ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MAFRA

Nemocnice odměňují za práci při epidemii koronaviru lékaře i uklízečky

  • 0
Nemocnice v Plzeňském kraji vyplatily zdravotníkům odměny za práci v první linii při boji s covidem-19. Většina peněz směřovala ale jen těm, kteří se s chorobou mohli přímo setkat. Nešlo tedy o plošné odměny, jak to požadují zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR. Například Fakultní nemocnice v Plzni rozdělila mezi přibližně tisíc zaměstnanců více než 40 milionů korun.

„Fakultní nemocnice Plzeň vyplatila svým zaměstnancům v souvislosti s jejich nasazením při zvládání koronavirové pandemie odměny za více než 40 milionů korun. Přibližně tisíc z více než 4 800 zaměstnanců nemocnice dostává odměny celkem ve třech měsíčních platech,“ řekla mluvčí FN Gabriela Levorová.

Nemocnice podle ředitele Václava Šimánka při odměňování zaměstnanců vytvořila spravedlivý systém, který nenaruší vnitřní integritu odměňování zdravotníků.

Je v něm zohledněno spektrum a náročnost poskytované péče i to, zda zdravotníci pracovali v přednemocniční péči, u standardního lůžka, na infekčních stanicích či na ventilovaných jednotkách intenzivní péče.

Koronavirus v Česku

Obnovený provoz Divadla v Celetné. (28. května 2020)
Bertiny lázně v centru Třeboně se po kompletní rekonstrukci zase otevírají...
Liberecké zábavní a vzdělávací centrum iQLandia se připravuje na otevření....

„Klíč k stanovení výše odměn byl sestaven z kumulace počtu směn, daného pracoviště či jiného provozu, jehož činnost také souvisí s péčí o pacienty v rámci péče covid-19, jako je například laboratoř, pracoviště CT a podobně,“ řekl Šimánek.

Mimořádné odměny pro zaměstnance v první linii

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyzval v polovině dubna státem zřízené nemocnice, aby lékařům a zdravotnickému personálu, který se stará o pacienty s onemocněním covid-19, vyplácely mimořádné odměny.

Sdělil, že zaměstnanci v první linii by mohli za hodinu práce získat bonus v rozmezí 100 až 500 korun. Ti, kteří provádějí odběry, pak 1 500 korun na hodinu.

Šimánek sdělil, že průměrně byly vyplaceny odměny, které se pohybovaly uprostřed daného rozmezí stanoveného ministerstvem zdravotnictví.

Zástupce Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů ve fakultní nemocnici Štěpán Bejvančický řekl, že výši odměn komentovat nemůže, protože zatím byly jen slíbeny, ale na účet pracovníků ještě nedorazily.

Nemocnice Plzeňského kraje po oznámení ministra sdělily, že rizikové příplatky svým určeným zaměstnancům chtějí poskytnout také, není ale k dispozici zdroj financování.

„Čekáme, že vše bude vyřešeno celostátně a profinancováno ze systému zdravotního pojištění,“ uvedl tehdy Marek Kýhos, předseda představenstva Nemocnic Plzeňského kraje. 

Mluvčí Nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška minulý týden sdělil, že prostředky vynaložily nemocnice zatím z vlastních zdrojů.

„Jednotlivé krajské nemocnice poskytly zaměstnancům v takzvané první linii, tedy například na covidových pracovištích, na odběrových místech a podobně, příplatek ve výši 250 korun na hodinu. Týkal se jak zdravotníků, tak i nezdravotnických pracovníků, jako jsou uklízečky,“ sdělil Kokoška.

Odměny vyplácejí i soukromé nemocnice

Dále nemocnice vyplatily za nadstandardní aktivity spojené s nouzovým stavem mimořádné odměny v řádech tisíců korun na osobu.

Odměna se odvíjela od konkrétního zapojení pracovníka do činností souvisejících s mimořádným stavem.

Nad rámec obvyklých mzdových nákladů nemocnice vyplatily za březen, duben a vyplatí rovněž v květnových mzdách navíc jednotky milionů korun za měsíc.

Romana Štroblová, zdravotní sestra v Domažlické nemocnici, uvedla, že zařízení v oblasti odměn za epidemii splnilo to, co slíbilo.

Odměny získali i pracovníci soukromých subjektů. V plzeňském Privamedu bylo podle Jany Vyoralové z personálního odboru zřízeno oddělení karantény, kde byli hospitalizovaní pacienti s podezřením na covid-19. „Odměňování personálu na tomto oddělení se pohybovalo tak v polovině částky určené ministrem zdravotnictví,“ sdělila Vyoralová.

V Mulačově nemocnici v Plzni, patřící rovněž do skupiny Privamed, podle ředitele Jaroslava Zimmermana pacienty s covid-19 neléčili, proto zachovali standardní odměňování.

„Pouze jsme nabírali asi dvacet lidí s podezřením na covid-19, všichni byli negativní, takže nikdo na připravená covid lůžka s ventilací neputoval,“ sdělil Zimmermann.

Odměny vyplatila i městská Sušická nemocnice na Klatovsku. „Ale nebylo to tolik, kolik doporučoval ministr, protože na to peníze nemáme,“ uvedl ředitel Václav Rada.

Zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedli, že odměny za dobu epidemie covidu-19 náleží všem zdravotníkům, ne pouze těm, kteří se starali přímo o nakažené novým typem koronaviru. Měly by být podle nich odstupňované podle míry ohrožení zdravotníků.