Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Videohovory bez registrace, hesel a aplikace? Stačí si vygenerovat odkaz

Operační systém Windows 10 dostal možnost pořádat schůzky přes internet. Pro setkávání s přáteli, rodinou nebo kolegy nepotřebujete žádný uživatelský účet, a dokonce ani další programy. Vystačíte si pouze s připojením k internetu, internetovým prohlížečem, webkamerou s mikrofonem a speciálním odkazem.
Sejít se hned

Sejít se hned | foto: Creative Commons

Společnost Microsoft k vylepšení funkcionalit operačního systému Windows 10 používá několik metod. Tou nejhlavnější jsou jarní a podzimní balíčky. Dále zkouší přidávat nové funkce prostřednictvím balíčku PowerToys a nejnověji také ve Feature Experience Packu. Občas však překvapí, tak jak to učinila v závěru loňského roku.

Prostřednictvím běžné aktualizace přidala novou funkci. Sejít se hned (anglicky Meet Now) poskytuje snadnou až bleskovou možnost vytvořit skupinový videochat. Microsoft využil vlny videokonferencí, a na hlavní panel Windows 10 tak umístil novou ikonu umožňující zahájit konverzaci. A je jedno zda je v systému instalovaný program pro virtuální setkání přes internet. V případě, že však máte instalovaný program Skype, dojde k jeho využití. V opačném případě se rychlý videochat zahajuje prostřednictvím internetového prohlížeče, aniž byste potřebovali účet na Skypu.

Skype

Co je Sejít se hned

Funkce Sejít se hned není novinkou. Microsoft ji poprvé na trh uvedl v dubnu roku 2020 – tedy krátce po vypuknutí globální pandemie koronaviru. Jejím cílem bylo přinést na platformu Skype snadno použitelné funkce, kterými boduje konkurenční Zoom. Videochaty lze vytvářet téměř okamžitě díky webovému odkazu a ostatní se mohou připojit pouhým jediným kliknutím myši, a jak již bylo řečeno, i bez uživatelského účtu ve Skypu nebo aplikace Skype. Účastníkům stačí pouze odkaz na schůzku, kompatibilní webový prohlížeč (Microsoft Edge, Google Chrome nebo Safari) a k zařízení připojená funkční videokamera a mikrofon.

Na konci roku 2020 Microsoft přidal speciální rozbalovací nabídku Sejít se hned s rychlými odkazy na Skype také do hlavní lišty, respektive do její informační části. Uživatelé se ke schůzkám mohou připojit také ze zařízení se systémem Android či z iPhonu nebo iPadu. Zde se však nelze obejít bez aplikace Skype – po obdržení odkazu se jim zobrazí výzva k jejímu stažení. Účet pro přepojení ale není zapotřebí.

Zahájení schůzky

Nejprve zkontrolujte, zda je jako výchozí webový prohlížeč nastaven Microsoft Edge nebo Google Chrome (funkce Sejít se hned aktuálně nepodporuje Firefox.) Klikněte na ikonu v informační části, která vypadá jako malá videokamera se zakřivenými čarami nad a pod ní. Zobrazí se malé vyskakovací okno s dvěma volbami – Sejít se hned a Připojit se ke schůzce.

Sejít se hned

Tip

Pokud na hlavním panelu vedle hodin ikonu nevidíte, klikněte pravým tlačítkem myši na prázdné místo na hlavním panelu a vyberte „Nastavení hlavního panelu“. V okně klikněte níže na odkaz „Zapnout nebo vypnout ikony systému“ a v dalším okně ve spodní části přepněte přepínač Sejít se hned na „Zapnuto“.

Sejít se hned

Pokud kliknete na volbu Sejít se hned, otevře se Skype a v něm nové okno. Pokud nemáte instalovaný Skype, tak se otevře podobné okno v nové záložce v browseru. V obou případech si můžete zvolit, zda dáte při schůzce přístup k používání webové kamery a mikrofonu svého počítače. Nyní uvidíte malý náhled videa z kamery, místo pro zadání jména a speciální odkaz, díky kterému se ostatní mohou připojit ke schůzce. Napravo se také nachází možnost vybrat si efekt pozadí – rozmazat ho, nebo vložit jiný z galerie.

Sejít se hned

Po zadání názvu schůzky můžete ve druhém řádku ikonou vpravo zkopírovat odkaz pro pozvání a vložit do jakékoliv zprávy a sdílet s ostatními. Nebo níže využijte tlačítko „Sdílet pozvánku“, a tak ji třeba i odeslat prostřednictvím e-mailu či Facebooku bez manuálního kopírování, vkládání a odesílání odkazu. Mějte však na paměti, s kým odkaz sdílíte, protože kdokoli ho bude mít, může se ke schůzce připojit.

Po kliknutí na tlačítko „Zahájit schůzku“ se zobrazí nová obrazovka, podobná té pro videokonferenci. Obsahuje tlačítka pro deaktivaci mikrofonu nebo kamery, odesílání textových zpráv, sdílení obrazovky, zvednutí ruky (pokud je vás více, tak abyste si neskákali do řeči, máte tímto způsobem možnost přihlásit se o slovo), emotikony nebo otevření postranního panelu chatu. Měnit lze i nastavení nebo způsob zobrazení ostatních členů v okně. Tlačítkem „Sdílet“ vlevo dole nebo také v okně s chatem máte možnost ještě dodatečně získat odkaz pro tuto schůzku, a tak v případě potřeby poslat odkaz dalším lidem, kteří se chtějí připojit. A samozřejmě nechybí ani možnost si hovory nechávat nahrávat – záznamy se uchovávají 30 dnů.

Sejít se hned

Během schůzky můžete:

 • Používat chatování
 • Zobrazit účastníky aktuálního hovoru
 • Sdílet odkaz
 • Sdílet obrazovku
 • Nahrát hovor
 • Vypnout nebo zapnout mikrofon
 • Vypnout nebo zapnout kameru
 • Ukončit hovor
 • Zvednou ruku
 • Použít emotikony
 • Zobrazit více možností
 • Připojit se k existující schůzce

Chcete-li se připojit ke stávajícímu videochatu, potom postupujte obdobně. Vedle hodin klikněte na ikonu funkce a zvolte „Připojit se ke skupině“. Zadejte kód, který jste obdrželi (například od pořadatele schůzky), a potom už jen klikněte na tlačítko pro zahájení setkání. Dále uvidíte stejnou obrazovku, jako byste schůzku zahajovali vy.

Sejít se hned

Hoďte překážky v setkávání za hlavu

Microsoft našel a integroval přímo do Windows 10 zajímavý a rychlý způsob (téměř na jeden klik), jak se potkávat prostřednictvím virtuálního světa. Vlastně dokonce i když nemáte Windows 10 nebo nejste na PC s tímto operačním systémem, můžete schůzky pomocí funkce Sejít se hned sami svolávat. Stačí vám k tomu zařízení s připojením na internet (například smartphone, tablet apod.) a přejít na tuto stránku. Na ní vygenerujete jedinečný odkaz jedním klikem a pošlete ho komu bude potřeba. Takto lze vést videohovory až se 100 uživateli najednou – zdarma, bez registrace, bez stahování – a takový hovor může trvat až 24 hodin.

Externí obrázek
 • Nejčtenější

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 45 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi je 25 příspěvků

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi je 24 příspěvků

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Deset věcí, které by měl znát každý uživatel úložiště myšlenek OneNote

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. května 2024

Zajímavý pomocník v každodenním životě OneNote disponuje velkou paletou funkcí. Osvojte si...

Hokej byl zátěžovým testem pro český internet, padaly rekordy

v diskusi je 11 příspěvků

27. května 2024  14:57

V síti společnosti O2, která přímé přenosy po internetových linkách pro Českou televizi...

Ladislava Chudíka si diváci pamatují hlavně jako laskavého primáře Sovu

v diskusi jsou 3 příspěvky

27. května 2024  14:05

Slovenský herec Ladislav Chudík, který se narodil 27. května 1924, byl v Česku známý a oblíbený...

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...