Pardubická univerzita prošla řadou změn, pomohly dvě miliardy z Unie

  8:26aktualizováno  8:26
Od roku 2004 se Univerzitě Pardubice podařilo získat z evropských fondů více než dvě miliardy korun. Díky tomu se škola výrazně změnila. Zlepšily se podmínky pro studenty, ale také kantory.

Univerzita Pardubice | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Od roku 2004 měla Univerzita Pardubice řadu projektů financovaných z Evropské unie, ať už šlo o operační, či rámcové programy.

„Celkem bylo na tyto projekty čerpáno více než 2,1 miliardy korun, z toho více než dvě miliardy korun z Evropské unie a 87,5 milionu korun z univerzitních zdrojů,“ uvedla zástupkyně vedoucí oddělení propagace a vnějších vztahů Lenka Čermáková.

Mezi největší akce, na které univerzita využila peníze z Evropské unie, patří třeba Výukové a výzkumné centrum v dopravě, které je součástí Dopravní fakulty Jana Pernera. Centrum představuje unikátní a vysoce specializované pracoviště a nachází se nedaleko univerzitního kampusu. Význam centra spočívá především v jeho moderně vybavených učebnách a laboratořích, které podporují vědeckou a výukovou činnost zejména v oblasti technických oborů v souvislosti s dopravou.

„Úzká spolupráce se společnostmi a organizacemi působícími v oblasti dopravy v rámci regionu i celé republiky umožňuje navázání teorie na potřeby a zkušenosti z praktické sféry, a nabízí tak nejen studentům fakulty nové možnosti a komplexnější pohled na celou problematiku,“ informuje univerzita.

Náklady na stavbu, která probíhala v letech 2011 až 2013, činily asi 200 milionů korun. Univerzita Pardubice ale využila peníze z Unie i v mnoha dalších případech. Díky nim měla možnost studentům zmodernizovat učebny, posluchárny i laboratoře, v některých případech vznikly i celé nové budovy.

Více než stovka studentů stráví jeden semestr v zahraničí

„Knihovna byla vybavena elektronickými informačními zdroji. Díky projektu Erasmus+ pak každoročně více než stovka studentů stráví jeden semestr na zahraniční univerzitě a přibližně stejný počet cizinců přijede k nám,“ sdělila Čermáková.

Mezi další velké akce patří třeba Centrum materiálů a nanotechnologií, Chemické elektronické informační zdroje pro vědu a výzkum či výukový areál v Polabinách. Velmi významným je pro Univerzitu Pardubice ERC Starting grant doktora Macáka.

„V aktuálním Operačním programu realizuje Univerzita Pardubice několik projektů zaměřených na inovaci a modernizaci studijních programů včetně investic do infrastruktury. Celkové dosud čerpané finanční prostředky včetně našeho spolufinancování jsou 268 milionů korun,“ uvedla Čermáková. I pro další období chce univerzita čerpat dotace, v dubnu podala další dva projekty.

Prvním je projekt Kvalita a profilace vzdělávacích aktivit na Univerzitě Pardubice. „Projekt cílí zejména na zkvalitnění vzdělávání prostřednictvím zavádění nových metod výuky, zvýšení počtu předmětů nově vyučovaných v anglickém jazyce, podpory distančního vzdělávání, akreditací nových studijních oborů a posílení internacionalizace na Univerzitě Pardubice,“ řekla Čermáková.

Dalším je potom projekt Investiční podpora vzdělávacích aktivit, který je zaměřen na zkvalitnění vzdělávací infrastruktury na univerzitě a má za cíl zajištění vysoké kvality výuky a zlepšení přístupu znevýhodněných skupin. Na červen je potom naplánováno podání žádosti o další projekt.

Studenti si připomínali vstup Česka do Evropské unie

„Ten bude klást důraz na rozvoj lidských zdrojů a řízení výzkumné organizace, klade si za cíl zjednodušení administrativních činností a vytvoření příjemnějšího pracovního prostředí a povede k získání a následnému obhájení ocenění HR Award,“ dodala Čermáková.

V letošním roce si někteří studenti připomněli vstup České republiky do Evropské unie. Zahraniční studenti pozvali všechny zájemce 30. dubna do parku v Tyršových sadech na „International workshop“, kde se v diskusi a připravených aktivitách dotýkali všech možných zahraničních témat včetně výhod členství České republiky v unii.

Zahraniční studenti společně s českými uspořádali 7. května 2019 Flag Parade - vlajkový průvod městem, při kterém oslavili patnáct let od vzniku ESN klubu v Pardubicích. Vstup do unie přinesl Univerzitě Pardubice zásadní změnu v možnostech studentů a akademiků studovat a účastnit se výměnných pobytů a stáží v zahraničí.

Od roku 2004 se tak Univerzita Pardubice zapojila do programu Socrates/Erasmus, Erasmus a později Erasmus+ a díky němu vyjelo do zahraničí a přijelo do Pardubic za posledních 15 let na několik tisíc studentů a akademiků. Dnes nabízí Univerzita možnosti stáží a studijních pobytů v 36 zemích v rámci programu Erasmus+ a další desítky zemí, kam se dá vyjet v rámci jiných programu či bilaterálních smluv.

Nejčtenější

Pardubická hokejová bída. Začalo to v roce 1995, tvrdí Pospíšil

Atmosféra v Pardubicích na barážovém utkání s Kladnem.

Bída už měla být pryč. Po baráži a těsně odvráceném sestupu z extraligy panoval v Pardubicích optimismus. Jenže...

Nechali krvácejícího chlapce chodit po chodbách, vytýká policie nemocnici

Adam Vyčítal

Kriminalisté se vyjádřili k případu devítiletého Adama Vyčítala z Pardubic, který upadl do kómatu po komplikacích...

Opilý řidič naboural v Pardubicích sedm aut, pak se oháněl známostmi

Opilý řidič v pardubickém městském obvodu Dubina naboural při noční jízdě se...

Sedm aut naboural v noci na středu v pardubických ulicích opilý muž v terénním BMW. V jednom z vozů zranil dítě. Při...

Na tahu I/35 zemřel další člověk, osm lidí včetně batolete se zranilo

Po srážce Volkswagenu Passat a Volkswagenu Tiguan u Týnišťka zemřel jeden...

Jednoho mrtvého a osm zraněných včetně dvou dětí si vyžádala nehoda u Týnišťka na Orlickoústecku. Na silnici I/35 do...

U pardubického nádraží zhoustne doprava, Asko postaví u Labe nákupní centrum

Na hobby market Uni Hobby naváže nábytkářské Asko.

Pardubice se dočkají nových obchodů, ale i dalšího zesílení dopravy v okolí nádraží. Na dvou hektarech pozemků mezi...

Další z rubriky

Piráti navrhují odvolání pardubického primátora, kvůli elektrárně

Hnutí ANO 2011 vede do voleb Martin Charvát.

Pardubičtí Piráti chtějí odvolání pěti radních včetně primátora. Nelíbí se jim, že nehlasovali pro návrh, aby se město...

Astronom na Pardubicku vyfotil Mezinárodní vesmírnou stanici

Astronom Petr Horálek zachytil na fotografii Mezinárodní vesmírnou stanici...

Astronom Petr Horálek o víkendu na Pardubicku zachytil na fotografii Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Přeletěla...

Vojákovi, který bojoval na Ukrajině, soud zmírnil podmínku

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Odvolací pražský vrchní soud zmírnil podmíněný trest vojákovi Eriku Eštuovi, který čelil obžalobě z účasti v bojích na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz