Soud poslal rumburskou nemocnici do insolvence, věřitelé mají dva měsíce

  17:52aktualizováno  17:52
Krajský soud v Ústí dnes vyhlásil úpadek předlužené Lužické nemocnice v Rumburku, která zajišťuje zdravotní péči pro 55 tisíc obyvatel Šluknovského výběžku. Insolvenčním správcem jmenoval Martinu Jinochovou Matyášovou z Prahy, která tak přebírá řízení špitálu a v příštích měsících navrhne, jak s ním dál naložit.

Rumburská nemocnice, areál V Podhájí | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Návrh na insolvenci nemocnice soudu poslala 9. července poté, co zastupitelé odmítli zaplatit loňskou ztrátu 52 milionů, když v té době neměli jistotu, že se domluví s Krajskou zdravotní (KZ) na převzetí špitálu.

Fotogalerie

Letos se ztráta odhaduje na 47 milionů a dalších 37 milionů činí dluhy bankám, pojišťovnám a dodavatelům. 

Soud věřitele, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, vyzval, aby tak učinili nejpozději do 12. října. Zároveň upozornil osoby, které mají závazky vůči dlužníkovi, že už je nově nemají platit nemocnici, ale insolvenční správkyni.

Současně na 20. listopadu stanovil přezkumné jednání o úpadku a svolal první schůzi věřitelů, která se bude konat po něm.

 Co to znamená pro nemocnici či další jednání o jejích převzetí KZ? V tuto chvíli je na stole několik možných variant: konkurs, reorganizace, oddlužení či jiné řešení.

„Dnes byla paní doktorka konkursním správcem jmenována a musí se nejprve se vším seznámit. Možných kroků je celá řada a zatím nelze říci, jaký postup by byl nejvhodnější,“ řekla MF DNES pracovnice kanceláře konkursní správkyně.

Správkyně přebírá veškeré kompetence představenstva

Podle předsedy představenstva nemocnice a rumburského radního Karla Schäfra (ODS) prohlášení úpadku znamená, že správkyně přebírá veškeré kompetence představenstva nemocnice a rozhoduje teď o všech operativních záležitostech.

„Momentálně toto rozhodnutí soudu nemá žádný vliv na denní chod a operativu,“ zdůraznil Schäfer. „Chceme se s konkursní správkyní co nejdříve sejít. O dalším postupu bude rozhodovat schůzka věřitelů,“ doplnil.

O problémech a převzetí zadlužené nemocnice město jednalo s krajem a KZ, která už spravuje pět největších nemocnic v kraji, několik měsíců. Před dvěma týdny už se zdála být dohoda na spadnutí. Město ale nakonec odmítlo na radu právníků podepsat s KZ smlouvu o smlouvě budoucí, neboť prý nedávala dostatečné záruky zachování péče.

„Vzhledem k tomu, že vedení města se stále nemůže rozhodnout, zda svolá zastupitelstvo a bude jednat s KZ o převzetí nemocnice a zachování zdravotní péče, ustavení insolvenčního správce může jednání urychlit. Může to přispět ke zjednodušení situace v tom, že KZ nemocnici převezme,“ míní o nové situaci hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Vedení KZ dnes znovu ujistilo, že jejich postoj k řešení situace ve Šluknovském výběžku ve věci zajištění zdravotní péče je dlouhodobě stejný a má vůli ji řešit.

„KZ je v rámci kapacit zdravotnických oddělení jednotlivých nemocnic připravena pomoci pokrývat potřebu poskytování zdravotních služeb pro obyvatele tohoto regionu a napomoci k řešení situace,“ napsal mluvčí KZ Ivo Chrástecký.

V červenci lidé za zachování provozu nemocnice v Rumburku demonstrovali:

Nejčtenější

Znásilnění šestnáctileté, z nějž je obviněný cizinec, míří k žalobci

Muž původem z Afriky obviněný ze znásilnění a majetkové trestné činnosti na...

Vyšetřování červnového znásilnění šestnáctileté dívky na Litoměřicku, z něhož je obviněný cizinec v minulosti neúspěšně...

(Ne)létám v oblacích. Francouz o uspokojení, dluhu i zvedání ramen

Pavel Francouz

Zažívá nejklidnější léto za poslední roky. „Dřív to byl chaos. Měl jsem pár týdnů volna, kdy jsem se snažil věnovat...

Politik začal opravovat vilu v ghettu, už se k němu vloupal zloděj

Poničené dveře u Globočníkovy vily.

Litvínovský zastupitel Petr Globočník začal před několika týdny zvelebovat zchátralou vilu na sídlišti Janov, kam se...

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

V obchodním centru Fórum v Ústí nad Labem napadla skupinka výtržníků dva chlapce. Ústečtí policisté žádají veřejnost o...

Vosy si ve stodole udělaly metrové hnízdo, majitel dostal pět žihadel

Obrovské vosí hnízdo se nacházelo ve stodole v Račeticích na Chomutovsku.

Obrovské vosí hnízdo zlikvidovali dobrovolní hasiči v Račeticích na Chomutovsku. Hmyz totiž začal útočit na majitele...

Další z rubriky

Pojišťovny zaplatí lidem ze Šluknovska lékařskou péči v sousedním Sasku

Na ústeckou demonstraci za zachování rumburské nemocnice dorazily více než dvě...

Sedm zdravotních pojišťoven včetně VZP se zapojí do plánu, jak posílit péči na Šluknovsku. Proplatí lidem z Výběžku...

Zkáza Labe jako dopravní cesty začala v 50. letech, říká zastánce jezu

Josef Třešňák si přeje, aby Labe opět bylo důležitou dopravní tepnou.

Lodní kapitán Josef Třešňák strávil na lodích celý svůj život a teď provozuje v okolí Ústí nad Labem dva přívozy. Vadí...

Spolek oslavující minulý režim chce v horách vztyčit sochu pohraničníka

Socha pohraničníka se psem z roku 1955.

Klub českého pohraničí chce na Cínovci v Krušných horách vztyčit kopii sochy pohraničníka se psem. Kontroverzní dílo s...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz