Padající stromy, tisíce lidí bez elektřiny. A sněžit bude dál, hrozí závěje

  9:20aktualizováno  10. ledna 6:50
Sníh a silný vítr způsobily lámání stromů, hasiči je odstraňovali ze silnic i vlakových tratí. Kvůli počasí jsou problémy na několika hraničních přechodech, silničáři zcela uzavřeli cestu z Božího Daru do Německa. Podle energetiků jsou bez proudu tisíce odběrných míst. Meteorologové varují před silným sněžením až do pátku.

Na většině území Čech bude podle meteorologů sněžit i nadále, hrozí tvorba sněhových jazyků, závějí a náledí. Uvedli to v nejnovější výstraze, která platí pro část regionů až do pátku.

Husté sněžení omezilo provoz na přechodu do Rakouska u Dolního Dvořiště. Přechod byl kvůli nehodě na rakouské straně zhruba tři hodiny neprůjezdný pro kamiony. Kolem deváté hodiny večer byl již provoz obnoven. 

VIDEO: Sněžení a silný vítr odřízly krušnohorský Boží Dar od světa

Kvůli neustávajícímu sněžení a silnému větru jsou do odvolání uzavřeny všechny silnice do Božího Daru na Karlovarsku, včetně silnice I/25 z Jáchymova na Boží Dar a hraničního přechodu do Německa. Ve středu to sdělil starosta Božího Daru Jan Horník. Podle něj by řidiči měli situaci respektovat a do hor by neměli jezdit.

Kamiony nesmí na silnici I/56 mezi Frýdlantem nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku a Horní Bečvou na Vsetínsku, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Těžká nákladní vozidla nad 12 tun se musejí vyhnout rovněž úseku silnice 48 Rybí - Příbor na Novojičínsku, kde se pracuje na přestavbě na dálnici.

„Byli jsme nuceni uzavřít silnici číslo 25 v úseku Abertamská křižovatka - Boží Dar - státní hranice, v současné době tady panuje bílá tma, sněhová bouře a není vidět na krok. Situace je velmi špatná,“ řekl rádiu Impuls vedoucí zimní údržby ze Správy silnic Karlovarského kraje Josef Bulka.

Problémy jsou také v Ústeckém kraji. Kamiony  se nedostanou po hlavní silnici I/7 z Chomutova přes Horu sv. Šebestiána do Německa, osobní auta projedou jedním pruhem. „Směr do Německa, přes Horu Svatého Šebestiána, není to prohrnuté. Dál v Německu je to taky špatné až do Chemnitzu, úplně neskutečné množství sněhu,“ říká jeden z řidičů.

Fotogalerie

Zavřené jsou kratší úseky silnic nižších tříd na Chomutovsku, Mostecku a Teplicku. V Ústeckém kraji evidují poruchy také energetici, a to kolem Telnice na Ústecku a na Chomutovsku v okolí Měděnce a Perštějna. „Situaci komplikuje často nepřístupný terén. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení, které se lámou pod tíhou těžkého a mokrého sněhu,“ uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Dopravu v Libereckém kraji komplikuje sníh a také popadané stromy. Zablokovaly několik silnic a na několika místech také železniční tratě v Jizerských horách a Krkonoších. Problémy jsou hlavně v kopcích, přes den napadlo dalších 20 centimetrů sněhu. Na trati ze Smržovky do Josefova Dolu už se provoz podařilo obnovit.

Popadané stromy přerušily na mnoha místech i elektrické vedení, bez proudu bylo ve čtvrtek ráno devět tisíc domácností. „Kalamitní stav nadále trvá ve třech okresech Jablonec nad Nisou, Semily a Děčín. Také během noci stále sněžilo a přibyly nám nové poruchy především na Děčínsku v lokalitě Šluknovského výběžku,“ uvedla ve čtvrtek ráno mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

 Před spadlým stromem zastavily i ranní vlaky mezi Kořenovem a Desnou v Jizerských horách a na krkonošské trati mezi Poniklou a Jabloncem nad Jizerou na Semilsku. Nikomu se nic nestalo.

Na většině území bude nadále sněžit, hrozí tvorba náledí a sněhových jazyků

ČHMÚ vyhlásil od středečního odpoledne výstrahu před dalším sněžením  pro výše položené oblasti - nad 600 - v Karlovarském kraji a části Plzeňského, Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého a Ústeckého kraje a Vysočiny. Varování platí do čtvrtečních 06:00.

Pro všechny kraje na Moravě a ve Slezsku je v platnosti výstraha před náledím od středečních 17:00 do čtvrtečních 09:00. Do Čech má přijít náledí ve čtvrtek odpoledne. 

Spadané stromy zastavily ráno provoz na železniční trati ze Smržovky do Josefova Dolu v Jizerských horách. Vlaky tam nejezdily skoro osm hodin, provoz se podařilo obnovit kolem 15:30. Před spadlým stromem zastavily i ranní vlaky mezi Kořenovem a Desnou v Jizerských horách a na krkonošské trati mezi Poniklou a Jabloncem nad Jizerou na Semilsku. Nikomu se nic nestalo, vlaky ale nabraly zpoždění. Provoz tam už byl obnoven. Kvůli sněhu měly dnes zpoždění vlaky i na hlavní trati z Liberce na Harrachov.

Spadlé stromy ráno zablokovaly také silnici v Jablonci nad Jizerou nebo Harrachově. U Jablonce nad Nisou narazilo do spadlé ho stromu auto, nikomu se ale nic nestalo. Uzavřená zůstává pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Autobusy a osobní auta úsekem projedou.

Hasiči v Libereckém kraji vyjeli v noci a dnes k odstranění popadaných stromů či větví zapletených v elektrickém vedení už více než čtyřicetkrát. „V jednom kole jsou hlavně hasiči na Semilsku. Jezdí ke stále se opakujícím situacím, kdy stromy buď ohrožují nad vozovkou řidiče, nebo už o přes cestu spadly. Nejčastějším úsekem těchto události jsou komunikace v okolí Jilemnice, Tanvaldu a Jablonce nad Nisou. Problémy jsou také kolem Liberce, Chrastavy a Raspenavy,“ řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavlína Bílková.

V Olomouckém kraji zasahovali hasiči, policisté i záchranáři s vrtulníkem u hromadné nehody mezi Mohelnicí a Moravskou Třebovou. Podle řidičů informujících Rádio Impuls bylo účastníkem nehody několik kamionů a cesta je zablokovaná. Po čtvrté hodině odpoledne byl podle policie již provoz na silnici I /35 obnoven.

Tisíce lidí bez elektřiny

Kvůli sněžení a silnému větru bylo v poledne v Česku bez elektrického proudu 18 500 odběratelů.

Společnost ČEZ Distribuce evidovala 29 poruch na vysokém napětí. Ke 14:00 se to podařilo snížit na 14 000 odběratelů a 27 poruch na vedení vysokého napětí, další desítky jsou na nízkém, uvedla odpoledne mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Nejvíce poruch ČEZ aktuálně řeší v Libereckém a Královehradeckém kraji. Nově přibyly poruchy v Ústeckém a Karlovarském kraji.

ČEZ má v terénu stovky pracovníků, kterým opravy ale komplikuje nepřístupný terén.

Výpadky postihly i odběratele ze sítě E.ON, která pokrývá hlavně jižní Čechy, Vysočinu a jižní Moravu. V jižních Čechách zaznamenala společnost 19 poruch na vedení vysokého napětí. Výpadky kulminovaly mezi druhou a třetí ráno, kdy bylo postiženo 18 tisíc odběrných míst, dodávky proudy již byly obnoveny. Sníh a nepříznivé povětrnostní podmínky způsobily nejvíce problémů v příhraničních oblastech – na Vimpersku, v okolí Lipna a na Jindřichohradecku. Za většinu poruch mohly stromy a větve spadlé do elektrického vedení.

Na Vysočině dopravu také zkomplikoval sníh a zapadlé kamiony. Před polednem byla uzavřena silnice 34 u Jitkova na Havlíčkobrodsku, odkud bylo nutné vyprostit kamion. Silnici se podařilo opět zprovoznit okolo poledne. 

Silnici I/34 je neprůjezdná aktuálně mezi Humpolcem a Havličkovým Brodem u obce Věž, kde uvízly kamiony. Ze stejného důvodu je zablokovaná také silnice I/38 mezi obcemi Habry a Kámen.

Opravu na Vysočině od rána kromě sněhu komplikují také popadané stromy, kvůli nimž nejezdily ráno vlaky na Žďársku. Varování před kluzkou vozovkou platí pro dálnici D1, ledovka je i jinde v kraji.

09.ledna 2019 v 17:40, příspěvek archivován: 09.ledna 2019 v 17:48

Na Vysočině jsme dnes přijali oznámení o 35 dopravních nehodách, při nichž se jedna osoba lehce zranila. Ostatní nehody se obešly bez zranění. Dalších 34 oznámení se týkalo problémů se sjízdností a v deseti případech nám řidiči oznamovali problémy s popadanými stromy. https://t.co/YPPRBSyAdZ

Kvůli odstraňování spadlých stromů zasahovali hasiči od noci už asi na 80 místech. Provoz stromy omezily také na železnici. Strom zasahující na koleje zastavil před 5:30 dopravu na hlavní železniční trati na Brno mezi Žďárem nad Sázavou a Skleným nad Oslavou, vyplývá z webu Českých drah. Popadané stromy jsou na trati mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Městem na Moravě.

Jízdu po středočeských silnicích ve středu ztěžovalo sněžení nebo déšť se sněhem, řidiči by měli být opatrní. Na některých úsecích leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření, vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Sněžení bylo odpoledne hlášeno například na Pražském okruhu a také na dálnicích D1 či D11. Vydatné sněhové srážky komplikovaly dopravu na silnicích první třídy na Příbramsku, řidiči se tam potýkali i se sněhovými jazyky.

Hasiči odpoledne zasahovali u nehody nákladního auta na silnici 603 u Kamenice nedaleko Prahy. Vozidlo narazilo do stromu a zůstalo nakloněné, vysypal se náklad melasy a uvnitř zůstal zaklíněný zraněný řidič. Kvůli intenzivnímu sněžení museli jet hasiči k místu nehody mimořádně opatrně.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Česko patří v dostupnosti jeslí a školek k nejhorším zemím v Evropské unii

Budova školy je navržená s téměř nulovou spotřebou energií při využití...

V nabídce jeslí a školek pro děti do tří let je Česko druhé nejhorší v Evropské unii, pro děti od tří let je desáté od...

Fortuna se musí Langerovi omluvit za vypsané sázky. Zaplatit má také 70 000

Ivan Langer sleduje průběžné výsledky voleb v olomouckém volebním štábu ODS....

Sázková kancelář Fortuna se má omluvit bývalému ministrovi vnitra Ivanu Langerovi. Společnost podle něj zasáhla do jeho...

Kauza Staněk byla od Zemana zjevné porušení Ústavy, řekli ústavní právníci

Prezident Miloš Zeman na jednání vlády o státním rozpočtu na rok 2020 (16. 9....

Za zjevné porušení Ústavy ze strany prezidenta Miloše Zemana označil ústavní právník Jan Kysela Zemanovo počínání v...

Důkladně prověření trestanci budou bez nároku na mzdu uklízet část Plzně

Německá soukromá firma MEA postaví u areálu plzeňské věznice novou výrobní halu.

Plzeňskou městskou část Slovany budou nově uklízet vězni z borské káznice. Půjde o maximálně desetičlenné skupiny...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz