TOP 09 úřaduje v Dopravním podniku. Chce změnit miliardový nákup tramvají

  13:27aktualizováno  17:10
Pražská rada, kterou po rozpadu koalice ovládá jen TOP 09, pověřila Dopravní podnik, aby začal jednat o změně smlouvy na nákup tramvají za 19,2 miliard. Údajně nevypověditelný kontrakt chtějí rozložit do delšího období. Radní zároveň odvolali z dozorčí rady DP občanské demokraty Davida Vodrážku a Josefa Noska.

Nových tramvají 15T ForCity má Dopravní podnik odebrat 250. (Ilustrační snímek) | foto: Škoda Transportation

Místopředseda zastupitelského klubu TOP 09 a dosavadní primátorův náměstek Tomáš Hudeček, který je po odvolání Bohuslava Svobody z funkce primátora dočasně pověřen řízením města, nechtěl rozhodnutí o jednání s dodavatelem tramvají komentovat. Už minulý týden však uvedl, že by se měly dodávky nových tramvají rozložit nejméně do roku 2032.

Reagoval tak na informaci, že Praha zvažuje zdražení časových kuponů na MHD, čímž by získala peníze, které Dopravnímu podniku chybějí. Podle Hudečka je třeba hledat řešení finanční krize v Dopravním podniku jinde a nezatěžovat Pražany zvyšováním jízdného (více čtěte zde).

Bývalý primátor Bohuslav Svoboda se brání. Tvrdí, že sám nechal vypracovat tři analýzy smlouvy  o tramvajích a situaci se snažil řešit. "Jedná se o další trapný pokus TOP 09 prodat úspěchy, které již v minulém roce dojednal bývalý ředitel Dopravního podniku Vladimír Lich. K rozložení dodávky do delšího časového úseku nakonec nedošlo z důvodu jeho náhlého odvolání," řekl exprimátor.

Pražský Dopravní podnik musí podle smlouvy z roku 2006 odebrat od firmy Škoda Transportation do konce roku 2018 dohromady 250 tramvají 15T ForCity. Nové soupravy začal dopravce odebírat v roce 2011. V letech 2011 a 2012 za ně zaplatil 4,5 miliardy korun. V současnosti podnik řeší osmimiliardový směnečný program, aby mohl zaplatit další dodávky.

Financování Dopravního podniku bylo jedním z klíčových problémů, na jehož řešení se koalice TOP 09 a ODS nedokázala domluvit. Podle TOP 09 to byl jeden z důvodů jejího pádu.

Roční náklady na provoz Dopravního podniku se pohybují kolem 14 miliard korun. Podnik tvrdí, že od města dlouhodobě dostává málo peněz na služby, které od něj Praha žádá. Loni to bylo 10,6 miliardy korun.

TOP 09 začala po pádu koalice s prosazováním změn

Pražští radní za TOP 09 zároveň odvolali z dozorčí rady DP Davida Vodrážku a bývalého radního Josefa Noska, oba z ODS. Stalo se tak den poté, co ODS po dvaadvaceti letech skončila ve vedení Prahy (podrobnosti najdete zde).

"Nešlo o žádnou náhlou akci. Odvolání proběhlo na základě již dříve připraveného plánu posvěceného primátorem Svobodou," uvedl Hudeček. "Dokončili jsme jen to, co už se nestihlo, na co už pan primátor neměl sílu," dodal.

Odvolaný primátor Svoboda to popřel. "Je to lež. Nikdy jsme se na ničem takovém nedohodli," vzkázal prostřednictvím svého tajemníka.

V dozorčí radě DP zůstávají zastupitelé ODS Pavel Hurda a Andrea Vlásenková. Podle některých hlasů z ODS jde o snahu TOP 09 rozvrátit pražskou občanskou demokracii.

TOP 09 se svými šesti křesly v jedenáctičlenné radě může nyní prosadit řadu změn. Personální obměnu ve firmách v majetku města avizovala už ve čtvrtek.

TOP 09 převezme také kompetence ohledně dostavby předraženého tunelového komplexu Blanka a jednání o odkupu podílu v Pražských službách. Na starosti je bude mít náměstek Pavel Richter. Jde o témata, kvůli kterým bývalá koalice ODS a TOP 09 neúspěšně vedla smírčí řízení a na nichž se nedokázala dohodnout.

"Problémy kolem stavby tunelu Blanka je nutné urychleně řešit. Náměstek Richter pro to má coby stavař ty nejlepší předpoklady. A hlavně bude jasné, kdo má to řešení na starosti. Nebude to jako s ODS, která nebyla schopna říct, kdo má tunel Blanka ve své gesci," vysvětlil Hudeček.

Radní za TOP 09 se na mimořádném zasedání zabývali také jednacím řádem rady. "Zrušili jsme právo primátora a jeho náměstků uplatnit tzv. právo veta, tedy stáhnout z jednání kterýkoliv materiál i v průběhu jeho projednávání bez hlasování," řekl Hudeček. Právě kvůli návrhu TOP 09 hlasovat o zrušení práva veta se minulý týden pražská koalice nepohodla a přerušila jednání (čtěte zde).

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Na pražské Císařské louce hořela dřevěná budova, zranění nejsou

Na Císařské louce hoří dřevěná budova.

Na pražské Císařské louce na ostrově uprostřed Vltavy kolem třinácté hodiny vzplanul dřevěný objekt, údajně garáže....

VIDEO: Policisté pátrali na Letné po útočnících, kteří napadají chodce

Dětská bitka

Napadení dvou čtrnáctiletých chlapců skupinou útočníků, rvačky a krádeže. Jen během minulého měsíce řešili policisté v...

V chatě u Karlštejna uhořel muž, druhý je vážně popálen

U Křivoklátu shořela lesní chata, jeden muž zemřel. (19.7.2019)

V Letech u Karlštejna ráno shořela chata. Hasiči po dohašení v troskách objevili ohořelé mužské tělo, další muž byl při...

Adecco spol. s r.o.
Řidič VZV Řepov

Adecco spol. s r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 28 000 - 36 000 Kč

Najdete na iDNES.cz