Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

Nemocnice odměňují za práci při epidemii koronaviru lékaře i uklízečky

  9:50
Nemocnice v Plzeňském kraji vyplatily zdravotníkům odměny za práci v první linii při boji s covidem-19. Většina peněz směřovala ale jen těm, kteří se s chorobou mohli přímo setkat. Nešlo tedy o plošné odměny, jak to požadují zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR. Například Fakultní nemocnice v Plzni rozdělila mezi přibližně tisíc zaměstnanců více než 40 milionů korun.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin PolívkaMAFRA

„Fakultní nemocnice Plzeň vyplatila svým zaměstnancům v souvislosti s jejich nasazením při zvládání koronavirové pandemie odměny za více než 40 milionů korun. Přibližně tisíc z více než 4 800 zaměstnanců nemocnice dostává odměny celkem ve třech měsíčních platech,“ řekla mluvčí FN Gabriela Levorová.

Nemocnice podle ředitele Václava Šimánka při odměňování zaměstnanců vytvořila spravedlivý systém, který nenaruší vnitřní integritu odměňování zdravotníků.

Je v něm zohledněno spektrum a náročnost poskytované péče i to, zda zdravotníci pracovali v přednemocniční péči, u standardního lůžka, na infekčních stanicích či na ventilovaných jednotkách intenzivní péče.

Koronavirus v Česku

Obnovený provoz Divadla v Celetné. (28. května 2020)
Bertiny lázně v centru Třeboně se po kompletní rekonstrukci zase otevírají...
Liberecké zábavní a vzdělávací centrum iQLandia se připravuje na otevření....

„Klíč k stanovení výše odměn byl sestaven z kumulace počtu směn, daného pracoviště či jiného provozu, jehož činnost také souvisí s péčí o pacienty v rámci péče covid-19, jako je například laboratoř, pracoviště CT a podobně,“ řekl Šimánek.

Mimořádné odměny pro zaměstnance v první linii

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyzval v polovině dubna státem zřízené nemocnice, aby lékařům a zdravotnickému personálu, který se stará o pacienty s onemocněním covid-19, vyplácely mimořádné odměny.

Sdělil, že zaměstnanci v první linii by mohli za hodinu práce získat bonus v rozmezí 100 až 500 korun. Ti, kteří provádějí odběry, pak 1 500 korun na hodinu.

Šimánek sdělil, že průměrně byly vyplaceny odměny, které se pohybovaly uprostřed daného rozmezí stanoveného ministerstvem zdravotnictví.

Zástupce Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů ve fakultní nemocnici Štěpán Bejvančický řekl, že výši odměn komentovat nemůže, protože zatím byly jen slíbeny, ale na účet pracovníků ještě nedorazily.

Nemocnice Plzeňského kraje po oznámení ministra sdělily, že rizikové příplatky svým určeným zaměstnancům chtějí poskytnout také, není ale k dispozici zdroj financování.

„Čekáme, že vše bude vyřešeno celostátně a profinancováno ze systému zdravotního pojištění,“ uvedl tehdy Marek Kýhos, předseda představenstva Nemocnic Plzeňského kraje. 

Mluvčí Nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška minulý týden sdělil, že prostředky vynaložily nemocnice zatím z vlastních zdrojů.

„Jednotlivé krajské nemocnice poskytly zaměstnancům v takzvané první linii, tedy například na covidových pracovištích, na odběrových místech a podobně, příplatek ve výši 250 korun na hodinu. Týkal se jak zdravotníků, tak i nezdravotnických pracovníků, jako jsou uklízečky,“ sdělil Kokoška.

Odměny vyplácejí i soukromé nemocnice

Dále nemocnice vyplatily za nadstandardní aktivity spojené s nouzovým stavem mimořádné odměny v řádech tisíců korun na osobu.

Odměna se odvíjela od konkrétního zapojení pracovníka do činností souvisejících s mimořádným stavem.

Nad rámec obvyklých mzdových nákladů nemocnice vyplatily za březen, duben a vyplatí rovněž v květnových mzdách navíc jednotky milionů korun za měsíc.

Romana Štroblová, zdravotní sestra v Domažlické nemocnici, uvedla, že zařízení v oblasti odměn za epidemii splnilo to, co slíbilo.

Odměny získali i pracovníci soukromých subjektů. V plzeňském Privamedu bylo podle Jany Vyoralové z personálního odboru zřízeno oddělení karantény, kde byli hospitalizovaní pacienti s podezřením na covid-19. „Odměňování personálu na tomto oddělení se pohybovalo tak v polovině částky určené ministrem zdravotnictví,“ sdělila Vyoralová.

V Mulačově nemocnici v Plzni, patřící rovněž do skupiny Privamed, podle ředitele Jaroslava Zimmermana pacienty s covid-19 neléčili, proto zachovali standardní odměňování.

„Pouze jsme nabírali asi dvacet lidí s podezřením na covid-19, všichni byli negativní, takže nikdo na připravená covid lůžka s ventilací neputoval,“ sdělil Zimmermann.

Odměny vyplatila i městská Sušická nemocnice na Klatovsku. „Ale nebylo to tolik, kolik doporučoval ministr, protože na to peníze nemáme,“ uvedl ředitel Václav Rada.

Zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedli, že odměny za dobu epidemie covidu-19 náleží všem zdravotníkům, ne pouze těm, kteří se starali přímo o nakažené novým typem koronaviru. Měly by být podle nich odstupňované podle míry ohrožení zdravotníků.

  • Nejčtenější

Nečekaný tah v Plzni. Do fotbalové Viktorie má blízko trenér Koubek

Pravou paži mu už osm let zdobí vytetovaný nápis: #1 Viktoria 2014-15. Jako věčná vzpomínka na český titul, jeho...

Šofér za jízdy zkolaboval, autobus zastavil mladík s čerstvým řidičákem

Osmnáctiletý Matyáš Diba je šestnáctým nositelem titulu Gentleman silnic v Plzeňském kraji. Ocenění dnes dostal za to,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Památka půjde k zemi, ministerstvo umožnilo developerovi stavět byty

Ministerstvo kultury zrušilo památkovou ochranu budovy jídelny a kuchyně, která je součástí památkově chráněné bývalé...

Syn bodal matku nožem do hlavy. Asi se bránila, nevím přesně, řekl soudu

Plzeňský krajský soud poslal do vězení na 14 let pětadvacetiletého muže, který loni v listopadu v bytě ubodal svoji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdrogovaný ubodal těhotnou ženu, za opilství si odsedí osm let

Krajský soud v Plzni poslal na osm let do vězení devětadvacetiletého Pavla Šugára, který desítkami ran nožem připravil...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Amfiteátr bude patřit Metalfestu. Zazní i píseň na počest plzeňské akce

Lochotínský amfiteátr v Plzni se ode dneška do neděle opět promění v arénu plnou tvrdé muziky. Uskuteční se tu další...

Zpěvák kapely Freedom Call pokřtil v Plzni mládě tučňáka a hned mu zazpíval

Zpěvák Chris Bay známý z německé metalové kapely Freedom Call pokřtil v plzeňské zoo mládě tučňáka Humboldtova. Je tak...

Hasiči jeli k uváznutému káněti, cestou pomohli zraněnému řidiči

Původně vyjížděli ve středu v podvečer klatovští hasiči k dravému ptákovi, který u Hradiště uvázl na stromě. Cestou ale...

Roste nejdelší most na obchvatu Klatov, převede auta přes trať i silnici

Za rok a čtvrt chtějí stavbaři otevřít první část ze 7,5 kilometru dlouhého východního obchvatu Klatov. Nová propojka...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....