Černý kořen se začal pěstovat ke kulinárním účelům v jižní Evropě a na Blízkém východě v 16. století. Lidé tenkrát věřili, že když jej vloží do úst hada, tak zemře. Používal se také k léčbě dýmějového moru.
Do české kuchyně doputoval černý kořen ze Španělska mnohem později a zabydlel se tady natolik, že jeho semínka můžete koupit téměř v každém větším zahradnictví. Problém je však sehnat již vzrostlý kořen.
Pokud totiž nemáte vlastní zdroj či kontakt na farmáře, v obchodech jej koupíte většinou jen z importu, a to z Nizozemí, Francie nebo Belgie. Jeho sezona je podobná naší kořenové zelenině, k dostání je od podzimu do jara.
Černý kořen podporuje chuť k jídlu
Černý kořenScorzonera hispanica nebo také hadí mord španělský
|
Černý kořen je plnohodnotnou zeleninou, která obsahuje velké množství vody, sacharidů, vlákniny, bílkovin, tuků a inulinu, vhodného pro diabetiky. Je zdrojem vitaminů A, B1, B2, C a E. Z minerálních látek obsahuje draslík, fosfor, hořčík, vápník a železo. Nachází se v něm látka allantoin, která podporuje léčbu ran, trávení a činnost žláz s vnitřní sekrecí.
Díky svému složení i tomu, že ve 100 gramech má pouhých 14 kalorií, se černý kořen používá jako součást redukčních diet, při nechutenství u dětí a dospělých. Využívá se také k obnově pochodů v trávicí soustavě například po střevní chřipce. Pomáhá i při dně, revmatických chorobách a působí pozitivně na nervovou soustavu jako sedativum.
Semínka černého kořenu na zahrádku
Tato vytrvalá rostlina se pěstuje jako dvouletá. Vysévá se přímo do volné půdy v řádcích o 30 až 40 cm a do hloubky 3 až 4 cm na jaře, v červenci nebo srpnu. Právě v tomto období se pyšní nádhernými, po ránu po čokoládě vonícími žlutými květy. Koncem srpna nebo v září se sbírají semínka k dalšímu naklíčení.
Nejlépe se černému kořenu daří v polostínu, v hlinité hlíně bez kamenů. V prvním roce nepočítejte však s valnou úrodou, kořen dorůstá okolo 30 cm, proto je lepší vydržet ještě jeden rok a pak si jej dopřát v celé jeho zdravé podobě. Černý kořen opatrně okopávejte a dbejte na to, aby nebyl přemokřený. Při sklizni dávejte pozor, abyste tyto velmi křehké kořeny nezlomily. Skladuje se v chladu a suchu, podobně jako mrkev. Je mrazuvzdorný.
Černý kořen v kuchyni
Tato ne zrovna oku lichotivá zelenina je lehce stravitelná. Černý kořen se jí buďto zasyrova v salátech, pomazánkách, anebo jej můžete připravit obdobně jako chřest. Gratinuje se, dusí nebo smaží. Zajímavou chuť dodá i polévkám v kombinaci s kořenovou a jarní zeleninou. Jeho dužina je bílá, když ji rozkrojíte nebo jakkoliv narušíte, začne z ní vytékat hustá bílá šťáva, jež brzy zaschne.
Pokud je kořen po oloupání příliš lepkavý, spařte jej vroucí vodou. Aby vám před přípravou pokrmu na povrchu nezhnědl, namočte jej do vody se šťávou z citronu. Pokud máte listové výhonky, nevyhazujte je a upravte je obdobně jako špenát.
Salát z černého kořene
Příprava: 10 minut
Množství: pro 4 osoby
Energie: 451 kJ
- 2 kusy černého kořene
- 2 střední mrkve
- 2 jablka
- šťáva z citronu, sůl
- 1 lžička medu
- 1 lžíce panenského řepkového oleje
- čerstvá petrželka
1. Kořenovou zeleninu řádně omyjeme a oloupejme. Jablko i se slupkou, mrkev a černý kořen nastrouháme a vložíme do větší misky.
2. Dressing připravíme z panenského řepkového oleje, šťávy z citronu, špetky soli a vmícháme med, případně třtinový cukr a zamícháme do salátu.
3. Nakonec ozdobíme čerstvou petrželkou a můžeme podávat s celozrnným pečivem.
Tip: K salátu z černého kořene se hodí i dressing z bílého jogurtu a pro zpestření přidejte i nahrubo nasekané vlašské ořechy.
Dušený černý kořen s cuketou a rajčaty
Příprava: 10 minut + 30 minut dušení
Množství: pro 4 osoby
Energie: 470 kJ
- 4 kusy černého kořene
- 1 střední cuketa
- 4 rajčata
- svazek jarní cibulky nebo 1 větší cibule
- 2 – 3 stroužky česneku
- 1 lžíce řepkového oleje
- sůl, pepř
- tymián, rozmarýn, bobkový list a petrželka
1. Na řepkovém oleji orestujeme nahrubo nasekanou jarní cibulku a česnek. Přidáme na kolečka nakrájený černý kořen, podlijeme troškou vody, stáhneme teplotu a dusíme přibližně 5 minut.
2. Poté přidáme na kolečka nakrájenou cuketu a rajčata, bobkový list, rozmarýn a tymián. Dochutíme solí a pepřem.
3. Podle potřeby podlijeme ještě vodou a dusíme dalších 25 minut doměkka. Před podáním můžeme ještě pokapat šťávou z citronu a olivovým olejem, a vyndáme bobkový list.
Tip: Tento starý francouzský recept se hodí jako samotné jídlo nebo v kombinaci s rybou či drůbežím masem na grilu.