Potřebuji znát představy Krajské zdravotní, říká správkyně Lužické nemocnice

  7:07
Zatím 85 věřitelů v termínu přihlásilo 96 pohledávek za 88,69 milionu korun vůči rumburské Lužické nemocnici, která je od 12. srpna v úpadku. Celková suma ale bude ještě vyšší. Situaci se nyní pokouší vyřešit insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová.
Rumburská nemocnice, areál V Podhájí

Rumburská nemocnice, areál V Podhájí | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Největším věřitelem budou zřejmě pojišťovny a město Rumburk, které ručí za sedmnáctimilionovou úvěrovou pohledávku Komerční banky. Svědčí to o tom, že byly spotřebovávány prostředky ze záloh pojišťoven, aniž by byly odpovídajícím způsobem regulovány výkony nemocnice nebo způsob jejich účtování. Pohledávka banky, respektive města, dokumentuje průběžnou spoluúčast akcionáře na financování provozních nákladů nemocnice,“ říká insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová.

Martina Jinochová Matyášová je konkurzní správkyní nemocnice v Rumburku.

Kdo bude nyní výši těchto pohledávek hradit? Město, vy jako konkurzní správkyně, nebo je ještě nějaké řešení?
Pokud bude úpadek řešen konkurzem, bude přihlášené pohledávky hradit insolvenční správce z výtěžku zpeněžení, tedy z prodeje majetku nemocnice nebo prodeje nemocnice jako podniku. Případně z výtěžku dosaženého kombinací obojího. V reorganizaci by mohly být pohledávky kompenzovány i jinak a v delším časovém odstupu. Reorganizační plán by pravděpodobně musel být založen na silném a věrohodném investorovi, z jehož prostředků by byly hrazeny i pohledávky přihlášených věřitelů. Zatím o nikom takovém nevím. Město nebude tím, kdo bude chtít pohledávky věřitelům hradit. Už si nepřeje být vlastníkem nemocnice a dále ji spravovat.

Rumburští zastupitelé už schválili další finanční pomoc nemocnici ve výši sedm milionů korun. Byla ta pomoc důležitá a proč ji nemocnice nutně potřebovala?
Neschválení by bylo velmi nepříjemný signál veřejnosti, lékařům, personálu nemocnice, obcím regionu, všem. Zastupitelé rozhodli pro nemocnici příznivě a vážím si toho. Pomohli stabilizovat nemocnici ve fázi, než budou mít věřitelé příležitost rozhodnout o dalším postupu. Poskytnutá dotace sedm milionů korun bude využita na pohledávky po úpadku nemocnice. Získáváme tím čas pokusit se připravit nemocnici do podoby, která by mohla být zajímavá pro jiného poskytovatele zdravotní péče.

Mění výše pohledávek nějak situaci v řešení úpadku nemocnice?
Výše pohledávek a struktura věřitelů budou mít na způsob řešení úpadku pravděpodobně vliv. Relativně vysoká účast veřejných pohledávek, tedy nároků pojišťoven a státu, bude komplikovat pokusy o řešení úpadku reorganizací. Obě kategorie těchto věřitelů mají omezené možnosti ve vyjednávání o vypořádání jejich pohledávek. Lze to překonat v řízeních, kde pohledávky státu nejsou podstatné. Obtížně si ale dovedu představit obchodní jednání o reorganizačním plánu v řízení, kde veřejné pohledávky tvoří většinu. Nedovedu si představit ani jinou formu reorganizace, například že by věřitelé převzali akcionářský podíl na nemocnici jako plnění na pohledávku. Pojišťovny nejsou k ničemu takovému povolány a ostatní menší věřitelé pro to nemají žádný racionální důvod. Vysoké zadlužení před úpadkem může být jedním z důvodů, proč by úpadek měl být řešen konkurzem. V režimu konkurzu je možné stále hledat cestu, jak vyčlenit fungující část podniku a tu převést do správy jiného poskytovatele zdravotní péče. Prohlášením konkurzu na majetek nemocnice by provoz nemocnice nekončil.

Už proběhla nějaká vaše jednání s Krajskou zdravotní (KZ) o převzetí nemocnice, a už lze tedy říci, jak bude péče v Lužické nemocnici pro 55 tisíc obyvatel Výběžku fungovat? Existuje nějaká shoda?
Ne, KZ mě neoslovila. I pro Krajskou zdravotní může být komplikací, v jaké kondici se nyní nemocnice nachází. Má pravděpodobně jiné zájmy než investovat do pohledávek věřitelů. Pro mě je nyní podstatné, aby nám nebrali lékaře a personál. Hledám cestu, jak se s KZ zkontaktovat sama. Budu potřebovat už vědět, jaké jsou jejich skutečné představy.

A oslovili vás jiní zájemci o nemocnici? Bylo nějaké jednání?
Ano a ano. Zatím ve velmi předběžné podobě. Dokud nebude jasné, jaké má nemocnice podmínky z hlediska počtu svých lékařů, počtu pacientů a výkonů, podmínek poskytování zdravotní péče, úhrad péče a výdajů na provoz, nejde mluvit o skutečném jednání se zájemci. I z hlediska právního je předčasné nyní nemocnici někomu nabízet. Jiná bude situace, až soud rozhodne o způsobu řešení úpadku.

Podle řady rumburských zastupitelů máte nyní velmi komplikovanou situaci, kdy vedete nemocnici a současně také je zde stále její vedení. Vlastně v nemocnici panuje dvojvládí, je to tak? Komplikuje to nějak situaci nebo to tak není?
Do doby, než by soud rozhodl o řešení úpadku konkurzem, trvá podle zákona pravomoc i působnost současného vedení. Bránit bych jim mohla jen ze zvláštních důvodů, které by posuzoval k mému návrhu insolvenční soud. Zatím takové zvláštní důvody nejsou. Finanční prostředky se ale soustřeďují u mě a fakticky tím přímo ovlivňuji finanční řízení nemocnice. Pro ten účel jsem s ostatním personálem nemocnice v permanentním kontaktu. To může vyvolávat dojem dvojvládí. Komplikací je to spíše pro zaměstnance než pro mě, to oni musí snášet pokyny z obou stran. Vážím si jejich ochoty a pracovitosti. Pevně doufám, že jim vedení nemocnice v součinnosti vůči správci nebrání.

Vychází vám vedení nemocnice i zaměstnanci vstříc a funguje spolupráce?
Zaměstnanci jsou mému týmu a mně nápomocni ve všem, co jsme dosud potřebovali. Díky nim získáváme srozumitelnější představu o nutných předpokladech pro zachování provozu nemocnice. Zdravotní i nezdravotní personál svojí práci dobře rozumí a sledují stejný zájem jako my, zachovat provoz nemocnice za únosných podmínek.

Nemocnice stále funguje, i když nejistota o budoucnosti špitálu je mezi zaměstnanci stále. Řada lékařů už měla podat výpovědi a další odchod zvažují. Bude možné, aby za tohoto stavu dál všechna oddělení fungovala?
Lékaři i ostatní personál jsou už z nejisté situace opravdu unavení. Mluvíme spolu a snažíme se vnímat jejich preference a důvody. Je jasné, že řešení musí přijít relativně rychle, a rozumím, že musí být pro personál přijatelné. Bez lékařů a sester, ale ani bez jejich technického a administrativního zázemí nebude nemocnice fungovat a každého zaměstnance by byla škoda. Pokud by nemocnice měla přijít o některé své současné lékaře a nepodařilo by se zajistit za ně náhradu, byla by to komplikace pro oddělení.

  • Nejčtenější

Natočil běsnícího tátu, video obletělo svět. Zasloužil bych přes držku, říká

1. března 2024  15:15

Exkluzivně Před deseti lety klukovina teenagera z Klášterce nad Ohří obletěla svět a vyjadřovaly se k ní i...

Nevídané! Viagem zrušil vstupné, diváci platí „výstupné“. Podle spokojenosti

3. března 2024  13:30

Inovace bez legrace! Ústecký fotbal zase překvapil. Zrušil vstupné, zavedl „výstupné“. Za zápas...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Dej si energeťák, ať ti klidně rupne pumpa!

25. února 2024

Premium Poslanci plánují omezení látek, které mohou negativně ovlivňovat zdraví dětí. Rozhodnutí by se...

Oprava paláce vyšla na 134 milionů korun, omítka ale vydržela jen pár let

1. března 2024  7:07

Na nedávno opraveném Wieserově domě v Terezíně začala odpadávat nová omítka. Po stamilionové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Razie byla jen špičkou ledovce, KZ se řídí špatně, říká bývalý zaměstnanec

26. února 2024  19:17

Na otázky krajských zastupitelů po policejní razii na ředitelství Krajské zdravotní (KZ) v Ústí nad...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Nejhezčí gól i taktická žlutá karta kvůli Slavii. Pyšný na ni nejsem, řekl Fila

3. března 2024

Krásný gól a taktická čtvrtá žlutá karta. Teplický kanonýr Daniel Fila navzdory bolesti zad a...

Ústí prvně skolilo mistra. Nezasloužíme si být druzí, hlesl opavský kouč Czudek

3. března 2024  20:54,  aktualizováno  21:41

Dramatizace na vršku Národní basketbalové ligy. Třetí Ústí nad Labem složilo v nedělní dohrávce 6....

Teplice - Liberec 2:0, domácí útočí na první šestku. Na jaře ještě neprohráli

3. března 2024,  aktualizováno  16:14

Po zimní pauze ještě nepoznali porážku. Tepličtí fotbalisté doma ovládli zápas se Slovanem Liberec...

Nevídané! Viagem zrušil vstupné, diváci platí „výstupné“. Podle spokojenosti

3. března 2024  13:30

Inovace bez legrace! Ústecký fotbal zase překvapil. Zrušil vstupné, zavedl „výstupné“. Za zápas...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...