Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Změny v koalici i přes rozpory nechceme, shodli se pražští lídři v Rozstřelu

  12:54aktualizováno  7. ledna 20:41
Přestože se strany zastoupené ve vedení Prahy v něčem neshodnou, žádnou alternativní koalici tvořit nechtějí. V Rozstřelu na portálu iDNES.cz se na tom při dosavadním hodnocení spolupráce shodli lídři Zdeněk Hřib (Piráti), Jiří Pospíšil (TOP 09) a Jan Čižinský (Praha sobě).

„Voličům jsme jasně sdělili, že nebudeme vládnout s hnutím ANO, vzhledem k problémům premiéra Andreje Babiše. ODS je nám programově nejbližší, ale zde není možná koaliční většina,“ uvedl Pospíšil.

„My také změnu koalice nechceme, podle mého se podařila a spolupracuje. Měli bychom více navenek propagovat co se podařilo,“ uvedl lídr hnutí Praha sobě Jan Čižinský.

Na úvod debaty se řešila poslední přestřelka v koalici, kterou v prosinci odstartoval projekt družstevního bydlení.  Kvůli jeho údajné blokaci krajský výbor TOP 09 vyjádřil nedůvěru pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi.

„Chtěli jsme tím vyvolat to, aby by bylo umožněno našim politikům splňovat politický program. Projekt paní Hany Marvanové byl dosud blokován, a my proto chceme, abychom si ukázali, jak koalice celkově funguje a odstranit nedostatky, které vidíme,“ řekl lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil s tím, že se koaliční lídři sejdou 14. ledna v rámci dohodovacího řízení. 

„Ne všechna jednání pana primátora jsou ideální, ale zkusme to řešit věcně a navenek dávejme zprávy Pražanů, co jsme pro ně udělali,“ řekl k fungování koalice Čižinský.

Primátor Zdeněk Hřib k tomu řekl, že současná koalice více jedná a baví se spolu, než že by si posílala vzkazy přes média.

Hřib dodal, že doufá, že se lídři na dohodovacím řízení spolu domluví. „Nikdo nemůže čekat, že za rok bude splněn čtyřletý koaliční plán,“ uvedl. Je však podle něj důležité se za svou prací podívat.

„Byli jsme to mimochodem my, kdo zavedli půlroční plány, při kterých má být naše práce kontrolována,“ poznamenal Hřib.

„V případě bydlení Pavel Zelenka z Prahy Sobě chtěl něco do analýzy paní Marvanové doplnit. Součástí sporu jsem nebyl, ale snažil jsem se, aby se obě strany domluvily. Uznávám, že některé moje metody byly alternativní, ale doufám, že se počítá výsledek,“ dodal.

Konflikt kvůli deštníkářům

V Rozstřelu se primátor Hřib vyjadřoval také ke svému sporu s radní Marvanovou, která ho v prosinci označila za arogantního kvůli událostem okolo novely živnostenského zákona. Ten omezil turistické průvodce bez kvalifikace – takzvané deštníkáře. Průvodci sice nabízejí služby zdarma, ale na konci trasy vybírají dobrovolné příspěvky. Praha do Poslanecké sněmovny podala návrh zákona, který měl jejich činnosti omezit. 

Poslanec a pražský zastupitel za ANO Patrik Nacher podal k zákonu pozměňovací návrhy. Pirátští poslanci však nakonec návrh nepodpořili, což Marvanová Hřibovi vytkla.  

"Jako zodpovědný pražský poslanec a opoziční zastupitel jsem přišel s komplexním pozměňujícím návrhem teprve poté, co bylo jasné, že by původní návrh neprošel ani prvním čtením," ohradil se proti výtce Nacher. 

Zdůraznil, že své pozměňovací návrhy konzultoval právě s Marvanovou. "Navíc jsem tam doplnil i opatření k řešení neúnosné situace v centru města, kterou způsobuje krátkodobé ubytování. A znovu připomínám, že jsem opoziční zastupitel, takže by mi to teoreticky mohlo být jedno," dodal. 

Pražská koalice má v plánu oprav veškerých bytů, které jsou součástí bytovém fondu magistrátu. „Tento rok bylo opraveno 150 z 2 tisíc bytů. Má jít především o služební byty a byty pro rodiny z ubytoven,“ uvedl Hřib.

Řešila se i otázka dostavby Pražského okruhu. V tomto případě je podle lídrů nutná součinnost Prahy a státu, který je investorem stavby. Město má podle primátora Hřiba v tomto procesu jen málo prostředků, jak stavbu urychlit. Zatím tedy není jasné, kdy stavba úseku 511 mezi D1 a Běchovicemi začne. 

Zmínil ale, že v tomto případě chyboval i magistrát, když nedořešil včas potřebnou administrativu, takže se termín začátku stavby o tři měsíce posunul.  Místo konce roku 2021 výstavba pravděpodobně začne na začátku roku 2022.

Koalice chce také dořešit nedostatek parkovacích míst v Praze. Zatímco TOP 09 a Prah Sobě odmítá výběr mýtného při vjezdu do města, Piráti chtějí počkat na analýzu, která se nyní zpracovává.

Parkovací domy nejsou podle Hřiba řešením. „Automobilista určitě není nepřítel Prahy, ale realita je taková, že počet cest i parkovacích míst je omezená. Někde není ani místo, kde parkovací dům postavit,“ řekl primátor a zmínil, že je nutné Pražany bránit nejen proti emisím CO2, ale proti škodlivému prachu a oxidu dusičitého.

Na konci funkčního období by Jan Čižinský rád zajistil, aby byl menší počet dětských exekucí a aby děti nemusely vyrůstat na ubytovnách.

Primátor Zdeněk Hřib chce pokračovat ve výsadbě stromů, kterých chce v Praze a okolí vysadit 1 milionu. Za jeho období by mělo vzniknout také desítky nových P+R parkovišť, měl by být lepší stav mostů díky rekonstrukcím.

Jiří Pospíšil by si přál, aby se díky této koalici zvedla výstavba bytů v Praze a zvedly investice na rozvoj dopravní infrastruktury. Rád by také posunul přípravu výstavby nové koncertní síně na Vltavské, aby se v příštím volebním období mohla vypsat mezinárodní architektonická soutěž. 

Pražský magistrát v zahraniční politice

Magistrátní koalice se za rok svého působení ale zviditelnila i na mezinárodní úrovni, když v říjnu ukončila sesterskou smlouvu s čínským Pekingem, které uzavřelo minulé vedení v čele s Adrianou Krnáčovou. Radní nesouhlasili se zněním smlouvy, ve které byla klauzule o uznání jedné Číny. 

Peking následně smlouvu předčasně vypověděl a v průběhu roku zrušil již domluvené koncerty Pražské filharmonie, Pražského kvarteta nebo Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Pražské vedení naopak odsouhlasilo podepsání smlouvy s Tchaj-pejí, metropolí Tchaj-wanu, který Čína považuje za jednu ze svých provincií. Smlouvu musí ještě schválit zastupitelstvo.

Během prvního roku koalice začal průzkum a následně hloubení štol nové trasy metra D v ulici Na Strži v Praze 4. Během ledna začnou dělníci razit průzkumnou štolu směrem k Budějovické ulici na Pankráci. Nová trasa má propojit Náměstí Míru s Písnicí. 

Prahu ale čekají další dopravní investice, jako neustále odkládaná dostavba vnitřního i vnějšího okruhu.

Autor:
  • Nejčtenější

V Čakovicích vraždil jeden z rodičů, pak zastřelil dvouletého syna a sebe

Sobotní nález tří mrtvých v Čakovicích souvisel s rodinnou tragédií. Policisté nyní upřesnili, že se jedná o...

Pod vlak metra spadl kus stropu. Linka B ve špičce nejela, autobusy nestíhaly

Linku B pražského metra vyřadila v ranní špičce na víc než hodinu technická závada. Ve stanici Smíchovské nádraží spadl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve skladu potravin našla veterinární správa mražené larvy bource morušového

Veterinární inspektoři našli při kontrole skladu potravin na pražském Žižkově 6,5 kilogramu zmrazených larev bource...

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nehoda na D5, zpožděné lety i autobusy. Sníh zkomplikoval dopravu

Silnice pokryl první prosincový sníh, který způsobil komplikace v dopravě. Nehoda čtyř osobních aut uzavřela na...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

V nemocnici Motol hořelo. Z urgentního příjmu hasiči evakuovali šedesát lidí

V pražské nemocnici Motol v sobotu večer hořelo. Šlo o požár elektroinstalace v podhledu na toaletách, uhasila ho voda...

Návrh mostu mezi Výtoní a Smíchovem není zdařilý, míní Klub Za starou Prahu

Podle zástupců Klubu Za starou Prahu není návrh nového železničního mostu pod Vyšehradem zdařilý pro význam a...

Čtrnáctkrát trestaný postrach drogerií. Kradl, aby měl na jídlo a pervitin

Čtrnáctkrát trestaného recidivistu, který opakovaně kradl v drogériích, dopadli pražští kriminalisté. Šestatřicetiletý...

Lítačka se opět sama prodlouží, vyšší ceny jízdného Pražanům zatím nehrozí

Cestující pražskou městskou hromadnou dopravou nebudou muset ani příští rok vážit cestu do Škodova paláce. Žádné...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...