Píšu o lásce za časů ekologické krize, říká blogerka o kompostovatelné knize

  7:07
Před dvěma lety Veronika Kučerová z Loun vydala knižně veselé příběhy o svém zahrádkaření. Čtenáři ji znají jako Slámu v botách. Nyní na knižní trh vypustila svou druhou knihu. V ní otevřeně vypráví, jaké to je, když se jeden z partnerů vydá za svými sny a ten druhý se musí přidat, nebo odpojit.
Fotogalerie4

Nová kniha Veroniky Kučerové nazvaná Sláma v botách 2 je vydaná na recyklovatelném papíře a po přečtení je možné ji zkompostovat. Sama autorka doufá, že mnoho výtisků na kompostu neskončí. | foto: archiv Veroniky Kučerové

„Je to příběh o lásce za časů ekologické krize. Výpověď o mně i o vás, kteří také toužíte po opravdovém domově, rodině a životě s hlínou za nehty,“ popisuje blogerka, manželka, matka dvou dětí a biozahradnice knihu s názvem Sláma v botách 2.

Od vydání první knihy uplynuly dva roky. Co vás přimělo k pokračování?
Po první Slámě v botách jsem se do další knihy nehrnula. Jsem ráda, že tu a tam ulovím volnou chvilku a napíšu nový příběh na blog. Vydat knížku je mnohem náročnější a kde na to brát čas? Stavíme dům, starám se o zahradu, děti jsou malé a celou dobu na mateřské a rodičovské částečně pracuju. Na první knížku byly ale hezké ohlasy, čtenáři si žádali pokračování. A když se ozval i nakladatel, ve slabé chvilce jsem souhlasila, že to teda sepíšu.

O čem je Sláma v botách 2?
O úsměvné situace z mé zahrady opět není nouze. Stále se snažím (marně) přijít na to, jak si bezpracně a bez postřiků vypěstovat co nejlepší úrodu. Ale přidala se i další témata. V mém životě se toho hodně změnilo. Rozhodli jsme se s mužem odstěhovat z paneláku a koupit pozemek, kde budu moci pěstovat a kde mi manžel hned u záhonů postaví dům. Nová kniha je o tom, jak jsme tedy koupili pozemek na vesnici, zakládáme zahradu, opravujeme stodolu, já rodím další dítě, muž staví dům, rodina nám pomáhá a občas si všichni klepeme na zpocené čelo a ptáme se sami sebe, jestli děláme dobře a stojí nám ta dřina za to.

Mít velkou zahradu se zeleninovými záhony byl váš sen. Co na to váš manžel Jakub, sdílí stejné nadšení?
Bez manžela by nevznikl náš dům ani tahle knížka. Je to hrdina, ale jak on sám říká, ani o jedno se mě neprosil. Moje zahrádkaření ho zpočátku vůbec nebralo. Nechápal, proč musíme mít doma všechno eko a bio a já raději zavařuji, místo abychom se jako „normální lidi“ váleli v létě u bazénu. Doma bylo občas pěkně dusno. Žili jsme spolu, ale každý jsme vedli jiný život, což samozřejmě nedělalo dobrotu. Kupily se hádky, respekt vystřídalo odcizení. Museli jsme to rozštípnout: buďto se manžel k mému novému životnímu stylu přidá, protože já se ho vzdát nechci, nebo se rozejdeme. Vybral si tu první variantu. Kdykoliv teď muž brblá, že už má stavby i mě dost, říkám mu: Máš, co jsi chtěl.

Co vás dělá šťastnou?
Muž tvrdí, že já nebudu úplně šťastná nikdy, přitom já si připadám spokojená každý den. Když dopeču chleba a v celé kuchyni to voní. Když s dětmi neseme z lesa koš plný hub a aspoň půlka z nich je jedlá. Nebo když muž večer brnká na kytaru a já už mám umyté nádobí. Každý den nějakou takovou chvilku zažiju. Většinou za ní teda stojí spousta práce a mně se do ní kolikrát ani nechce, ale nakonec to těsto na chleba prostě zase zadělám a na jaře znovu zaseju. Protože vím, že pak večer půjdu spát klidná a vyrovnaná. I na zahradě mě nejvíc baví těch pár vteřin, kdy se natáhnu do trávy s pohledem na nebe – než se zas musím zvednout a pokračovat v pletí. Ale bez dřiny bych si odpočinek nevychutnala. A když navíc opodál pracuje manžel na domku a někde pod mou sukní se motají děti, vím, že o tomhle má život být.

A co dělá šťastným manžela?
Manžel to má jednodušší. Jeho prý činí šťastným, když jsem šťastná já. Takže my bychom se teď měli teoreticky pořád vznášet na obláčku.

Popisujete cestu z města na venkov. Kde se příběhy odehrávají?
Dům stavíme ve Vlčí u Chlumčan. Na pozemku byl kdysi sad se stodolou a kamenným stavením, ale všechno zpustlo. Rodina se zhrozila, když zjistila, co chceme koupit, a moje mamka tvrdí, že se tam udřeme. Mně se ale právě ta divočina líbila. A tak jsem přestala fantazírovat, jestli někde nečeká něco lepšího, a prostě makáme a snažíme se udělat si to tam co nejhezčí.

Jak bude dům vypadat?
Samozřejmě mě napadlo, že když píšu blog Sláma v botách, měli bychom postavit slaměný dům. Manžel ale takový nápad kategoricky zamítl. Brzy jsem pochopila, že mu do stavby radši nebudu mluvit. On je architekt, a když už byl vlastní ženou dohnán k tomu, aby i ve volném čase stavěl dům – pro svou rodinu –, snaží se to dělat co nejpoctivěji, aby dílo vydrželo věky. Takže žádná slaměná chýše, ale fortelný dům z kamení a dřeva. Maximum materiálu a vybavení se snažíme recyklovat, a kde to jde, používáme přírodní materiály. Pro mě bylo nejdůležitější napojení domu na zahradu.

Místo, abyste si najali stavební firmu, stavíte sami. Nebylo by snazší objednat řemeslníky?
Nebylo to v plánu. Muž měl nakreslit projekt a stavbu jenom dozorovat. Jenomže narazil na to, že je těžké sehnat dobré řemeslníky. Že je dokonce čím dál těžší sehnat jakékoliv řemeslníky, natož takové, kteří nám splní všechna naše speciální přání. Manžel postupně dospěl k závěru, že co si na domě neudělá sám nebo s pomocí rodiny, to prostě podle jeho představ nebude. A tak vyhrnul rukávy a dal se do práce. A nejspíš se mu stalo totéž, co mně při zahradničení – zjistil, že ho to baví.

Co jste se museli naučit?
Samozřejmě spoustu věcí. Manžel se stal zedníkem, obkladačem, instalatérem, truhlářem, kamnářem, prostě vším, co je zapotřebí – díky videím na YouTube. Nejdůležitější, co nás oba stavba učí, je trpělivost. Stavíme už několik let a víme, že momentem přestěhování to neskončí. Práce na domě i na pozemku nebude totiž u konce nikdy. Když nám tohle došlo, zachvátila nás panika. Ale pak jsem si uvědomila, že to je vlastně dobře. Až do smrti nás bude stmelovat společné úsilí. Muž bude pořád můj hrdina a já ta žena, která ho podporuje ze zázemí.

Určitě tuhle otázku slýcháváte často, kdy se přestěhujete?
Na to už dva roky odpovídám, že se budeme stěhovat příští rok na jaře. Takže: snad na jaře.

Co vás láká na životě na venkově?
Já bych klidně zůstala žít i v Lounech, město má taky hodně do sebe a tchánův dům, kde teď bydlíme, je nádherný. Ale není u něj ta zahrada. Na vesnici se těším krom vlastní zahrady taky na to, že tam snad bude větší ticho, v noci větší tma, ráno budou štěkat psi a zbytky od oběda budu moci házet z okna slepicím – svým nebo sousedčiným.

Kniha je na recyklovatelném papíře a po přečtení je možné ji zkompostovat. Kolik výtisků asi v kompostu skončí?
Samozřejmě doufám, že všechny výtisky budou kolovat z ruky do ruky a nikdo ji nebude chtít vyhodit. Jenomže dřív nebo později se z každé věci odpad stane, a tak mi přišlo, že když je knížka o zahradničení, měla by být kompostovatelná. To s klasickou knihou udělat nelze, protože papír je chlorovaný, barvy syntetické a lepidla toxická a karcinogenní. Můj vydavatel je asi první v téhle zemi, který na to upozorňuje a chce, aby jeho knížky lidem a přírodě neškodily. Moje kniha je na ekopapíře, má přírodní barvy a šitou vazbu dolepovanou lepidlem z bramborového škrobu. Takže až dokoluje zpátky k vám, klidně ji na ten kompost hoďte a třeba vám z ní vyrostou dýně.

Jste jako rodina zastánci životního stylu Zero Waste (bez odpadu)?
Snažíme se, ale máme velké rezervy. Už jenom manželovo dojíždění do práce v Praze je ekoprůšvih, který jsme zatím nevyřešili. Taky pořád chodím do supermarketů, i když už jenom pro pár věcí.

Nejčtenější

Už nedělám, co mě nebaví. Horváth o bolestech padesátníka a synovi ve Slavii

Premium

Když mu na displeji pípne zpráva od syna, nejdřív výrazně zamžourá, aby zaostřil. „No jo, zapomněl jsem si brýle,“ poví Pavel Horváth, když si v kavárně objednává k snídani vajíčka Benedikt s teplou...

OBRAZEM: Stavbaři obří kulturák úplně „očesali“. Zaráží je fušeřina předchůdců

„Očesaná“ až na základní nosnou konstrukci, takže je skrz ni vidět, je budova obřího kulturního domu Repre v Mostě, která momentálně prochází kompletní rekonstrukcí. Hotové už jsou všechny bourací...

Ztratil přítelkyni, získal titul. Petružálek o kruté nerovnici a formuli Litvínov

Premium

Krasosmutnění Jakuba Petružálka. Když hokejový Litvínov před deseti lety konečně slavil generacemi vymodlený titul, když se fanoušci severočeské Popelky opájeli pocity blaženosti, tehdy třicetiletému...

Veterány déšť nezastavil. Rally Praha revival zavítá i do Německa

Čtrnáctý ročník tradiční veteránské Rallye Praha Revival opět odstartoval, tentokrát z metropole skrápěné deštěm. Slavnostní start se uskutečnil na Velký pátek na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem...

Macík o risku s tahačem: Na chvost nejsem zvyklý. Proč ho manželka vystěhuje?

Premium

Dá si dva tréninky a vyrazí na trať evropského seriálu závodních tahačů na autodromu v Mostě. Třeba vedle maďarského fenoména Norberta Kisse. Dakarský král Martin Macík je zvyklý krotit svůj kamion...

V Mostě vystavili unikát. Muzeum ukazuje pašijové desky ze zbořených staveb

Jsou na nich postavy zahalené do zářivých rouch, nad nimiž se tyčí vysoké košaté koruny stromů s pestrými květy a dužnatými plody. Ty pašijové desky jsou historickým unikátem. Oblastní muzeum v Mostě...

26. dubna 2025  8:47

Čajkovič a další pokračují v Litvínově, končí nejproduktivnější bek McIsaac

Dalších pět hráčů zůstává, čtyři končí. Hokejový Litvínov odtajňuje kádr pro příští extraligový ročník. Počítá například se slovenským reprezentačním útočníkem Maximem Čajkovičem, sbohem dává mimo...

25. dubna 2025  17:21

Nejsme zkostnatělá instituce. I já měl tenhle předsudek, říká ředitel knihovny

Knihovna Ústeckého kraje slaví 80. narozeniny. Fungovat začala na začátku srpna 1945. Za tu dobu se z instituce, kde se „jenom“ půjčují knihy, stala společenským a vzdělávacím centrem Ústí nad Labem....

25. dubna 2025  16:41

Za službu 12 tisíc. Kraj kvůli výpadkům zvýší odměny lékařů dětské pohotovosti

Ústecký kraj zvýší od května odměny lékařům dětské pohotovosti. Chce tak zajistit lepší dostupnost péče o děti. Problém sehnat pediatra řeší nadále v Mostě. Tamní opoziční zastupitel a praktický...

25. dubna 2025  8:35

V Ústí zavírají klíčový most. Oprava ovlivní život ve městě skoro na dva roky

Plánovaná, ale několikrát odložená rekonstrukce Benešova mostu v Ústí nad Labem začíná. Most přes řeku Labe, který je hlavní spojnicí mezi částí Střekov a centrem města téměř 90 let, se téměř na dva...

24. dubna 2025  14:41

Decibely jako na divoké party, žasl Borovka. Chce další písecký zázrak

Rachot jako na diskotéce. I díky výjimečné atmosféře, kterou vytvořily tři tisícovky diváků na píseckém zimním stadionu, odmítli basketbaloví Sršni konec čtvrtfinálové ligové série s Válečníky. Po...

24. dubna 2025  13:57

Nový majitel Teplic už viděl Frťalův seznam posil. Zůstanou Gning s Jásirem?

Poslední teplické zvonění ve skupině o udržení? Nový majitel ligového klubu reprezentovaný miliardářem Milanem Kratinou už se sportovním vedením ladí posílení kádru a je možné, že záchranářské...

24. dubna 2025  8:19

Chleba levnější bude! Titul Litvínova 10 let poté na unikátních fotkách fanoušků

Desetiletí v něj doufali, deset let už na něj vzpomínají. Historický titul hokejového Litvínova se zaryl do srdcí fanoušků černo-žlutých barev, právě teď si připomínají výročí. Ve čtvrtek 23. dubna...

24. dubna 2025  8:08

Na židovských hrobech parkoval wehrmacht, spolek teď místu vrací důstojnost

Ještě před pár lety zpustlý a polozapomenutý židovský hřbitov v Žatci získává díky místním nadšencům důstojnou podobu. Jejich cílem je, aby místo lidem připomínalo význam žatecké židovské komunity,...

24. dubna 2025  6:42

Pomáhali tyranovi, viní policie další tři lidi kvůli mučení ženy v Siřemi

Kriminalisté rozšířili počet obviněných v případu ze Siřemi na Lounsku, kde Karel N. držel několik měsíců násilím ve sklepě mladou ženu, přičemž ji brutálně zneužíval. Vedle samotného tyrana nově...

23. dubna 2025  16:05

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Rarita, jakou házená neviděla. Míč na čáře rozhodčí soudili okometricky

Jestřábí oko? VAR? Kdepak, pěkně postaru. Extraliga házenkářů v úterý zažila kuriozitu, kterou museli rozhodčí rozřešit okometricky – míč totiž svým středem uvízl jen ždibec za brankovou čárou. Gól...

23. dubna 2025  8:49,  aktualizováno  10:06

OBRAZEM: Stavbaři obří kulturák úplně „očesali“. Zaráží je fušeřina předchůdců

„Očesaná“ až na základní nosnou konstrukci, takže je skrz ni vidět, je budova obřího kulturního domu Repre v Mostě, která momentálně prochází kompletní rekonstrukcí. Hotové už jsou všechny bourací...

23. dubna 2025  6:38
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.