Klenba kaple vydrží, cenná hrobka továrníka Dittricha se může opravit

  9:39aktualizováno  9:39
Klenbu v kapli nad unikátní hrobkou, v níž je pohřben krásnolipský továrník Carl Dittrich se svou rodinou, nebude nutné bourat. Odborné posudky ukázaly, že i když je notně zdevastovaná a promáčená, byla postavena z tak kvalitního materiálu, který i dlouhodobé nepřízni osudu odolal.

Zchátralá Dittrichova hrobka | foto: Jan Kolář

Může tak začít oprava této cenné památky. Do prvních mrazů má mít vytápěná hrobka průmyslníka Dittricha v Krásné Lípě opravenou střechu. A až klenba vyschne, začne postupná rekonstrukce kaple i krypty.

Fotogalerie

„I když do kaple nad hrobkou zatékalo a stropem dokonce prorůstají kořeny náletových stromů, protože chybí kus střechy, klenba se nezřítí. Budeme ji muset přesto zajistit, tedy zatím důkladně podepřít,“ přibližuje první fázi záchrany vzácné stavby Jan Děd, místopředseda správní rady spolku Omnium.

Spolek zachraňuje památky po celém Česku a letos na jaře hrobku převzal od státu.

Omnium už má i vyjádření statika a projekt pro opravu střechy a klenby. „Ten jsme před několika dny předali památkářům a po dohodě s nimi můžeme s opravami začít,“ říká Děd. 

Materiál dodá město

Materiál na zajištění klenby dodá spolku město Krásná Lípa. „Vyčlenili jsme 200 tisíc korun na zpracování dřeva z našeho městského lesa,“ potvrzuje starosta Jan Kolář. A zastupitelé kývli i na bezúplatný převod pozemku pod hrobkou, který patří městu.

„Máme tam drobnou pojistku, pozemek předáme až poté, kdy Omnium začne s fyzickým zajišťováním stavby. Obavy, že by zajišťovací práce nezačaly, ale vůbec nemáme,“ pochvaluje si spolupráci starosta.

Spolek získal Dittrichovu hrobku od státu letos. Hodlá jí vrátit její původní podobu. Hrobku chce opravit z dotačních peněz a z toho, co sám vydělá. 

„Máme různé fotografie i nákresy z archivů, víme, jak vypadala výzdoba. Nejprve začneme s kaplí nad hrobkou, samotná hrobka přijde na řadu po ní,“ popisuje Děd.

Dobu rekonstrukce odhaduje nejméně na deset let. „Práce budou postupovat tak, jak se nám na ně bude dařit získávat peníze,“ podotkl.

Spolek by rád opravil i kotelnu

Dittrichova hrobka je památkově chráněný objekt. Rodina Dittrichů, jíž patřila, byla jednou z nejvýznamnějších průmyslnických rodin v severních Čechách, zaměstnávala stovky lidí především v textilkách. 

Členové rodiny byli i mecenáši umění. Carl Dittrich podporoval významného místního malíře Augusta Frinda, jehož práce kdysi zdobily i kapli. Ty se také mají dočkat obnovy.

Carl Dittrich byl i tím, kdo nechal kapli s kryptou vystavět, a to pro svého otce. V hrobce je vedle sarkofágu s ostatky Dittricha staršího i urna s Carlovým popelem a je tu pohřbena i manželka Dittricha staršího a Carlova sestra Alžběta Hielle s manželem Eduardem.

Hrobka je unikátní tím, že byla vytápěná malou kotelnou, která stojí opodál. Proč tomu tak bylo, není jasné. Je možné, že se kaple vytápěla, aby návštěvníkům nebyla zima, ale kotelna mohla díky důmyslnému odvětrávání sloužit i k udržování optimální teploty v kryptě s ostatky zemřelých.

Kotelnu zatím spolek nevlastní, pokud by ji ale získal, opravil by i ji.

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

Hygienici zavřeli bistro, ve kterém bylo sto kilo neoznačeného masa

Hygienici zavřeli bistro v OC Chomutovka. Provozovatel nedodržoval hygienická...

Krajská hygienická stanice nechala zavřít asijské bistro v chomutovském obchodním centru Chomutovka. Vedle nedostatečné...

Paruky střídám podle nálady a oblečení, říká dívka, která trpí alopecií

Agáta Ulrichová trpí alopecií universalis, nemocí, při které pacient přijde...

Jeden den dlouhovlasá zrzka, druhý den hnědovláska, dopoledne vyrazí na ulici s kadeřemi v šedém odstínu a večer je z...

Volební slogany o havěti v Mostě začalo řešit státní zastupitelství

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Kauzou možného rasistického podtextu kampaně hnutí Otevřená radnice Most před říjnovými komunálními volbami se začalo...

Najdete na iDNES.cz