Lidé zahradničili kvůli prázdným regálům, dnes kolonie brání před developery

  7:36aktualizováno  8:36
Městské zahrádky za minulého režimu představovaly pro lidi únik ze sídlišť do zeleně. Těsně po revoluci vypadalo zahradničení jako staromódní zábava, dnes je o něj v Praze opět velký zájem. Ve srovnání s rokem 1990 zbyla v Praze zhruba jen polovina zahrádkářských kolonií, některé ustoupily záměrům developerů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Když v roce 1983 Marta Pawlicová zakládala zahrádkářskou kolonii na Bílé Hoře, bylo to až překvapivě jednoduché. „Byl to rok, kdy bylo možné, aby kdokoliv ukázal na pozemek, který není obhospodařovaný, a požádal, že na něm chce něco pěstovat, a místní úřad mu byl povinen pozemek vydat,“ říká Pawlicová, která je dnes tajemnicí a tiskovou mluvčí Českého zahrádkářského svazu.

Se sousedem si tenkrát požádali o volnou plochu a úřady jim vyšly maximálně vstříc. V akci Z získali oplocení, úřad jim zavedl vodu, pozemky se rozparcelovaly, zahrádkáři do toho vložili už „jen“ svou práci a mohli začít hospodařit. Smlouvy dostali lidé od města do doby výstavby Břevnovské radiály. Ta ale nestojí dodnes, takže tam lidé zahrádkaří stále, a to na 47 zahrádkách.

Hrášek i jahody

Zahradničení v Praze bylo za minulého režimu nesmírně oblíbené. 

„Když jsme šli na procházku, dívaly se moje děti sousedům za plot a říkaly, že by chtěly jahůdku. Nebylo možné koupit absolutně nic, a když něco bylo, tak se na to stály hrozně velké fronty,“ vzpomíná Pawlicová na to, co ji motivovalo s pěstováním ovoce a zeleniny začít.

V Českém zahrádkářském svazu v roce 1990 evidovali z Prahy 28 tisíc členů a 245 zahrádkářských osad. V roce 2016 už bylo ve svazu pouhých 7 800 lidí ze 125 osad. O rychlém úbytku svědčí i to, že loni už bylo kolonií v Praze jen 119.

Nutno dodat, že ze svazu některé osady vystoupily, přitom ale dále fungují, a to například velká osada Jenerálka v Praze 6. Mnohé zahrádkářské kolonie ovšem musely skončit úplně. Důvodů byla řada.

Od roku 1995 se půda vrátila rodinám původních majitelů v restitucích, ať už jako oprávněný nárok, nebo jako náhradní pozemek. A tak zanikly některé velmi rozsáhlé osady – v Praze 9 pod vrchem Třešňovka jich bylo na svahu do Hrdlořez několik. Volný čas tam trávilo 900 zahrádkářů s rodinami. Pozemek se vrátil v restituci a majitelé ho prodali developerům, kteří tam staví.

Některé další kolonie ležící na městských pozemcích se proměnily v parky. Kvůli tomu skončila třeba kolonie U Rokytky ve Vysočanech a další v Libuši.

Některé zahrádkářské osady odnesla povodeň v roce 2002. Takovým příkladem je třeba zahrádkářská osada Na malé říčce za Stromovkou. Některé zahrádkářské osady měly po povodních zaniknout, nakonec se ale podařilo členům záměr magistrátu zvrátit, příkladem je zahrádkářská osada Libeňský ostrov.

A některé, i když se nevrátily v restitucích a nepadly během povodní, bojují dodnes s územním plánem, který s nimi moc nepočítá. Zahrádkářské kolonie nejsou přitom fenoménem minulého režimu. První osady vznikaly ve Vysočanech, Bubenči, na Žižkově a na Císařském ostrově za první republiky.

Zájem mezi mladými

Příkladem za všechny je zahrádkářská kolonie na Ořechovce, která oslaví za rok devadesátku, a dokonce zažádala o to, aby se stala kulturní památkou. 

„Naše zahrádkářská kolonie přežila válku, socialismus, jednoduše všechny etapy, a teď přišli developeři a nový metropolitní plán a zhlédli se v tom, že je to zastavitelné území,“ říká předseda zahrádkářské osady Josef Procházka. Popisuje, jak nyní lidé bojují o zachování tradiční kolonie v Praze 6.

Podle Procházkových slov měli zahrádkáři z Ořechovky za minulého režimu štěstí v tom, že území bylo ze dvou stran chráněné. Na jedné straně byla Buštěhradská dráha, z druhé strany kolonie stála kasárna. Zahrádkáři svoji osadu zatím před developery uchránili, obávají se ale, že to není na dlouho.

„Město ke svému zdárnému fungování potřebuje zeleň a zahrádkářská zeleň má tu velkou přednost, že její údržba nestojí daňového poplatníka ani korunu,“ dodává Procházka. Popisuje, že osadníci zvou na prohlídku svých zahrádek školky, školy i občanská hnutí.

Zatímco v devadesátých letech zájem o zahrádkářství upadal, nyní zažívá malou renesanci. Podle Pawlicové se čím dál častěji hlásí mladí lidé. „Já dělám registrace na svazu a už jsem registrovala i ročník narození devadesát šest,“ říká Pawlicová. V kolonii čeká v pořadníku skoro třicet lidí na to, zda se nějaká zahrádka uvolní. Podle Pawlicové i mladé láká vidět růst vlastní hrášek či rajče.

Nejčtenější

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Při nehodě auta a tramvaje v Trojské ulici zemřela mladá řidička

Zničené osobní auto po střetu s tramvají v Trojské ulici.

Při tragické nehodě osobního automobilu a tramvaje v neděli odpoledne v Trojské ulici zemřela mladá řidička auta....

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Uživatelé opia se utábořili u makového pole, došla si pro ně policie

Policejní akce s krycím názvem Palice (22. července 2019).

Středočeští policisté se zaměřili na skupinu, která na Kladensku stanovala v remízku okolo makového pole. Měli...

VIDEO: Z Žižkova odstartovalo Apollo 11. Videomapping připomněl výročí

Videomapping na Žižkovské věži připomněl výročí startu Apolla 11 (20. července...

V sobotu večer si lidé u pražské Žižkovské věže videomappingem připomněli padesát let od startu letu Apollo 11, který...

Smlouva mezi DPP a Rencarem má další trhliny. Soud ji označil za neplatnou

Eskalátorový tunel je osazen 42 obrazovkami.

Smlouva Pražského dopravního podniku a společnosti Rencar ze skupiny JCDecaux ohledně reklamy na MHD je opět terčem...

Advantage Consulting, s.r.o.
EMBEDDED SW VÝVOJÁŘ/KA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 75 000 Kč

Najdete na iDNES.cz