Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. října 2021 Beáta

Pardubická univerzita prošla řadou změn, pomohly dvě miliardy z Unie

  8:26
Od roku 2004 se Univerzitě Pardubice podařilo získat z evropských fondů více než dvě miliardy korun. Díky tomu se škola výrazně změnila. Zlepšily se podmínky pro studenty, ale také kantory.

Univerzita Pardubice | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Od roku 2004 měla Univerzita Pardubice řadu projektů financovaných z Evropské unie, ať už šlo o operační, či rámcové programy.

„Celkem bylo na tyto projekty čerpáno více než 2,1 miliardy korun, z toho více než dvě miliardy korun z Evropské unie a 87,5 milionu korun z univerzitních zdrojů,“ uvedla zástupkyně vedoucí oddělení propagace a vnějších vztahů Lenka Čermáková.

Mezi největší akce, na které univerzita využila peníze z Evropské unie, patří třeba Výukové a výzkumné centrum v dopravě, které je součástí Dopravní fakulty Jana Pernera. Centrum představuje unikátní a vysoce specializované pracoviště a nachází se nedaleko univerzitního kampusu. Význam centra spočívá především v jeho moderně vybavených učebnách a laboratořích, které podporují vědeckou a výukovou činnost zejména v oblasti technických oborů v souvislosti s dopravou.

„Úzká spolupráce se společnostmi a organizacemi působícími v oblasti dopravy v rámci regionu i celé republiky umožňuje navázání teorie na potřeby a zkušenosti z praktické sféry, a nabízí tak nejen studentům fakulty nové možnosti a komplexnější pohled na celou problematiku,“ informuje univerzita.

Náklady na stavbu, která probíhala v letech 2011 až 2013, činily asi 200 milionů korun. Univerzita Pardubice ale využila peníze z Unie i v mnoha dalších případech. Díky nim měla možnost studentům zmodernizovat učebny, posluchárny i laboratoře, v některých případech vznikly i celé nové budovy.

Více než stovka studentů stráví jeden semestr v zahraničí

„Knihovna byla vybavena elektronickými informačními zdroji. Díky projektu Erasmus+ pak každoročně více než stovka studentů stráví jeden semestr na zahraniční univerzitě a přibližně stejný počet cizinců přijede k nám,“ sdělila Čermáková.

Mezi další velké akce patří třeba Centrum materiálů a nanotechnologií, Chemické elektronické informační zdroje pro vědu a výzkum či výukový areál v Polabinách. Velmi významným je pro Univerzitu Pardubice ERC Starting grant doktora Macáka.

„V aktuálním Operačním programu realizuje Univerzita Pardubice několik projektů zaměřených na inovaci a modernizaci studijních programů včetně investic do infrastruktury. Celkové dosud čerpané finanční prostředky včetně našeho spolufinancování jsou 268 milionů korun,“ uvedla Čermáková. I pro další období chce univerzita čerpat dotace, v dubnu podala další dva projekty.

Prvním je projekt Kvalita a profilace vzdělávacích aktivit na Univerzitě Pardubice. „Projekt cílí zejména na zkvalitnění vzdělávání prostřednictvím zavádění nových metod výuky, zvýšení počtu předmětů nově vyučovaných v anglickém jazyce, podpory distančního vzdělávání, akreditací nových studijních oborů a posílení internacionalizace na Univerzitě Pardubice,“ řekla Čermáková.

Dalším je potom projekt Investiční podpora vzdělávacích aktivit, který je zaměřen na zkvalitnění vzdělávací infrastruktury na univerzitě a má za cíl zajištění vysoké kvality výuky a zlepšení přístupu znevýhodněných skupin. Na červen je potom naplánováno podání žádosti o další projekt.

Studenti si připomínali vstup Česka do Evropské unie

„Ten bude klást důraz na rozvoj lidských zdrojů a řízení výzkumné organizace, klade si za cíl zjednodušení administrativních činností a vytvoření příjemnějšího pracovního prostředí a povede k získání a následnému obhájení ocenění HR Award,“ dodala Čermáková.

V letošním roce si někteří studenti připomněli vstup České republiky do Evropské unie. Zahraniční studenti pozvali všechny zájemce 30. dubna do parku v Tyršových sadech na „International workshop“, kde se v diskusi a připravených aktivitách dotýkali všech možných zahraničních témat včetně výhod členství České republiky v unii.

Zahraniční studenti společně s českými uspořádali 7. května 2019 Flag Parade - vlajkový průvod městem, při kterém oslavili patnáct let od vzniku ESN klubu v Pardubicích. Vstup do unie přinesl Univerzitě Pardubice zásadní změnu v možnostech studentů a akademiků studovat a účastnit se výměnných pobytů a stáží v zahraničí.

Od roku 2004 se tak Univerzita Pardubice zapojila do programu Socrates/Erasmus, Erasmus a později Erasmus+ a díky němu vyjelo do zahraničí a přijelo do Pardubic za posledních 15 let na několik tisíc studentů a akademiků. Dnes nabízí Univerzita možnosti stáží a studijních pobytů v 36 zemích v rámci programu Erasmus+ a další desítky zemí, kam se dá vyjet v rámci jiných programu či bilaterálních smluv.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíPardubiceÚstí n. O.SvitavyChrudimČeská Třebová, další

  • Nejčtenější

Němci zatrhli prodej bývalého Lidlu ve Svitavách českému konkurentovi

Velké zklamání. Tak by se dala ve stručnosti popsat nálada lidí v hustě obydlené svitavské čtvrti Lány. Dlouho čekali...

Pardubice - Sparta 2:4, domácí jen snižovali, u tří gólů vítězů byl Minčev

Sparťanští fotbalisté dali venku čtyři góly, sice dvakrát inkasovali, ale zápas 8. kola Fortuna ligy na stadionu...

Chybný úsudek Pardubic u videa a nové pravidlo o zdržování. A naděje zhasly

Šly si pro tři body a mohly se dotáhnout na čelo hokejové extraligy. Pardubice vedly v závěru utkání s Plzní 1:0, když...

Zdrogovaný řidič se hnal Českou Třebovou až stovkou, lidé museli uskakovat

Až stokilometrovou rychlostí ujížděl tento týden policistům zdrogovaný muž ulicemi České Třebové. Pronásledování řidiče...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byty určené seniorům v Pardubicích nabízejí všem, magistrátu to vadí

Nová Rezidence Pod Lipami, která roste ve Štrossově ulici v Pardubicích, má být podle stavebního povolení určená...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Pardubice pokukují po tučné dotaci na stadion, mohly by dostat 180 milionů

Pardubice požádají o dotaci na modernizaci Letního stadionu. Od Národní sportovní agentury může město získat 180...

Autobus na přejezdu prorazil závoru a ujel, policie hledá pasažéry z vozu

U Červené Vody na Orlickoústecku vjel řidič autobusu na železniční přejezd, když blikalo červené světlo. Prorazil...

Zdrogovaný řidič se hnal Českou Třebovou až stovkou, lidé museli uskakovat

Až stokilometrovou rychlostí ujížděl tento týden policistům zdrogovaný muž ulicemi České Třebové. Pronásledování řidiče...

Vandal vnikl do odstavených vagonů, vystříkal je hasicím přístrojem

Bílou spoušť po sobě zanechal neznámý vandal ve dvou odstavených vagonech nedaleko nádraží v České Třebové. Neoprávněně...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...