Tyršovy sady v Pardubicích nemají vyhráno, odpůrci se nevzdávají

  7:49aktualizováno  7:49
Pardubický magistrát každým dnem vypíše soutěž, ve které bude hledat firmu, jež opraví za 75 milionů Tyršovy sady. Zatímco vedení města doufá, že roky odkládanou stavbu už nic nezhatí, odpůrci budou dělat vše pro pravý opak. Jehličnany podle nich slouží jako přirozená hráz zplodinám z pardubických podniků.

Demonstrace proti kácení stromů na náměstí Republiky v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Už dva roky se náměstek pardubické primátorky František Brendl marně snaží spustit generální rekonstrukci Tyršových sadů v centru města. Projekt za 75 milionů zpočátku blokovali odpůrci masivního kácení v parku, v létě pak vše ztroskotalo na tom, že vítězná firma DIS Brno, která sady měla opravit, odmítla převzít staveniště.

Ovšem nedávno zastupitelé schválili rozjetí druhého pokusu a Brendl uvěřil, že stavba placená z valné části z Unie se letos konečně rozjede.

"Projekt jsme výrazně změnili podle přání lidí z občanských sdružení. Neskácíme ani jeden velký zdravý strom. Nakonec jich padne jen zhruba sto poškozených či starých. Myslím, že nyní už nám odpůrci cestu ke stavbě zkomplikovat nemůžou," řekl náměstek primátorky František Brendl s tím, že by rekonstrukce mohla začít už v létě.

Ruce pryč od parku! To platí i nadále

Jenže tak snadné to podle všeho nebude. Lidé z organizace Chráníme stromy se nechtějí smířit ani s novou podobou projektu a budou i nadále činit vše pro to, aby se park navrženým způsobem neopravoval.

"S upraveným projektem na revitalizaci Tyršových sadů vyjádřilo před zasedáním zastupitelstva naše sdružení Chráníme stromy zásadní nesouhlas. Nevíme tedy, kde bere magistrát přesvědčení, že dohoda s občanskými iniciativami je za dveřmi, a toto stanovisko v různých podobách publikuje," uvedl člen občanského sdružení Jiří Svoboda.

Navíc on i jeho kolegové mají jasný plán, jak stavbu definitivně zablokovat. Pomoci jim může hlavně čas. Magistrát totiž musí stavbu spustit ještě letos, aby ji mohl financovat z evropských peněz.

"Jsme rozhodnutí projekt definitivně zlikvidovat. Budeme hrát o čas, který politikům zásadně chybí. Nemají stále povolení na kácení velkých stromů a těžko ho hned tak získají. Musí totiž nejdříve předložit znalecký posudek, který posoudí vodní režim v parku. Pokud se nařízení krajského úřadu budou snažit nějakou fintou obejít, podám na ně trestní oznámení, a tím se celé přípravy opět zbrzdí," říká Jiří Svoboda.

Stoupne spodní voda i množství zplodin

Svoboda projekt usilovně kritizuje hned od chvíle, kdy byl zveřejněn. Lidem z občanského sdružení Chráníme stromy se toho nelíbí skutečně hodně. Například to, že mají zmizet všechny jehličnany.

"Tvoří jakousi přirozenou hráz zplodinám ze Synthesie a dalších průmyslových podniků. Navíc pokud se odtěží vzrostlé stromy, stoupne už tak v dost podmáčeném parku hladina spodní vody na neúnosnou míru a vyloučí tak i jakoukoliv novou výsadbu," uvedl Svoboda.

Kritika se zaměřila i na cenu projektu. Ačkoliv z něj úředníci podle Brendla vyškrtali mnoho položek, stále se šplhá na 75 milionů. Cena klesla jen asi o 1,2 milionu.

"Cena zůstala téměř stejná hlavně proto, že nechceme, aby se opakoval loňská situace, kdy stavební firma podsekla cenu a pak zjistila, že to za ty peníze postavit nemůže," uvedl Brendl, který inkasuje výtky také z opoziční ODS.

"Zastupitelé dostali úpravy projektu na opravu sadů e-mailem jen pět hodin před jednáním a navíc bez jakékoli ekonomické kalkulace," uvedl opoziční zastupitel za ODS Petr Klimpl, který má podle svých slov obavy z toho, že magistrát utratí peníze za výběrové řízení na stavitele, ale park se stejně zatím opravovat nebude.

"Přes připomínky občanských sdružení i opozičních zastupitelů tlačí tento projekt vedení města na základě nedostatečných podkladů dál. Vedle pofidérní ekonomiky celého projektu jsou problémovými oblastmi stále chybějící hydrogeologický znalecký posudek, louka u Příhrádku, plánované osvětlení přinášející vysoké světelné znečištění a vysoké provozní náklady parku," dodal Petr Klimpl.

Náměstek Brendl, který prý už opravu parku bere jako "svoje dítě", se však prý rozhodně vzdávat nehodlá.

"Doufám, že komplikace, které mohou odpůrci vyvolat, už nejsou tak závažné, že by zastavily projekt," uvedl Brendl.

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Další z rubriky

Pardubice zrušily plán na odkup spalovny, její další osud už neovlivní

Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic

Pardubičtí zastupitelé zrušili plán na odkup spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. Radní sní o tom, že s dalšími...

Boj proti hazardu sílí, hlavně ve městech s novým vedením

Ilustrační snímek

Počet hracích automatů v Pardubickém kraji rychle klesá nejen kvůli novému přísnějšímu hazardnímu zákonu, ale i snaze...

Chvaletická elektrárna chce výjimku na škodliviny, hlasuje se ve čtvrtek

Elektrárna Chvaletice

Firma miliardáře Pavla Tykače Sev.en EC požádala pardubický krajský úřad o výjimky, aby po roce 2020 mohla vypouštět...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz