle ní správa hřbitova ještě nedostala. „Máme je na speciálním místě, je to v zadní části hřbitova, kam prakticky nikdo nechodí. Zatím je ve hvězdách, co s nimi budeme do budoucna dělat,“ uvedla Veselá.

Zajímavost registrují i v obci Blatno na Chomutovsku, kde by chtěli vybudovat takzvaný les vzpomínek. V něm nejsou žádné náhrobky, popel zemřelých se sype přímo ke kořenům stromů nebo se rozprašuje do prostoru. V Evropě jde o poměrně rozšířenou záležitost, v Česku je to ale novinka.

„Od našich občanů často slyšíme, že se tady narodili nebo tady žijí celý život. A chtějí tu zůstat i po smrti. Území, které by připadalo v úvahu, jsme už zapracovali do územního plánu,“ zmínila starostka obce Iveta Rabasová Houfová.

Autor:

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Zdeněk Matouš, Jaroslav Komínek, Andrej Babiš, Jaroslav Foldyna, Tereza Hyťhová, Karel Krejza, Ivan Bartoš

  • Nejčtenější

Krematorium dostalo pokutu. Špatně pálilo mrtvé, ostatky končily v pytlích

Ministerstvo pro místní rozvoj udělilo pokutu ve výši 191 tisíc korun firmě Krematorium Ústí nad Labem. Podle resortu...

Rytíři v azylu: dva tisíce fanoušků a pivní sprcha. K hokeji to nepatří, vadí Kubíkovi

S modlou Jaromírem Jágrem jen v civilu na střídačce, s 2 016 fanoušky v zádech a taky jejich pivní sprchou pokřtili...

Příjem žádostí o dotace trval deset sekund. Všechno v pořádku, říká kraj

Pouhých deset sekund trval příjem elektronických žádostí v letošním 2. kole dotačního programu Ústeckého kraje s názvem...

Rytíři uzavřeli spodní řady kotle kvůli pivní sprše. Polili i mládežníky, štve klub

Hokejové Kladno reaguje na pivní sprchu, která se při jeho páteční premiéře v chomutovském azylu snesla nejen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Multirekordman Hübl: Říkají mi Dědku, ale díky Jágrovi jsem mladý

Premium Ve 43 letech stále nekončí s hokejem a nejspíš ani s lámáním rekordů, kterých drží v extralize devět plus jeden...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Za tragickou havárii v děčínské chemičce dostal bývalý zaměstnanec podmínku

Tříletý trest odnětí svobody podmíněně odložený na zkušební dobu 54 měsíců uložil Okresní soud v Děčíně Vladimíru...

Covid zavírá třídy, v jedné z teplických škol jich je v karanténě šest

Teplická základní škola U Nových lázní má šest tříd v karanténě. Hygienici tam objevili lokální ohnisko koronaviru a...

Stavba dopravního uzlu v Litvínově se protáhne, hotovo má být v prosinci

Dvouměsíční zpoždění nabralo dokončování stavby nového dopravního terminálu v Litvínově. Původně se měl dopravní uzel,...

Dubí chce prodat bývalý důl na Cínovci, spolek protestuje kvůli parkovišti

Dubí na Teplicku chce prodat areál bývalých Rudných dolů na Cínovci. Součástí pozemkového celku je ale i bývalé...

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...