Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

  16:21aktualizováno  16:21
Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se obávají možné epidemie. Průběh nemoci je podobný jako u běžných typů choroby, nakažení však mají silnější průjem. Zdroj bakterie je zatím neznámý.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Přes všechny okamžité kontroly se zatím nepodařilo najít příčinu a možný zdroj. Salmonelou hadar onemocněli čtyři dospělí a všichni skončili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice.

“Salmonela hadar se vyskytuje spíše v jiných zemích, za svoji dvacetiletou kariéru jsem se s ní nesetkala. Zřejmě bude z jiného státu. Bohužel se zdroj onemocnění nedaří zatím zjistit. Doufali jsme, že když všichni čtyři pacienti jsou z Ústecka, příčinu se podaří snadněji vypátrat, což se zatím nestalo,“ řekla ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková. O nemocných jako první informovala televize Nova.

Podle hygieniků by to mohl být začátek epidemie. „Salmonela hadar je v naší zemi opravdu vzácná. Loni bylo v celém Česku 20 případů a u nás letos jsou už čtyři. Dva pacienti řekli, že jedli v rychlém občerstvení, hned jsme zde odebírali vzorky, dělali stěry povrchů v kuchyních a na toaletách, ale výsledek byl negativní,“ uvedla Šimůnková.

Hygieniky tak nyní čeká pátrání po nákaze třeba v obchodních řetězcích, salmonela totiž nejčastěji bývá v kuřecím mase či vejcích.

„Budeme také od pacientů podrobně zjišťovat, co a kde jedli, kde nakupovali a snad se dopátráme,“ popsala Šimůnková.

Salmonela je průjmové onemocnění s horečkami, zvracením, bolestmi břicha až křečemi. U čtyř nemocných byly tyto příznaky velmi silné. „Dva z pacientů již byli z nemocnice propuštění,“ sdělil primář infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý.

Salmonela je podle něj agresivní mikrob, který u většiny lidí způsobí jen střevní infekci. Ale zejména u oslabených a nemocných lidí, malých dětí a seniorů může bakterie znamenat závažné riziko.

„Bakterie salmonely může proniknout do krve, usadit se do tkání, kde může způsobit hnisavý proces. Typicky je to zánět kostí a otrava – sepse krve. Tento průběh může pak být velmi závažný a může pacienta až usmrtit. V poslední době jsme měli několik případů velmi závažně probíhajících salmonelóz s otravou krve, vysokými horečkami. Šlo o pacienta s leukemií, staršího pacienta a malé dítě,“ přiblížil Dlouhý.

Obranou je hygiena rukou a tepelná úprava masa a vajec

Salmonel jsou tisíce poddruhů, například loni a předloni hygienici v kraji a celé zemi zaznamenali zhruba 50 případů salmonely bareilly, kterou lze nejčastěji onemocnět z masa tuňáka, například ze sushi.

„Před 20 lety byla v zemi salmonelóza hlavní příčinou průjmových onemocnění, v Česku bylo 30 až 40 tisíc případů ročně. Dnes se objevují spíše střevní bakterie campylobacter, které se také vyskytují v kuřecím mase. Promořenost chovů v Česku i EU je 30 až 50 procent,“ varoval primář.

Jedinou obranou proti této bakterii i salmonele je dobrá hygiena rukou a tepelná úprava masa i vajíček. Třeba po krájení masa na prkénku na něm nelze upravovat zeleninu.

Témata: Ústecký kraj

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Další z rubriky

Dělníci překopli kabel, plavecký areál zůstal bez vody a musel zavřít

Rekonstrukce plaveckého areálu na Klíši měla podle původní smlouvy skončit do...

Plavecký areál v ústecké čtvrti Klíše musel přerušit provoz. Dělníci při opravě koupaliště přiléhajícího k plavecké...

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem, nyní se řopíky opravují

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem

Atypické lounské bunkry byly součástí obranné linie republiky, Němci je po zabrání pohraničí zalili betonem. Jsou...

Stovky lidí se sešly v Terezíně. Buďte hrdí, ne ohnutí, znělo v projevech

Tryzna za oběti nacistické perzekuce 19. května 2019 na Národním hřbitově v...

Stovky lidí uctily památku obětí terezínského ghetta a věznice gestapa a koncentračního tábora v Litoměřicích. Na úvod...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz