Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Legendární přehrávač VLC slaví dvacet let a chystá změny

Už jako studentský projekt se stal jednou z celosvětově nejpopulárnějších aplikací. Denně ho používají stovky milionů uživatelů k přehrávání multimédií, aniž by svým vývojářům přinášel obrovské zisky. Multiplatformní přehrávač VLC nedávno oslavil dvacáté výročí a připravuje změny.

Ilustrační foto - VLC | foto: Creative Commons

Multimediální všeuměl s otevřeným zdrojovým kódem začal psát svoji historii už ve druhé polovině devadesátých letech minulého století. Tehdy studenti francouzské technické školy École Centrale Paris lobovali za upgrade IT sítě kampusu. Na budoucnost médií v té době ještě nemysleli. 

Stárnoucí síťová architektura univerzity studentům žijícím na akademické půdě mnohé nepřinášela – zejména byla příliš pomalá. Nedovolovala jim komfortně brouzdat na webu, stahovat soubory ani se věnovat oblíbené kratochvíli – hrát v kooperativním modu Duke Nukem 3D.

Úkolem byla redistribuce mediálního proudu

Univerzita však nebyla schopna síť aktualizovat. V zoufalé potřebě využít dotace externího sponzora došlo k uzavření dohody s velkým francouzským broadcasterem, který chtěl použít areál kampusu jako testovací místo pro ranou zkoušku realizace TV vysílání založeného na IP protokolu. Myšlenka byla dobrá: namísto toho, aby každá kolej musela být vybavena vlastní satelitní anténou a set-top boxem, by studenti našli způsob využití v IT infrastruktuře kampusu. 

Cílem projektu bylo ukázat, že lze znovu odeslat satelitní příjem a dekódovat jej na běžných počítačích, což by stálo mnohem méně finančních prostředků. Za tímto účelem studenti v roce 1996 vyvinuli videoserver a linuxovou aplikaci pro přehrávání (v té době zvanou VideoLAN Client).

Projekt se předával ze studenta na studenta, jak postupně promovali, nakonec se rozhodlo o tom, že se otevře celému světu. A tak vznikl přehrávač VLC. Nikdo v té době netušil, že server, který uměl redistribuovat datový tok v síti kampusu, se stane tak populárním přehrávačem pro různé platformy. K uvolnění zdrojového kódu došlo 1. února 2001.

Dokument o uvolnění projektu pod GNU licenci

Několik týdnů po vydání programu VLC jako open-source portoval jeden vývojář v Nizozemsku přehrávač na MacOS. A to způsobilo první skutečně velký nárůst jeho využívání. Další, tentokrát britský vývojář ho přenesl do světa Windows, kde se také stal překvapivým hitem. Jeden z důvodů neočekávaného úspěchu VLC spočíval v jeho linuxových kořenech.

Kvůli problémům s různými formáty a kodeky bylo v té době pro přehrávání multimédií nutností do operačního systému instalovat různé filtry a kodeky. To pro Windows nebylo vůbec šetrné a způsobovalo celou řadu problémů. Vyřešit se to podařilo bravurně právě VLC. V základu obsahuje nejen přehrávač, ale přibaleny jsou nejrozšířenější filtry pro přehrávání celé řady video- a audioformátů. Tento geniální tah ho učinil jednou provždy slavným.

Jedno z prvních uživatelských rozhraní

Velmi mu prospělo i dědictví z IP televizního projektu. Díky tomu se stal katalyzátorem pro streamování moderních médií (dodnes je ve VLC zabudována možnost streamování a můžete ji využívat kdykoli i vy, a tak sami vysílat po síti). V roce 2003 začal jeden z členů týmu VideoLAN pracovat na kodéru pro videokodek H.264 za účelem jeho optimalizace. Kodér x264 byl extrémně efektivní a umožňoval přenášet video se zlomkem šířky pásma oproti tradičnímu datovému toku MPEG2. A protože x264 byl otevřeným zdrojem, rychle si ho osvojil rozvíjející se online video průmysl, přičemž ho používaly takové značky jako Facebook, YouTube či Netflix. S největší pravděpodobností se stal nejpoužívanějším kodérem na světě.

Ještě v roce 2007 přitom na VLC pracovali pouze tři vývojáři. Jeden z nich, Jean-Baptiste Kempf, je součástí vývojového týmu VLC už šestnáct let. V roce 2009 to byl on, kdo projekt oficiálně odpojil od francouzské univerzity a založil neziskovou organizaci VideoLAN, kterou stále vede, a kdo je jakýmsi pomyslným motorem VLC. I přestože byl program v roce 2009 stažen už stomilionkrát, pravděpodobně by nebyl, kdyby Kempf nenašel způsob, jak ho monetizovat.

Servisní organizace stojící za vývojem VLC

Nápadů, jak přinést peníze, bylo několik. Kempf založil společnost Videolabs, která je úzce spjata s VLC, ale není její součástí. Zaměstnává přitom řadu klíčových vývojářů VLC a nabízí poradenské a vývojové služby společnostem jako Samsung, Cisco, Microsoft a celé řadě dalších výrobců, kteří se u svých set-top boxů často spoléhají na implementaci od VLC. Toto rozhodnutí pomohlo udržet klíčové vývojáře. Ti jsou do značné míry vytíženi změnami v případě implementací, a tak se na vývoj nedostává tolik času, kolik by si zasloužil. To však neznamená, že by byl VLC v klidovém stavu, jen v něm z tohoto důvodu v posledních letech probíhaly pouze evoluční krůčky (poslední velká aktualizace se odehrála koncem roku 2018).

Současnost a budoucnost

Dvacet let po svém prvním vydání je aplikace stejně populární jako kdykoli předtím a její počet stažení se pohybuje mezi 800 000 a 1 000 000 denně. Kromě desktopových verzí existují mimo jiné i verze pro iOS, Android, Apple TV, Android TV a Chrome OS. V následujících měsících VideoLAN chystá velkou aktualizaci na VLC 4.0, která se bude skládat z vylepšeného uživatelské rozhraní. Aplikace tak bude modernější a bude odpovídat dnešním trendům – nic bližšího však zatím není známo.

Tým také přemýšlí o způsobech, jak integrovat více online obsahu přímo do aplikace (například bezplatné streamování obsahu doplněné o reklamy), což by nakonec mohlo vést k novým příležitostem v oblasti příjmů. Pracuje se také na něčem, co se interně nazývá projektem Moviepedia. 

Podle všeho by mělo jít o jakousi konkurenci pro katalog IMDb, doplněnou o správu prostřednictvím komunity ve stylu Wikipedie. Vývojáři VLC se přitom také nadále podílejí na vývoji videokodeků nové generace, jako jsou AV1 a AV2, a intenzivně se pracuje i na zvýšení zabezpečení programu. Hackeři si uvědomují, že VLC je dnes jedním z mála programů, které se pravidelně nacházejí v PC, a proto by skrz něj mohli na uživatele zaútočit.

Aktuální podoba uživatelského rozhraní

Do dnešních dnů byl program jen z oficiálního webu stažen víc než 3,5miliardkrát a postupně se na něm podílelo víc než tisíc dobrovolníků z celého světa. Stále je přitom hojně využíván k odbavování streamů některými největšími světovými streamovacími službami. Navzdory tomu všemu VLC do značné míry zůstal tím, čím byl. Pro vývojáře je to srdcová záležitost. Odmítli řadu nabídek na jeho odkup v hodnotě desítek milionů dolar. Příběh VLC je o lidech, kteří se s vášní věnují projektům, bojují proti nespočetným legálním hrozbám a mají šílené plány.

Z tříčlenného projektu se stal velký projekt

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Pilot s bombardérem vyrazil do centra Londýna. A proletěl Tower Bridge

Kdo se v pátek 5. dubna 1968 v poledne pohyboval v centru Londýna, nemohl věřit svým očím a uším. Těsně nad věžemi...

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrtulníček Ingenuity se poprvé proletěl nad Marsem

Inženýři NASA upravili časování u spouštění jednotlivých příkazů malého marsovského vrtulníčku a nic už tak nebránilo ...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Zkusili jsme těžbu kryptoměn pro lamy. Po zaplacení elektřiny zbyla půlka

O bitcoinu, ethereu nebo moneru už slyšel asi každý, při slově těžba si však leckdo představí buď umouněnou postavu v...

Přihlašujte se k Windows pohledem, otiskem prstu i PINem

Svět bez hesel se pro vás může stát už dnes realitou. Stačí využít rozpoznávání obličeje a otisku prstu, či chytrý...

Softwarová síň hanby. Programy, na které bychom nejraději zapomněli

Software sice nic neváží, ale jeho výroba vyžaduje stovky hodin vývoje. Občas se však něco nepovede a i jednoduché...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...