Vzácnou salmonelu, která postihla Ústečany, si někdy lidé vozí z Egypta

  15:58aktualizováno  15:58
Hygienici dál marně pátrají po zdroji vzácné salmonely hadar, kterou se v uplynulých dnech nakazili čtyři lidé z Ústecka. Sice mají podezření, že by bakterie mohla pocházet z kuřecího masa, ale s jistotou to zatím nevědí. Exotické druhy salmonely si Češi občas přivážejí z dovolených v Egyptě či Thajsku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: SXC

Lidé v Ústí se nakazili pravděpodobně z kuřecího masa. Hrozba šíření infekce ale trvá, protože se zatím hygienikům nepodařilo s jistotou určit zdroj nákazy.

„Od nemocných jsme si zjistili, co jedli, kde nakupovali, zda byli v restauracích. Zjistili jsme, že dva jedli v jedné provozovně rychlého občerstvení. Zde proběhla kontrola včetně vyšetření personálu, ale žádný patogen se nenašel. Všechna vyšetření byla negativní,“ řekla Olga Štorkánová, ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.

Její pracovníci už provedli desítky kontrol, prověřili příbuzné nemocných, ale jediným styčným bodem u dvou pacientů bylo rychlé občerstvení, kde výsledky odběrů nic neprokázaly.

Štorkánová uvedla, že aktuální zjištění ukazují na to, že zdrojem nákazy v Ústí bylo pravděpodobně kuřecí maso, které nakažení konzumovali.

„Ale ze čtyř případů nelze vyvozovat nějaké závěry. Nepodařilo se objevit případnou kontaminovanou šarži kuřecího masa,“ upozornila Štorkánová.

„Může se ještě ukázat, že budeme něco prošetřovat, ale v současné době nemáme žádné indicie, kam bychom měli jít a co kontrolovat,“ sdělila Štorkánová. Podotkla však, že nemocných nepřibývá a riziko nákazy se tak snížilo.

Čtyři lidé, kteří se nakazili v uplynulých dnech, skončili v ústecké Masarykově nemocnici. Dva z nich už lékaři propustili do domácího ošetřování.

Minulý rok se v Česku objevilo dvacet případů salmonely hadar, v Ústeckém kraji je to letos poprvé.

Salmonelóza

Bakterie salmonely způsobují salmonelózu, což je průjmové onemocnění s horečkami, zvracením, bolestmi břicha až křečemi. Salmonela je agresivní mikrob, existuje řada podruhů a u většiny lidí způsobí jen střevní infekci. U oslabených a nemocných lidí, malých dětí a seniorů může bakterie salmonela znamenat závažné riziko a nemocné i usmrtit.

Tento druh salmonely se v Česku objevuje poměrně vzácně. Je výjimečný tím, že způsobuje ještě úpornější průjmy než běžnější typy salmonel.

„Občas někdo přijede z dovolené například v Egyptě nebo Thajsku, a přiveze si nějakou exotičtější salmonelu, která se ale nikdy nerozšířila,“ vysvětlila Štorkánová.

Salmonelou se lidé nemusí nakazit jen ze špatně tepelně upraveného masa či vajíček, šíří se i exkrementy při špatné hygieně nemocných.

„Fekálně-orální přenos je možný, například při nedostatečné hygieně po použití toalety, nedostatečném mytí rukou. Pak nakažený člověk může sáhnout na potraviny či běžné předměty jako kliky, dveře a šířit nákazu,“ potvrdila Štorkánová. Tento způsob šířeni nemoci se ovšem v aktuálně prověřovaném ústeckém případě nepotvrdil.

  • Nejčtenější

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

Napadení mladíka na koupališti v Dubí míří k soudu, obžalovaných je šest

Teplické státní zastupitelství podalo k okresnímu soudu obžalobu na šest lidí v souvislosti s loňskou rvačkou na...

Vězeň Rath bude pracovat v nemocnici, neslo se mezi lékaři. Šlo by to stěží

Za korupci odsouzený David Rath má za sebou dva týdny ve vězení. Zatím je stále v Teplicích, kam nastoupil. Jelikož má...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Česká Kamenice přidá lidem na opravy domů v městské památkové zóně

Příspěvek na opravu fasády či výměnu oken mohou ode dneška získat od města majitelé nemovitostí v českokamenické...

Hasičské muzeum v Jirkově je dostavěno, návštěvníkům se otevře v prosinci

Přestavba jirkovské hasičárny na multimediální hasičské muzeum a infocentrum za více než 35 milionů korun se pomalu...

Začala oprava unikátního mauzolea s vzácnou nástěnnou mozaikou a freskami

Do oprav unikátní hrobky rodiny Dittrichů v Krásné Lípě na Děčínsku, kterou nedávno získal do svého vlastnictví, se...

Ústí nad Labem uvažuje o lávce na Střekov, chce dostat turisty do centra

Lávka pro chodce a cyklisty by mohla v budoucnu spojit střekovské nábřeží s prostorem za ústeckým hlavním nádražím....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz