Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

Plzni se uleví od aut, nejdříve ale za dva roky s dokončeným okruhem

  9:40
Při cestách mezi východním a západním okrajem Plzně je už teď v dopravních špičkách jednodušší a rychlejší ujet 22 kilometrů po dálničním obchvatu, než to vzít nejkratší cestou přes město. Sice je to téměř třikrát delší, ale většinou je cesta bez zdržení. Tisíce aut zmizí z centra města nejdříve za dva roky, kdy bude dokončený západní okruh Plzně.
Nový úsek východního okruhu Plzně okolo Velkého Boleveckého rybníka mezi...

Nový úsek východního okruhu Plzně okolo Velkého Boleveckého rybníka mezi křižovatkami s Plaskou ulicí v Bolevci a novým kruhovým objezdem pod Bílou Horou. (8. 9. 2021) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Auta zřejmě zmizí ze samého centra Plzně nejdříve za dva roky, až bude dokončený poslední úsek západního okruhu mezi Košutkou a Křimicemi.

Auta od Karlových Varů už nepojedou do centra Plzně. Po nové silnici s kilometrovou mostní estakádou nad údolím řeky Mže projedou kolem Skvrňan na Borská pole a dál na dálnici D5.

Zatímco západní okruh je budovaný jako běžná silnice, východní městský okruh bude v celé délce od Košutky až k nájezdu na dálnici D5 u Černic čtyřpruhový.

„Východní okruh je i důležitá mezinárodní silnice, protože je součástí tahu Vídeň - České Budějovice - Plzeň - Karlovy Vary - Magdeburg,“ uvedl během návštěvy Plzně ministr dopravy Karel Havlíček.

Z východního okruhu jsou zatím dokončené tři části. Jeho součástí je černický sjezd z dálnice D5, který pokračuje kolem Koterova k Jasmínové ulici. Pak z něj auta přejíždějí na běžnou městskou ulici a po ní většinou pokračují přes centrum na sídliště Severní Předměstí a dál na Karlovy Vary nebo Most.

Ve směru od Karlových Varů je ve dvou jízdních pruzích pro každý směr hotová Studentská ulice a letos dokončený 1,6 kilometru dlouhý úsek kolem Velkého boleveckého rybníka.

Náměstek šéfa plzeňského pracoviště Ředitelství silnic a dálnic Miroslav Blabol řekl, že kompletně propojené všechny části východního okruhu by měly být v roce 2033.

„V současné době zpracováváme dokumentaci pro územní rozhodnutí. Severní etapa, která začíná u letos dokončeného úseku kolem Boleveckého rybníka, vede pod seřaďovacím nádražím, podchází železniční trať Plzeň - Praha a končit bude za mostem přes Rokycanskou třídu, by měla být dokončená v roce 2030. Jižní etapa od Rokycanské kolem Božkova k Jasmínové ulici, kde se napojí na roky používanou komunikaci U Seřadiště, by měla být dokončena v roce 2033. U jižní etapy bude velmi problematická majetko-technická příprava stavby,“ uvedl Blabol.

I když stavba východního okruhu kolem Božkova je ještě hodně vzdálená, už teď tam při přestavbě železniční trati vzniká zárodek budoucího silničního tunelu. Až dojde na stavbu tunelu, budou tam mít stavbaři hotové opěrné zdi i horní desku s železniční tratí, takže na železnici už nebude kvůli stavbě silnice omezený provoz.

Západní okruh Plzně (14. 7. 2020)

15. července 2020

Blabol řekl, že tunel pod tratí a navazující Sušickou ulicí bude dlouhý přibližně 300 metrů. „Tunelový zárodek se začal budovat loni a dokončený by měl být v září 2023. Původně měl být tunel pod tratí dlouhý 180 metrů. Nakonec jej budeme prodlužovat přibližně na 300 metrů, a to směrem k centru Plzně. Rovnou podjede i Sušickou ulici,“ uvedl Blabol.

Část obyvatel ze Slovan a Božkova bojuje o to, aby byly zakryté i stovky metrů budoucího východního okruhu od železniční trati směrem ke Koterovu. Lidé se obávají zhoršení životního prostředí a hluku.

Silnice má být v této části asi osm metrů pod úrovní terénu. Stovky lidí podepsaly petici proti zamýšlené silnici Na Růžku, která má být prodloužením Slovanské aleje a má se napojit běžnou křižovatkou do východního okruhu.

Petice proti silnici Na Růžku

Poprvé se nápad na vybudování této propojky objevil ve 40. letech minulého století. V místě uvažované silnice jsou zahrádky a spousty stromů, silnici by muselo ustoupit i několik domů.

Lidé bydlící v okolí se děsí toho, že místo zeleně jim pod okny budou denně projíždět tisíce aut. Mají strach, že z křižovatky s okruhem vznikne i nová silnice do Božkova, která by vedla přímo mezi domy v ještě klidné části města.

Náměstek plzeňského primátora pro dopravu Michal Vozobule řekl, že ještě neviděli vizualizaci, která má v oblasti kolem Božkova a Světovaru zobrazit situaci desítky metrů od východního okruhu.

„Čekáme na vizualizaci úseku, abychom případně mohli zadat architektonickou studii. Vždyť tu bude i nová lávka přes silniční okruh a železniční trať. Nové silniční napojení do Božkova nemá být, to je mrtvá cesta, není vůle takovou silnici budovat. My jsme ji rozporovali. Na východním okruhu byla původně rezerva pro odbočovací pruh do Božkova. My jasně říkáme, že ho tam nechceme,“ prohlásil Vozobule.

Pokud budou místní trvat na silnici v delším tunelu od trati směrem na Koterov, podle náměstka plzeňské ŘSD Miroslava Blabola by to byl téměř neřešitelný problém.

„Podle používaných metodik ukazují výpočty, že v této části východního okruhu nebudou překročené hlukové limity. Silnice tu bude v hlubokém zářezu, počítá se s protihlukovými stěnami.

„Pokud by se stavěl další tunel dlouhý asi 300 metrů směrem ke Koterovu, jak požadují někteří občané, musel by být mezi oběma tunely 50 metrů dlouhý otevřený úsek. Stát se ale k druhému tunelu nemůže přihlásit, když tam podle propočtů nebudou překračované hlukové limity. Přípravy by se muselo jedině uchopit město a pak se o tento druhý tunel také starat,“ vysvětlil Blabol.

Podívejte se, kudy povede východní okruh Plzně

1. března 2017

Autor:
  • Nejčtenější

Nečekaný tah v Plzni. Do fotbalové Viktorie má blízko trenér Koubek

Pravou paži mu už osm let zdobí vytetovaný nápis: #1 Viktoria 2014-15. Jako věčná vzpomínka na český titul, jeho...

Šofér za jízdy zkolaboval, autobus zastavil mladík s čerstvým řidičákem

Osmnáctiletý Matyáš Diba je šestnáctým nositelem titulu Gentleman silnic v Plzeňském kraji. Ocenění dnes dostal za to,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Památka půjde k zemi, ministerstvo umožnilo developerovi stavět byty

Ministerstvo kultury zrušilo památkovou ochranu budovy jídelny a kuchyně, která je součástí památkově chráněné bývalé...

Syn bodal matku nožem do hlavy. Asi se bránila, nevím přesně, řekl soudu

Plzeňský krajský soud poslal do vězení na 14 let pětadvacetiletého muže, který loni v listopadu v bytě ubodal svoji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdrogovaný ubodal těhotnou ženu, za opilství si odsedí osm let

Krajský soud v Plzni poslal na osm let do vězení devětadvacetiletého Pavla Šugára, který desítkami ran nožem připravil...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Zpěvák kapely Freedom Call pokřtil v Plzni mládě tučňáka a hned mu zazpíval

Zpěvák Chris Bay známý z německé metalové kapely Freedom Call pokřtil v plzeňské zoo mládě tučňáka Humboldtova. Je tak...

Policie zasahovala u nehody motorky na Plzeňsku, řidič skončil v nemocnici

Policie a hasiči zasahovali v sobotu odpoledne v Horní Lukavici na Plzeňsku u motorkářské nehody. Řidič i jeho...

Počet nádorů vaječníků pomalu klesá, může za to i antikoncepce, říká gynekolog

Premium Výskyt gynekologických rakovinných nádorů v České republice v posledních letech klesá, říká přednosta...

Roste nejdelší most na obchvatu Klatov, převede auta přes trať i silnici

Za rok a čtvrt chtějí stavbaři otevřít první část ze 7,5 kilometru dlouhého východního obchvatu Klatov. Nová propojka...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....