Naštval vás LastPass změnou pravidel? Tady jsou alternativy

  8:57
Počínaje úterým si uživatelé zdarma dostupné varianty služby LastPass museli vybrat: buď tohoto pomocníka pro práci s hesly budou používat pouze na mobilních zařízeních, nebo jen na počítačích. Kdo bude chtít oboje, musí si zaplatit. Existuje i jiné řešení, a to v podobě alternativních produktů.
Ilustrační foto - hesla

Ilustrační foto - hesla | foto: Creative Commons

Jestliže jste se rozhodli nepokračovat ve využívání správce hesel programu LastPass, potom můžete sáhnout po jednom z konkurenčních produktů, anebo využít řešení, které máte pravděpodobně v počítači a mobilním zařízení již přítomné a je zcela zdarma. 

Proč používat správce hesel

Používáte-li různá hesla pro přístup do různých služeb – což je z bezpečnostního hlediska doporučováno –, potom nám dáte za pravdu, že všechny si pamatovat není možné. Místo toho, abyste si je psali na papírky či do bloku, uložte je do správce hesel. Existuje spousta nástrojů, které to splní, zabezpečí je, a navíc řada z nich je také automaticky vyplní za vás.

Každopádně platí, že byste tam, kde je to možné, měli používat především dvoufaktorové ověřování totožnosti. Pokud by totiž někdo vaše heslo odcizil nebo odhalil, stále existuje další bariéra zabraňující neoprávněnému přístupu k vašemu účtu.

Co nabízí LastPass

Ještě než se podíváme na alternativy k LastPassu, sluší se představit, co nabízí právě on, protože patří mezi nejskloňovanější programy v oboru. A není těžké pochopit proč. Je intuitivní, elegantní a zdarma. Od 16. března však pouze na jedné platformě: buď na PC, nebo v přenosných zařízeních. 

Rozhraní LastPass v Chrome

Stejně jako většina ostatních správců hesel může bezpečně ukládat uživatelská jména, hesla, poznámky, platební údaje a další citlivé informace. K dispozici je pro běžně používané systémy (mobilní, Windows, Mac OS X, Linux), avšak ne v češtině.

Služba pomáhá s návrhem hesel (chybí-li vám inspirace) a upozorní na případné narušení dat. Podporuje dvoufaktorové ověřování a vývojáři LastPass odvedli velmi dobrou práci s konzolou centrální správy.

Přehled uložených hesel v LastPass

Můžete tak snadno zobrazit všechny uložené informace najednou (a sdílet je s ostatními, pokud používáte rodinné předplatné). Kromě omezení zdarma dostupné verze jsou však některé funkce přítomné jen v rámci předplatného služby – např. 1GB úložiště, upozornění na odhalení hesla, nouzový přístup atd. Placená varianta stojí 2,9 USD měsíčně a rodinná potom 3,9 USD (do šesti uživatelů).

Alternativní programy k LastPass

1. 1Password

Rozhraní 1Password

Program 1Password je již několik let jedním z těch nejlépe hodnocených v kategorii správců hesel. A má k tomu dobré důvody. Je rychlý, dobře navržený, ovládá se snadno a funguje téměř všude, kde je vyžadováno zadání uživatelského jména, respektive hesla. Možnosti sdílení v rámci rodiny, které 1Password nabízí, jsou obzvláště dobré, protože umožňuje spravovat hesla a všechny ostatní typy dat, která může uchovávat (včetně například informací o pasech) mezi několika různými uživateli. 

Také se nám líbí cestovní režim, který umožňuje dočasně synchronizovat určité informace na cestách, pro případ, že by vám ukradli nebo jste ztratili telefon. 1Password bohužel neexistuje ve zdarma dostupné variantě, ale můžete si ho vyzkoušet po dobu 30 dnů. Osobní tarif začíná na 3 dolarech měsíčně (při ročním předplatném). Rodinný plán s podporou až 5 členů 5 USD (pokud platíte ročně).

Uložená hesla v 1Password

Obsahuje generátor hesel, systém varování – pokud je podezření na prolomení vámi používaného hesla –, v případě potřeby ani jemu nechybí dvoufaktorová autentizace. K dispozici je pro běžně používané platformy (mobilní, Windows, Mac OS X, Linux, rozšíření do browserů). Ani tento program není v češtině.

StickyPassword

Rozhraní Sticky Password

Také v Česku existuje vhodná alternativa. Sticky Password tvoří lidé, kteří dlouhou dobu působili ve vedení společnosti AVG Technologies. Pro toto řešení se rozhodla také společnost Eset a používá ho přes dva miliony uživatelů. Nabízí nejen veškeré funkce, které byste od správce hesel očekávali, ale díky biometrické autentizaci a možnosti synchronizace přes lokální wi-fi bez uložení dat do cloudu se stává vhodnou volbou pro ty, kteří nechtějí nikam nic posílat. K dispozici je pro běžně používané platformy (mobilní, Windows, Mac OS X) a je v češtině.

Generátor hesel v Sticky Password

Zdarma dostupná varianta neobsahuje některé vybrané funkce. Jde především o nemožnost synchronizovat, zálohovat a sdílet hesla. To mimo jiné znamená, že pokud nechcete, tak nemusíte mít uložené údaje na serverech služby. Na druhou stranu, pokud o program přijdete, reinstalujete PC apod., potom přijdete i o uložené informace, pokud si je nezálohujete sami.

Bitwarden

K dispozici jsou i další správci hesel jako Dashlane, NordPass či u nás méně známý open-source projekt Bitwarden

Generátor hesel v Bitwarden

Ve srovnání s LastPass a další konkurencí je Bitwarden poměrně novým projektem. Obsahuje podobné funkce jako ostatní správci hesel. Existuje zdarma s tím, že nabízí většinu toho, co ve free verzi donedávna nabízel také LastPass – podporu ukládání hesel mezi všemi zařízeními bez omezení. K dispozici je pro přenosná zařízení, ale i Windows, Mac OS X, Linux a rozšíření do browserů, a navíc je v češtině.

Rozhraní programu Bitwarden

Zdarma dostupná varianta je dostačující. Pokud ale chcete používat dvoufaktorové ověřování, 1GB zabezpečené úložiště, nouzový přístup a další funkce, bude vás to ročně stát 10 USD. Rodinný účet Bitwarden potom stojí 40 USD ročně a nabízí přístup k šesti uživatelským profilům. 

V obou případech tak jde o levnější plán, než který nabízí LastPass. Pro většinu uživatelů, kteří hledají bezplatnou alternativu k LastPass, dává Bitwarden největší smysl. Poskytuje stejnou funkcionalitu a to zdarma. Navíc přechod z LastPass na Bitwarden nemůže být jednodušší. Jediné, co musíte udělat, je exportovat soubor CSV z LastPass a importovat jej do Bitwarden.

Místo specialistů použijte browsery

Nechcete-li využívat správce hesel v podobě další nebo nové aplikace, potom k tomu můžete používat stávající programové vybavení. Tím se může stát internetový prohlížeč. Browsery se stávají nejen čím dál tím sofistikovanějšími, ale v dnešní době to jsou jedny z nejpoužívanějších programů vůbec. Nově začínají vynikat také v případě správy hesel, Nástroje, které jsou součástí prohlížečů Chrome, Firefox, Safari, Edge a dalších, pokrývají základní potřeby.

Tip

Do nastavení, respektive k nástroji správce hesel se v Chrome rychle dostanete tak, že do adresního řádku zadáte příkaz chrome://settings/autofill a v případě Edge potom edge://settings/passwords.

Nastavení hesel v Chrome

Pokud některý z nich chcete začít používat k ukládání hesel, ujistěte se, že je vaše přenosné zařízení a také počítač chráněn hlavním heslem, jinak bude mít každý, kdo použije vaše zařízení, přístup k Facebooku, Gmailu a dalším uživatelským účtům, které jsou uložené a mají povoleno automatické přihlášení.

Nastavení hesel v Edge

Bez ohledu na to, jaký prohlížeč používáte, lze hesla synchronizovat mezi mobilními a stolními zařízeními. V případě Googlu (s Chromem a Androidem) a Applu (se Safari, macOS a iOS) můžete synchronizovat a vyvolat hesla i pro aplikace mimo váš prohlížeč, takže váš Google účet nebo vaše Apple ID účinně slouží jako vaše ověření pro aplikace jako Netflix, Spotify atd.

Přestože před lety experti na zabezpečení varovali před ukládáním hesel do prohlížečů, dnes tyto programy mnohem dále a použití jednoho z těchto integrovaných nástrojů pro správu hesel je silnější. Zvažte tak výhody, které nabízí váš browser:

  • Není nutné stahovat a instalovat nic dalšího, jako je tomu v případě nástrojů pro správu hesel třetích stran.
  • Hesla se synchronizují automaticky se všemi ostatními daty. Když se přihlásíte do prohlížeče v novém zařízení, vaše hesla jsou již k dispozici.
  • Za integrované nástroje správce hesel v browserech se neplatí.
  • Vaše uložená/synchronizovaná data jsou zabezpečena stejnými funkcemi šifrování a dvoufaktorového ověřování, které používáte u funkcí e-mailu, cloudového úložiště a zabezpečení zařízení.

A co vy? Používáte LastPass? A co jste po 16. březnu, kdy došlo ke změně, udělali? Předplatili jste si ho, zůstali u zdarma dostupné verze, která vás bude limitovat, nebo vybrali jiný podobný program? A jaký? Či jste dali těmto nástrojům sbohem a začali používat správce hesel v browserech? Dejte nám vědět v diskuzi.

Co používáte pro správu hesel?

celkem hlasů: 1305
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 19. srpna 2021. Anketa je uzavřena.
  • Nejčtenější

K čemu „ty brýle od Applu“ vlastně jsou? Odpovídáme na překvapivý dotaz

v diskusi je 162 příspěvků

22. února 2024

K čemu to je? To byla nejčastější reakce na headset Apple Vision Pro pod článkem, kde jsme jej jako...

Návrat USA na Měsíc po více než 50 letech. První soukromý modul úspěšně přistál

v diskusi je 95 příspěvků

22. února 2024  16:09,  aktualizováno  23.2

Měsíční přistávací modul Nova-C pojmenovaný Odysseus se v pátek dostal na povrch Měsíce. Splnil tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vtipně překonali „neřešitelný problém“, astronauti na ISS jsou nadšení

v diskusi je 28 příspěvků

27. února 2024  14:16

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Udržet se třeba půl roku v uzavřeném nehostinném prostoru v dobré psychické i fyzické kondici je...

Pravda o mobilech. Profesor Vrba vysvětluje vliv záření na lidské zdraví

20. února 2024

Premium Francouzi vloni zakázali prodej celé série mobilních telefonů iPhone 12. Podle nich z přístrojů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejvzdálenější sonda ve vesmírném prostoru neodpovídá. NASA neví, co s tím

v diskusi je 40 příspěvků

22. února 2024

Premium Je to více než deset let, co sonda Voyager 1 vyletěla jako první stále funkční lidský výtvor...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Chytrý telefon nahradí kartičkami a televizorem. Nevíme, zda nejdou pozdě

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. února 2024  9:21

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Překlenout „digitální propast“ mezi těmi, co mohou a nemohou, případně umí a neumí se snaží německý...

POZOR VLAK: Víte, jak se vyrábějí nejmodernější pražce? Je to věda

v diskusi nejsou příspěvky

28. února 2024

Víte, kolik je železničních pražců v síti Správy železnic? Napočítali byste jich 23,208 milionu....

Nedostali ho Němci, ale Američanka v Praze. Příběh francouzského esa východní fronty

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. února 2024

Premium Jména francouzských stíhacích es málokdo sype z rukávu. Většina lidí si díky knize Velký cirkus...

Vtipně překonali „neřešitelný problém“, astronauti na ISS jsou nadšení

v diskusi je 28 příspěvků

27. února 2024  14:16

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Udržet se třeba půl roku v uzavřeném nehostinném prostoru v dobré psychické i fyzické kondici je...

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...