Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. října 2021 Lukáš

I když přijde krize, na zdravotníky nesmíme zapomenout, říká radní

  8:02
Radní pro zdravotnictví Plzeňského kraje Milena Stárková se domnívá, že i když kvůli koronaviru přijde ekonomická krize, stát by na zdravotníky neměl zapomenout. „Malé platy dostávají sestry i lékaři, kteří přijdou do nemocnic po škole. Když na ně zapomeneme, doplatíme na to. Potřebujeme je k tomu, abychom se měli dobře,“ říká v rozhovoru pro MF DNES.

Krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková tvrdí, že i když ekonomika nebude v některých oblastech šlapat, jak by měla, na zdravotníky by se zapomenout nemělo. Společnost je potřebuje k tomu, aby se měla dobře. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Stále pokračuje celostátní studie, která má určit takzvanou promořenost obyvatelstva neboli hladinu protilátek proti covidu-19. Máte nějaký odhad, jak studie dopadne?
Myslím si, že promořenost populace bude nízká. Kdyby tu bylo třeba 30 procent obyvatel takzvaně promořeno, což se zjišťuje rychlotesty, byla by společnost trochu chráněná proti nákaze. Tak to ale, myslím, nedopadne.

Vycházíte z rakouské studie, kde konstatovali také nízkou promořenost?
Já vycházím hlavně z toho, že Plzeňský kraj otestoval do pátku 24. dubna celkem 2100 hlavně zaměstnanců, ale i některých klientů ústavů sociálních služeb a jenom jeden člověk byl pozitivní, což znamená, že měl protilátky. Přispělo k tomu ale zřejmě i to, že se jedná o lidi, kteří se chrání, aby nenakazili nejvíce ohroženou skupinu, s kterou pracují. K nízké promořenosti v našich domovech pro seniory a dalších sociálních ústavech přispělo, že jsme je poměrně brzy zabezpečili ochrannými pomůckami.

Vláda začala rychleji rozvolňovat protiepidemická opatření. Je to dobře?
Myslím, že je to dobře. Ale neznamená to, že máme vyhráno.

Váš vzkaz veřejnosti tedy zní: noste roušky a dávejte si pozor?
Já osobně bych daleko dříve přistoupila k rozvolnění nošení roušek venku. Tam bych je zachovala jen v mimořádných případech. Vycházím z toho, že když je člověk venku, nákaza se na člověka vzdáleného dva metry přenese málokdy. Na začátku epidemie vláda zpřísňovala opatření. Následovalo, že senioři i děti většinu dne trávili doma. Od začátku říkám, že tohle není dobře. Hlavně teď, když je venku sluníčko, které podporuje imunitu, říkám, že uzavřenost lidí doma vůbec nepřispívá ke zdraví.

Je Plzeňský kraj dostatečně zásobený ochrannými pomůckami?
Některé pomůcky máme na měsíc dopředu, některé dokonce na dva měsíce. Pokud bude situace pokračovat tak, že s přicházejícím létem koronavir z populace úplně vymizí, pomůcek bude dostatek. Ale nedej bože, aby přišla druhá vlna.

Neměly by se co nejdříve otevřít třeba mateřské školy, protože chybějí zdravotní sestry, které musí být často doma kvůli dětem?
Je pravda, že část maminek, které dostávají zaplacené ošetřovné od státu, je s dětmi doma a chybí v některých zaměstnáních. Nám chybí jednotky sester, protože jsme pro ně mateřské školy otevřeli. Ostatní mateřské školy mají na starosti jejich zřizovatelé, tedy obce, a záleží na nich, kdy je zpřístupní.

Větší problém asi je, že se v uplynulých dnech uzavřelo interní lůžkové oddělení v domažlické nemocnici.
Je to tak. Doufám, že jen dočasně. Nesouvisí to s chorobou covid-19, ale s tím, že dva lékaři tam dali výpověď.

Kdo se podělí o pacienty?
Klatovská, stodská, případně sušická nemocnice.

Je to v silách těchto nemocnic?
Situaci každý týden vyhodnocujeme a komunikujeme i se soukromou nemocnicí Privamed, která má z menších nemocnic největší lůžkovou kapacitu akutní interny v kraji.

Ukázalo se v koronavirové krizi, že je potřebná městská nemocnice Sušice, která po vrácení ze soukromých do městských rukou znovu nabrala dech a hlavně pacienty?
Každá nemocnice je v kraji potřebná. Především se ukázalo, že není vůbec na škodu, když máme vysoký podíl akutních lůžek a intenzivních lůžek s plicní ventilací. Na rozdíl od jiných států máme těchto lůžek dostatek. A je to dobře, i když nejsou v běžném životě nemocnic stoprocentně obsazená a všechny přístroje nejsou spuštěné. Štěstí je, že jsme je zatím nemuseli všechny využít.

Před několika lety se tlačilo na snížení počtu těchto lůžek. Podle vás je dobře, že Plzeňský kraj tehdy odolal?
Neumím si představit, že by tu byla jen klatovská nemocnice a v ostatních nemocnicích byly hlavně léčebny dlouhodobě nemocných. Klatovská nemocnice v režimu, v jakém dnes funguje, by to bez malých nemocnic nezvládla.

Zdravotníci teď během krize výborně pracovali. Nezapomene se na to?
Společnost se podle mě během pandemie změnila a náhled na zdravotníky bude jiný. Já doufám, že začnou politici brát vážně volání zdravotníků po tom, aby do oboru šly větší peníze. Ale na druhou stranu rozumím i volání, že musí být kontrola, jak jsou peníze využité. V Česku jsou nedostatečně odměňováni lékaři, kteří přijdou po škole do nemocnic, a ještě nemají atestaci. Ti mají směšně nízké platy. Malé platy mají i zdravotní sestry, které pak nechtějí do zdravotnictví nastoupit.

Teď nás zřejmě čeká ekonomická krize. Myslíte, že se budou peníze pumpovat do zdravotnictví, když budou potřeba i jinde?
Když na zdravotníky zapomeneme, doplatíme na to.

Protože si zdravotníci řeknou, my jsme nasazovali život a společnost to neocenila?
Nemůžeme na tyto skupiny zapomenout i proto, že život a zdraví jsou hlavní hodnota. Pokud ekonomika nebude v některých oblastech šlapat, jak by měla, neznamená to, že bychom neměli přidat zdravotníkům. Potřebujeme je k tomu, abychom se měli dobře. K tomu přece potřebujeme zdraví. Já nepotřebuji drahé auto, ale potřebuji zdraví a potřebuji vědět, že se o mě někdo postará, až nebudu moct.

Co se během krize ještě ukázalo?
Že my Češi umíme reagovat velmi rychle a že si umíme pomoci. Na druhou stranu jsme malý národ uprostřed Evropy a já říkám, neměli bychom si rozhádat ani Čínu, ani USA, ani Rusko. Není dobře, abychom s nějakou velmocí bojovali.

Tím myslíte dovoz ochranných pomůcek z Číny a následný odpor proti tomu u části obyvatel?
Ano.

Z Číny se ale nákaza rozšířila a teď nás původce zachraňuje za nemalé peníze.
Tomu rozumím, ale na druhou stranu skoro vše, co máme doma, je z Číny. Ať mi někdo řekne, jak dlouho by trvalo, než bychom se odpoutali od Číny a vše si vyráběli sami nebo to nakupovali mimo Čínu, když jsme tak malý národ. Já z toho nadšená nejsem, ale snažím se na věc dívat realisticky.

Parlamentní volby se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Vybíráli jsme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle měst a obcí: Plzeň, Rokycany, Domažlice, Tachov, Klatovy, další

  • Nejčtenější

Ztracenou holčičku našel hajný v lese na trávě, dívka je mimo ohrožení života

Policie vypátrala osmiletou Julii, která se v neděli ztratila na vrcholu Čerchov na Domažlicku. Německou holčičku našel...

Bezvýsledné pátrání po osmileté Julii: rojnici vedla matka dívky

Od nedělního večera pátrají záchranáři z Čech i Německa po osmiletém německém děvčátku, které se v neděli ztratilo v...

Prohledali jsme už úplně všechno, říká hajný o pátrání po osmileté Julii

Hajný Martin Semecký z Domažlických městských lesů zná okolí Čerchova, kde se v neděli odpoledne záhadně ztratila...

Nebyl čas se na něco ptát. Dívka nám řekla, že má hlad a žízeň, líčí starosta

Premium Osmiletou německou dívku pohřešovanou tři dny a dvě noci na Domažlicku pod vrchem Čerchov nalezl místní hajný. Spolu s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skály, rokle a neprostupný les. Druhá noc pátrání po osmileté Julii

Exkluzivně V okolí vrchu Čerchov na Domažlicku se v neděli odpoledne ztratila osmiletá Julia z Berlína. Při hře na stopovanou...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Starší řidič za jízdy lovil mouchu, nabourané auto zůstalo v příkopu

Na Domažlicku havaroval starší řidič, kterého za jízdy obtěžovala moucha. Když se ji snažil zabít, na rovince vjel na...

Hlavním vybavením je vak s tekutinou. Pacient si ho věší za lustr

Zdeněk Šíma z Klatov je od května v pořadníku na transplantaci ledvin. Trpí totiž dědičnou chorobou tohoto důležitého...

Ztracenou holčičku našel hajný v lese na trávě, dívka je mimo ohrožení života

Policie vypátrala osmiletou Julii, která se v neděli ztratila na vrcholu Čerchov na Domažlicku. Německou holčičku našel...

Konec kauzy dluhu, který měl chlapec od čtyř let za poplatky za služby

Ačkoliv by po úpravě zákonných pravidel nemělo docházet k případům takzvaných dětských exekucí, zástupci společnosti...

Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!
Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!

V prvních měsících života se mohou u miminka náhle objevit kolikové záchvaty. Předcházet se jim dá i výběrem lahvičky se spodní ventilací. A právě...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....