Magistra vyměnila lékárnu za život v přírodě. Radí, jak léčit bylinami

  11:39aktualizováno  11:39
Sterilní prostředí pražské lékárny vyměnila magistra farmacie Irena Kubicová za život v přírodě. S rodinou žije na Kamenné Horce v Krásné Lípě, kde pěstuje bylinky a předává zkušenosti, jak využít ke zlepšení zdraví třeba i jógu, aromaterapii a další metody.

Irena Kubicová ve své přírodním „království“. | foto: Alice Klaubenschalková, 5plus2.cz

Irena Kubicová vystudovala farmacii, a tak dobře ví, co umí léky. Zároveň zná dobře bylinky či čínskou medicínu. Umí tak poradit, jak dbát o zdraví bez zbytečné chemické zátěže.

Fotogalerie

Máte atestaci z farmacie, studovala jste imunologii ve Francii, tak proč odchod z Prahy na venkov, byť do krásného Českého Švýcarska?
Už při studiu jsem tíhla k alternativní medicíně, bylinám, homeopatii a současně jsem chtěla myslet i vědecky. Prolínám tyhle světy. Vždyť existuje tolik přírodních prostředků, které mohou lidem pomoci i bez léků. A tak jsem vystudovala nejen klasickou farmacii, ale zajímám se také o tradiční čínskou medicínu, zabývám se jógou, aromaterapií a vůbec vším, co může lidem pomoci zlepšit jejich fyzické i duševní zdraví. Důležité je pro mě žít přirozeně, učit to, co sama žiji, a tvořit smysluplné věci.

Někteří lékaři neradi slyší na alternativní způsoby léčení a na jiné než průmyslově vyráběné léky nahlížejí často s despektem...
Nejsem žádný extremista, který by lidem zakazoval léky předepsané lékařem, ale myslím si, respektive jsem o tom přesvědčená, že někdy jsou opravdu zbytečné. Lidé mají překombinovanou medikaci, ale někdy ji sami vyžadují, takže lékaři to nemají vždy lehké. Jednoduchý příklad – zvýšená teplota. Většina lidí je zvyklá ji okamžitě srážet nějakou pilulkou. Přitom do 38,5 stupně je to zcela zbytečné a protichůdné. Srazíme-li teplotu lékem, zastavíme ozdravný proces. Zvýšenou teplotou tělo dává najevo, že bojuje. My pilulkou boj zastavujeme, nemoc trvá déle, imunita není aktivovaná, jak by měla, a za pár dnů či týdnů jsme možná nemocní znovu. Tělo se s nemocí nemohlo vypořádat, protože jsme mu v tom my sami zabránili. Přírodní medicína ale má také velký význam už v prevenci.

Chcete říct, že léky bereme z pohodlnosti? Vždyť sbírat bylinky, pracně je sušit, míchat, pak z nich uvařit čaj, čekat, než se vylouhuje, a pak ho ve správné teplotě vypít je zdlouhavější než si vzít pilulku a do rána být fit, bez horečky a pak hurá do práce...
Život se zrychlil, uznávám, že je rychlejší si tu pilulku vzít, ale není to nic zdravého, zvlášť když takových pilulek polykáme několik denně. Za rok dostane naše tělo několik kilogramů chemikálií (léky, jídlo, kosmetika) a musí se s tímto „dárkem“ vypořádat. Většina běžných viróz se dá vyléčit bez průmyslových léků. Souhlasím, že v nouzi nejvyšší, jednou či dvakrát do měsíce pilulka třeba proti bolesti hlavy nikoho nezabije. Ale nic se nemá přehánět a na tu bolest hlavy je také potřeba se podívat vědecky i jinak, psychosomaticky.

Ani s bylinkami se to nemá přehánět?
Ani s bylinami. Ten, kdo je užívá, musí vědět, jak je kombinovat, kdy a na co je ta která léčivá rostlina vhodná a kdy je naopak nevhodná.

A poradíte?
Ano, když si myslím, že mohu. Ctím i své limity. Jsem taková rada na telefonu a velmi často mi volají přátelé, co mají dělat, když je jim špatně, bolí je hlava, dítě má horečku. A já radím, co udělat, v podstatě taková nonstop lékárna.

Jenže rady po telefonu vás asi neuživí, v lékárně pracujete jen na pár hodin týdně...
Živí mě hlavně hodiny jógy, kterou se už dlouhé roky zabývám, semináře a pobyty. Jóga spadá do mého konceptu celostního pojetí zdraví. A také pořádám kurzy, kde učím, jak bylinky sbírat, sušit, v zimě pak zase, co z nich vyrobit, jaký čaj namíchat nebo jakou kosmetiku.

Takže nejste „babka kořenářka“, která má po půdě rozvěšené pytlíky s nasušenými bylinami a dá je každému, kdo si přijde?
Ne, to nejsem. Samozřejmě bylinky mám nasušené, ale já učím, jak s nimi pracovat, neprodávám je. Těší mě, když vidím ženy, protože jsou to hlavně ony, kdo mé kurzy navštěvují, jak je práce baví, jak se v nich projevuje ten archetyp ženy léčitelky. Ve většině z nás to je, i když jsme na to už zapomněly.

Máte nějakou oblíbenou bylinku, na kterou nedáte dopustit?
Snad ani ne. Každá má své osobité kouzlo, pro kterou ji obdivuji. Mám ráda třezalku, diviznu, damaškové růže... A vůbec nejraději mám, když vyjdu ráno bosá na zahradu a ke snídani si natrhám to, co nám tu roste, kromě ovoce třeba jitrocel, sedmikrásky, lichořeřišnici, jetel... Buď z čerstvě natrhaných rostlinek uvařím čaj, nebo je jíme jen tak, třeba v salátu.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Nevěstě zmizel v trampském srubu kufr peněz, pátrání ztížila opilost hostů

Kufr z přepadení v Náchodě jako jeden z důkazů (16.9.2015).

Po kufru plném peněz pátrali policisté na netradiční svatbě v Duchcově. Oslava se odehrávala o víkendu v trampském...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz