Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. října 2020 Státní svátek.

Padající stromy, tisíce lidí bez elektřiny. A sněžit bude dál, hrozí závěje

  9:20aktualizováno  10. ledna 6:50
Sníh a silný vítr způsobily lámání stromů, hasiči je odstraňovali ze silnic i vlakových tratí. Kvůli počasí jsou problémy na několika hraničních přechodech, silničáři zcela uzavřeli cestu z Božího Daru do Německa. Podle energetiků jsou bez proudu tisíce odběrných míst. Meteorologové varují před silným sněžením až do pátku.

Na většině území Čech bude podle meteorologů sněžit i nadále, hrozí tvorba sněhových jazyků, závějí a náledí. Uvedli to v nejnovější výstraze, která platí pro část regionů až do pátku.

Husté sněžení omezilo provoz na přechodu do Rakouska u Dolního Dvořiště. Přechod byl kvůli nehodě na rakouské straně zhruba tři hodiny neprůjezdný pro kamiony. Kolem deváté hodiny večer byl již provoz obnoven. 

VIDEO: Sněžení a silný vítr odřízly krušnohorský Boží Dar od světa

Kvůli neustávajícímu sněžení a silnému větru jsou do odvolání uzavřeny všechny silnice do Božího Daru na Karlovarsku, včetně silnice I/25 z Jáchymova na Boží Dar a hraničního přechodu do Německa. Ve středu to sdělil starosta Božího Daru Jan Horník. Podle něj by řidiči měli situaci respektovat a do hor by neměli jezdit.

Kamiony nesmí na silnici I/56 mezi Frýdlantem nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku a Horní Bečvou na Vsetínsku, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Těžká nákladní vozidla nad 12 tun se musejí vyhnout rovněž úseku silnice 48 Rybí - Příbor na Novojičínsku, kde se pracuje na přestavbě na dálnici.

„Byli jsme nuceni uzavřít silnici číslo 25 v úseku Abertamská křižovatka - Boží Dar - státní hranice, v současné době tady panuje bílá tma, sněhová bouře a není vidět na krok. Situace je velmi špatná,“ řekl rádiu Impuls vedoucí zimní údržby ze Správy silnic Karlovarského kraje Josef Bulka.

Problémy jsou také v Ústeckém kraji. Kamiony  se nedostanou po hlavní silnici I/7 z Chomutova přes Horu sv. Šebestiána do Německa, osobní auta projedou jedním pruhem. „Směr do Německa, přes Horu Svatého Šebestiána, není to prohrnuté. Dál v Německu je to taky špatné až do Chemnitzu, úplně neskutečné množství sněhu,“ říká jeden z řidičů.

Fotogalerie

Zavřené jsou kratší úseky silnic nižších tříd na Chomutovsku, Mostecku a Teplicku. V Ústeckém kraji evidují poruchy také energetici, a to kolem Telnice na Ústecku a na Chomutovsku v okolí Měděnce a Perštějna. „Situaci komplikuje často nepřístupný terén. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení, které se lámou pod tíhou těžkého a mokrého sněhu,“ uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Dopravu v Libereckém kraji komplikuje sníh a také popadané stromy. Zablokovaly několik silnic a na několika místech také železniční tratě v Jizerských horách a Krkonoších. Problémy jsou hlavně v kopcích, přes den napadlo dalších 20 centimetrů sněhu. Na trati ze Smržovky do Josefova Dolu už se provoz podařilo obnovit.

Popadané stromy přerušily na mnoha místech i elektrické vedení, bez proudu bylo ve čtvrtek ráno devět tisíc domácností. „Kalamitní stav nadále trvá ve třech okresech Jablonec nad Nisou, Semily a Děčín. Také během noci stále sněžilo a přibyly nám nové poruchy především na Děčínsku v lokalitě Šluknovského výběžku,“ uvedla ve čtvrtek ráno mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

 Před spadlým stromem zastavily i ranní vlaky mezi Kořenovem a Desnou v Jizerských horách a na krkonošské trati mezi Poniklou a Jabloncem nad Jizerou na Semilsku. Nikomu se nic nestalo.

Na většině území bude nadále sněžit, hrozí tvorba náledí a sněhových jazyků

ČHMÚ vyhlásil od středečního odpoledne výstrahu před dalším sněžením  pro výše položené oblasti - nad 600 - v Karlovarském kraji a části Plzeňského, Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého a Ústeckého kraje a Vysočiny. Varování platí do čtvrtečních 06:00.

Pro všechny kraje na Moravě a ve Slezsku je v platnosti výstraha před náledím od středečních 17:00 do čtvrtečních 09:00. Do Čech má přijít náledí ve čtvrtek odpoledne. 

Spadané stromy zastavily ráno provoz na železniční trati ze Smržovky do Josefova Dolu v Jizerských horách. Vlaky tam nejezdily skoro osm hodin, provoz se podařilo obnovit kolem 15:30. Před spadlým stromem zastavily i ranní vlaky mezi Kořenovem a Desnou v Jizerských horách a na krkonošské trati mezi Poniklou a Jabloncem nad Jizerou na Semilsku. Nikomu se nic nestalo, vlaky ale nabraly zpoždění. Provoz tam už byl obnoven. Kvůli sněhu měly dnes zpoždění vlaky i na hlavní trati z Liberce na Harrachov.

Spadlé stromy ráno zablokovaly také silnici v Jablonci nad Jizerou nebo Harrachově. U Jablonce nad Nisou narazilo do spadlé ho stromu auto, nikomu se ale nic nestalo. Uzavřená zůstává pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Autobusy a osobní auta úsekem projedou.

Hasiči v Libereckém kraji vyjeli v noci a dnes k odstranění popadaných stromů či větví zapletených v elektrickém vedení už více než čtyřicetkrát. „V jednom kole jsou hlavně hasiči na Semilsku. Jezdí ke stále se opakujícím situacím, kdy stromy buď ohrožují nad vozovkou řidiče, nebo už o přes cestu spadly. Nejčastějším úsekem těchto události jsou komunikace v okolí Jilemnice, Tanvaldu a Jablonce nad Nisou. Problémy jsou také kolem Liberce, Chrastavy a Raspenavy,“ řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavlína Bílková.

V Olomouckém kraji zasahovali hasiči, policisté i záchranáři s vrtulníkem u hromadné nehody mezi Mohelnicí a Moravskou Třebovou. Podle řidičů informujících Rádio Impuls bylo účastníkem nehody několik kamionů a cesta je zablokovaná. Po čtvrté hodině odpoledne byl podle policie již provoz na silnici I /35 obnoven.

Tisíce lidí bez elektřiny

Kvůli sněžení a silnému větru bylo v poledne v Česku bez elektrického proudu 18 500 odběratelů.

Společnost ČEZ Distribuce evidovala 29 poruch na vysokém napětí. Ke 14:00 se to podařilo snížit na 14 000 odběratelů a 27 poruch na vedení vysokého napětí, další desítky jsou na nízkém, uvedla odpoledne mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Nejvíce poruch ČEZ aktuálně řeší v Libereckém a Královehradeckém kraji. Nově přibyly poruchy v Ústeckém a Karlovarském kraji.

ČEZ má v terénu stovky pracovníků, kterým opravy ale komplikuje nepřístupný terén.

Výpadky postihly i odběratele ze sítě E.ON, která pokrývá hlavně jižní Čechy, Vysočinu a jižní Moravu. V jižních Čechách zaznamenala společnost 19 poruch na vedení vysokého napětí. Výpadky kulminovaly mezi druhou a třetí ráno, kdy bylo postiženo 18 tisíc odběrných míst, dodávky proudy již byly obnoveny. Sníh a nepříznivé povětrnostní podmínky způsobily nejvíce problémů v příhraničních oblastech – na Vimpersku, v okolí Lipna a na Jindřichohradecku. Za většinu poruch mohly stromy a větve spadlé do elektrického vedení.

Na Vysočině dopravu také zkomplikoval sníh a zapadlé kamiony. Před polednem byla uzavřena silnice 34 u Jitkova na Havlíčkobrodsku, odkud bylo nutné vyprostit kamion. Silnici se podařilo opět zprovoznit okolo poledne. 

Silnici I/34 je neprůjezdná aktuálně mezi Humpolcem a Havličkovým Brodem u obce Věž, kde uvízly kamiony. Ze stejného důvodu je zablokovaná také silnice I/38 mezi obcemi Habry a Kámen.

Opravu na Vysočině od rána kromě sněhu komplikují také popadané stromy, kvůli nimž nejezdily ráno vlaky na Žďársku. Varování před kluzkou vozovkou platí pro dálnici D1, ledovka je i jinde v kraji.

09.ledna 2019 v 17:40, příspěvek archivován: 09.ledna 2019 v 17:48

Na Vysočině jsme dnes přijali oznámení o 35 dopravních nehodách, při nichž se jedna osoba lehce zranila. Ostatní nehody se obešly bez zranění. Dalších 34 oznámení se týkalo problémů se sjízdností a v deseti případech nám řidiči oznamovali problémy s popadanými stromy. https://t.co/YPPRBSyAdZ

Kvůli odstraňování spadlých stromů zasahovali hasiči od noci už asi na 80 místech. Provoz stromy omezily také na železnici. Strom zasahující na koleje zastavil před 5:30 dopravu na hlavní železniční trati na Brno mezi Žďárem nad Sázavou a Skleným nad Oslavou, vyplývá z webu Českých drah. Popadané stromy jsou na trati mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Městem na Moravě.

Jízdu po středočeských silnicích ve středu ztěžovalo sněžení nebo déšť se sněhem, řidiči by měli být opatrní. Na některých úsecích leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření, vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Sněžení bylo odpoledne hlášeno například na Pražském okruhu a také na dálnicích D1 či D11. Vydatné sněhové srážky komplikovaly dopravu na silnicích první třídy na Příbramsku, řidiči se tam potýkali i se sněhovými jazyky.

Hasiči odpoledne zasahovali u nehody nákladního auta na silnici 603 u Kamenice nedaleko Prahy. Vozidlo narazilo do stromu a zůstalo nakloněné, vysypal se náklad melasy a uvnitř zůstal zaklíněný zraněný řidič. Kvůli intenzivnímu sněžení museli jet hasiči k místu nehody mimořádně opatrně.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Vláda zakázala vycházení po 21:00, omezila obchody a v neděli je zavřela

Lidé od středy 28. října nesmí chodit ven po deváté hodině večer, rozhodla vláda. Zákaz platí vždy do 4:59 ráno a to až...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Moderátor tepal šéfa lékařů, vrátil mu to další host. Nova se omluvila

V názorový střet se změnil večerní rozhovor v Televizních novinách na Nově. To když moderátor Petr Suchoň po žádosti o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Říjen bez ceremoniálu už byl a i nepředané vyznamenání má hodnotu, říká Forejt

Oslavy státního svátku výročí vzniku samostatné československé republiky letos probíhají pod rouškou epidemie...

Jen pieta bez ceremoniálu. Na Vítkov dorazili Zeman, Babiš i Vystrčil

Představitelé státu připomínají vznik samostatného státu položením věnců u hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově....

„Fake news“ spustila v říjnu 1918 převrat v Praze, situaci uklidnily kapely

Ačkoliv se vznik samostatného československého státu připravoval dlouho dopředu, samotné převzetí moci se v Praze 28....

Dějiny tvoří osobnosti, řekl Zeman. Vyznamenal Prymulu, Gotta i hrdiny

Dějiny tvoří osobnosti, kterých jsou v Česku miliony, řekl prezident Miloš Zeman v projevu k svátku založení...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...