Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

  16:21aktualizováno  16:21
Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se obávají možné epidemie. Průběh nemoci je podobný jako u běžných typů choroby, nakažení však mají silnější průjem. Zdroj bakterie je zatím neznámý.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Přes všechny okamžité kontroly se zatím nepodařilo najít příčinu a možný zdroj. Salmonelou hadar onemocněli čtyři dospělí a všichni skončili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice.

“Salmonela hadar se vyskytuje spíše v jiných zemích, za svoji dvacetiletou kariéru jsem se s ní nesetkala. Zřejmě bude z jiného státu. Bohužel se zdroj onemocnění nedaří zatím zjistit. Doufali jsme, že když všichni čtyři pacienti jsou z Ústecka, příčinu se podaří snadněji vypátrat, což se zatím nestalo,“ řekla ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková. O nemocných jako první informovala televize Nova.

Podle hygieniků by to mohl být začátek epidemie. „Salmonela hadar je v naší zemi opravdu vzácná. Loni bylo v celém Česku 20 případů a u nás letos jsou už čtyři. Dva pacienti řekli, že jedli v rychlém občerstvení, hned jsme zde odebírali vzorky, dělali stěry povrchů v kuchyních a na toaletách, ale výsledek byl negativní,“ uvedla Šimůnková.

Hygieniky tak nyní čeká pátrání po nákaze třeba v obchodních řetězcích, salmonela totiž nejčastěji bývá v kuřecím mase či vejcích.

„Budeme také od pacientů podrobně zjišťovat, co a kde jedli, kde nakupovali a snad se dopátráme,“ popsala Šimůnková.

Salmonela je průjmové onemocnění s horečkami, zvracením, bolestmi břicha až křečemi. U čtyř nemocných byly tyto příznaky velmi silné. „Dva z pacientů již byli z nemocnice propuštění,“ sdělil primář infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý.

Salmonela je podle něj agresivní mikrob, který u většiny lidí způsobí jen střevní infekci. Ale zejména u oslabených a nemocných lidí, malých dětí a seniorů může bakterie znamenat závažné riziko.

„Bakterie salmonely může proniknout do krve, usadit se do tkání, kde může způsobit hnisavý proces. Typicky je to zánět kostí a otrava – sepse krve. Tento průběh může pak být velmi závažný a může pacienta až usmrtit. V poslední době jsme měli několik případů velmi závažně probíhajících salmonelóz s otravou krve, vysokými horečkami. Šlo o pacienta s leukemií, staršího pacienta a malé dítě,“ přiblížil Dlouhý.

Obranou je hygiena rukou a tepelná úprava masa a vajec

Salmonel jsou tisíce poddruhů, například loni a předloni hygienici v kraji a celé zemi zaznamenali zhruba 50 případů salmonely bareilly, kterou lze nejčastěji onemocnět z masa tuňáka, například ze sushi.

„Před 20 lety byla v zemi salmonelóza hlavní příčinou průjmových onemocnění, v Česku bylo 30 až 40 tisíc případů ročně. Dnes se objevují spíše střevní bakterie campylobacter, které se také vyskytují v kuřecím mase. Promořenost chovů v Česku i EU je 30 až 50 procent,“ varoval primář.

Jedinou obranou proti této bakterii i salmonele je dobrá hygiena rukou a tepelná úprava masa i vajíček. Třeba po krájení masa na prkénku na něm nelze upravovat zeleninu.

Témata: Ústecký kraj

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Další z rubriky

Developer zvažuje, že prodá památkově chráněné Hadí lázně v Teplicích

Hadí lázně v Teplicích chátrají už dlouho, řešení jejich opravy je stále v...

Chátrající objekt Hadích lázní v Teplicích by mohl brzy změnit majitele. Jak zjistila MF DNES, nynější vlastník, kterým...

Účastníka klimakempu legitimovali policisté nezákonně, rozhodl soud

Aktivisté vnikli do dolu Bílina na Mostecku (24.6.2017)

Policisté zasahující během klimakempu na Mostecku v roce 2017 pochybili, když vyzvali k prokázání totožnosti jednoho z...

Trať na Lounsku se po vykolejení nákladního vlaku otevře do pátku

Na železniční trati mezi Hřivicemi a Domoušicemi na Lounsku 17. května...

Železniční trať mezi Hřivicemi a Domoušicemi na Lounsku se po vykolejení nákladního vlaku otevře zřejmě do pátku....

Najdete na iDNES.cz