Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pardubická univerzita prošla řadou změn, pomohly dvě miliardy z Unie

  8:26
Od roku 2004 se Univerzitě Pardubice podařilo získat z evropských fondů více než dvě miliardy korun. Díky tomu se škola výrazně změnila. Zlepšily se podmínky pro studenty, ale také kantory.

Univerzita Pardubice | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Od roku 2004 měla Univerzita Pardubice řadu projektů financovaných z Evropské unie, ať už šlo o operační, či rámcové programy.

„Celkem bylo na tyto projekty čerpáno více než 2,1 miliardy korun, z toho více než dvě miliardy korun z Evropské unie a 87,5 milionu korun z univerzitních zdrojů,“ uvedla zástupkyně vedoucí oddělení propagace a vnějších vztahů Lenka Čermáková.

Mezi největší akce, na které univerzita využila peníze z Evropské unie, patří třeba Výukové a výzkumné centrum v dopravě, které je součástí Dopravní fakulty Jana Pernera. Centrum představuje unikátní a vysoce specializované pracoviště a nachází se nedaleko univerzitního kampusu. Význam centra spočívá především v jeho moderně vybavených učebnách a laboratořích, které podporují vědeckou a výukovou činnost zejména v oblasti technických oborů v souvislosti s dopravou.

„Úzká spolupráce se společnostmi a organizacemi působícími v oblasti dopravy v rámci regionu i celé republiky umožňuje navázání teorie na potřeby a zkušenosti z praktické sféry, a nabízí tak nejen studentům fakulty nové možnosti a komplexnější pohled na celou problematiku,“ informuje univerzita.

Náklady na stavbu, která probíhala v letech 2011 až 2013, činily asi 200 milionů korun. Univerzita Pardubice ale využila peníze z Unie i v mnoha dalších případech. Díky nim měla možnost studentům zmodernizovat učebny, posluchárny i laboratoře, v některých případech vznikly i celé nové budovy.

Více než stovka studentů stráví jeden semestr v zahraničí

„Knihovna byla vybavena elektronickými informačními zdroji. Díky projektu Erasmus+ pak každoročně více než stovka studentů stráví jeden semestr na zahraniční univerzitě a přibližně stejný počet cizinců přijede k nám,“ sdělila Čermáková.

Mezi další velké akce patří třeba Centrum materiálů a nanotechnologií, Chemické elektronické informační zdroje pro vědu a výzkum či výukový areál v Polabinách. Velmi významným je pro Univerzitu Pardubice ERC Starting grant doktora Macáka.

„V aktuálním Operačním programu realizuje Univerzita Pardubice několik projektů zaměřených na inovaci a modernizaci studijních programů včetně investic do infrastruktury. Celkové dosud čerpané finanční prostředky včetně našeho spolufinancování jsou 268 milionů korun,“ uvedla Čermáková. I pro další období chce univerzita čerpat dotace, v dubnu podala další dva projekty.

Prvním je projekt Kvalita a profilace vzdělávacích aktivit na Univerzitě Pardubice. „Projekt cílí zejména na zkvalitnění vzdělávání prostřednictvím zavádění nových metod výuky, zvýšení počtu předmětů nově vyučovaných v anglickém jazyce, podpory distančního vzdělávání, akreditací nových studijních oborů a posílení internacionalizace na Univerzitě Pardubice,“ řekla Čermáková.

Dalším je potom projekt Investiční podpora vzdělávacích aktivit, který je zaměřen na zkvalitnění vzdělávací infrastruktury na univerzitě a má za cíl zajištění vysoké kvality výuky a zlepšení přístupu znevýhodněných skupin. Na červen je potom naplánováno podání žádosti o další projekt.

Studenti si připomínali vstup Česka do Evropské unie

„Ten bude klást důraz na rozvoj lidských zdrojů a řízení výzkumné organizace, klade si za cíl zjednodušení administrativních činností a vytvoření příjemnějšího pracovního prostředí a povede k získání a následnému obhájení ocenění HR Award,“ dodala Čermáková.

V letošním roce si někteří studenti připomněli vstup České republiky do Evropské unie. Zahraniční studenti pozvali všechny zájemce 30. dubna do parku v Tyršových sadech na „International workshop“, kde se v diskusi a připravených aktivitách dotýkali všech možných zahraničních témat včetně výhod členství České republiky v unii.

Zahraniční studenti společně s českými uspořádali 7. května 2019 Flag Parade - vlajkový průvod městem, při kterém oslavili patnáct let od vzniku ESN klubu v Pardubicích. Vstup do unie přinesl Univerzitě Pardubice zásadní změnu v možnostech studentů a akademiků studovat a účastnit se výměnných pobytů a stáží v zahraničí.

Od roku 2004 se tak Univerzita Pardubice zapojila do programu Socrates/Erasmus, Erasmus a později Erasmus+ a díky němu vyjelo do zahraničí a přijelo do Pardubic za posledních 15 let na několik tisíc studentů a akademiků. Dnes nabízí Univerzita možnosti stáží a studijních pobytů v 36 zemích v rámci programu Erasmus+ a další desítky zemí, kam se dá vyjet v rámci jiných programu či bilaterálních smluv.

  • Nejčtenější

Mladá řidička nestihla předjet seniora, způsobila hromadnou nehodu čtyř aut

18. června 2024  11:23

Nervy na uzdě zřejmě neudržela devatenáctiletá řidička, která na Orlickoústecku v pondělí odpoledne...

Schizofrenik za bílého dne zastřelil psychiatra, na trhu pak dav vraha lynčoval

19. června 2024

Premium Máloco tolik otřáslo celým Brnem jako 18. října 1935 vražda doktora Huberta Procházky. Přednosty...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Sezona Dynama skončila ztrátou 7 milionů, Dědek začne jednat o prodeji akcií

20. června 2024  17:32

Pardubické Dynamo má za sebou ekonomicky nejúspěšnější rok pod vládou většinového majitele Petra...

Vysoké Mýto po dostavbě D35 čeká vysvobození, dopravní kolapsy zná i premiér

19. června 2024  17:48,  aktualizováno  20.6 10:54

Probíhající stavbu dálničního obchvatu Vysokého Mýta si v rámci výjezdního zasedání vlády na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Starostové vyhlížejí autostrádu na Brno, podle ŘSD stavbě pomůže liniový zákon

19. června 2024  9:27

Zatímco Vysoké Mýto a Litomyšl se do dvou až tří let patrně dočkají dálnice, auta od Svitav na Brno...

Porucha trakčního vedení zastavila vlaky na hlavním koridoru v České Třebové

24. června 2024  6:44,  aktualizováno  7:58

Porucha trakčního vedení zastavila v noci na pondělí vlaky na hlavním koridoru v České Třebové....

Ležáky zůstaly v pozadí, připomínejme si je, řekl Pavel na pietě

23. června 2024  13:33

Za účasti prezidenta Petra Pavla si veřejnost připomněla 82 let od vypálení osady Ležáky na...

Spadlo ti to, Máchale. Divadlo uvede na Kuňce pohádku S čerty nejsou žerty

22. června 2024  11:55

Čtyřicet let po filmovém uvedení pohádky S čerty nejsou žerty se do tohoto vánočního evergreenu...

Kulinářský festival, nebo dostihy? Lidé na pardubickém závodišti zažijí obojí

21. června 2024  17:38

Experiment, který by se mohl stát tradicí, otestují v sobotu na pardubickém závodišti pořadatelé...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...