Na knize o historii Hrobu pracoval téměř 50 let, sám ji také ilustroval

  15:59aktualizováno  15:59
Historie horního města Hrobu aneb i tudy kráčely dějiny je název knihy Josefa Brabce o historii hornického města na Teplicku, která již brzy spatří světlo světa. Její autor, bývalý horník a místní patriot, ji připravoval téměř 50 let. A protože je zdatným malířem, sám ji i ilustroval.

Kniha Historie horního města Hrobu aneb i tudy kráčely dějiny nabídne řadu zajímavých ilustrací od autora Josefa Brabce. Na koláži je v pravé části sám autor vyobrazen v dobovém hornickém kostýmu. Levá část pak zobrazuje obálku, kterou bude kniha mít po svém vydání. | foto: Josef Brabec

Pro své celoživotní dílo Josef Brabec sbíral informace z archivů, překládal staré knihy i kroniky psané švabachem.

„Kniha má celkem sedm kapitol, 900 stran a přes 100 ilustrací. Josef nikdy neměl v plánu ji vydat, ale naštěstí změnil názor,“ přiblížil Marek Kratochvíl, vnuk autorova bratra, který mu s vydáním publikace pomáhá a za autora řeší i veškerý marketing a komunikaci.

Sám Brabec o vydání knihy zpočátku nechtěl ani slyšet. Jeho cílem bylo vytvořit maximálně pár kusů pro rodinu.

„Zpracování takové bichle by ale bylo finančně nákladné. Navíc mi přišlo líto, aby tak kvalitní dílo mělo jen pár lidí. Dohodli jsme se proto na kompromisu, že uděláme 500 kusů. A tím šla i cena dolů,“ popsal Kratochvíl.

Pro vydání knihy museli sehnat 275 tisíc korun. Spustili proto kampaň na crowdfundingovém webu Startovač (umožňuje získání financí na rozvoj podniku či uskutečnění projektu).

Fotogalerie

„Byla to jediná varianta, jak udělat kvalitní marketing a vysvětlit lidem, o co se jedná. Navíc si ji mohli hned objednat,“ vysvětlil Kratochvíl.

Na začátku měl obavy, jestli se peníze podaří vybrat, od prvních dnů se ale o knihu hlásily desítky zájemců. A mezi nimi i město Hrob, jehož vedení si objednalo 150 výtisků.

JOSEF BRABEC

  • Před 77 lety se narodil v Košťanech a celý život žije v Hrobu.
  • Jeho děda i otec byli horníci a proto má k městu a jeho okolí pevné vazby. 
  • Po vystudování Vysoké školy báňské v Ostravě pracoval v Rudných dolech ve Výzkumném ústavu pro hnědé uhlí.
  • V 60. letech minulého století se rozhodl, že svou původně hornicko-historickou knihu rozšíří na celkovou historii obce.
  • Téměř celý svůj život sepisoval zajímavosti o městě Hrobu a pátral v českých a německých archivech, kde překládal švabach a staré německé texty.
  • Kreslil památky a zajímavá místa a na papír vyobrazoval budovy, krajinu i dobový oděv, který byl do té doby zaznamenán pouze v psané podobě.

„Chtěli jsme podpořit místního významného občana, jehož dílo má velkou kvalitu. Knihy budeme bez zisku prodávat v našem infocentru, abychom pomohli s jejich šířením, a několik desítek kusů si necháme pro potřeby města, jako je obdarování významných občanů či jako dárek pro návštěvy. Bude to zkrátka kniha, která bude reprezentovat naše město,“ sdělil starosta Jiří Fürst.

Na Startovači se nakonec povedlo vybrat skoro 292 tisíc. „Jsme moc rádi, že se nám podařilo částku získat. Naše práce teď ale teprve začíná. Musíme knihu připravit do tisku a zhruba za dva měsíce by měla být hotová. Pak ji budeme distribuovat donátorům,“ řekl Kratochvíl.

Podle něj ještě asi 100 knih nemá svého majitele. Zájemci si je mohou objednat přes web historiehrobu.cz a k dostání budou i v infocentru města Hrob.

„Když Josef začal knihu psát, byla jen o hornictví. Časem ale zjistil, že lidé o městě moc nevědí, a tak ji rozšířil o historii Hrobu a okolí. Je to jeho poselství, odkaz dalším generacím,“ nastínil Marek Kratochvíl.

„Byla by škoda, kdyby zůstala nevydaná. Pracoval na ni mnoho let a vzhledem k absenci zdrojů, historických památek a pamětníků už tu není nikdo jiný, kdo by mohl podobnou publikaci vydat. Je to zkrátka velký odkaz, který po něm zůstane ještě dlouho poté, kdy už tady nebude,“ uzavřel Kratochvíl.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem, nyní se řopíky opravují

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem

Atypické lounské bunkry byly součástí obranné linie republiky, Němci je po zabrání pohraničí zalili betonem. Jsou...

Další z rubriky

Šluknov chystá cyklostezku, která ho propojí s Lužicí. Čeká jen na dotaci

Stezka propojí Šluknov se Sohlandem (foto) či Budyšínem.

Plán na vybudování stezky pro pěší a cyklisty ze Šluknova do Rožan na česko-německé hranici se posunul o krok dál....

Nehoda vlaku na Lounsku poškodila stovky pražců, trať otevřou až v létě

Vagony poškodily několik kilometrů železničního svršku, konstrukce železničních...

V pátek 24. května se měla otevřít železniční trať mezi Hřivicemi a Domoušicemi na Lounsku, kde před týdnem vykolejil...

Fillova síň stále není opravená, galerie Benedikta Rejta podá žalobu

Pamětní síň Emila Filly se nachází v jižním křídle zámku v Peruci, zřízena zde...

Galerie Benedikta Rejta v Lounech, která spadá pod kraj, podá žalobu k soudu kvůli průběhu rekonstrukce zámku v Peruci....

Najdete na iDNES.cz