Změny v koalici i přes rozpory nechceme, shodli se pražští lídři v Rozstřelu

  12:54aktualizováno  7. ledna 20:41
Přestože se strany zastoupené ve vedení Prahy v něčem neshodnou, žádnou alternativní koalici tvořit nechtějí. V Rozstřelu na portálu iDNES.cz se na tom při dosavadním hodnocení spolupráce shodli lídři Zdeněk Hřib (Piráti), Jiří Pospíšil (TOP 09) a Jan Čižinský (Praha sobě).

„Voličům jsme jasně sdělili, že nebudeme vládnout s hnutím ANO, vzhledem k problémům premiéra Andreje Babiše. ODS je nám programově nejbližší, ale zde není možná koaliční většina,“ uvedl Pospíšil.

„My také změnu koalice nechceme, podle mého se podařila a spolupracuje. Měli bychom více navenek propagovat co se podařilo,“ uvedl lídr hnutí Praha sobě Jan Čižinský.

Na úvod debaty se řešila poslední přestřelka v koalici, kterou v prosinci odstartoval projekt družstevního bydlení.  Kvůli jeho údajné blokaci krajský výbor TOP 09 vyjádřil nedůvěru pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi.

„Chtěli jsme tím vyvolat to, aby by bylo umožněno našim politikům splňovat politický program. Projekt paní Hany Marvanové byl dosud blokován, a my proto chceme, abychom si ukázali, jak koalice celkově funguje a odstranit nedostatky, které vidíme,“ řekl lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil s tím, že se koaliční lídři sejdou 14. ledna v rámci dohodovacího řízení. 

„Ne všechna jednání pana primátora jsou ideální, ale zkusme to řešit věcně a navenek dávejme zprávy Pražanů, co jsme pro ně udělali,“ řekl k fungování koalice Čižinský.

Primátor Zdeněk Hřib k tomu řekl, že současná koalice více jedná a baví se spolu, než že by si posílala vzkazy přes média.

Hřib dodal, že doufá, že se lídři na dohodovacím řízení spolu domluví. „Nikdo nemůže čekat, že za rok bude splněn čtyřletý koaliční plán,“ uvedl. Je však podle něj důležité se za svou prací podívat.

„Byli jsme to mimochodem my, kdo zavedli půlroční plány, při kterých má být naše práce kontrolována,“ poznamenal Hřib.

„V případě bydlení Pavel Zelenka z Prahy Sobě chtěl něco do analýzy paní Marvanové doplnit. Součástí sporu jsem nebyl, ale snažil jsem se, aby se obě strany domluvily. Uznávám, že některé moje metody byly alternativní, ale doufám, že se počítá výsledek,“ dodal.

Konflikt kvůli deštníkářům

V Rozstřelu se primátor Hřib vyjadřoval také ke svému sporu s radní Marvanovou, která ho v prosinci označila za arogantního kvůli událostem okolo novely živnostenského zákona. Ten omezil turistické průvodce bez kvalifikace – takzvané deštníkáře. Průvodci sice nabízejí služby zdarma, ale na konci trasy vybírají dobrovolné příspěvky. Praha do Poslanecké sněmovny podala návrh zákona, který měl jejich činnosti omezit. 

Poslanec a pražský zastupitel za ANO Patrik Nacher podal k zákonu pozměňovací návrhy. Pirátští poslanci však nakonec návrh nepodpořili, což Marvanová Hřibovi vytkla.  

"Jako zodpovědný pražský poslanec a opoziční zastupitel jsem přišel s komplexním pozměňujícím návrhem teprve poté, co bylo jasné, že by původní návrh neprošel ani prvním čtením," ohradil se proti výtce Nacher. 

Zdůraznil, že své pozměňovací návrhy konzultoval právě s Marvanovou. "Navíc jsem tam doplnil i opatření k řešení neúnosné situace v centru města, kterou způsobuje krátkodobé ubytování. A znovu připomínám, že jsem opoziční zastupitel, takže by mi to teoreticky mohlo být jedno," dodal. 

Pražská koalice má v plánu oprav veškerých bytů, které jsou součástí bytovém fondu magistrátu. „Tento rok bylo opraveno 150 z 2 tisíc bytů. Má jít především o služební byty a byty pro rodiny z ubytoven,“ uvedl Hřib.

Řešila se i otázka dostavby Pražského okruhu. V tomto případě je podle lídrů nutná součinnost Prahy a státu, který je investorem stavby. Město má podle primátora Hřiba v tomto procesu jen málo prostředků, jak stavbu urychlit. Zatím tedy není jasné, kdy stavba úseku 511 mezi D1 a Běchovicemi začne. 

Zmínil ale, že v tomto případě chyboval i magistrát, když nedořešil včas potřebnou administrativu, takže se termín začátku stavby o tři měsíce posunul.  Místo konce roku 2021 výstavba pravděpodobně začne na začátku roku 2022.

Koalice chce také dořešit nedostatek parkovacích míst v Praze. Zatímco TOP 09 a Prah Sobě odmítá výběr mýtného při vjezdu do města, Piráti chtějí počkat na analýzu, která se nyní zpracovává.

Parkovací domy nejsou podle Hřiba řešením. „Automobilista určitě není nepřítel Prahy, ale realita je taková, že počet cest i parkovacích míst je omezená. Někde není ani místo, kde parkovací dům postavit,“ řekl primátor a zmínil, že je nutné Pražany bránit nejen proti emisím CO2, ale proti škodlivému prachu a oxidu dusičitého.

Na konci funkčního období by Jan Čižinský rád zajistil, aby byl menší počet dětských exekucí a aby děti nemusely vyrůstat na ubytovnách.

Primátor Zdeněk Hřib chce pokračovat ve výsadbě stromů, kterých chce v Praze a okolí vysadit 1 milionu. Za jeho období by mělo vzniknout také desítky nových P+R parkovišť, měl by být lepší stav mostů díky rekonstrukcím.

Jiří Pospíšil by si přál, aby se díky této koalici zvedla výstavba bytů v Praze a zvedly investice na rozvoj dopravní infrastruktury. Rád by také posunul přípravu výstavby nové koncertní síně na Vltavské, aby se v příštím volebním období mohla vypsat mezinárodní architektonická soutěž. 

Pražský magistrát v zahraniční politice

Magistrátní koalice se za rok svého působení ale zviditelnila i na mezinárodní úrovni, když v říjnu ukončila sesterskou smlouvu s čínským Pekingem, které uzavřelo minulé vedení v čele s Adrianou Krnáčovou. Radní nesouhlasili se zněním smlouvy, ve které byla klauzule o uznání jedné Číny. 

Peking následně smlouvu předčasně vypověděl a v průběhu roku zrušil již domluvené koncerty Pražské filharmonie, Pražského kvarteta nebo Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Pražské vedení naopak odsouhlasilo podepsání smlouvy s Tchaj-pejí, metropolí Tchaj-wanu, který Čína považuje za jednu ze svých provincií. Smlouvu musí ještě schválit zastupitelstvo.

Během prvního roku koalice začal průzkum a následně hloubení štol nové trasy metra D v ulici Na Strži v Praze 4. Během ledna začnou dělníci razit průzkumnou štolu směrem k Budějovické ulici na Pankráci. Nová trasa má propojit Náměstí Míru s Písnicí. 

Prahu ale čekají další dopravní investice, jako neustále odkládaná dostavba vnitřního i vnějšího okruhu.

Autor:
  • Nejčtenější

Konec Turků na Letné: kung-fu i omluva. Pak kouč Galatasaraye zpražil sudího

23. února 2024  1:04

V mžiku se strhla taková mela, že bouřlivé sparťanské oslavy musely na chvíli počkat. Sotva...

Policie vyšetřuje trojnásobnou vraždu v Hořovicích, zemřela žena a dvě malé děti

25. února 2024  8:21,  aktualizováno  14:56

Hasiči a policisté v sobotu našli v jednom z bytových domů v Hořovicích na Berounsku tři mrtvé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kočár s koňmi, průvod přes město, bílé holubice. Kočkova rodina se loučila s babičkou Olgou

23. února 2024  7:45,  aktualizováno  14:08

Lidé se v pražském Břevnovském klášteře rozloučili s Olgou Kočkovou, manželkou někdejšího šéfa...

Policie hledá cestujícího, který v autobuse spadl na dívku. Vážně ji zranil

22. února 2024  15:50

Policisté vyšetřují událost, která se stala v úterý 20. února odpoledne během jízdy autobusu číslo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cestující s Lítačkou se zlobí, nechtějí doplácet za zpoždění spojů. Nemusí

27. února 2024  7:47

Lítačka má spoustu nedostatků, je to pražský kočkopes. Někteří cestující na sociálních sítích...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Nedopalkové trápení. Cigaret na ulici neubývá ani přes zákazy a speciální koše

27. února 2024

Premium Tramvajová zastávka Anděl. Na zemi uvnitř přístřešku leží zhruba deset nedopalků od cigaret, v...

Potíže ve vztahu či v práci, málo přátel. Stále víc Pražanů potřebuje terapeuta

27. února 2024  17:15

Složitost současné doby, ale i mnohé negativní události od pandemie covidu-19 přes ruskou agresi na...

MHD v Praze na dvojnásobek nezdražíme, slibuje Hřib. Chce zvýšit i cenu parkování

27. února 2024  12:45

Praha chystá změny v dopravě. Bývalý primátor a nynější náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) v...

Místo betonu jezírko. Mladá Boleslav bojuje s letním horkem, upraví sídliště

27. února 2024  11:30

Samý beton, asfalt, dlažba nebo nakrátko střižené někdy i proschlé trávníky. I to je důvod, proč v...

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...