Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Staré hroby, o něž se nikdo nestará, se využijí pro nová hrobová místa

  9:06
Desítky nových hrobových míst vznikají a v příštích měsících vzniknou na městském hřbitově v Teplicích. Správa hřbitova je plánuje vybudovat na místě starých hrobů, o které se dlouhé roky nikdo nestaral a ke kterým už neexistuje žádná dokumentace.
Osud starých vesměs německých hrobů, o něž se nikdo nestará, na hřbitově v...

Osud starých vesměs německých hrobů, o něž se nikdo nestará, na hřbitově v Teplicích. | foto: Jan Veselý, MF DNES

K podobnému rušení, ale i k následnému obnovování a využívání starých hrobů, převážně s ostatky předválečných obyvatel severu, přistupují i na dalších hřbitovech v Ústeckém kraji. Míst je totiž málo a zájem o ně roste.

„Zlikvidovali jsme staré hroby, o něž se dlouho nikdo nestaral a od kterých už nemáme žádné karty. Jednalo se o hrobová místa ze 30. a 40. let minulého století. Už to nebyly ani hroby, spíše torza náhrobků v zemi. Na místě, které označujeme jako pole 4, nyní budeme stavět pouze urnové hroby,“ sdělila Renata Veselá ze správy městského hřbitova v Teplicích. 

Přeloženo: kdo má zájem o uložení na teplickém hřbitově, získá nově místo pro náhrobek nebo pro urny v lokalitě, kde byly kdysi větší hroby s rakvemi v zemi.

Podobně mizí staré německé hrobky a hroby i na hřbitově v ústecké části Střekov. Často si místa pronajímají solventní lidé a předělávají si je na vlastní rodinné hroby. 

Náhrobky se švabachem v několika případech vystřídaly nejen současné cedule a česká jména, ale také nápisy „společný hrob“. O rozsáhlejší hroby s místy pro rakev mají podle jmen a snímků na náhrobcích zájem hlavně romské rodiny, které chtějí zesnulého uložit do hrobu v rakvi.

„I u nás jsou místa, kde o ně původní majitelé hrobových míst ztratili zájem nebo se odstěhovali. Většinou jsou to hroby po Němcích, které můžeme po skončení tlecí doby zase obnovovat. Když je tam nějaký starý nebo zchátralý náhrobek, lidé mají možnost ho obnovit a využít. Ale to se stává minimálně, většina lidí chce zcela nové hrobové místo,“ vysvětlila Jana Kebortová z majetkového a civilně správního odboru radnice v Krásné Lípě, který má místní hřbitov ve správě.

Když provozovatel pohřebiště přistoupí na rušení hrobů, ostatky většinou zůstanou v zemi. 

Musí vypršet tlecí doba

„Ostatky v hrobě zůstávají. Tlecí doba je u nás 17 let, po tuto dobu se v hrobě nesmí nikdo jiný pohřbít. Pokud tlecí doba vyprší, tak hrobové místo zrušit můžeme, ale hlínu nijak nekopeme, prostě to necháváme být. Většinou už tam nic není,“ přiblížila Veselá. 

„S ostatky nakládáme v souladu se zákonem o pohřebnictví,“ dodala za střekovský hřbitov Martina Žirovnická, ředitelka Městských služeb, které se o hřbitovy v Ústí nad Labem starají.

Podle zákona o pohřebnictví může provozovatel pohřebiště odstoupit od nájemní smlouvy (s výjimkou smlouvy o nájmu hrobového místa, kde dosud neuplynula stanovená tlecí doba), jestliže nájemce neuhradí dlužné nájemné do 3 měsíců ode dne, kdy ho k tomu provozovatel písemně vyzval. 

„Seznam neplacených hrobových míst v pravidelných intervalech zveřejňujeme ve vitrínách na pohřebištích a zároveň na webových stránkách naší organizace,“ poznamenala Žirovnická.

Desítky sociálních pohřbů

50 případů takzvaných sociálních pohřbů řeší ročně magistráty v Ústí nad Labem a sousedních Teplicích. Jedná se o spálení těl nebožtíků, kteří buď nemají žádné příbuzné, nebo je jejich totožnost neznámá. „Sociálních spalů máme každý rok v Teplicích přibližně padesát. Jedná se o lidi, kteří nemají nikoho, takže za ně náklady hradí město. Pohřební služba nám přiveze jejich urny, my je skladujeme podle jmenného seznamu. Pak se čeká dva roky, jestli se třeba neobjeví někdo z příbuzenstva, kdo by za ně pohřeb uhradil,“ vysvětluje Renata Veselá z odboru životního prostředí teplického magistrátu, jenž městský hřbitov v Teplicích spravuje. Podle ní se ročně zpětně přihlásí a uhradí náklady za spálení těla mizivé procento lidí. „Jsou to dva až tři lidé za rok. Pokud se o urnu do dvou let nikdo nepřihlásí, jde do společného úložiště, kde se to zabetonuje a už to nejde nikdy vyndat,“ dodává Veselá.

Podobné počty takzvaných sociálních spalů registrují i v Ústí nad Labem. „Průměrný počet sociálních pohřbů je za posledních pět let přibližně stále stejný, a to kolem 50 za rok,“ říká Martina Žirovnická, ředitelka Městských služeb, které mají pohřebiště v krajském městě ve správě.

V podstatně menší Krásné Lípě registrují sociálních pohřbů méně. „Letos jsme jich měli asi sedm, což bylo více než v předchozích letech. Je to ale dáno i tím, že u nás máme pečovatelský dům a lidé v něm už často nemají žádné příbuzné, kteří by se jim o pohřeb postarali. Občas se v rámci dědického řízení najde nějaký vzdálený příbuzný, který částku dodatečně uhradí, ale to se stává opravdu výjimečně,“ uvádí Jana Kebortová z majetkového a civilně správního odboru radnice v Krásné Lípě, který se o místní hřbitov stará. 

Městské služby v Ústí nad Labem spravují přibližně 13,6 tisíce hrobových míst na 7 pohřebištích. Kromě Střekova ještě v Církvicích, Krásném Březně, Mojžíři, Skoroticích, Svádově a Vaňově. 

Ještě o téměř 5 tisíc hrobových míst více mají k dispozici v Teplicích. „Spravujeme 18 tisíc hrobových míst, což není legrace,“ podotkla Renata Veselá z odboru životního prostředí teplického magistrátu, který spravuje hřbitov až od roku 2011.

„Předtím se tady střídaly různé firmy, pohřební ústavy nebo technické služby. Teprve od zmíněného roku dáváme hrobová místa dohromady, přečíslováváme je a podobně. Žádná místa jsme zatím kvůli neplacení nerušili. Ale už jsme začali na úřední desku vyvěšovat první výzvy,“ popsala Veselá

Ke starým hrobům německých obyvatel se podle ní správa hřbitova ještě nedostala. „Máme je na speciálním místě, je to v zadní části hřbitova, kam prakticky nikdo nechodí. Zatím je ve hvězdách, co s nimi budeme do budoucna dělat,“ uvedla Veselá.

Zajímavost registrují i v obci Blatno na Chomutovsku, kde by chtěli vybudovat takzvaný les vzpomínek. V něm nejsou žádné náhrobky, popel zemřelých se sype přímo ke kořenům stromů nebo se rozprašuje do prostoru. V Evropě jde o poměrně rozšířenou záležitost, v Česku je to ale novinka.

„Od našich občanů často slyšíme, že se tady narodili nebo tady žijí celý život. A chtějí tu zůstat i po smrti. Území, které by připadalo v úvahu, jsme už zapracovali do územního plánu,“ zmínila starostka obce Iveta Rabasová Houfová.

Autor:
  • Nejčtenější

Podvedený muž chtěl naházet 300 tisíc do bitcoinmatu, zastavil ho policista

Díky hodně šťastné náhodě nepřišel muž z Teplic o skoro 300 tisíc korun. Peníze se v nákupním středisku chystal vložit...

Česko-americký pár: Bezpečněji je tady, v USA po sobě střílí i děti

Premium Potkali se u Kolína. On americký basketbalista, ona česká plavecká trenérka. Z lásky jako trám se narodila Aliana....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně kazil výhled, půjde do Ústí. Přesun obřího poutače vyvolal kritiku

Vlnu nevole, zejména na sociálních sítích, vyvolalo umístění obřího, 40 metrů vysokého reklamního poutače, který...

Vzpomínky na husí kůži z Nagana. Dnes by náš zlatý gól neplatil, říká Čaloun

Premium Na nezapomenutelném olympijském Turnaji století v Naganu 1998 zažil opojné chvíle, ale čelil i situaci, která se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ikona Českého středohoří se dál rozpadá. Na hrad Košťálov je vstup zakázán

Hrad Košťálov, jedna z ikonických dominant Českého středohoří, mizí před očima. Léta zanedbávaná památka, která však...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Spolu s odpadky z popelářského vozu vypadl muž, zřejmě usnul v kontejneru

Při vysypávání popelářského vozu ve sběrném dvoře popeláři zjistili, že spolu s odpadem přivezli také člověka. Do vozu...

Severočeské doly získaly povolení těžit uhlí v lomu Bílina až do roku 2035

Severočeské doly získaly od Obvodního báňského úřadu v Mostě povolení prodloužit těžbu uhlí v lomu Bílina do roku 2035,...

Do problémové čtvrti v Ústí se vrátila policie, služebna vznikla ze školky

Do problematické části Krásné Březno v Ústí nad Labem se po necelých 12 letech vrací služebna státní policie. Obvodní...

Těžaři chtějí lákat motýly, v bývalém lomu vysadí květiny a přizpůsobí seč

Rekultivovaný bývalý hnědouhelný lom Šverma na Mostecku rozkvete pestrými květy. Důvodem je snaha přilákat motýly a...

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...