Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Před videohovorem už doma nemusíte uklízet. Nastavte si falešné pozadí

Proč se chlubit svým chaosem v obývacím pokoji, když si jako pozadí můžete zvolit kvetoucí strom, louku, místnost s knihovnou, použít vlastní fotografii či snad prostřednictvím videosekvence nasimulovat, že jste se připojili z pláže.

Ilustrační foto - videohovor | foto: Creative Commons

Od loňského března jsme si všichni zvykli pořádat pracovní schůzky či se setkávat s přáteli a rodinou prostřednictvím videohovorů. Ne každý z nás však vítá s tím zásah do soukromí. Soukromím máme na mysli, že v případě videohovorů nedobrovolně sdílíme nejen to, jak aktuálně vypadáme, ale také, jak to u nás doma vypadá. 

Poskytovatelé služeb pro videohovory jsou si toho vědomi, a tak implementovali možnost využít virtuálního prostředí. To umožňuje nahradit skutečné pozadí přednastavenými tapetami, nebo vlastní fotografií. Snadno můžete být kreativní, a dokonce se postarat o to, aby se účastníci hovoru soustředili na vás, a ne na to co je kolem vás.

Ilustrace Google Meet

Funkci vlastního nebo virtuálního pozadí aktuálně podporují nejpoužívanější programy Zoom, Skype, Teams, Google Meet a další. My se podíváme na to, jak si právě v těchto čtyřech programech změnit a nastavit tapetu pozadí podle svého. V závěru potom přidáme také návod, jak postupovat v jiných programech či vytvořit pozadí opravdu podle svých preferencí.

1.Změna pozadí v Zoomu

Otevřete aplikaci Zoom a přihlaste se. Vpravo nahoře klikněte na ozubené kolo Settings. Otevře se okno s nastavením aplikace. Přepněte se vlevo na záložku Background & Filters. Hned v úvodu vás bude aplikace informovat, že nejlepších výsledků pro virtuální pozadí dosáhnete, pokud použijete zelené, takzvané klíčovací pozadí. Pokud tak nemáte zelenou zeď či toto plátno, které byste mohli natáhnout, zcela postačí jednobarevné pozadí. Avšak ani to není nutností. Nastavte tedy v aplikaci, že zelené pozadí máte.

Hlavní okno pro nastavení pozadí v aplikaci Zoom

Funkci musíte každopádně aktivovat, protože v opačném případě nebudete mít přístup k možnosti výběru virtuálního pozadí. Těch je ve výchozím stavu k dispozici pět. Tři statická a dvě pohyblivá (formou videa, která se musí nejprve stáhnout tlačítkem Download). Pokud byste si nevybrali, respektive byste chtěli přidat vlastní obrázek nebo video, třeba z pořízeních fotografií, potom využijte vpravo tlačítko plus. Vyberte požadovaný soubor, a ten se objeví rovnou jako pozadí a zároveň zařadí do knihovny k těm výchozím.

V Zoomu je možné pracovat také s různými filtry

Druhá záložka Video Filters umožňuje přidat si různé filtry a efekty – změna barevnosti či přidání světýlek, čepičky apod. – ve stylu Instagramu či Snapchatu. V náhledu si povšimněte, že pozadí můžete otočit, což se může hodit v případě záběru na výšku. Dole ještě najdete tlačítko Mirror my video, které obraz zrcadlově otočí.

Tlačítkem Studio Effects se dostanete do betaverze funkce, se kterou máte možnost změnit barvu rtů, upravit obočí či tváře jako takové. Možnost změnit pozadí není k dispozici ve webovém klientu Zoom ani v Androidu, ale najdete ji v aplikaci pro iOS.

Aplikovat lze i efekty přímo na obličej

2.Změna pozadí ve Skype

Otevřete Skype a klikněte na ikonu svého profilu. V otevřeném menu klikněte na volbu Nastavení. Na levé straně si vyberte záložku Zvuk a video. Zde najdete pět virtuálních pozadí. Další se potom skrývají pod třemi tečkami. Aktuálně jich je k dispozici 20. Také ve Skypu můžete přidávat vlastní pozadí. Stačí v okně pod třemi tečkami kliknout v části Moje pozadí na znaménko +.

Výběr pozadí plochy ve Skype

Skype bohužel neumožňuje mít animované pozadí – tedy vybrat pozadí jako video. Na druhou stranu je zde k dispozici tlačítko Nastavení kamery, které vyvolá okno, kde lze prostřednictvím jezdců měnit jas, kontrast, odstín, sytost a další parametry obrazu. K nastavení pozadí nemáte přístup, pokud používáte Skype přes webový prohlížeč nebo Android, ale možnost rozmazání je k dispozici pro iOS.

Okno s nastavením parametrů kamery ve Skype

3.Změna pozadí v Microsoft Teams

Aplikace Microsoft Teams umožňuje provést změnu pozadí až těsně před hovorem. Jakmile tak kliknete na spuštění videohovoru, potom v obrazovce s nastavením zvuku a videa schůzky pod náhledem videa klikněte na odkaz Filtry pozadí. Na pravé straně se jich objeví 25 a jedno, které rozostří vaše stávající pozadí.

Ilustrace programu SnapCam

Prostřednictvím tlačítka Přidat nové máte možnost vybrat si vlastní obrázek, který se může stát pozadím při hovoru. Změnu pozadí přitom můžete udělat i během videohovoru. Není však zatím povolena ve webovém rozhraní ani na zařízeních s Androidem a iOS.

Nastavení parametrů videa a audia v programu Microsoft Teams

4.Změna pozadí Google Meet

Dalším programem, ve kterém si ukážeme, kde si lze změnit pozadí, je komunikátor Google. Přejděte na vytvořenou schůzku nebo si ji vytvořte na Meet.google.com. Podobně jako v případě Microsoft Teams až těsně před zahájením máte možnost pozadí měnit prostřednictvím ikony vpravo dole v okně u náhledu kamery.

Změna pozadí v Google Meet

Pokud na ni kliknete, objeví se dole 26 možných pozadí, ze kterých lze vybrat to vámi preferované. Hned nahoře potom najdete dvě specializovaná, prostřednictvím kterých lze buď lehce, nebo zcela rozmazat pozadí, co vidí vaše kamera. Tlačítkem + si potom můžete opět přidat své obrázky pozadí. Ani zde není možné přidávat animovaná pozadí. Funkce přepínání pozadí není k dispozici na jiných platformách, ale zavádí se pro iOS.

Rozmazané pozadí v Google Meet

5.Změna pozadí Cisco Webex

Na závěr se podíváme na aplikaci Webex, kterou vyvíjí a spravuje společnost Cisco. Tento software je poměrně sofistikovaný, a i proto si ho oblíbily zejména firmy pro vedení pokročilých videokonferencí. Změna pozadí se dělá těsně před zahájením hovoru. V okně s meetingem tak klikněte vpravo nahoře na volbu Change background.

Dostupných je hned devět různých pozadí. Pokud jedno z nich zvolíte, musíte ho nejprve stáhnout. Potom tu je ještě volba rozmazání a také možnost zachovat pozadí tak, jaké ho máte. Tlačítkem plus si lze naimportovat další z vybraného obrázku. Vpravo se potom nachází volba pro zrcadlové otočení kamery. Funkce přepínání pozadí je dostupná pouze v desktopové aplikaci.

Nastavení pozadí ve videokomunikátoru Cisco Webex

Jak na pokročilejší změny pozadí

Jestliže vám funkce pro změnu pozadí v těchto čtyřech programech nestačí, či používáte jiný videokonferenční program, který dokonce tuto možnost ani neumožňuje, anebo chcete vytvářet nevšední videa či streamy, potom si můžete vypomoci programy třetích stran. Těch existuje více. Některé jsou k dispozici zdarma, jiné jsou placené. Vyzkoušet tak můžete například Mmhmm, Meetenhancementsuite, Idroo, Snap Camera, CamTwist, XSplit VCam, Chromecam či ManyCam.

Ilustrace programu SnapCam

Většinou jde o desktopové aplikace pro Windows, ale také pro Mac OS X platformu, která spolupracuje s připojenou běžnou webkamerou. Lze je tak spárovat s aplikacemi Zoom, Skype, Microsoft Teams, Google Meet, Webex a dalšími a umožňuje pohodlně a pokročile měnit pozadí videohovorů. Po instalaci nabízí i pozadí zcela odstranit nebo ho rozmazat, přidat efekty streamování nebo místo něj umístit vlastní obrázky, a dokonce třeba i prezentační snímky z Powerpointu. Většina programů, respektive jejich pokročilejší funkce jsou však dostupné až v placené verzi.

Tip

Chcete-li zažít nebo použít mnohem pokročilejší úpravy pozadí, potom si na pomoc vezměte program Open Broadcaster Software (OBS). Jde o open-source software pro streamování a nahrávání obrazovky počítače, který potěší zejména zkušenější uživatele. Program je k dispozici pro operační systémy Windows, Mac OS X a Linux. OBS umožňuje pořizovat záznamy ze zdroje nebo vysílat ze vstupního zařízení. Přenos dat se provádí primárně pomocí Real Time Messaging Protocol (RTMP), přičemž jsou v programu zahrnuty předvolby pro nejpopulárnější internetové služby, které umožňují streamování, jako jsou například YouTube, Twitch.tv, Instagram nebo Facebook.

Pro naše potřeby, tedy použití ve videokomunikačních programech je zapotřebí ještě stáhnout a nainstalovat rozšíření. To v programu vytvoří virtuální kameru (povolte ji v menu Nástroje). Následně ji nastartujte tlačítkem vpravo dole Spustit virtuální kameru. Nyní máte možnost si podle potřeb změnit pozadí nebo upravit dostupnými volbami. Jakmile tak učiníte, už vám nic nebrání otevřít vybraný videokomunikační program, v jeho nastavení se přepnout na volby obrazu a vybrat jako zdroj virtuální kameru (položka OBS-Camera), čímž se na ni přepnete.

Program OBS může pozměnit video mnoha způsoby

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Počítač vypnout, uspat nebo hibernovat? Poradíme, co, kdy a proč zvolit

Premium Tuto situaci zná asi každý. Pokud chci přestat používat počítač s operačním systémem Windows, je možné ho vypnout,...

Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35 k nesení jaderných zbraní

V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových taktických letadel páté...

Třicet tisíc mil pod mořem. Japonské styky s nacisty byly plné nebezpečí

O zvláštním spojenectví Německa s Japonskem v druhé světové válce se obecně soudí, že mělo jen politický charakter a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová baterie z Česka využívá vodu, zinek a grafit. Bude levná a nemá vybuchovat

Vědci z české Akademie věd si nechali patentovat nový druh vodné baterie, která nemůže z principu začít hořet, a tím...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Patnáct let Google dokumentů. Z odvážného experimentu se stala nezbytnost

Ještě před 15 lety mnozí z nás své dokumenty tvořili především v textovém editoru Word od Microsoftu. To se však Google...

Chyba v prohlížeči od Applu ukáže vaše brouzdání a detaily Google účtu

Chyba v prohlížeči, který je předinstalován v počítačích s Mac OS, iPadech a iPhonech, umožňuje webovým stránkám...

Počítač vypnout, uspat nebo hibernovat? Poradíme, co, kdy a proč zvolit

Premium Tuto situaci zná asi každý. Pokud chci přestat používat počítač s operačním systémem Windows, je možné ho vypnout,...

Jsou Windows 11 zdarma? Jak Microsoft vydělává peníze na vývoj OS

Asi nikdo nepochybuje o tom, že náklady na tvorbu softwaru, a komplexního zvlášť, kterým bezpochyby operační systém je,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...