VIDEO: Freediver udržel hlavu čtyři minuty v míse s vodou, má nový rekord

  11:24aktualizováno  11:24
Desítky lidí sledovaly v úterý večer show teplického freedivera Davida Vencla. Známý sportovec a mistr republiky v potápění na jeden nádech se pokusil překonat svůj vlastní šest let starý světový rekord v umyvadlovém potápění s hodnotou 3:41. Nyní v salátové míse vydržel pod vodou čtyři minuty a tři sekundy.

„Doma běžně trénuji na gauči, kde dokážu vydržet bez dechu třeba až osm minut. Tady v pivovaru je to ale trochu jiné,“ usmíval se Vencl po úspěšném pokusu.

Poslední sekundy před čtvrtou minutou mu lidé hlasitě odpočítávali a krátce po vynoření sklidil bouřlivý aplaus. Za vítězství v sázce s majiteli pivovaru, kteří si mysleli, že čtyři minuty pod vodou nevydrží, obdržel tuplák piva a hned po vynoření se zlatavého moku s chutí napil.

Fotogalerie

Celá akce v pivovaru Monopol měla především charitativní podtext, jejím cílem bylo podpořit projekt s názvem Na jeden nádech, který se snaží upozornit na kvalitu ovzduší v interiérech. Lidé mohou jeho prostřednictvím na Facebook nahrávat videa se svými „potápěčskými“ pokusy.

„Za každé video, kdy člověk zůstane pod vodou alespoň minutu, věnuje firma Knauf Insulation sto korun Fakultní nemocnici Motol na léčbu respiračních nemocí,“ vysvětlil Vencl před diváky a pobízel je, aby se do akce zapojili také.

Minutu podle něj vydrží každý, i začátečníci. „Ale raději to nezkoušejte doma sami, protože freediving je potenciálně smrtelný sport. Sice si při něm nelámeme kosti, ale můžeme se utopit,“ varoval s úsměvem na rtech.

A přidal i pár postřehů o tom, jak se před pokusem dokonale uvolnit.

„Je to hodně o hlavě, ideální je naprosto vypnout a soustředit se jen na své pocity. Nejlepší je na nic nemyslet, ale samozřejmě čím déle jste pod vodou, tím těžší to je,“ připustil s tím, že sám pod vodou často myslí na svou dvouletou dcerku.

Ta mu bude jistě psychicky pomáhat i na mistrovství republiky, kde by se chtěl umístit na nejvyšších pozicích. V červnu ho pak čeká mistrovství Evropy v Istanbulu.

„Tam bych chtěl atakovat osmiminutovou hranici, což by mohlo znamenat i umístění na bedně. Když to jen trochu půjde, chtěl bych se potápět i do hloubky, v srpnu je mistrovství světa, kde bych rád atakoval 90 metrů,“ prozradil.

Při diving reflexu se začnou vypínat určité orgány

Před finálním ponorem vždy absolvuje několik přípravných. Při nich se rozdýchá a jeho tělo se dostane do takzvaného diving reflexu.

„To znamená, že se začnou vypínat určité orgány, které za normálních okolností spotřebovávají kyslík. V podstatě funguje jen malý krevní oběh. Nevypne se ale srdce a mozek, ten je saturován kyslíkem ještě více než za normálních okolností,“ říká freediver.

Zatímco v Monopolu Vencl působil jako absolutní kliďas, při jiných sportech prý umí být i nervák. Emoce si ventiluje třeba při basketbalu s kamarády. „Říkají mi mlátička a drtikost,“ rozesmál publikum.

Zároveň na sebe prozradil, že je astmatikem, což ho ale prý v potápění nijak neomezuje. Aby podával nejlepší výkony, procvičuje své plíce strečinkem a trénuje i fyzičku. „Například chodím po schodech na Letnou, čímž vystavuji svaly hypoxickému stavu,“ nastínil divákům.

Pak už se do salátové mísy, kterou ze zásady nikomu nepůjčuje, aby nemohl být překonán jeho rekord, výjimečně ponořily hlavy prvních zájemců. Potopení na jeden nádech si vyzkoušel i autor tohoto článku a výkonem 1:52 minuty i on přispěl stokorunou motolské nemocnici.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Další z rubriky

Národní park České Švýcarsko ustupuje civilizaci. Ubude klidových území

Pravčická brána

Národní park České Švýcarsko přijde o čtyři procentní body klidových území. Rada a správa parku se dohodly na novém...

Kvůli nízké ceně za parcely v Krupce podala opozice trestní oznámení

Policisté vyšetřují prodej pozemků v Krupce. Území známé jako Jabloňový sad o...

Opoziční sdružení Zdravá Krupka podalo trestní oznámení na členy zastupitelstva. Ti nedávno v tajném hlasování...

Z opuštěných kanceláří nebude ubytovna ale bytový dům pro mladé rodiny

Roky opuštěná administrativní budova bývalých Pozemních staveb v centru Ústí...

Roky opuštěná administrativní budova bývalých Pozemních staveb v centru Ústí nad Labem, ze které občas odpadávaly...

Najdete na iDNES.cz