Sněžení a vítr působí v Ústeckém kraji komplikace zejména na horách

  10:44aktualizováno  10:44
Vydatné sněžení v Krušných horách a silný vítr, který bude k večeru slábnout, hlásí Český hydrometeorologický ústav v Ústí nad Labem. Počasí tak ztěžuje zejména dopravu do horských oblastí a bude ji zřejmě komplikovat i ve čtvrtek.

„Očekáváme dnes vítr v nárazech až 55 kilometrů v hodině, na horách 70 až 90 kilometrů za hodinu. Od středních poloh místy sněhové jazyky, na horách i závěje,“ uvádí prognostička ústeckého hydrometeorologicého ústavu Natalja Šustová. I v noci na zítřek má podle její předpovědi na většině území sněžit s ojedinělou tvorbou náledí. 

Se sněžením nebo deštěm musí řidiči počítat také v jiných částech kraje. Vlivem silného větru se podle předpovědi meteorologů mohou tvořit sněhové jazyky a na horách závěje.

Jen během noci a rána vyjely hasičské jednotky v Ústeckém kraji odstranit stromy spadlé pod náporem sněhu na devíti místech. 

„Šest zásahů bylo v okresu Chomutov, kde spadly stromy na vozovku u Českých Hamrů, Černého Potoka, Hory svatého Šebestiána a Petler. V okrese Děčín odstraňovali hasiči strom z vozovky u Blankartic a v okrese Litoměřice u Ostrého,“ informoval krajský mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Fotogalerie

Kvůli hustému sněžení a silnému větru museli silničáři ráno zavřít několik silnic a některé autobusy měly zpoždění. 

Kromě silnice u Klínovce z Horní Halže do Háje to byly i další tahy v Krušných horách.

„Máme špatně sjízdné úseky, protože na horách napadlo až 35 centimetrů sněhu a fouká velmi silný vítr, takže není vůbec vidět. Museli jsme uzavřít silnice z Rusové do Výsluní, z Hory Svaté Kateřiny do Háje a v Měděnci u nádraží. Zavřeli jsme také silnici Moldavu, ale to spíše preventivně, aby tam najela fréza a silnici uklidila než přijedou běžkaři a silnice se neucpala,“ řekla Lenka Holovská, náměstkyně ředitele krajské údržby silnic.

Zavřené jsou kratší úseky silnic nižších tříd na Chomutovsku, Mostecku a Teplicku. V terénu jsou kromě silničářů také hasiči a energetici kvůli popadaným stromům na vozovky a elektrické dráty.

V terénu všechny správy silnic

V terénu byly celou noc všechny správy silnic. „Na Dlouhou Louku se silnice špatně udržuje, kvůli větru je neustále zavátá,“ přiblížila Holovská.

Do Vejprt tak zůstal průjezdný pouze hlavní tah z Chomutova, a město varuje aby řidiči do hor raději nejezdili. 

„Volnou silnici potřebujeme pro hasiče a záchrannou službu. Stačí, když přijede někdo špatně vybavený a celou ji zablokuje. Chápu, že sportovci chtějí na lyže a běžky, ale kvůli silnému větru si je stejně neužijí,“ žádá o pochopení Jitka Gavdunová, starostka Vejprt.

„Silnice na nechráněných pláních jsou hned zaváté, tvoří se sněhové jazyky. Před chvílí byla silnice na Háje průjezdná, ale spadl tam strom a pluhem se vrací pro pilu,“ přiblížil starosta Hory Svaté Kateřiny Jindřich Zetek. 

Podle něj sem autobusy ráno přijely a většina lidí se dostala do práce a děti do škol, ale sníh a silný vítr situaci neustále mění. „Kdo nemusí do hor, ať raději nejezdí,“ varuje také Zetek.

Jednoduché to neměli řidiči, kteří na první linky vyjíždějí ve čtyři hodiny ráno. „To silničáře nevidíte a první cestu si prohrabujeme sami. Zatím jezdím podle jízdní řádu, ale právě se snažím vyškrábat do Zadní Telnice a moc to nejde. Za mnou už je kolona a mnozí řidiči se snaží mě předjet, přestože vidí, že mi zadní část autobusu ujíždí,“ zlobil se za volantem řidič, který směřoval za hustého sněžení kopcem do Krásného Lesa.

Auta v příkopech, rozbitá světla o strom

Kvůli sněhu na silnicích se stala řada dopravních nehod v celém kraji. „Většinou k nim došlo v malé rychlosti, máme pád aut i autobusů do příkopu nebo rozbitá světla o strom. Silničáři dělají co mohou, situace vyžaduje zvýšenou opatrnost a větší toleranci mezi řidiči,“ říká šéf krajské dopravní policie Jiří Ušák.

Špatné jízdní podmínky uzavřely jeden jízdní pruh a způsobily vznik kolony vozidel u Křimova na Chomutovsku ve směru k německé hranici. U hraničního přechodu stále blokují průjezd kamiony v kopci na zasněženém úseku.

Uzavřená je silnice mezi Libouchcem a Tisou na Ústecku, kde se podle informací policie na zasněžené vozovce střetla tři osobní auta. Problémy mají nákladní auta při vyjetí kopců z Děčína směrem na Nový Bor.

I krušnohorský Boží Dar je kvůli silnému sněžení a větru odříznutý od světa. Policie uzavřela silnici I/25 z Jáchymova na Boží Dar a k hraničnímu přechodu do Německa. V závějích už zapadlo několik aut. 

Policie řešila od rána několik dopravních nehod na Litoměřicku, Teplicku a Ústecku, všechny se zatím obešly bez zranění.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Koza, která žila mezi vlky, se vrátila k lidem. Z lesa ji vyhnalo počasí

Koza v přechodném "bydlišti" v Krásné Lípě, než se přidá ke stádu u...

Zaběhnutá koza domácí, která několik měsíců přežívala v lesích Českého Švýcarska a úspěšně se tam vyhýbala vlkům, je...

Děti hodily psa do zazděného sklepa paneláku, vysvobodili jej strážníci

Ilustrační snímek

Strážníci v Litvínově vyprošťovali malého psa uvězněného v zazděném sklepě. Hodila jej tam parta sídlištních dětí....

Ústavní soud odmítl stížnost Romů z Chanova na nenávistnou kampaň

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl stížnost čtyř Romů ze sídliště Chanov, kteří poukazovali na nenávistná hesla v kampani před...

Další z rubriky

Nechá to spadnout, obávají se Tepličané o osud chráněných Hadích lázní

Hadí lázně v Teplicích stále chátrají.

Hadí lázně v Teplicích, které od roku 2006 patří zdejšímu developerovi Jaroslavu Třešňákovi, začínají být životu...

Soud zrušil další „protivysedávací“ vyhlášku, města se cítí bezbranná

Ústavní soud v Brně nařídil obnovení případu, ve kterém byl odsouzen muž ke...

Ústavní soud vyškrtl z vyhlášky Postoloprt na Lounsku zákaz sezení mimo lavičky. Vyhověl tak návrhu ministerstva vnitra...

V Lounech je ucelená výstava uměleckých děl otce a syna Maříkových

Z lounské expozice děl Jaroslava a Otakara Maříkových

Galerie města Loun představuje dílo otce a syna Jaroslava a Otakara Maříkových. Výstava Lounské dědictví ukazuje malby,...

Najdete na iDNES.cz