Sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 7. prosince 2019 Ambrož, Benjamin

Potřebuji znát představy Krajské zdravotní, říká správkyně Lužické nemocnice

  7:07aktualizováno  7:07
Zatím 85 věřitelů v termínu přihlásilo 96 pohledávek za 88,69 milionu korun vůči rumburské Lužické nemocnici, která je od 12. srpna v úpadku. Celková suma ale bude ještě vyšší. Situaci se nyní pokouší vyřešit insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová.

Rumburská nemocnice, areál V Podhájí | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Největším věřitelem budou zřejmě pojišťovny a město Rumburk, které ručí za sedmnáctimilionovou úvěrovou pohledávku Komerční banky. Svědčí to o tom, že byly spotřebovávány prostředky ze záloh pojišťoven, aniž by byly odpovídajícím způsobem regulovány výkony nemocnice nebo způsob jejich účtování. Pohledávka banky, respektive města, dokumentuje průběžnou spoluúčast akcionáře na financování provozních nákladů nemocnice,“ říká insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová.

Martina Jinochová Matyášová je konkurzní správkyní nemocnice v Rumburku.

Martina Jinochová Matyášová je konkurzní správkyní nemocnice v Rumburku.

Kdo bude nyní výši těchto pohledávek hradit? Město, vy jako konkurzní správkyně, nebo je ještě nějaké řešení?
Pokud bude úpadek řešen konkurzem, bude přihlášené pohledávky hradit insolvenční správce z výtěžku zpeněžení, tedy z prodeje majetku nemocnice nebo prodeje nemocnice jako podniku. Případně z výtěžku dosaženého kombinací obojího. V reorganizaci by mohly být pohledávky kompenzovány i jinak a v delším časovém odstupu. Reorganizační plán by pravděpodobně musel být založen na silném a věrohodném investorovi, z jehož prostředků by byly hrazeny i pohledávky přihlášených věřitelů. Zatím o nikom takovém nevím. Město nebude tím, kdo bude chtít pohledávky věřitelům hradit. Už si nepřeje být vlastníkem nemocnice a dále ji spravovat.

Rumburští zastupitelé už schválili další finanční pomoc nemocnici ve výši sedm milionů korun. Byla ta pomoc důležitá a proč ji nemocnice nutně potřebovala?
Neschválení by bylo velmi nepříjemný signál veřejnosti, lékařům, personálu nemocnice, obcím regionu, všem. Zastupitelé rozhodli pro nemocnici příznivě a vážím si toho. Pomohli stabilizovat nemocnici ve fázi, než budou mít věřitelé příležitost rozhodnout o dalším postupu. Poskytnutá dotace sedm milionů korun bude využita na pohledávky po úpadku nemocnice. Získáváme tím čas pokusit se připravit nemocnici do podoby, která by mohla být zajímavá pro jiného poskytovatele zdravotní péče.

Fotogalerie

Mění výše pohledávek nějak situaci v řešení úpadku nemocnice?
Výše pohledávek a struktura věřitelů budou mít na způsob řešení úpadku pravděpodobně vliv. Relativně vysoká účast veřejných pohledávek, tedy nároků pojišťoven a státu, bude komplikovat pokusy o řešení úpadku reorganizací. Obě kategorie těchto věřitelů mají omezené možnosti ve vyjednávání o vypořádání jejich pohledávek. Lze to překonat v řízeních, kde pohledávky státu nejsou podstatné. Obtížně si ale dovedu představit obchodní jednání o reorganizačním plánu v řízení, kde veřejné pohledávky tvoří většinu. Nedovedu si představit ani jinou formu reorganizace, například že by věřitelé převzali akcionářský podíl na nemocnici jako plnění na pohledávku. Pojišťovny nejsou k ničemu takovému povolány a ostatní menší věřitelé pro to nemají žádný racionální důvod. Vysoké zadlužení před úpadkem může být jedním z důvodů, proč by úpadek měl být řešen konkurzem. V režimu konkurzu je možné stále hledat cestu, jak vyčlenit fungující část podniku a tu převést do správy jiného poskytovatele zdravotní péče. Prohlášením konkurzu na majetek nemocnice by provoz nemocnice nekončil.

Už proběhla nějaká vaše jednání s Krajskou zdravotní (KZ) o převzetí nemocnice, a už lze tedy říci, jak bude péče v Lužické nemocnici pro 55 tisíc obyvatel Výběžku fungovat? Existuje nějaká shoda?
Ne, KZ mě neoslovila. I pro Krajskou zdravotní může být komplikací, v jaké kondici se nyní nemocnice nachází. Má pravděpodobně jiné zájmy než investovat do pohledávek věřitelů. Pro mě je nyní podstatné, aby nám nebrali lékaře a personál. Hledám cestu, jak se s KZ zkontaktovat sama. Budu potřebovat už vědět, jaké jsou jejich skutečné představy.

A oslovili vás jiní zájemci o nemocnici? Bylo nějaké jednání?
Ano a ano. Zatím ve velmi předběžné podobě. Dokud nebude jasné, jaké má nemocnice podmínky z hlediska počtu svých lékařů, počtu pacientů a výkonů, podmínek poskytování zdravotní péče, úhrad péče a výdajů na provoz, nejde mluvit o skutečném jednání se zájemci. I z hlediska právního je předčasné nyní nemocnici někomu nabízet. Jiná bude situace, až soud rozhodne o způsobu řešení úpadku.

Podle řady rumburských zastupitelů máte nyní velmi komplikovanou situaci, kdy vedete nemocnici a současně také je zde stále její vedení. Vlastně v nemocnici panuje dvojvládí, je to tak? Komplikuje to nějak situaci nebo to tak není?
Do doby, než by soud rozhodl o řešení úpadku konkurzem, trvá podle zákona pravomoc i působnost současného vedení. Bránit bych jim mohla jen ze zvláštních důvodů, které by posuzoval k mému návrhu insolvenční soud. Zatím takové zvláštní důvody nejsou. Finanční prostředky se ale soustřeďují u mě a fakticky tím přímo ovlivňuji finanční řízení nemocnice. Pro ten účel jsem s ostatním personálem nemocnice v permanentním kontaktu. To může vyvolávat dojem dvojvládí. Komplikací je to spíše pro zaměstnance než pro mě, to oni musí snášet pokyny z obou stran. Vážím si jejich ochoty a pracovitosti. Pevně doufám, že jim vedení nemocnice v součinnosti vůči správci nebrání.

Vychází vám vedení nemocnice i zaměstnanci vstříc a funguje spolupráce?
Zaměstnanci jsou mému týmu a mně nápomocni ve všem, co jsme dosud potřebovali. Díky nim získáváme srozumitelnější představu o nutných předpokladech pro zachování provozu nemocnice. Zdravotní i nezdravotní personál svojí práci dobře rozumí a sledují stejný zájem jako my, zachovat provoz nemocnice za únosných podmínek.

Nemocnice stále funguje, i když nejistota o budoucnosti špitálu je mezi zaměstnanci stále. Řada lékařů už měla podat výpovědi a další odchod zvažují. Bude možné, aby za tohoto stavu dál všechna oddělení fungovala?
Lékaři i ostatní personál jsou už z nejisté situace opravdu unavení. Mluvíme spolu a snažíme se vnímat jejich preference a důvody. Je jasné, že řešení musí přijít relativně rychle, a rozumím, že musí být pro personál přijatelné. Bez lékařů a sester, ale ani bez jejich technického a administrativního zázemí nebude nemocnice fungovat a každého zaměstnance by byla škoda. Pokud by nemocnice měla přijít o některé své současné lékaře a nepodařilo by se zajistit za ně náhradu, byla by to komplikace pro oddělení.

  • Nejčtenější

Pět gólů. Litvínov mimořádným obratem ve třetí části zničil Boleslav

Z 1:4 na 6:4. Litvínov byl na kolenou, v zápase proti Mladé Boleslavi to s ním vydalo tuze špatně. Ovšem Severočeši...

Lékař za smrt dítěte nemůže, ale zfalšoval dokumentaci, řekl soud

Okresní soud v Lounech zprostil obžaloby gynekologa Ivana Špenika, který čelil obvinění z ublížení na zdraví z...

Premium

Cesta zpátky do brány už není. Z Pavelce je trenér, vinař a golfista

Svoje štěstí v poslední době chytal coby vinař nebo golfista, teď ho světový šampion Ondřej Pavelec znovu nachází i v...

První liga: Budějovice snadno vyhrály v Sokolově, Vsetín zdolal Porubu

Hokejisté lídra první ligy Motoru České Budějovice vyhráli ve 29. kole na ledě předposledního Sokolova vysoko 6:1 a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První liga: Budějovice otočily duel s Havířovem, Chomutov porazil Vsetín

První hokejová pokračuje sedmi zápasy 28. kola. Lídr z Českých Budějovic otočil domácí utkání s Havířovem a...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Po změně insolvenčního zákona musí krajský soud v Ústí pracovat i o sobotách

Část zaměstnanců ústeckého krajského soudu trávila během několika uplynulých měsíců v práci i soboty. Šestidenní...

Udržet biochov je náročné. Kontroly berou i vzorky krmení, říká chovatelka

Helena Doušová s bratrem Jakubem vedou ve Verneřicích na Děčínsku ekofarmu. Nyní se starají zhruba o 1 500 krav. Loňské...

Mezi prestižní regionální produkty se nově řadí guláš z divočáka i sáčky

Mezi prestižní regionální produkty Českosaského Švýcarska se nově zařadily tři výrobky a jeden zážitek. Značku, která...

Neúspěšný kandidát znovu napadl komunální volby v Bílině u Ústavního soudu

Loňskými komunálními volbami v Bílině na Teplicku se bude znovu zabývat Ústavní soud. Jak zjistila MF DNES, svou druhou...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Obsluha bagru / rypadla, Olomouc, 25 - 35 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz