Československé hotely stavěly zahraniční firmy, české by to nezvládly

  7:18aktualizováno  8:18
V osmdesátých letech v Praze rostly budovy, jejichž projekty vznikaly ještě za dob hluboké normalizace v 70. letech. Nad městem se vztyčil třeba žižkovský televizní vysílač a stavěly se luxusní hotely pro turisty. Jejich vznik dostaly na starost zahraniční firmy, socialistické stavebnictví na to nestačilo.

Žižkovský televizní vysílač se začal stavět v roce 1985, dokončen byl v roce 1992. Architekt Václav Aulický pro něj navrhl třísloupovou ocelobetonovou konstrukci, která má vyšší aerodynamickou stabilitu než klasický jednostožárový vysílač. Kontroverzní věž se často umisťuje v různých žebříčcích nejošklivějších pražských staveb. Její výstavbě padl za oběť židovský hřbitov. | foto: Karel VlčekČTK

Jednou z oblastí, kam stát mezi lety 1980 a 1989 směroval velké množství peněz, byly hotely. V osmdesátých letech jich v hlavním městě vzniklo několik. 

Jedním z těch nejviditelnějších byl hotel Forum u Nuselského mostu, dnešní hotel Corinthia, dokončený v roce 1988. Čtyřiaosmdesát metrů vysokou budovu navrhl architekt Jaroslav Trávníček. Ten původně plánoval postavit u Nuselského mostu štíhlou, sto padesát metrů vysokou věž. Zasáhl však Útvar hlavního architekta a tehdejší památkáři – a projekt se musel o desítky metrů snížit. 

Fotogalerie

Hotel Forum měl doplnit Palác kultury z počátku osmdesátých let a měl sloužit především k ubytovávání návštěvníků sjezdů nebo festivalů konaných v „Pakulu“.

„Velké hotely z osmdesátých let se stavěly hlavně pro zahraniční klientelu, takže se na nich nešetřilo. Bylo potřeba, aby měly světový standard,“ popisuje tehdejší pražskou výstavbu architekt a popularizátor urbanismu Petr Kučera s tím, že výstavbu luxusních pražských hotelů často zajišťovaly zahraniční firmy. Prostě proto, že ty domácí takovou výstavbu nezvládaly.

To je případ i hotelu Forum. Jeho stavbou pověřil státní Vojenský projektový ústav zahraniční dodavatele – vídeňskou firmu Warimpex a bělehradskou Union Engineering. Zatímco Rakušanům a Jugoslávcům trvala stavba hotelu 48 měsíců, domácí firmy by to podle tehdejších odhadů soudruhů zvládly za sedm a půl roku. 

Kromě hotelu Forum vznikly v přibližně stejné době také hotely Atrium, tedy dnešní Hilton na Rohanském nábřeží, který byl dokončen v roce 1989, nebo další výšková stavba – hotel Panorama na Pankráci.

Do výšky se v osmdesátých letech stavělo často. V roce 1985 začala například i výstavba nové budovy Československého rozhlasu na Pankrácké pláni. Svého času nejvyšší dům v republice a dodneška nejvyšší v Praze se stavěl až do roku 1993, kdy se ho těsně před dokončením rozhodl Český rozhlas prodat, protože mu nevyhovoval. Rekonstrukce a dokončení se dům dočkal až v roce 2008 pod současným názvem City Tower.

Nad město se od roku 1985 začal vzpínat také žižkovský televizní vysílač podle návrhu architekta Václava Aulického. Jeho výstavba však byla problematická. Kvůli televizní věži byl totiž z větší části zničen Starý olšanský židovský hřbitov, který kdysi zabíral celý prostor mezi Ondříčkovou a Fibichovou ulicí. Ačkoliv měly být podle dohody s Židovskou obcí ostatky šetrně přemisťovány, stavebníci to nedodržovali. Cenné hroby a náhrobky byly nenávratně zničeny.

Situace kolem výstavby žižkovského vysílače zapadla do tehdejší atmosféry ve společnosti, kdy lidé projevovali nechuť k novým stavbám. Žižkovská věž si ostatně vysloužila poměrně posměšnou přezdívku Jakešův prst. Odpor vyvolalo také bourání Těšnovského nádraží v roce 1985, ale i stavba Nové scény Národního divadla z počátku osmdesátých let podle návrhu architekta Karla Pragera.

Mramor od Fidela

Zatímco v 70. letech vznikaly i přes normalizaci progresivní stavby, v letech 80. se inspirace soudobou západní architekturou vytratila.

„V 70. letech se totiž dokončovaly projekty, které myšlenkově a projektově vznikaly ještě v období uvolňování poměrů let šedesátých. V Praze vznikly domy inspirované brutalismem nebo high-tech architekturou. Byly to však takové nechtěné děti, protože je realizovali architekti, kteří se po roce 1968 znelíbili režimu,“ vysvětluje Kučera. 

Příkladem je Kotva, jejíž autorství se manželům Věře a Vladimíru Machoninovým připsalo až po revoluci. V 80. letech naopak Prahu zaplnily stavby, jejichž projekty vznikly za normalizace. 

„Nebyly tedy tak progresivní. Ale peníze se do nich lily stále vysoké. Třeba na Nové scéně se vůbec nešetřilo, o čemž svědčí i kubánský mramor, který jako dar od Fidela Castra pokrývá téměř celý interiér,“ dodává Kučera.

Obchodní dům Kotva byl prohlášen kulturní památkou letos v dubnu:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Aby se lidé nezabývali politikou, komunisté je lákali do hal a tělocvičen

Areál na Štvanici s centrálním dvorcem obklopeným strmými tribunami byl...

Jedním ze sloganů, které metropole pro svoji propagaci používá, je Praha sportovní. Pohledem na statistiky z doby před...

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

Podlesníky, pivovarský guláš a jelení steak. Ochutnejte krajové speciality

Pivovarský guláš se dříve připravoval z koňského masa, dnes vítězí hovězí.

Chcete-li hodovat jako kdysi šlechta, dejte si kvalitní kus jeleního masa. Vyrazit pro něj můžete i ke středočeským...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz