Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Jak a co jíst zdravě. Poraďte se s nutriční terapeutkou Věrou Boháčovou

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Nutriční terapeutka Věra Boháčová

Zajímá vás, jaké potraviny jsou pro vás zdravé, jak je při nákupu vybírat, a jak správně připravit? Co by měl obsahovat váš zdravý nebo dietní jídelníček? Na tyto a další dotazy vám odpoví Věra Boháčová, DiS., nutriční terapeutka z Fóra zdravé výživy.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

redukční dieta
Zdravím,hodně žen končí s jídlem v 17 hod.pokud chtějí zhubnout.Vondráčková a Pilarová na to nedají dopustit, tímto prý si drží štíhlost.Zkoušela jsem to a bylo to děsné jelikož chodím spát ve 23 hod.To oni ale také, i déle. Nejím tuhé jídlo ale misku syrové zeleniny po té 17 hod. večer u televize. Sice se nespravuji ale ani nehubnu a to mám 7kg nadváhy. Jsem ve věku Vondáčkové. Tak jak to tedy je. Děkuji a hezký den.
Bedřiška
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, optimální je dát si poslední jídlo zhruba 4 hodiny před tím, než půjdete spát. Přestat jíst v 17 hodin, zejména ve chvíli, kdy chodíte spát po 23. hodině, je zbytečné. Pravda, efekt to u řady lidí má, ale to hlavně z důvodu, že vědí, že musí jíst po celý den, aby večer neměli hlad, když už jíst nemohou. A večerní "luxování" lednice je jedna z přímých cest k nadváze a obezitě, kterou když lidem zakážete (třeba tím, že už nebudou jíst po 17. hodině), efekt to mít může. Ale na druhou stranu takto dlouhé hladovění (nejen před noc, ale i celý večer k tomu) nemusí být příznivé. Misku zeleniny doplňte i kouskem tvrdého sýra či tvarohu a zakápněte kvalitním olejem :-).
redukční dieta
Ráda bych zhubla. Jsem malá - 155 cm a vážím 54 kg. Ráda bych zhubla - ideálně 5 kg. Bylo mi doporučeno denní příjem rozdělit na 30% tuky, 30% sacharidy a 30 % bílkoviny? Je to tak správně? To je první dotaz. A druhý: Snažím se poctivě vyplňovat každodenní jídelníček v rámci sebekoučingu na stránkách istobu. Zjistila jsem, že není možné splnit denní přísun sacharidů. Vždy ho překročím cca o 50 %. I přesto, že se stravuji podle všech pravidel - libové -nejlépe kuřecí a rybí maso, hodně zeleniny, méně příloh, dostatek vody nebo neslazeného čaje. Ovoce spíše dopoledne, pečivo v souladu s ostatními potrvinami za den, ale cca 1 kus za den. K večeři spíše salát, nebo červená čočka, kuskus, bulgur, maso s rýží a vždy v kombinaci se zeleninou. I přesto sacharidy nikdy nesplním. Poslední dotaz se týká: Mám po jídle téměř vždy chuť na sladké, i přesto, že porce si dávám spíše o trošku větší, než bych měla, ale jinak bych měla hlad. Děkuji za odpověď na všechny 3 dotazy.
Pavlína
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, níže posílám odpovědi na Vaše dotazy: 1. Při hubnutí se doporučuje snižovat příjem sacharidů a tuků, přičemž množství sacharidů se většinou nesnižuje pod 50 % energetických. dávka bílkovin se obecně pohybuje okolo 20 % a tuky 30 %. Poměr se pak upravuje při výrazně nízkém příjmu energie, a to na úkor tuků (ne však níže než 20 %) a ve prosběch bílkovin (niméně ani tak většinou bílkoviny nedosahují hodnot 30 %). Navíc, součet energetických procent jednotlivých živin musí dávat 100 %. 2. + 3. Zásadám tak, jak je popisujete, není co vytknout, jen nezmiňujete pravidelnost, která je hodně důležitá. Pokud jíte nepravidelně a Vaše strava není správně sestavená, můžeme tomu přičíst i chutě na sladké. Ty však mohou být způsobeny také nedostatkem sacharidů.
redukční dieta
Dobrý den, prosím o radu. Mám osvojenou dcerku. Teď jí je 12 let a má veliký problém s nadváhou. Vzali jsme si jí když jí bylo 15 měsíců. Byla malinkatá a drobounká. Měřila 75 cm a vážila 8kg. Mezi třetím a pátým rokem začala nabírat na váze a to bohužel stále trvá. Je pravda, že je neustále svojí váhou vystresovaná. Pořád se o něco bojí, nejvíc o mě, má stres ze školy, protože jí to moc nejde. V květnu prodělala docela vážnou operaci levé nohy a měla 8 týdnů sádru. Za celou dobu co se nemohla moc hýbat nenabrala ani deko. Jen co může opět sportovat, začíná nabírat kila. Jak je to možné, že čím víc se hýbe, tím víc nabírá na váze. Ona totiž nemá takové to klepací sádlo, je pevná, má veliké svaly, velkou sílu a neustále běhá, jezdí na kole, dělá stojky as přemety na zahradě, skáče přes švihadlo. Bohužel neustále jdou kila nahoru. Teď měří 155cm a váží 72kg. Poraďte mi prosím co s ní. Děkuji za pomoc.
Helena
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, doporučila bych Vám kontaktovat Poradenské centrum Výživa dětí (zabývá se poradenstvím od 3 do 17 let). Na základě vyplněného a odeslaného stravovacího dotazníku Vaší dcerky, Vám nutriční terapeutky doporučí úpravy jejího jídelníčku. Je také možné navštívit v Praze jejich kamennou poradnu. Poradenské centrum můžete kontaktovat buď na bezplatné infolince 800 230 000 nebo přes web www.vyzivadeti.cz. V tomto věku není možné dětem doporučit klasickou dietu (kvůli růstu a vývinu), je však možné zvýšit jejich pohybovou aktivitu.
redukční dieta
Dobrý den.Chci zhubnout asi 8kg,problém je,že se mi tuk ukládá jen na spodní polovině těla a při hubnutí hubnu nejdříve na obličeji.Jak zabránit tomu,abych měla obličej strhaný a příliš hubený?Děkuji.
BÁRA
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, doporučovala bych dietu doplnit cvičením zaměřeným na problematické partie. Jak správně cvičit Vám jistě rádi poradí v každém lepším sportovním centru.
redukční dieta
Dobrý den Je mi 21let. Léta držím bezlepkovou dietu a dva roky dietu cholesterolovou na doporučení lékaře. Minimálně jednou týdně si dám rybí maso a také velmi často tofu. Pamlsky nejím vůbec. Zato si dám často a ráda zeleninu i ovoce. Bezlepkové pečivo nejím vůbec. Pitný režim se snažím dodržovat alespoň 2l vody či neslazeného čaje. Příjem menších množství potravy dělím do pěti chodů. Také dvakrát do týdne docházím do Fitness-centra a věnuji se i jiným sportovním koníčkům. Mým problémem je, že ať se snažím jak chci, nedaří se mi shodit ani gram. Už vážně nevím jakým směrem se dát. Prosím poraďte.. Děkuji za Vaši odpověď Lucie
Lucie
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den Lucie, zásadám Vaší životosprávy, jak je popisujete, není co vytknout. Možná se zkuste zaměřit na druh cvičení. Při hubnutí je potřeba doržovat určitou intenzitu (tepovou frekvenci). Při hodně vysoké tepové frekvenci totiž organizmus neumí spalovat tuky. Aktivitu je navíc potřeba provozovat minimálně 50 minut (tuky se začínají spalovat až zhruba po 30 minutách cvičení). Zhruba hodinu po cvičení je pak dobré nejíst a následé jídlo by mělo být složeno např. ze zeleniny a bílkovinné potraviny (libové maso, ryba, sýr, jogurt). Hmotnost také nemusí být někdy tím nejvhodnějším ukazatelem při hubnutí. Při pravidelném cvičení při hubnutí dochází nejen k odbourávání tukových zásob, ale také k nárůstů svalové hmoty, která je asi 7x těžsí než tuk.
redukční dieta
Chtěla jsem se Vás zeptat na toto. Měsíc jsem držela skladbu jídelníčku, za tuto dobu jsem v pase zhubla 10 cm, ale váhově pouze 2,4 kg, jak je to možné? Žádné problémy s vyprazdňováním nemám a tak ani nepředpokládám, že bych nějak výrazně zadržovala i vodu. Jsem z toho nešťastná, ale na druhou stranu si říkám, alespoň to je na mne vidět, že se sebou něco dělám Možná že to je i mým věkem, blížím se k šedesátce. Co si o tom myslíte? Moc Vám děkuji za Vaši odpověď.
Iva
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, při hubnutí nemusí být tělesná hmotnost vždy tím nejlepším ukazatelem. Obvod pasu a další měření krejčovským metrem mohou mít hodnotu daleko více vypovídající. Při hubnutí, spojeného s pravidelnou pohybovou aktivitou, dochází k odbourávání tuků a zároveň k nárůstu svalové hmoty, a ta je zhruba 7x těžší než tuk. Navíc, 2,4 kg za měsíc je optimální snížení váhy, se kterým můžete být naprosto spokojená.
redukční dieta
Dobrý den, od dubna cvičím (2-3X týdně heat), snažím se stravovat zdravě... Přesto jsem na své postavě nezaznamenala vůbec žádné změny (65 kg, 160 cm). Mám časov náročné a bohužel sedavé zaměstnání, na více pohybu opravdu nemám čas. Děkuji
Nikola
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, pokud Vám jde o hubnutí, tak 3 týdně sportovat je optimální a dostačující. Pokud se váha nehýbe, může to být způsobeno zvýšeným podílem svalové hmoty (je asi 7x těžsí než tuk). Po cvičení je také dobré cca hodinu nejíst (jen doplnit tekutiny- neslazené), přičemž nejvhodnější jídle je pak kousek libového masa, sýra nebo ryby doplněné zeleninou.
redukční dieta
Dobrý den chtěla bych se zeptat, už nějaký měsíc jím podle jídelníčku nastavené dietní sestrou,zhubla jsem 8kg to by bylo ok,ale vždy když jsem začala cvičit začala jsem nabírat a tak jsem přestala.Znovu jsem začala cvičit tvarovat postavu ze začátku ok ale zase jsem začala nabírat.Jenom jsem posilovala problématické partie,tak jsem k tomu minulý týden přidala 20 min na eliptikalu a 20min posilováni.3x-4x týdně.Ale někde jsem četla,že musí být určitá část aerobního a určítá část neaerobního cvičení,jinak místo hubnutí se tloustne a to nechci.Tak se chci zeptat zda můj plán cvičení a diety je v pořádku,nebo ho mám změnit.Chci zhubnout 3-5kg ale nedaří se mi to.dík za odpověď.Míša
Miša
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, Míšo. Pro hubnutí je vhodné cvičit obden (jeden den je dobré organizmu nechat na regeneraci). Před posilováním se 5-10 minut zahřejte buď na páse, opticalu, rotopedu (nízká zátěž, vysoká rychlost), pak posilování a po posilování opět výše uvedé, a to alespoň 30 minut. Po cvičení doplňte pouze neslazené tekutiny a najezte se až po hodince. Nejlepší je bílkovinná potravina (libové maso, ryby, vejce, sýr) doplněná zeleninou. Dietu jsem bohužel neviděla, proto Vám k ní nic nemohu napsat.
redukční dieta
Dobrý den, od června držím dietu, na začátku jsem vážila 72 kg, nyní je moje váha 60 kg, měřím 175 cm, bohužel se mi už skoro tři týdny váha drží a nechce klesnout i přesto, že jsem stále na dietě, kdy jím do 3000 KJ za den, dodržuji pitný režim a cvičím, chtěla bych se zeptat jestli mám snížit svůj energetický příjem? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Martina
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, dle BMI (Indexu tělesné hmotnosti) je Vaše váha v tuto chvíli na hranici normální váhy a podváhy, s další redukcí hmotnosti bych proto byla velice opatrná. je naprosto normální, že po určité době váha stagnuje. Energetický příjem určitě nesnižujte, spíše bych Vám doporučila jeho pozvolné zvyšování. Při energetické hodnotě 3000 kJ (navíc pokud ještě cvičíte) nutíte organizmus pracovat na tzv. úsporný režim, který je velice často příčinou jojo efektu po ukončení diety. Navíc při této energetické hodnotě je Váš jídelníček 100% nevyvážený, tzn. že v něm chybí některé z důležitých látek. To může mít, z dlouhodobějšího pohledu, velice negativní vliv na Vaše zdravíDietu pod 5000 kJ je doporučováno dodržovat pouze pod stálým dohledem odborníka. Doporučila bych Vám tedy vyhledat nutričního terapeuta v některé výživové poradně a jídelníček s ním zkonzultovat. Poradit s nutriční terapeutkou se můžete také na bezplatné Informační lince zdravého životního stylu 800 175 324, která je v provozu každý všední den od 9 do 17 hodin.
redukční dieta
Dobrý den, prosím o radu-informaci. Přítel má při výšce 178 cm 108 kg. Celý život dělal kulturistiku ale po úraze nemůže dělat aerobní sporty, jen posiluje a asi ne moc vhodně, svaly má, ale veliké břicho,kde má patrně všechna ta kila :-) navíc myslím že špatně jí. Teroii máme dokonale zvládnutou - jednu věc mu ale nemohu vymluvit: Ráno chodí deně do posilovny (posilování + kardio) a pak jde ale na snídani - vajíčka...buď jako hemenex, nebo míchaná.... Domnívám se, že ač s tmavým pečivem, přijde to jeho cvičení vniveč... myslím si to správně? Stačí velmi stručná odpověď, děkuji předem za Váš čas. :-) Hezký den. K.
Karolína
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, váha Vašeho přítele může být způsobená větším podílem svalové hmoty (která je cca 7x těžší než tuk). Pro hubnutí navíc není vhodná kulturistika, je třeba ji kombinovat s nějakou earobní zátěží (protože pouze při ní je organizmus schopen spalovat tuky). Doporučuji tedy najít ve sportovním centru najít nějakou aerobní aktivitu, kterou by Váš přítel, vzhledem ke zdravotnímu stavu po úrazu, mohl provozovat, a posilování jím doplnil. Co se týká stravy, tak její složení, i po cvičení, se liší při kulturistice (která je zaměřená na nárůst svalové hmoty) a při cvičení zaměřeném na hubnutí. Pro hubnutí je po cvičení dobré hodinu nejíst (jen doplnit neslazené tekutiny) a poté si dát bílkovinnou potravinu (libové maso, ryba, sýr) s porcí zeleniny. Strava by ale měla být, jak už jsem zmínila, doplněním vhodné pohybové aktivity.
redukční dieta
Dobry den, chtela bych se zeptat, jak spravne vypocitam tepovou frekvenci pro spalovani tuku? Dekuji Zuza
Zuza
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, nejpresnější je měření na přístrojích, které vypočítávají optimální tepovou frekvenci (TF) individuálně. Nicméně je možné použít i jednodušší výpočet. Pro hubnutí je optimální dodržovat při cvičení TF, rovnající se 65-75 % maximální TF, přičemž maximální TF vypočítáte 220-věk.
redukční dieta
Dobry den, chtela bych vedet co je pravdy na tom ze je lepsi nejist po seste hodine vecerni? Mam kamaradku co tak krasne zhubla, nicmene ja si nemohu odeprit veceri. Snazim se jist v 5 vecer (2 h. pred prichodem do fitness) a potom neco maleho po cviceni. Vetsinou se jedna o bilkoviny a zeleninu. Je spravne jist pozde vecer po cviceni nebo mam vydrzet az do rana? Dekuji! Darja
DL
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, poslední jídlo by mělo být zhruba 4 hodiny před tím, než si jdeme lehnout. Večeři si odepírat nemusíte, zejména pokud chodíte cvičit. Váš postup je naprosto v pořádku. Jen, návštěvu ve fittnes zakončete nějakou aerobní aktivitou (při které se spalují tuky), např. jízdou na rotopedu při vyšší rychlosti a nízké zátěži, alespoň 20 minut. Po cvičení doplňte jen tekutiny a večeři, ve složení přesně jak uvádíte, si dejte zhruba hodinku po cvičení. Pokud máte hlad a dodržíte výše uvedený postup. nemusíte si večerní jídlo zakazovat a hladovět až do rána.
redukční dieta
Dobrý den,nevím si již rady,dříve jsem byla velmi štíhlá,dokonce jsem i v lázních dostavála předkrmy.Před šesti lety po operaci jsem se tukově zaobalila na břiše jako hroch.A před měsíce jsem měla opět operaci žlučníku a stav břicha je o hodně horší-(jablko typ).JInak držím dietu,nesměla bych asi vůbec jíst,aby se to břicho nezvětšovalo..Co s tím .Moc děkuji.
chiara
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, nemáte žádné zdravotní obtíže, doporučuji zaměřit se zejména na zformování postavy v problematických partiích. Jak správně postavu formovat Vám poradí v každém lepším sportovním centru. Pokud jste jinak štíhlá, je to lepší cesta, než držet přísné diety. Snažte se ale o to, aby Vaše strava byla hodně pestrá a vyvážená, jezte pravidelně a tolik, aby se Vám nezvyšovala tělesná hmotnost.
redukční dieta
Dobrý den, začala jsem dodržovat dietu, kterou mi sestavila výživová poradkyně. Součástí této diety je místo večeře koktejl od firmy Sunkins. Samozřejmě jsem zařadila dost pohybu. Chtěla jsem se zeptat, zda máte zkušenosti s jmenovanou firmou sunkins nebo jsem naletěla na klasické prodejce? Předem děkuji za odpověď...
Petra
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, s uvedenou firmou, bohužel, zkušenosti nemám. Obecně ale můžeme říci, že výrobky tohoto typu bychom měli chápat jako doplnění pestrého a vyvážené jídelníčku, který by měl vycházet individuálně z našeho jídelníčku, denního režimu, pohybových aktivit a aktuálního zdravotního stavu. Zařazení koktejlů tedy nemusí být problematické, často nám jako "berlička" mohou pomoci. Bez úpravy životosprávy (jak píšete -úpravy stravování a dostatečné pohybové aktivity) ale, byť s koktejly, není úspěšné snížení váhy a její udržení možné.
redukční dieta
Měřím 164 a vážím asi 86 kg. Velmi ráda bych zhubla, ale opravdu nevím jak na to.Existuje někdo, kdo by mi uděla jídelníček "na míru"? Nemám čas počítat kalorie a stále se soutředit na sestavování jídla. Děkuji.
Pojkarová Jana
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
dobrý den, jídelníček na míru Vám udělají nutriční terapeuti buď v některé z výživových poraden, případně je můžete vyhledat v každé větší nemocnici. Redukcí hmotnosti se také zabývají různá obezitologická a endokrinologická centra, která si můžete vybrat dle místa bydliště. Vždy je lepší nechat si odborníkem doporučit stravu, která vychází z Vašich současných stravovacích zvyklostí, životního stylu a aktuálního zdravotního stavu. Na sestavení stravy je třeba se soustředit (zejména pokud odborníci zjistí, že jste nedělala vše úplně dobře), počítání kalorií není vždy nezbytně nutné.
redukční dieta
Asi za 4 roky jsem přibrala 22 kg, mám sedavé zaněstnání, vím že nemám pohyb a naučila jse se jíst večer, což je také špatně, ale začala mi růst štítná žláza ( v krvi mi nic nenašli, ale podle ultrazvuku se šž. zvětšuje) může to mít i vliv na váhu. Onemocněním štítné žlázy trpí i moje maminka ababičkla, ale ani jedna není tlustá. Mám po ránu strašně velký hlad. Děkuji
Blanka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, problémy se štítnou žlázou mohou opravdu váhu ovlivňovat. Nicméně ne ve všech případech a zásadní roli sehrává životní styl, ke kterému patří i faktory Vámi uvedené, tedy sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu a stravování pozdě večer. Velký hlad po ránu může znamenat, mimo jiné, nesprávně sestavený jídelníček a také třeba právě Vámi uvedené večerní hodování.
redukční dieta
Dobrý den, poradíte mi? Nikdy jsem nebyla hubená, ale takovou normální postavu přiměřenou moji výšce. Když jsem dodělala školu a začala pracovat v prostředí, kde jsem měla nepravidelnou stravu a furt seděla na jednom místě. Žádný stress a vše vycházelo dobře, začala jsem tloustnout. Břicho nejvíc, boky,stehna.... a paže. Začala jsem dietu zaměřenou na glykemický index, ale nevydržel mi, protože jsem vůbec neměla přílohy. Sice jsem zhubla, ale nevydržela jsem u ní. Nejsem moc trpělivý typ a odhodlaný. Jen jsem teď začala jíst menší porce. Můžete mi poradit zda se držet "malých porcií" nebo nějakou dietu?
Anna
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, základem je pravidelnost, pestrost a menší porce (díky menší pohybové aktivě spojené se sedavým zaměstnáním je třeba snížit i příjem energie). Glykemický index je pouze jedním z ukazatelů, kterým se můžete při dodržování diety držet, nikoli však jediným. Takže bych doporučila zkusit vydržet u menších porcí (se současným dodržením pestrosti jídelníčku), výhodou by bylo i zvýšení pohybové aktivity. To, kde se nám nadměrné tukové zásoby ukládají je dáno geneticky a nejlépe se jich zbavíme právě úpravou jídelníčku a pohybových aktivit.
redukční dieta
Pokud je hubnutí otázkou rovnováhy mezi příjmem a výdejem energie, jak je možné, že po měsíci, kdy jsem trochu omezila jídlo a přidala pohyb, mám kilo navíc? Fakt mě to zarazilo. Děkuji.
Marcela
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, probmlém může být například ve špatně sestaveném jídelníčku. Pokud jste ale začala pravidelně sportovat, je možné, že váha je vyšší díky většímu podílu svalové hmoty. Váha někdy není tím pravým ukazatelem hubnutí, někdy je relevantnější klasický krejčovský metr - obvod pasu, boků, stehen apod.
redukční dieta
Dobrý den, je mi 37 let. Při výšce 159 cm vážím 60 kg. Ráda bych zhubla asi 3kg. Jím zdravě a pravidelně. Pohyb mám - pravidelná chůze, občas běhám. Váhu si udržuji dlouhodobě ve stejném bodě, ale vím, že o pár koli lehčí bych se cítila líp. Jak intenzivní a jakou pohybovou aktivitu by jste mi doporučilo pro redukci váhy? Děkuji
Alice
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, pro hubnutí je nejlepší aerobní pohybová aktivita, tedy aktivita při tepové frekvenci (TF) na úrovni 65-75 % maximální TF (maximální TF jednoduše spočítáte 220-věk). Zkuste využít sestavení individualizovaného redukčního plánu na www.ekalkulacka.cz v programu Hoďte se do formy. Po registraci, vyplnění vstupních údajů, třídenního jídelníčku a Vašich běžných pohybových aktivit Vám program doporučí složení jídelníčku včetně hodnot a ukázky na jeden den a pohybových aktivit i se stranovením optimální tepové frekvence.
redukční dieta
Dobrý den, mám 187 cm a 103 kg. problém je následovný a- užívám kortikoidy b- mám vážné plicní onemocnění a vitální kapacitu 50%, cvičit nemohu,chůze jen po rovině. Nsnídám nesvačím, k obědu suchý dalamánek večer večeře, stejná porce s 10 letou dcerou dcerou. Piji neslazenou minerálku. Pokud jím více, začnu přibírat. Mám tzv. hruškovity typ obezity. Váhu si držím, ale zhubnout nemohu. Poradíte?
Michal
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, u na první pohled vidím velký problém ve Vaší stravě. Je tak omezená a nedostatečná, že nutí, s největší pravděpodobnstí, fungovat Váš organizmus na tzv. úsporný režim. To znamená, že pro "přežití" mu stačí minimum energie a jakoukoli energii navíc (i když jí není mnoho) ukládá do zásob. Ukládání je navíc intenzivnější v předtuše dalšího hladovění. Doporučila bych Vám postupně zvyšovat příjem energie (a dbát přitom na pestrost jídelníčku). Velice důležité je začít snídat a svačit a jíst po malých porcích v intervalech cca 2,5-3 hodiny. Tím naučíte organizmus s energií hospodařit a nebude mít už potřeby si ji ukládat (v podobě tuku). výhodné je také zvýšení pohybové aktivity, to však doporučuji konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem.
redukční dieta
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na posun stravy. vstávám cca v10hodin a chodím spát cca1-2 hodiny po půlnoci.Ráno cvičím 50minut na elipticalu v tepové frekvenci na spalování tuků.Mám tedy začít se snídaní nebo rovnou obědvat. kdy můžu naposledy jíst. Děkuji
Dana
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, před cvičením (alespoň 1/2 hodiny před) bych doporučila dát si alespoň lehčí snídani (např. kousek celozrnného chleba s margarínem, šunkou a zeleninou nebo neslazené musli s jogurtem a ovocem). Co se týká posledního jídla, tak optimální je dát si ho cca 4 hodiny před ulehnutím s tím, že by to opět mělo být jídlo lehčí (základ zelenina + plátek masa nebo sýr).
redukční dieta
Dobrý den, můžete mi ,prosím, vysvětlit, proč, pokud chci zhubnout, by se mělo jíst nejdříve hodinu po cvičení?Může být právě problém v tom, že jím asi půl hodiny po a proto mi váha nejde dolů, spíš naopak.Potřebovala bych zhubnout asi tak 5 kg a zpevnit postavu, zejména oblast břicha a nohou.Děkuji moc za odpověď
Maruška
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, v případě že cvičíte (a udžujete si přitom optimální tepovou frekvenci vhodnou pro hubnutí), spalování tuků "dobíhá" ještě nějakou dobu po cvičení. Jakmile se hned po cvičení najíte, odbourávání se zastaví a začíná se trávit strava. Navíc, aktivita by měla být minimálně 50 minut v kuse (a to nejlépe obdem), protože tělo začíná spalovat tuky zhruba po 30 minutách cvičení. Pokud přibíráte, může být chyb hned několik, např. necvičíte dostatečně dlouho, cvičíte při hodně vysoké tepové frekvenci, máte stále větší příjem energie než je její výdej.
redukční dieta
S hubnutím jsem začala před 7-mi měsíci. Mám dole 9 kg, ale za poslední 2 měsíce jsem zhubla pouze 2 kg. Pokračuji dále, ale co dělat více když se to pomalu zastavilo?? x týdně chodím do fitka, kde cvičím 1 hodinu pás, 1/2 hodiny Power plate a 45 minut stepper, cca 15 minut posilování břicha a 30 minut infrasauna. Jím hodně zeleniny, ryby, žádné sladké (protože to nemám ráda), lehké sýry (do 25% tuku), dopoledne ovoce, piji cca 3 litry denně.
albez
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, je přirozené, že na začátku hubnutí se váha snižuje snadněji. Pokud se hubnutí zastaví, je možné mírně snížit příjem energie nebo naopak o něco zvýšit její výdej. Pomalejší redukce může být také způsobena zvýšeným procentem svalové hmoty (která je cca 7x těžší než tuk). Svou roli může sehrávat i intenzita cvičení (tepová frekvence). Pokud je příliš nízká, nedochází ke spalování tuku a pokud je příliš vysoká, organizmus spalovat tuk neumí a energii čerpá ze sacharidů, nikoli ze zásobního tuku.
redukční dieta
Dobrý den,neustále zápasím s chutí na sladké.Dala bych 10 řízků za jeden zákusek.Z toho důvodu se mi také nedaří hubnout,mám 5kg nadváhy.Čokoládu hořkou jím pouze 75ti procentní ale 1 zákusek nebo alespoň vdolek se šlehačkou si musím 3x týdně dát.Prosím poraďte jak to zvládat.Děkuji a přeji hezký den.
Šárka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, i pokud chcete hubnout se nemusíte sladkého zcela zříkat. Je důležité, aby i redukční dieta (respektive změny životního stylu) pro Vás byla dlohodobě udržitelní. Proti kousku kvalitní čolády s vysokým procentem kakaa bych nic neměla. Ze zákusků vybírejte ty bez šlehačky a máslových krémů. Vhodnější jsou např. piškotové s ovocem (nebo lépe ovocné bez piškotu :-)). Zkuste si dávat menší množství než doposud a sladké si "naordinujte" nejlépe na dopoledne nebo čas kdy víte, že Vás čeká nějaká výraznější pohybová aktivita.
redukční dieta
Dobrý den, za poslední dva roky jsem přibrala 8 kilo, díky změně životního stylu a sedavému zaměstnání. Vzhledem k tomu, že jsem byla vždy hodně štíhlá tak ty kila mě moc netrápí, ale představa, že by to mělo dál pokračovat tímto tempem, mě docela děsí. Co byste mi nyní doporučila udělat, abych tento trend zastavila?
bv
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, nepíšete, proč a jak se Váš životní styl změnil, proto uvádím pouze obecná doporučení. Důležité je dodržovat pravidelnost v jídle (optimální je jíst po 2,5-3 hodinách), jíst stravu hodně pestrou s dostatkem ovoce a zeleniny. Pokud máte sedavé zaměstnání je vhodné zvýšit pohybovou aktivitu. Stačí přitom začít po malých krocích, které mohou ale pro Vaše zdraví hodně znamenat - nepoužívejte výtah, choďte rychleji, vystupujte z autobusu o zastávku dříve a dojděte pěšky apod. Pravidelné cvičení bych ale také schválila.
redukční dieta
Dobry den, 6 mesicu po porodu nemohu stále shodit kila navic i kdyz casto sportuji a jim celkem zdrave. Jsem unavena a to me nuti jist obcas nezdrave (sladka a nezdrava jidla) a nepravidelne. Poradite mi jak se stravovat, abych zhubla, ale nebyla stale unavená? Jím vše kromě veproveho a hoveziho.
Latina
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, v případě, že ještě kojíte, bych Vám redukci tělesné hmotnosti nedoporučila. V průběhu kojení by váha neměla kolísat a navíc, výrazným cvičením či redukční dietou může docházet k ovlivnění kvality mateřského mléko (v negativním slova smyslu). Po ukončení kojení se váha ještě upraví, s výraznou redukcí je proto vhodné zažít až po ukončení kojení. V tuto chvíli je důležité jíst pravidelně co možná nejpestřejší stravu. Únava může být způsobena např. i nedostatečnou či nevhodnou stravou.
redukční dieta
Dobrý den, je mi 25 let, mám tříletou dceru.Musela jsem začít brát lék betaloc jako léčbu mojí srdeční vady. Měřím 167 cm. Od puberty jsem vážila stabilně 58 kg. Nikdy jsem nedržela dietu, ale mám odpor k masným výrobkům a tuku a nejím takřka žádné pečivo. Piju víno od šestnácti stejně, průměrně dvě skleničky denně. Mlsám čokoládu. Nejraději jím jakoukoliv vařenou zeleninu, mám ráda ryby, zpříloh nejraděj pohanku a rýži. Piju černou kávu a černý čaj a obyčejnou vodu. Hodně, alespoň tři litry denně. Pohybu mám míň, vzhledem k práci a zdrav. stavu. Ale ráda chodím, pohybuju se zásadně pěšky. V posledním roce jsem strašlivě stloustla na skoro 70 kilo. Veškerý tuk na mě visí jako nějaký oblek. Navíc se podstatně zhoršily moje obtíže, funím z těch kil jako lokomotiva. Jím jen třikrát denně, malé porce a tak, nepiju kávu, ale nemá to ŽÁDNÝ efekt. Nevím, proč mě moje tělo zradilo a začalo na stabilní výživu reagovat úplně jinak. Tak se chci zeptat, dělám něco evidentně špatně?
alena
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, na základě informací, které jste mi poskytla, bych Vám doporučila jíst častěji, tj. dbát na to, aby intervaly mezi jednotlivými jídly byly cca 2,5-3 hodiny a nikdy ne delší než 4 hodiny (organizmus si pak podvědomě dělá větší zásoby v předtuše dalšího delšího intervalu, a to i v případě, že toho nesníte moc). Dalším faktorem může být také snížení pohybové aktivity, o kterém se zmiňujete. Pokud by, bez jakékoli změny ve Vašem životním stylu, váha neustále vzrůstala, doporučila bych Vám konzultaci s Vaším ošetřujícím lékařem pro zjištění možné příčiny.
redukční dieta
A ještě prosím, může mít vliv vyšší TF na spalování nebo hubnutí i bez cvičení? Myslím když bych měla výdej energie větší než její příjem? Děkuji
Bára- pokračování
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
K hubnutí dochází při 65 % maximální TF, která je u každého individuální. Klidová TF (byť vysoká) se tak pohybuje v odlišných hodnotách. Navíc záleží také na věku a trénovanosti.
redukční dieta
Dobrý den, ve Vašich odpovědích jsem se dočetla, že při pohybu při vysoké tepové frekvenci tělo neodbourává tuky, ale sacharidy. Mám i v úplném klidu TF kolem 100, nedaří se mi hubnout, je tedy možné, že je to právě tím? Jaký pohyb by byl vhodný? Děkuji
Bára
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, na výpočet optimální TF pro hubnutí existuje řada vzorců, z nich nejednodušší je ten, který vypočítává max. TF vzorečkem 220-věk. Nicméně existují i sofistikovanější výpočty, které berou v úvahu i klidovou tepovou frekvenci výpočet a info najdete např. na http://www.spinattic.cz/clanek/11/redukcni-program/trenink-s-mericem-tepove-frekvence. Protože neuvádíte svůj věk, nemohu Vám výpočet poslat. úplně nejpřesnější je pak TF stanovená v laboratořích zátěžových testů. U měření klidové tepové frekvence je velice důležitá také správná technika. Pokud máte vysokou TF v souvislosti s užíváním léků (např. některé léky na regulaci krevního tlaku), měla byste se o vhodném pohybu a jeho intenzitě poradit s odborníkem.
redukční dieta
Dobrý den, jsem poměrně štíhlé postavy, ale kolem boků mám tukové zásoby, které jsou nehezké a občas vyčnívají z džín. Prosím o info jak se jich zbavit, případně díky čemu se vytvořily. Děkuji
Lucie
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, tukové zásoby vznikají nepoměrem mezi příjmem a výdejem energie (tedy energií ze stravy vs. energií vydanou na pohyb a práci). To, kde se bude tuk usazovat, je často problém genetických dispozit. Doporučila bych Vám pravidelné cvičení se zaměřením na formování problematických partií.
redukční dieta
Dobrý den, je mi 62 let, mám velkou nadváhu, ale nevzdávám to. Ve 2-měsíčním kurzu STOB obezitě jsem zhubla pouze 20 dkg, prý jím zdravě, ale chybí mi pohyb. Čím začít, abych to při své nadváze zvládla ?
Táňa
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, pravidelný pohyb je opravdu pro správné hubnutí důležitý. Nemusíte hned lámat rekordy, stačí začít po malých "krůčcích". Naprosto ideálním pohybem pro Vás je chůze, která může být i trochu svižnější. Začnete s chůzí několik minut a postupně přidávejte (zkuste třeba při jízdě autobusem vystoupit o stanici dřív a zbytek dojít pěšky). Ideální je dostat se na následující stav: svižně chodit odbden alespoň 50 minut (tuky se začínají spalovat zhruba po 30 minutách pohybu). Je důležité, abyste udržovala rychlost chůze tak, aby se Vám zrychlil den, ale přitom jste neměla problém procházku udýchat. Nezapomínejte na volbu dobré obuvi a je lepší chodit někde v přírodě, než např. na sídlišti po betonu.
redukční dieta
Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o radu. Snažím o nějakou tu redukci své váhy. Už jsem si zvykla na zdravější stravovací režim, po kterém ubírám na váze (ve zdravé rychlosti). Zajímalo by mě, zda je možné na večeři zařadit nějakoé sladké věci - ovoce, jogurty, musli s mlékem apod. Hodně čtu, že to je vhodné jen dopoledne. Vím, že je to možná idndividuální, co komu vyhovuje a při čem dokáže hubnout, ale možná je to opravdu chyba... Právě teď se snažím nové změny, váha se mi zastavila. A jak se to s pečivem, samozřejmě celozrnným? To je na večeři hodné? Nebo tedy ani sladké a ani pečivo a spíše nějaká zelenina s masem, rybrou, sýrem či vajíčkem apod.? Velice děkuji. Zdraví Eva
Eva
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, večeři je třeba hodnotit v kontextu celodenního jídelníčku a denního režimu. Pokud večer (v rámci redukce hmotnosti) cvičíte, pak by doporučila (nejdříve však hodinu po cvičení) večeři ve formě zeleniny s masem, rybou či sýrem. Sladkosti a ovoce se příliš nedoporučují večer díky obsahu sacharidů, resp. cukru. V průběhu odpoledne a večera totiž většinou nemáme takový výdej energie jako přes den a více nevyužité energie znamená více uložené energie - v podobě tuků. Nicméně není chybou, dát si k večeři neslazené musli s mlékem či jogurtem, stejně jako celozrnné pečivo, např. s nízkotučným margarínem, šunkou nebo sýrem a kouskem zeleniny.
redukční dieta
Dobrý den, chci se zeptat, je nějaký způsob, jak se zbavit účinně chuti na sladké? Vám velkou nadváhu, chci zhubnout, ale vždy to ztroskotá na sladkostech :( Nefunguju bez nich, nejde mi prostě nevzít si tu čokoládu ...atd. Je to + nedostatek pohybu můj důvod nadváhy, ale nevím jak to nahradit :( Jak se rozhoupat..slyšela jsem o chromu, funguje?
Soňa
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, chuť na sladké může mít řadzu příčin, z nich jedna je nevhodně sestavený jídelníček. Ten Bohužel zhodnotit nemůžu, nicméně ani při hubnutí si nemusíte sladkosti uplně zakazovat. Už proto, že redukce hmotnosti není žádná "nárazovka", ale měla by být dlohodobou úpravou celkového životního stylu. Sladkosti ale omezte na menší množství, mezi nejvhodnější varianty bych zařadila musli tyčinky bez polevy, celozrnné sušenky nebo čokoládu s vysokým obsahem kakaa. Nikdy také nejezte sladkosti nalačno (ve spojení s hladem nikdy u malého kousku nezůstane). Chrom můžete vyzkoušet, ale jeho účinnost není možné zaručit (reakce na něj jsou individuální), navíc je třeba ho chápat jako doplňěk stravy, nikoli jako základ redukčního režimu. Zmiňujete i pohyb, ten je ale velice důležitý, pomohl by Vám i energeticky "vybalancovat" sladkosti. Nemusí to být hned nějaké organizované cvičení, stačí začít po malých krůčcích, třeba svižnějšími procházkami.
redukční dieta
Dobrý den, četla jsem na internetu, že ovesná kaše je dobrým startem do dne. A tak jsem si ji začala ráno vždycky dávat na snídani. Přiměřené porce vyvážené tvarohem nebo mlékem. Přkvapila mě však máma, když přišla s tvrzením, že ovesné kaše se přece dávaly malým dětem aby přibíraly. Jak to tedy vlastně je? Je ovesná kaše vhodným jídlem při redukci váhy, nebo naopak? Děkuji za odpověď a přeji hezký den :)
Kristýna Marková
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, ovesnou kaši si dát můžete, a to i v případě, že chcete redukovat svojí hmotnost. Jen bych doporučila nesladit ji a připravit alespoň z polotučného mléka. Doplňte ji ještě kouskem ovoce. Samozřejmě záleží také na množství. Obecně můžeme říci, že snídaně (případně snídaně a dopolední svačinka, tedy dopolední jídelníček) by měla pokrývat 25 % denní přijaté energie.
redukční dieta
Dobry den. Co druhy den brzo rano chodim behat (v ramci redukcni diety), proto bych se rada zeptala, za jak dlouho po behu je dobre / zdrave snidat. Dekuji za odpoved.
Dagmar
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, ještě zhruba hodinu po běhání (pohybu, cvičení) dochází k dozvukům spalování. Je tedy vhodné najíst až po cca hodině, abychom odbourávání/spalování nepřerušili. Důležité je ale během a bezprostředně po sportování doplnit tekutiny.
redukční dieta
Dobrý den, prosím o radu. Mám výraznou nadváhu a potřebovala bych měsíce zhubnout 4kg, čeká mě důležitá událost. Díky
Kateřina
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, doporučila bych Vám nechat si sestavit plán pro zdravé hubnutí a formování postavy v programu Hoďte se do formy na www.ekalkulacka.cz. Zaregistujete se, zadáte svůj třídenní jídelníček a pohybové aktivity a program Vám sestaví individualizovaný plán zahrnující doporučené hodnoty jídelníčku, příklad celodenního jídelníčku a vhodné pohybové aktivity.
redukční dieta
Dobrý den, jaký máte názor na pravidelný půst 1 x za týden? Může mi pomoci v hubnutí? Děkuji.
Lucie
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, pokud máte vyzkoušeno, že Vám půst nečiní žádné psychické ani fyzické potíže, nemusíte dodržovat někajakou speciální dietu (např. diabetickou) a neužíváte-li pravidelně léky, na které by vynechání stravy mohlo mít vliv, půst Vámi zmiňované frekvence může být prospěšný. Důležité je ale nevylučovat s jídlem i tekutiny. Půsty můžete také nahradit (nebo prostřídat) ovocnými či zeleninovými dny, kdy se konzumuje pouze ovoce nebo zelenina v mnosžtví cca 1-1,5 kg - jídla jsou rozdělena do pravidelných denních dávek a doržuje se pitný režim.
redukční dieta
Dobrý den,mám stálý problém s váhou. I přesto, že se snažím nejíst pečivo, těstoviny, rýži aj nehubnu. 4x - 5x týdně cvičím. Aerobní cvičení či tenis, běhám. Takto to praktikuji rok. Je mi 32 let. Tělo mám stále povolené, jako bych nic nedělala. Je to ve stravě? Jím hodně zeleniny, maso, dopoledne ovoce a jogurty někdy chléb z drcených semen... Sladké prakticky nejím, protože ho od přírody nemusím. Děkuji Lenka
Lenka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, doporučila bych Vám (pokud tak nečiníte) po cvičení jen doplnit tekutiny a najíst se až tak po hodině. Nejvodnější je kombinace zeleniny a bílkovinné potraviny (přírodně upravené maso, ryba, nízkotušný jogurt, sýr). Zároveň bych Vám doporučila zařadit pohyb určený přímo k formování postavy.
redukční dieta
Dobrý den, jaký typ stravy byste doporučila při snaze snížit procento tuku v těle?
MartinaR
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, nejde pouze o stravu, ale o celkovou úpravu životosprávy. Strava by měla být přiměřená energeticky, pestá a zejména pravidelná (jídla po 2,5-3 hodinách, nezapomínat na snídani a poslední jídlo si dát zhruba 4 hodiny před spaním). Z jídelníčku není třeba nic vylučovat jen omezovat, a to zejména tuky, hlavně živočišné, tučné maso a tučné mléčné výrobky, dále pak cukr a potraviny cukr obsahující a bílou mouku a výrobky z ní. Důležité je také úpravu stravy doplnit zvýšením pohybové aktivity.
redukční dieta
Dobrý den paní Králová, mám nadváhu, chodím večer po práci cvičit. Po cvičení sním jen kousek ovoce a jdu spát. Druhý den bych se ale ujedla. Mám hrozný hlad a tělo vyloženě chce něco nezdravého - jak tučného, tak i sladkého. Kde dělám chybu a jak tyto návaly zvládat? Moc děkuji za odpověď.
Klára
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, po cvičení je vhodné tak hodinu nejíst (pouze doplňovat tekutiny) a najíst se až zhruba hodinku po cvičení. Vhodnější variantou místo ovoce je zelenina doplněná bílkovinnou potravinou - libovým kouskem přírodně upraveného masa či ryby nebo kousek sýra, nebo méně tučný jogurt. Návaly hladu mohou také souviset s nesprávně sestavenou stravou. Důležitá je také pravidelnost v jídle. Optimální je jíst po cca 2,5-3 hodinách ne však déle než po 4 hodnách.
redukční dieta
Dobrý den, chtěla bych zhubnout, je mi 21 let, mám 159 cm a 70 kg (BMI 27.69 - nadváha). Chci se zeptat, jestli nejdůležitějším jídlem dne je snídaně - dávám si třeba bílý jogurt, musli, ovoce? K svačině - ovoce, či zeleninu, k obědu jím někdy těstoviny nebo rýži např. s brokolicí, kukuřicí a balkánský sýr, k svačině opět zeleninu nebo jogurt. Večer si dám třeba rybu (na pánvi na Ramě Culinesse) jako příloha salát, nebo tmavé pečivo a plátek šunky, do salátu používám olivový olej. Ještě se chci zeptat na sport, chtěla bych chodit pravidelně běhat, tak 3x týdně a také chodit plavat, je to vhodný sport? Děkuji za odpověd, přeji krásný den.
Jitka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, snídaně je velice důležitá, a to nejen při hubnutí. Bílý jogurt s musli (nejlépe neslazeným) a ovocem je v pořádku, vhodné je i např. celozrnné pečivo s nízkotučným margarínem, sýrem nebo šunkou a kouskem zeleniny. Běhání je fajn (důležité je zvolit dobrý terén i obuv), stejně tak plavání. Obden je také optimální, jen myslete na to, že je třeba se hýbat alespoň 50 minut, protože tuky se začínají spalovat až zhruba po 30 minutách.
redukční dieta
Dobry den, obracim se na Vas s prosbou o radu, jak zhubnout. Nejim smazena jidla, maso, knedliky, omacky (nechutna mi to), obcas ryzi (tmavou) a obcas testoviny (celozrnne), hodne ovoce a zeleniny, alkohol temer nic - obcas bile vino. Denne chodim pesky (cca 30 min.) a 3x tydne cvicim. Jedinou slabosti je cokolada, ale te jim malo a 70% kakao obsahu. Pri 166 cm mam 69 kg a nehne se to. Nechci zkouset nejake drasticke diety ale uz opravdu nevim, co bych...za Vas cas a radu predem dekuji a preji hezky den, M.
mk
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, příčina nehubnutí může být různá. záleží na energetickém příjmu, ale také na druhu pohybu. Pokud cvičíte při hodně vysoké tepové frekvenci, organizmus neumí využívat jako zdroj energie tuky. Pro hubnutí je navíc potřeba cvičit minimálně 50 minut v kuse, protože tuky se začínají spalovat až zhruba po 30 minutách cvičení. I Vám bych doporučila program Hoďte se do formy na www.ekalkulacka.cz. Stačí se zaregistrovat, vyplnit třídenní jídelníček a pohybové aktivity. Program Vám doporučí složení jídelníčku - s ukázkou celodenního, jeho nutriční hodnoty a vhodný pohyb.
redukční dieta
Dobrý den, před pár dny mi kamarádka poslala dietu, kterou drždržela její sestra a zhubla 15 kg. Tak jestli ji nechci také vyzkoušet. Ta dieta měla celkový denní příjem pouze 2500 KJ denně. Vystavila ho nějaká doktorka. Můžete mi říct jak může někdo kdo si říká doktor sepsat jídelníček s tak nízkým denním příjmem? Vždyt je to na zničení zdraví ne?
tina
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, dieta je opravdu extrémě nízkoenergetická a doporučit ji lze pouze v určitých případech a co je hlavní, pouze pod stálým lékařským dohledem. Taková dieta (stejně jako všechny diety, které mají energetickou hodnotu pod cca 5000 kJ) je stoprocentně nevyvážená a pokud ji někdo dodržuje bez odborného dohledu, může být velice nebezpečná!
redukční dieta
Bylo by možné nějak zobecnit např. týdenní jídelníček? Myšleno tak, že bych chtěla zhubnout, ale tak abych nemusela jít do nějaké poradny či k doktorovi...nějaká základní pravidla a příklad jídelníčku? Děkuji
Stanislava
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, existují obecné zásady jídelníčku, nicméně vždy je lepší doporučení individualizovat. Doporučila bych Vám vyzkoušet program Hoďte se do formy na www.ekalkulacka.cz. Je to program, který Vám na základě registace, vyplnění třídenního jídelníčku a běžných pohybových aktivit, doporučí individualizovaný plán pro zdravé hubnutí a formování postavy. Součástí je příklad celodenního jídelníčku, jeho doporučené nutriční hodnoty a informace o vhodném cvičení včetně intenzity (tepové frekvence).
redukční dieta
Dobrý den, různými celoživotními dietami mám uplně zpomalený metabolismus. Dá se nějak ,,nahodit", zlepšit? Děkuji
Jitka S.
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
dobrý den, "zpomalený" metabolizmus je stav, kdy se snižuje bazální potřeba energie (tzv. bazální metabolizmus) vlivem velice přísných diet bez pravidelné odborné kontroly. Organizmus si zvykne hospodařit s velice malým množstvím energie, a zvýšite-li následně příjem energie (byť na hodnoty zcela normální), organizmus více energie ukládá do zásob. Důležité je zvýšit hodnotu bazálního metabolizmu (aby základní potřeba organizmu byla vyšší). Toho docílíte pravidelnou pohybovou aktivitou - větší podíl svalové hmoty způsobí, že organizmus bude potřebovat na své základní funkce více energie.
redukční dieta
Dobrý den, chtěla bych s Vámi zkonzultovat svůj jídelníček a cvičební režim. Je mi 22 let, měřím 174 cm a vážím něco přes 74 kg. Přesně nevím, nemám váhu:) Teď bych chtěla před létem zhubnout. Ráno jím celozrný chléb, 2 plátky s Florou light, buď se šunkou (kuřecí) nebo nízkotučným sýrem, případně s cottage sýrem a k tmou zeleninu (mrkev, okurka, paprika atd.) a k tomu zel.čaj s cintrónem. Ke svačině ovoce 1 ks (jablko, banán..), k obědu pak většinou přírodní kuřecí plátek se zel. oblohou nebo těstovinový salát s kuřetem nebo krabími tyčinkami. Odpoledne většinou jíst nestíhám, občas si dám jogurt nebo kornspitz a tak podobně. Večer jím zeleninu buď s kouskem masa (ryba, kuře) nebo jen s kouskem nízkotučného sýru nebo šunky.Já totiž pracuji 25 hod. týdne a zároven prezenčně studuji VŠ.V úterý chodím na kick box aerobik, kde je i posilování, ve středu na zumbu a ve čtvrtek na aerobic. Teď od jara chci ještě občas vyjet na in-line bruslích (asi 2xtýdně).Dělám to takto správně?Děkuji
Knelokak
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, složení Vašeho jídelníčku vypadá naprosto v pořádku, jen záleží také na množství, které mohu pouze odhadovat. Pravidelné cvičení je také prima, jen pozor, abyste svůj organizmus nezatížila až moc, je dobré nechat tělu nějaký čas na regeneraci. Kick box aerobik patří mezi pohyb, který je hodně intenzivní (zvyšuje se výrazně tepová frevence). pokud cvičíte při příliš vysoké tepové frekvenci, tělo neumí čerpat zásoby energie z tuku. Pro hubnutí je vhodný takový pohyb, při kterém se tepová frekvence pohybuje okolo 65-75 % maximální tepové frekvence (max. tep. frekvenci jednoduše vypočítáte: 220 - věk). In-line bruslení je s ohledem na intenzitu v pořádku (zejména po rovině).
redukční dieta
Dobrý den,chtěla bich se zeptat jaké jídlo bych měla jíst když chci zhubnout.děkuji
katka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, úpravy jídelníčku by měly vycházet vždy z jídelníčku stávajícího, z fyzické aktivity, věku. Protože žádné z těchto informací o Vás nemám k dispozici, doporučuji kontaktovat např. informační linku zdravého životního stylu, kde si můžete o případných úpravách promluvit s nutriční terapeutkou. Infolinka je k dispozici každý všení den od 9 do 17 hodin.
redukční dieta
dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak hubnout a přitom nemít pocit, že se šidím. Chtěla bych si občas pochutnat na něčem sladkém nebo slaném, ale mám v sobě zakódováno, že je to špatně - takže to s ním nárazově, večer a ve velkém množství, abych se saturovala. Děkuji za odpověď.
tanaj
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, při hubnutí se sladkého úpln zříkat nemusíte. Než nárazově velké množství, raději si dejte každý den malé množství, které tolik neovlivní hodnoty Vašeho jídelníčku. Doporučuji např. kousek kvalitní čokolády s vysokým procentem kakaa nebo musli tyčinku bez polevy.
redukční dieta
Dobrý deň, chcela by som schudnúť, pretože mám nadváhu, ale vôbec nejem pečivo lebo mi to nechutí. Čím ho môžem nahradiť pretože nechcem vynechávať raňajky ani desiatu a tým jem stále to isté.Ráno ovocie na desiatu ovocie a chudnúť sa mi nedarí. Ďakujem
Lenka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, o Vašem jídelníčku téměř nic nevím, problém může být např. ve složení stravy, spatně nastavené energetické hodnotě, rozložením jídla aj. Doporučuji konkrétněji probrat s nutriční terapeutkou např. na bezplatné Informační lince zdravého životního stylu 800 175 324.
redukční dieta
Dobrý den,po ukončení kojení jsem začala tloustnout,nejvíce v pase,zadní partie,stehna.prosím poraďte mi co dělat?dělenou stravu?více pohybu?pilates?spinning?děkuji.
Vlaďka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, Bez konkrétních informací o Vás Vám bohužel nemohu poskytnout konkrétní doporučení. Při hubnutí je důležité snížit příjem energie (zhruba o 2500 kJ na den) + zařadit pravidelně pohyb (nejlépe obden alespoň 50 minut). Pomoci Vám může program Hoďte se do formy na www.ekalkulacka.cz. Po zaregistrování, vyplnění základních údajů, třídenního současného jídelníčku a běžných pohybových aktivit, Vám program sestaví individualizovaný plán pro zdravé hubnutí. V něm najdete doporučené hodnoty Vašeho jídelníčku, příklad celodenního jídelníčku i doporučení vhodných aktivit pro hubnutí včetně intezity (tepové frekvence), která hraje důležitou roli v tom, zda při pohybu budete spalovat tuky či nikoli.