Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Prohlížeč Vivaldi umí dvouúrovňovou i svislou organizaci otevřených karet

Zvláště v poslední době máme v prohlížečích často permanentně otevřeno mnoho karet. Informace o tom, co obsahují, se postupně s narůstajícím počtem dalších karet smrskávají. Desítky otevřených karet vedle nepřehlednosti také výrazně vytěžují operační paměť RAM i procesor počítače.

Ilustrační foto - notebook | foto: Creative Commons

Přestože si uživatelé v browserech přejí celou řadu vylepšení a nových funkcí, nejčastěji volají po lepší organizaci otevřených karet. Proto se integrují funkcionality, které právě neotevřené či delší dobu nepoužívané karty uspí a uvolní potřebné zdroje.

Připnuté karty z Edge na hlavním panelu

Pro zpřehlednění zase vývojáři některých browserů aplikují mechanismy, jako jsou kolekce či skupiny. Ty přispívají k lepší organizaci a seskupování do skupin, které lze například odlišit barvou, ale i názvem. Druhou možností je připínat je na hlavní panel, kde jsou stále po ruce. U pár karet to udělat lze, ale v případě velkého množství je to nemyslitelné – dojde k znepřehlednění i této části systému.

Vivaldi posouvá karty na další úroveň

Dva panely ve Vivaldi browseru

Nedávno se objevila další možnost. Nejnovější verze zajímavého norského webového prohlížeče Vivaldi přišla s novinkou v podobě druhé lišty karet. V zásadě umožňuje kombinovat více karet do skupin a poté je zobrazit v sekundární řadě karet. Jde o způsob, jak udržet všechny karty v jediném okně a zároveň jim dát prostor být vidět. Druhý řádek záložek nejen zlepšuje manipulaci – je jednodušší změnit pořadí karet nebo přidat nové karty – ale další výhodou je, že díky této možnosti lze snadněji vidět názvy stránek a případná upozornění objevující se v záhlaví.

Dva panely ve Vivaldi browseru – kompaktní zobrazení

Panel lze přesouvat z horní do dolní řady. Druhou lištu záložek lze také uzamknout, aby byla stále na svém místě. Vivaldi ji zobrazí pouze v případě, že kliknete na zásobník karet, a skryje nebo zobrazí tehdy, pokud se přepnete mezi kartami. Nová funkce pro lepší seskupování karet je zcela volitelná. Ve výchozím stavu je deaktivovaná, proto pro změnu v browseru klikněte vlevo nahoře na ikonu Vivaldi a zvolte Nastavení -> Listy. Následně vpravo níže v části vlastnosti listů ji lze zcela zakázat, stejně tak jako zvolit klasickou, tedy kompaktní metodu, nebo právě dvouúrovňovou.

Aktivace dvouúrovňového panelu

Tato funkcionalita doplňuje už tak bohatý seznam schopností prohlížeče Vivaldi související s lepším nakládáním karet. Pokud je prozkoumáte blíže, zjistíte, že integrované funkce z něj v tomto dělají mistra. Zmiňme některé z těch dalších velmi užitečných.

1.Postranní zobrazení názvů karet

Problém v případě zobrazení velkého počtu karet je to, že tím, jak přibývají karty, ubývá místo pro zobrazení informace v jejich záhlavích. Browser Vivaldi toto bravurně vyřešil tak, že názvy umožňuje umístit do postranního panelu vlevo, vpravo nebo dolů, a dokonce i formou stromové struktury (vhodné pro podstránky webů). Změnu lze udělat tak, že v nastavení na záložce Listy si hned nahoře vyberte, na kterém místě se mají zobrazovat. V postranním panelu se následně budou skládat záhlaví do svislé podoby.

Změna umístění panelu s kartami

Panel přitom lze částečně zvětšovat či zmenšovat podle potřeby prostřednictvím myši, a tak získat takové množství informací, jaké kdo chce. Nejlepší na tom je, že díky širokoúhlým displejům a speciálnímu algoritmu využívanému při změně velikosti nepřijdete o žádnou část webové stránky. Tuto funkcionalitu se připravuje používat také Edge.

2.Snadné přepnutí na předchozí kartu

Aktivace funkce pro přepnutí na předchozí kartu

Jestliže máte otevřeno mnoho karet, můžete si ušetřit spoustu času hledáním a přepínáním na dříve otevřenou kartu, a to prostřednictvím jednoho kliknutí myší na tu aktuálně používanou. Tak získáte mnoho času bez zbytečného hledání a frustrace, která karta mezi těmi ostatními je ta, co hledáte. Chcete-li povolit tuto možnost, přejděte do Nastavení -> Listy -> Vlastnosti listů a v části přepínání listů dole zatrhněte Návrat na předchozí list poklepáním.

3.Kartu najděte vyhledáváním

Jestliže předchozí tip umožňuje identifikovat a vrátit se bez hledání k naposledy použité kartě, tak tímto způsobem eliminujete to, abyste museli hledat ty prohlížené ještě před nimi. Dejme tomu, že jste přepnuli 5x mezi kartami a nyní byste mezi dvaceti otevřenými kartami chtěli najít jednu konkrétní. Jestliže ji nedokážete identifikovat letmým pohledem, stiskněte klávesu F2. Otevře se okno, ve kterém máte možnost zadat text, který obsahuje karta, a tak ji mezi ostatními vyfiltrovat.

Skvělá funkce. Kartu lze vyhledat.

Navíc se prohledává také navštívená historie internetových stránek, takže můžete otevřít i již v minulosti zavřenou webovou stránku. Mimochodem, na podobné funkci pracují také vývojáři Chrome – dostupná je už vybranému okruhu.

4.Dvě karty vedle sebe

Karty můžete skládat vedle sebe

Hodně užitečné může být také to, když si vedle sebe složíte dvě karty. Tímto způsobem lze porovnat dva weby nebo texty na nich, ale také třeba zobrazit více zdrojů. Vivaldi tuto možnost nazývá dlaždicováním. Funguje tak, že myší si označte jednu kartu, stiskněte a podržte klávesu Ctrl, označte druhou kartu, nyní na jednu z nich klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Dlaždicovat 2 listy. Takto lze vedle sebe a následně pod sebe skládat více karet (klidně 10 a více).

Závěrem

Karty jsou nezbytnou součástí při procházení webovými stránkami. Mnoho z nás se potýká s jejich velkým množstvím a organizací. Naštěstí browsery reagují na nové návyky uživatelů a přicházejí s vlastnostmi, které jim výrazně ulehčí jejich počínání. Vivaldi je toho zářným příkladem. Nabízí to, o čem by se nám v případě nejsilnějších hráčů na trhu mohlo jen zdát. Čtyři popsané vlastnosti jsou toho důkazem, přičemž nechybí další. A jaké funkce a fígly používáte ve správě karety vy?

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Fanoušek zřejmě vyfotil tajný dron, o kterém se pouze spekulovalo

O tajném projektu výškového stealth dronu Northrop Grumman RQ-180 se spekuluje řadu let. Až nedávno se ho podařilo...

Když má umřít Bambi, veřejnost se bouří. I když si to Bambi zaslouží

Neochota zabíjet roztomile a něžně vypadající zvířátka, i když je to zrovna zapotřebí, se může snadno obrátit proti...

Zemřel novinář a spisovatel Karel Pacner. Byl u startu prvních lidí na Měsíc

Zemřel kolega, novinář a autor literatury faktu Karel Pacner, oznámila Česká televize. Bylo mu 85 let. Psal o vesmíru a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenuté heslo k Windows můžete resetovat. Až na výjimku to jde snadno

Zapomenout heslo pro přístup do PC je děsivá představa. Stane-li se to ve Windows, existuje relativně velká šance, že...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Zkusili jsme těžbu kryptoměn pro lamy. Po zaplacení elektřiny zbyla půlka

O bitcoinu, ethereu nebo moneru už slyšel asi každý, při slově těžba si však leckdo představí buď umouněnou postavu v...

Přihlašujte se k Windows pohledem, otiskem prstu i PINem

Svět bez hesel se pro vás může stát už dnes realitou. Stačí využít rozpoznávání obličeje a otisku prstu, či chytrý...

Zapomenuté heslo k Windows můžete resetovat. Až na výjimku to jde snadno

Zapomenout heslo pro přístup do PC je děsivá představa. Stane-li se to ve Windows, existuje relativně velká šance, že...

Startupový videochat s českou stopou vám dá hlavy do bublin

I na home office si můžete připadat, jako byste opět byli s kolegy pohromadě v jedné kanceláři, a to díky startupu s...

Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo
Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo

Opět tu máme pravidelnou soutěž pro ty, kdo rádi píší příběhy. Napište nám jeden během dubna. Tři z vás odměníme kosmetickým vybavením značky Linteo.

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...