Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Ústecký kraj děsí chybějící řidiči, připravuje krizový scénář na omikron

  14:38
Kvůli mnohem nakažlivější mutaci koronaviru, která se už šíří v populaci, se důležité firmy v Ústeckém kraji i hejtmanství připravují na krizový scénář. Hrozí totiž, že při bleskově se vzmáhajícímu omikronu budou z důvodu nemoci či karantény chybět zaměstnanci. Kraj se obává hlavně chybějících řidičů.

Lidé nastupují do autobusu u teplického vlakového nádraží. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Samospráva nyní od dopravců zjišťuje, s kolika zaměstnanci by zajistili běžný provoz a při kolika by se již musel začít omezovat. „S největší pravděpodobností, pokud karanténa nebo izolace zasáhnou větší počet řidičů, bohužel bude docházet k omezení některých spojů,“ uvedl hejtman Jan Schiller (ANO).

Pokud bude nutné dopravu omezovat, v první řadě by se rušily nejméně využívané noční spoje. „Důležité je zajistit, aby se lidé a děti ráno dostali do práce a zpět domů,“ přiblížil mluvčí kraje Martin Volf.

Potíže v souvislosti s pandemií měli dopravci kvůli nedostatku řidičů v karanténě již několikrát. Naposledy v prosinci na Teplicku nevyjelo několik měziměstských spojů firmy ČSAD Slaný, která patří pod skupinu ICOM Transport. Ta měla před Vánoci 140 řidičů v karanténě a na Teplicku nevyjely desítky spojů.

„Snažíme se, aby se co nejvíce zaměstnanců očkovalo, dnes je to 70 procent z 1 400 řidičů. Co víc můžeme dělat, nabírat další řidiče není možné,“ řekla jednatelka ČSAD Slaný Kateřina Kratochvílová.

Omikron v kraji

Mnohonásobně nakažlivější mutace koronaviru začíná v kraji dominovat. Zatímco začátkem týdne byl omikron potvrzen u 10 procent pacientů, ke konci týdne už se vyskytuje u třetiny nakažených. „Díky diskriminačním testům víme, že podíl omikronu je zhruba 30 procent, ze 106 vzorků laboratoř potvrdila 36 vzorků omikron, zbytek byla delta,“ řekla ředitelka krajských hygieniků Lenka Šimůnková.

V nemocnicích bylo v kraji v pátek hospitalizováno 226 pacientů s koronavirem, čísla klesají o jednotky lidí. „Trochu se bojíme, že je to klid před bouří. Co jsme viděli v Británii, Francii a Americe, tak to bylo opravdu dramatické. Prudký zlom, kdy najednou počty infikovaných s omikronem vystřelily ohromně nahoru. Podle prognóz tento zlom v Česku nastane asi za 10 dní, uvidíme. To, že by se to nestalo, je velmi nepravděpodobné,“ uvedl Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení v ústecké nemocnici, kde jsou hospitalizováni první lidé s touto mutací.

Nyní všechny spoje na Teplicku jezdí, nemocných je 18 procent zaměstnanců.

„Dnes je situace relativně dobrá, ale víme, že další vlně epidemie se nevyhneme. V době epidemie autobusy nejezdí plné, a přesto kraje chtějí odjezdit všechny kilometry. Když jdete na poštu, je otevřeno jen dvě hodiny a na úřadě je na dveřích cedulka, že je ze zdravotních důvodů zavřeno. Kraj by se měl zamyslet nad koordinací jízdních řádů. Pokuta za neodjetý kilometr je většinou 100 korun, za den řidič najede 180 kilometrů a pro dopravce je pokuta 360 tisíc korun za měsíc. Kdyby onemocnělo více řidičů, sankce by byly likvidační,“ upozornila Kratochvílová.

Víc než 60 procent autobusové dopravy v kraji zajišťuje Dopravní společnost Ústeckého kraje (DSÚK), která má 290 řidičů a 60 brigádníků. „Už když chybí 10 řidičů, je problematické všechny linky obsadit. Znamenalo by to oslovit řidiče z jiných oblastí, zda by nám vypomohli,“ sdělil ředitel DSÚK Milan Šlejtr.

ČEZ: Semafor máme na červené barvě

Na další vlnu epidemie se připravují i velké firmy v regionu. Třeba ČEZ, který na severu vlastní elektrárny či teplárny, má proočkováno až 89 procent zaměstnanců. Ve společnosti funguje speciální krizový štáb, který sleduje epidemii, a testují se zaměstnanci.

„Nyní je firemní covid semafor na červené barvě, což znamená například nařízení práce z domova u pozic, kde je to možné. Je zvýšena dezinfekce prostor, omezily se počty lidí v jídelnách i služební cesty,“ popsala mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Také energetická skupina Sev.en Energy dodržuje všechna opatření, testuje zaměstnance a dezinfikuje prostory. „Přijatá opatření mají zabránit shlukování zaměstnanců, je omezen vstup na dispečinky a velíny. V jídelnách je zajištěno bezpečné stravování,“ poznamenala mluvčí společnosti Eva Maříková.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Řeka je posetá elektrárnami a ryby kvůli tomu vymírají, řešení se nerýsuje

Mnoho malých vodních elektráren na krátkém úseku a s tím často spojená nevhodná manipulace s přirozenou výškou vodní...

Vyvěsil českou vlajku upravenou romským symbolem. Dostal pokutu

Muž, který loni v dubnu vyvěsil na svém balkoně česko-romskou vlajku, musí zaplatit pokutu ve výši tisíc korun....

Teplický šéf o kauze Šváb: Pokud se prokáže provinění, trestejte i Slavii

Premium Pročítá si úryvky odposlechů z policejního spisu Šváb, který rozkrývá špínu v českém fotbale, a je zděšený. Šokovaný....

Sumci, kapři i amuři. V Labi na Litoměřicku uhynuly stovky kilogramů ryb

Policisté vyšetřují od sobotního odpoledne úhyn stovek kilogramů ryb v Labi ve Štětí na Litoměřicku. Na místě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akademici chtějí obří rypadlo z lomu ČSA mezi památkami, těžaři nejásají

Obří rypadlo RK5000 odstavené na hraně hnědouhelného lomu ČSA na Mostecku by se mohlo stát kulturní památkou. Návrh...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Sumci, kapři i amuři. V Labi na Litoměřicku uhynuly stovky kilogramů ryb

Policisté vyšetřují od sobotního odpoledne úhyn stovek kilogramů ryb v Labi ve Štětí na Litoměřicku. Na místě...

Opravy cenné Dittrichovy hrobky se zastavily, zájem o ni má Krásná Lípa

O památkově chráněnou Dittrichovu hrobku v Krásné Lípě na Děčínsku má zájem město. Tomu nyní patří pozemek pod hrobkou,...

Sošky svatých vznikly díky fotkám, jejich návratem skončila oprava kláštera

Devět replik sošek z oltáře kostela Čtrnácti svatých pomocníků, který je ve františkánském klášteře v Kadani, se...

Ústecký kraj se změní v ráj běžkařů, na mapě se mají objevit nové trasy

Běžkaři v Ústeckém kraji se mohou těšit na vznik nových běžkařských stop, třeba ve Šluknovském výběžku. Samospráva...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...