Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Zabezpečte si data tak, aby je nikdo nemohl přečíst, ani když je ukradne

Šifrovat vybrané soubory a složky či rovnou celý disk v PC je jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat, abyste ochránili své soukromí. Tento způsob poskytuje efektivní ochranu, ale většina uživatelů o něm neví.

ilustrační snímek | foto: Creative Commons

Všichni vlastníme důležitá a citlivá data. Ať už jde o dokumenty, fotografie, videa, ale i jiné soubory, mohou se v nich nacházet finanční záznamy, smlouvy, investice či rodinné události. Jestliže s počítačem cestujete, může přijít další rána v podobě ztracení či odcizení. Stejně tak při útoku přes internet. 

Nejlepším řešením k úplnému zabezpečení souborů a složek je jejich šifrování. Nemusíte se tak bát soubory posílat e-mailem, nebo prostřednictvím služeb pro jejich transport, či je odkládat do cloudových úložišť. Vyplatí se to, i když internetové služby slibují šifrované spojení nebo úložiště.

Co je šifrování souborů?

Zašifrováním souboru se lze postarat o zakódování jeho obsahu, a to až tak, že nebude k poznání. Tento proces lze definovat jako „překlad dat do tajného kódu“, přičemž jde o nejlepší způsob, jak dosáhnout maximálního zabezpečení.

Proč šifrovat?

Ponechat nezašifrovaná osobní a citlivá data na cloudovém úložišti, jako je Google Drive, DropBox nebo OneDrive, nebo v osobním počítači, je jako nechat odemčené dveře od domova. Jakmile zloděj zjistí, že je otevřeno, je snadné cokoliv odcizit a zneužít.

Odemknout, tedy dešifrovat soubor lze pouze pomocí kryptografického klíče v podobě hesla nebo kódu – po jeho aktivaci začne program data opět překládat do správného „jazyka“. Rychlost, účinnost a síla šifrování se liší v závislosti na různých faktorech, jako je délka klíče a typ šifrování. Zašifrovaný soubor již není nutné chránit, musíte však chránit heslo. Jestliže zašifrujete soubor a někde vedle něj si poznamenáte heslo, byla snaha zbytečná.

Tři způsoby zabezpečení dat

Určit, které soubory vyžadují větší zabezpečení, je vždy subjektivní otázkou. Záleží na tom, jakých informací si nejvíce ceníte, a také na úrovni vašeho soukromí - může to být jen nějaká část, nebo všechna data. V závislosti na tom zvolte, zda chcete šifrovat pouze vybrané soubory, složky, nebo celé disky.

1.Šifrování jednotlivých souborů

Šifrování v programu Microsoft Office

Šifrování jednotlivých souborů je skvělá volba pro soubory, které plánujete sdílet nebo ukládat v cloudu. Ve Windows 10 je možné šifrovat jednotlivé soubory pomocí nástrojů, jako jsou 7-zip, WinRAR, Adobe Acrobat, nebo Microsoft Office.

WinRAR je jedna z nejznámějších aplikací, která je často předinstalovaná ve Windows. Kromě komprese souborů nabízí šifrování. Kliknete-li pravým tlačítkem myši na soubor, vyberte volbu Přidat do archívu. V novém okně zvolte formát ZIP a vpravo dole klikněte na Nastavit heslo. Vyplňte dvakrát stejné heslo a klikněte dvakrát na OK. V závislosti na velikosti souboru bude šifrování trvat sekundy či minuty. Dojde k vytvoření nového již šifrovaného souboru vedle toho původního.

Šifrování v programu WinRAR

V Office soubor zašifrujete tak, že otevřete dokument, kliknete na Soubor -> Informace a zvolíte Zamknout dokument -> Zašifrovat pomocí hesla.

2.Šifrování složky

Druhým způsobem je možnost šifrovat složky. Jde o obdobu první varianty s tím, že takto lze zašifrovat více souborů, tedy například všechny v jedné složce. Heslem se otevírá celá složka, nikoliv jednotlivé soubory. Toho lze využít pro případy, kdy budete chtít vytvořit jinou šifrovanou složku pro každého člena rodiny. Dejte Tondovi heslo pouze k jeho složce, a Jitce pouze k její. Každý tak může mít vlastní soukromý prostor na stejném zařízení.

Uložením souborů v šifrované složce lze stále šifrovat každý z nich jednotlivě. Tím je možné ještě více zpřísnit zabezpečení či nastavit, kdo k čemu bude mít přístup.

Hledáte-li vhodný nástroj nejen pro šifrování celých složek, ale i jednotlivých souborů, vyzkoušejte AxCrypt. Funguje podobně jako WinRAR a zajímavou funkcí je dočasné šifrování, které slouží pro odeslání přílohy e-mailem. Poté, co ji příjemce stáhne, je soubor automaticky dešifrován – odpadá tak nutnost předávat šifrovací klíč.

3.Šifrování disku

Šifrování v programu VeraCrypt

Poslední možností je zašifrovat celou jednotku či disk. Jde o maximální možnost a při její aktivaci je vyžadováno zadání hesla vždy, jinak na disku nebude nic přístupné. Tento druh šifrování je dobrou první linií obrany v případě krádeže. Pokud někdo ukradne notebook nebo USB flash disk, bude mu k ničemu, protože se nedostane k žádným datům.

Na šifrovaný disk lze přitom i nadále použít další šifrování v podobě složek či souborů. Když jste přihlášeni k počítači, poskytujete komukoli, kdo jej používá, přístup ke všemu. Sdílené počítače by proto měly mít pro každého uživatele samostatné profily chráněné heslem.

K zašifrování celého disku lze ve Windows použít integrovaný nástroj BitLocker (upozorňujeme, že není k dispozici v edici Windows 10 Home). Velmi dobrý je také VeraCrypt.

Zálohujte si šifrovací klíč

Jakmile máte něco šifrováno, postarejte se o bezpečné uložení tohoto klíče/hesla. Nejlépe na jiné místo než do počítače. Zároveň mějte na paměti, že ztrátou tohoto klíče je skoro vyloučeno se k datům dostat.

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Fanoušek zřejmě vyfotil tajný dron, o kterém se pouze spekulovalo

O tajném projektu výškového stealth dronu Northrop Grumman RQ-180 se spekuluje řadu let. Až nedávno se ho podařilo...

Když má umřít Bambi, veřejnost se bouří. I když si to Bambi zaslouží

Neochota zabíjet roztomile a něžně vypadající zvířátka, i když je to zrovna zapotřebí, se může snadno obrátit proti...

Zemřel novinář a spisovatel Karel Pacner. Byl u startu prvních lidí na Měsíc

Zemřel kolega, novinář a autor literatury faktu Karel Pacner, oznámila Česká televize. Bylo mu 85 let. Psal o vesmíru a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenuté heslo k Windows můžete resetovat. Až na výjimku to jde snadno

Zapomenout heslo pro přístup do PC je děsivá představa. Stane-li se to ve Windows, existuje relativně velká šance, že...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Softwarová síň hanby. Programy, na které bychom nejraději zapomněli

Software sice nic neváží, ale jeho výroba vyžaduje stovky hodin vývoje. Občas se však něco nepovede a i jednoduché...

Naštval vás LastPass změnou pravidel? Tady jsou alternativy

Počínaje úterým si uživatelé zdarma dostupné varianty služby LastPass museli vybrat: buď tohoto pomocníka pro práci s...

Startupový videochat s českou stopou vám dá hlavy do bublin

I na home office si můžete připadat, jako byste opět byli s kolegy pohromadě v jedné kanceláři, a to díky startupu s...

Přihlašujte se k Windows pohledem, otiskem prstu i PINem

Svět bez hesel se pro vás může stát už dnes realitou. Stačí využít rozpoznávání obličeje a otisku prstu, či chytrý...

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...